DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)

In jos 
+2
Sfinta Vineri
Core
6 participan?i
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 22, 2007 9:50 pm

23 Ianuarie



Cautati mai întîi Împaratia lui Dumnezeu si neprihanirea lui, si toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra. Matei 6:33

Terry Anderson, a avut un moment al predarii în bratul lui Dumnezeu, înainte ca sa fi fost capturat si tinut ostatec. Aceasta experienta a trait-o în singuratate, într-o biserica veche din Anglia.
Era în toamna anului 1984, cînd Terry si logodnica sa Madeleine, au mers împreuna sa-l viziteze pe tatal acesteia în Sanderland, Anglia. Terry cauta un loc de liniste si singuratate, unde sa se odihneasca si sa recapete energia ce-i era necesara pentru a-si împlini slujba sa de jurnalist.

Trecusera deja cîteva zile de cînd erau în casa parintilor logodnicei sale, dar înca nu-si gasise linistea si odihna pe care o cauta, chiar si în atmosfera aceea calda si prieteneasca cu care a fost întîmpinat.

Într-o zi pe cînd se plimba pe strada împreuna cu logodnica sa, a observat pe cerul albastru, turlele unei bisericute vechi, care se înaltau de dupa un deal. Cu toate ca Terry a mai fost de multe ori la Biserica, se simtea departe de Dumnezeu si daca ar fi trebuit sa se descrie din punct de vedere religios, ar fi marturisit ca este un agnostic.

Dupa plimbare, în acea dupa amiaza se tot întreba: De ce acea bisericuta i-a atras atentia si imaginea turlelor i-a ramas întiparita în suflet ? Dupa cîteva zile a hotarît sa mearga sa viziteze acea bisericuta, singur. Ajuns în fata acesteia, a deschis usa grea de stejar, a pasit înauntru si s-a asezat pe-o banca de lemn mîncata de carii. Privind spre altar, Terry a vazut cum sub lumina soarelui crucea din fata acestuia, proiecta o imagine de umbra amplificata pe peretele din spate.

Impresionat de aceasta dimensiune a crucii, Terry a înteles ca a ajuns în locul caruia trebuie sa-i apartina, marturisindu-si pacatele si crezând în Dumnezeu. Nu la multe zile dupa aceea, în timpul unei misiuni a fost rapit. Înainte însa ca sa fie rapit si tinut ostatec, Terry a ajuns un prizioner al dragostei, iar în aceasta stare si-a gasit odihna, linistea si libertatea pe care o cauta.

Rugaciune: Doamne Dumnezeule; acum cînd ratacesc atît de departe de Tine, doresc ca dragostea Ta sa-mi cucereasca inima si prin credinta în Tine, ajuta-ma sa ajung acasa. Amin.
Sus In jos
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeMier Ian 24, 2007 12:28 am

24 Ianuarie



În strîmtorarea mea, am chemat pe Domnul, si m-a ascultat; din mijlocul locuintei mortilor am strigat, si mi-ai auzit glasul. Iona 2:2

Un om numit John, a mers în vacanta împreuna cu familia sa undeva pe coasta oceanului Atlantic. Într-o zi cînd au mers cu totii pe plaja, John a plecat sa înoate singur în larg. În timp ce se apropia de tarm fiind epuizat de efortul depus, într-un moment de neatentie, John afost izbit puternic de un val. Forta valului l-a facut sa-si piarda cunostinta pentru cîteva clipe. Desi apa nu era prea adînca, John nu mai putea sa faca nici o miscare. A cazut în apa cu fata în jos si nu mai avea putere sa se ridice.

Acestea-mi sunt ultimile clipe ale vietii îsi zicea John; Acum totul se va sfîrsi pentru mine. Îmi voi încheia viata, aici în apele oceanului Atlantic! În acele momente, un baietel l-a vazut pe John plutind cu fata în jos si- a alergat repede sa spuna parintilor lui despre aceasta situatie. Tata! Vino repede si ajuta-ma; a strigat copilul. Aici este un om care se îneaca.!

Parintii copilului care se odihneau sub o umbrela, nu l-au crezut pe baiat si n-au luat în seama ceea ce acesta spunea; de aceea l-au îndemnat sa mearga sa se joace. Copilul însa nu i-a ascultat; ci, a devenit mult mai insistent. A mers la tatal sau, l-a prins de mîna si l-a chemat sa-l urmeze în apa. Cînd acest parinte l-a vazut pe John, l-a ridicat deasupra apei, iar sotia sa a mers sa cheme si alte ajutoare. Cu sprijinul celor ce au venit, John a fost scos la mal si apoi transportat cu o ambulanta la spital. Dupa cîteva zile de tratament intensiv, John si-a renvenit total si s-a reîntors în familie.

Acest accident a fost însa pentru John, începutul unei noi vieti. Dupa un anume timp, el a marturisit ca experienta prin care a trecut, a fost de fapt cel mai bun lucru care putea sa i se întîmple. Aceasta încercare i-a schimbat valorile, preocuparile, scopurile si prioritatile vietii. În urma acestui accident, a ajuns sa fie mai atasat de familie si mai dedicat lui Dumnezeu. A început sa pretuiasca fiecare clipa a vietii si sa se bucure de fiecare oportunitate.

Nu cumva ai trecut prin aceleasi experiente? Care a fost efectul acestor încercari asupra vietii tale? Uneori Dumnezeu îngaduie sa ajungem pe malul mormîntului ca sa ne ajute sa stim sa pretuim viata, traind pentru adevaratele valori si pregatindu-ne pentru vesnicie.

Rugaciune: Doamne Dumnezeule; îti multumesc ca în cele mai grele încercari, mi-ai trimis ajutorul si mi-ai daruit o noua sansa de viata. Ajuta-ma ca zilele pe care mi le-ai mai daruit, sa le pot trai pentru Tine. Amin.
Sus In jos
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeMier Ian 24, 2007 7:08 pm

25 Ianuarie



Roada Duhului, dimpotriva este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia, blîndetea, înfrînarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege. Galateni 5:22-23

Ati întîlnit vreodata pe cineva care sa aiba atitudini ciudate? Oameni care oridecîteori exprima o parere, sa fie totdeuna pe dos? Daca într-o vreme de iarna cineva anunta ca trebuie sa se faca mai mult foc în biserica, acesta persoana sa reactioneaze spunînd: nu se poate o asa risipa; pentru ca si asa vara este prea cald!

Desi nu prezinta nici o motivatie logica, acestui tip de oameni le place sa fie totdeauna împotriva. Acesti oameni ar fi gata sa rescrie psalmul 23, care dupa viziunea lor ar putea fi :paharul meu este plin de da peste el; ce pierdere!

Senatorul Sam Ervin, a vorbit despre un om din statul sau care nu era de acord cu nimic si cu nimeni. Totdeauna sustinea altceva si era de o alta parere. Cînd acesta a aflat ca cei din senat nu-i iau în considerare pozitia, a facut de mai multe ori greva foamei. Iar cînd a observat ca nici în felul acesta nu-l baga nimeni în seama, a trecut la amenintari si acuzatii violente.

Acesti oameni sunt nemultumiti de ceea ce li se întîmpla, nu datorita experientelor prin care ei trec, ci pentru ca au o profunda frustrare launtrica.. Fii atent la atitudinile tale, pentru ca din prisosul inimii, vorbeste gura!

Rugaciune: Doamne Isuse; ajuta-ma sa-i pot iubi pe toti cei din jurul meu, stiind ca si Tu te-ai îndurat de mine.Amin.
Sus In jos
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeVin Ian 26, 2007 4:25 pm


26 Ianuarie





Încolo fiecare dintre voi sa-si iubeasca nevasta ca pe sine; si nevasta sa se teama de barbat. Efeseni 5:33
Daca urmarim viata Domnului Isus, putem observa ca în multe situatii El S-a separat de multime si a petrecut un timp de singuratate cu Dumnezeu. În acest timp El si-a consolidat relatia cu Tatal. Domnul Isus si-a rezervat însa si un timp pe care L-a petrecut numai cu ucenicii Sai . În acest cadru, El a întarit relatia cu cei cu care era antrenat în slujire.
Pentru a avea o casnicie fericita si pentru a întari relatia de familie, trebuie sa hotarîm sa petrecem momente de singuratate numai cu partenerul de viata. Aceasta poate însemna a iesi împreuna la o plimbare, sau a angaja pentru cîteva ore o doica care sa stea cu copiii, timp în care sa puteti merge împreuna la o cina. Eu am aranjat împreuna cu sotia mea ca în fiecare marti seara sa fie seara noastra de întîlnire. În acest timp încercam sa facem ceva numai noi doi.
Cît timp mai petreci în singuratate? Nu renunta la acest timp important, care te va ajuta sa-ti întaresti partasia cu Domnul si cu partenerul de viata.
Rugaciune: Doamne Dumnezeule; îti multumesc pentru partenerul de viata pe care mi l-ai daruit. Ajuta-ne ca petrecînd mai mult timp împreuna sa interim dragostea care ne-a unit. Amin.
Sus In jos
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeVin Ian 26, 2007 4:29 pm

27 Ianuarie


În dragoste nu este frica; ci dragostea desavîrsita izgoneste frica; pentru ca frica are cu ea pedeapsa; si cine se teme n-a ajuns desavîrsit în dragoste. I Ioan 4:18
O familie avea o piscina în spatele casei. Aceasta piscina nu avea o zona cu apa mai mica pentru copii, iar intrarea se facea direct la apa adînca. O alta familie ce nu avea piscina, a venit sa-i viziteze. Copiii cei mai mari ai acestei familii si-au luat vestele de salvare si au sarit în bazin împreuna cu copiii gazdei, avînd un timp de joaca deosebit.Cel mai mic dintre copiii musafirilor nu avea însa curajul sa intre în apa. Iar oridecîteori mama sa încerca sa-l ajute sa intre în apa, acesta alerga în jurul bazinului.
De ce ce nu mergi sa te joci cu ceilalti copii; l-a întrebat mama? - Mi-e frica sa intru în apa! a raspuns copilul. Eu nu stiu sa înot ca toti ceilalti si ma voi îneca! - Nu-ti fie frica, i-a raspuns mama. Nici ceilalti copiii nu stiu sa înoate. Ei însa poarta aceasta vesta de salvare care îi tine deasupra apei.
Cum asa? Pot sa stau la suprafata apei fara sa fac nimic? - Îmbraca-te cu aceasta vesta si vei vedea ca nu te mint. Copilul a îmbracat vesta si sustinut de mîinile mamei si-a biruit frica si a coborît în apa. Cînd a vazut ca apa îl sustine la suprafata, copilul a fost eliberat de frica care îl paralizase pîna atunci si în numai cîteva clipe, era deja în mijlocul bazinului jucîndu-se cu toti ceilalti copii.
În ziua urmatoare acea familie a venit din nou în vizita. Stiti cine a fost primul în bazin? Copilul care cu o zi în urma nu voia sa intre în apa! Acesta a ajuns sa se bucure de jocul în bazin, pentru ca si-a biruit frica. Ai lucruri si situatii de care te temi? Lasa povara fricii în grija lui Dumnezeu si te vei bucura de binecuvîntarile vietii!
Rugaciune: Doamne Dumnezeule; ajuta-ma sa pot învinge orice teama din inima mea, ca sa te pot sluji în libertate. Amin
Sus In jos
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6539
Data de inscriere : 25/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeSam Ian 27, 2007 12:37 am

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Thth5bb3d4c9mc3


prezenta la meditatie!
Sus In jos
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeSam Ian 27, 2007 9:07 pm

beri Sfintulito, ma bucur de sfinta-ti prezenta.
Primeste din partea-mi sincere salutari si urari de mult mai bine!
Core
Sus In jos
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeSam Ian 27, 2007 9:12 pm

28 Ianuarie




Prea iubitilor, sa ne iubim unii pe altii; caci dragostea este de la Dumnezeu. Si oricine iubeste, este din Dumnezeu si cunoaste pe Dumnezeu. Cine nu iubeste, n-a cunoscut pe Dumnezeu; pentru ca Dumnezeu este dragoste. I Ioan 4:7-8
În SUA, a fost lansat un proiect îndraznet, prin care se intentiona traducearea si trimiterea mai multor comentarii biblice în Rusia .Aceasta actiune a fost anuntata a fi o misiune foarte importanta, deoarece crestinii în Rusia, au foarte putine carti care sa explice Sfînta Scriptura. Copiii de la o scoala menonita din Pensylvania, au hotarît sa se alature acestui proiect si sa adune bani pentru traducerea si tiparirea acestor comentarii. Acesta avea sa fie proiectul lor misionar pentru întregul an scolar.
Cînd copiii au început sa vorbeasca cu vecinii lor si sa adune bani pentru acest proiect, au întîlnit însa o deosebita opozitie. Sunt multe alte proiecte pe care le-ati fi putut adopta; spuneau vecinii.De ce nu strîngeti mai degraba bani pentru a-i ajuta pe saracii din comunitatile locale?
Un vecin care tocmai se lauda cu credinta lui în Dumnezeu, în timp ce încerca sa arate elevilor ca sunt si alte proiecte interesante, a primit un raspuns neasteptat de la unul dintre acestia: Este minunat ca L-ati cunoscut pe Domnul; l-a întrerupt elevul. Acest fapt va va ajuta sa întelegeti mult mai bine de ce adunam bani pentru a ajuta la traducerea si tiparirea comentariilor. Cînd aceste carti vor ajunge în Rusia, oamenii le vor citi, vor cunoaste cuvîntul lui Dumnezeu si crezînd Scriptura, vor ajunge sa fie crestini adevarati, ca si tine.
În acest fel vom face ca rusii sa nu ne mai fie dusmani, ci frai ai nostril în Domnul. O cale interesanta de a scapa de dusmani; nu-i asa? Cît esti dispus sa jertfesti pentru a-i cîstiga pentru Domnul pe cei ce te urasc? Jertfa dragostei tale manifestata în mod concret, le va atinge acestora viata si-i va schimba pentru vesnicie.
Rugaciune: Doamne Dumnezeule; ajuta-ma sa depun orice jertfa, pentru ca cei ce nu te cunosc sa ajunga copiii Tai si frati ai mei, în Domnul. Amin.
Sus In jos
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 29, 2007 3:47 pm

29 Ianuarie




De aceea dati-va si voi toate silintele ca sa uniti cu credinta voastra fapta; cu fapta cunostinta; cu cunostinta, înfrînarea; cu înfrînarea, rabdarea; cu rabdarea, evlavia; cu evlavia, dragostea de frati; cu dragostea de frati, iubirea de oameni . I Petru 1:5
In cartea sa recenta, John Maxwel, a povestit ceva foarte interesant despre rechini. Acesti leviatani feroce ai adîncurilor, cresc în functie de cît de mult le permite mediul înconjurator. Ciudatenia aceasta este deosebita, deoarece rechinul este unul dintre cei mai populari pesti întîlniti în marile si oceanele Terrei.
Rechinul, mai mult ca oricare alt mamifer acvatic, se adapteaza la conditiile mediului înconjurator. Daca prinzi un pui de rechin si-l pastrezi în captivitate, va creste proportional cu dimensiunile acvariului în care este tinut. Rechinii pot ajunge la maturitate si sa aiba lungimea de numai un metru.
Daca acestia vor fi scosi în ocean, vor creste atingînd dimensiunile lor normale potrivit speciei din care provin.
Se poate observa cest fenomen si daca privim la unii dintre cei ce-L urmeaza pe Domnul Isus. Daca cei credinciosi sunt pastrati în biserica unde sunt scutiti de provocarile vietii, ramîn în starea în care sunt. Cînd acestia sunt motivati sa iasa în slujire în mijlocul lumii si se confrunta cu toate obstacolele si împotrivirile puterii întunericului, vor creste la statura spirituala ce-i va asemana tot mai mult cu Domnul Isus.
Fara aceste provocari, cei mai multi vor ramîne în starea de copil spiritual, avînd imaturitate în întelegerea si folosirea Scripturii, si a trairii prin credinta. De aceia atunci cînd determinati de o dedicare personala, crestinii sunt implicati într-o slujire specifica în mijlocul lumii, în statura lor spirituala vor creste în fiecare zi.
Nu cumva te-ai obisnuit cu atmosfera de acvariu? Aici apele sunt curate, fara valuri si hrana îti este asigurata fara efort. În aceste conditii insa nu vei creste; de aceea fii gata sa iesi la loc larg. Angajeaza-te sa schimbi lumea ta prin ajutorul lui Hristos si vei ajunge astfel pe noi culmi spirituale.
Rugaciune: Doamne Dumnezeule; ajuta-ma sa iau în serios chemarea Ta si sa traiesc o viata eroica pentru Tine. Amin.
Sus In jos
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeLun Ian 29, 2007 7:56 pm

30 Ianuarie




"În adevar, în chipul acesta vi se va da din belsug intrare în Împaratia vesnica a Domnului si Mîntuitorului nostru Isus Hristos " 2 Petru 1:11
Am citit recent ca atunci cînd fortele americane au cucerit Okinawa, în cel de-al II lea Razboi Mondial, satele din aceasta insula aratau jalnic. Strazile erau neîngrijite si pline de toate murdariile ce erau aruncate din gospodarii. Casele erau darapanate iar oamenii dezinteresati de ceea ce se întîmpla în jur. Cînd a venit armata americana, locuitorii acestor sate au fugit terifiati de gindul ca pot fi luati ca prizioneri de razboi.
Cînd însa armata americana a intrat într-un alt sat numit Shimmabuke, strazile si casele erau curate, locuitorii erau politicosi si prietenosi. Surprinsi de aceasta atitudine, cei din armata americana s-au întrebat de ce acest sat este asa de deosebit fata de celelalte!
Ascultîndu-le marturia,soldatii americani au înteles ca cu mai mult de treizeci de ani în urma, o familie de misionari s-a oprit în acest sat în drumul ei spre Japonia. Acestia au condus doua persoane la Hristos. Acestea au fost sora Shosei Kina si fratele ei Mojom. Înainte ca misionarii sa plece, acestia le-au lasat o biblie. Prin slujirea celor doi frati, toti locuitorii satului au ajuns sa-l cunoasca pe Domnul Isus, fapt care a facut ca localitatea lor sa fie deosebita.
Aceasta este si misiunea noastra. Daca am fost transformati prin lucrarea Duhului lui Dumnezeu, trebuie sa avem in vedere cum ar arata lumea daca toti oamenii ar trai aceiasi înnoire, si apoi sa lucram cu dedicare pentru ca si în zona unde Dumnezeu ne-a asezat, cei de lînga noi sa traiasca aceasta experienta.
Rugaciune: Doamne Dumnezeule; ajuta-ma sa traiesc o viata noua, marturisind si celor din jurul meu despre aceasta înnoire, pentru ca societatea în care m-ai asezat sa fie schimbata . Amin.
Sus In jos
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeMier Ian 31, 2007 11:27 am

31 Ianuarie




Isus s-a uitat tinta la ei si le-a zis: Lucrul acesta este cu neputinta la oameni, dar nu la Dumnezeu; pentru ca toate lucrurile sunt cu putinta la Dumnezeu. Marcu 10:27
In cartea sa :Victorie asupra Întunericului, Neil T. Anderson, descrie viata unei fetite care s-a nascut cu probleme majore de sanatate. Aceasta avea o stare de paralizie care i-a afectat piciorul stîng. Deoarece s-a nascut într-o familie crestina numeroasa, cînd fratii si surorile ei alergau si se jucau prin curte, ea trebuia sa mearga sprijinita de cîrje, intrebind-o deseori pe mama ei:
"Voi putea sa pasesc vreodata singura si sa ma joc ca ceilalti copii ? " "Trebuie sa ai credinta" i-a raspuns mama. "Daca vei crede din toata inima ta, atunci Dumnezeu îti va împlini aceasta dorinta!"
Ascultînd-o pe mama ei, fetita a început sa creada în Dumnezeu si sa exerseze în fiecare zi cu si mai multa constiinciozitate toate exerciitiile de recuperare. Intr-o zi a lasat cîrjele si a început sa mearga sprijinindu-se de fratii si surorile sale.
La aniversarea vîrstei de 12 ani, ea i-a surprins pe parinti si pe doctorul care o îngrijea, cînd a pasit prin camera în jurul lor, fara nici un ajutor, iar din acea zi nu si-a mai luat cîrjele niciodata.
Dorinta ei a fost sa joace baschet . A început sa mearga la antrenamente si sa se pregateasca împreuna cu sora sa mai mare. Într-o zi a cerut antrenorului sa-i permita sa se antreneze zilnic cu zece minute mai mult decît celelalte colege.
La început, antrenorul a crezut ca ea glumeste. Vazînd-o insa foarte serioasa, i-a acceptat provocarea . Lucrînd din greu, într-un an de zile a ajuns sa fie cea mai buna din echipa.
În timpul campionatului scolar de baschet, unul dintre antrenori a observat abilitatile ei exceptionale si a încurajat-o sa se înscrie în concursul pentru alergari. Dupa multe antrenamente, ea a început sa cîstige în competitiile locale, ajungînd foarte repede si în fazele nationale.
La vîrsta de 16 ani, a ajuns sa fie cea mai rapida alergatoare din SUA. Iar la Jocurile Olimpice din Australia, a facut parte din echipa care a cîstigat la stafeta de 400 m.
Patru ani mai tîrziu, la Roma, a cîstigat la 100m si 200 m. Iar împreuna cu colegele ei de la stafeta de 400 m a realizat un nou record mondial. În acelasi an lui Wilma Rudolph, i s-a oferit premiul pentru cel mai bun sportiv amator din SUA. Credinta si munca ei asidua i-au fost astfel rasplatite.
Sunt oameni care din cauza situatiei în care au ajuns, s-au resemnat si nu mai încearca nimic. Credinta însa ne da putere si ne motiveaza sa facem lucruri la care nici nu ne-am gîndit. De aceea cu ajutorul lui Dumnezeu , putem împlini lucruri pe care altadata le consideram imposibile.
Rugaciune: Doamne Isuse; mareste-mi masura credintei din inima mea si ajuta-ma ca tot ce fac, sa fie spre gloria Ta. Amin.
Sus In jos
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeMier Ian 31, 2007 8:00 pm

01 Februarie




"Dumnezeul nadejdii sa va umple de toata bucuria si pacea, pe care o da credinta, pentruca, prin puterea Duhului Sfînt, sa fiti tari în nadejde!" Romani 15 :13
Pentru a împlini ceea ce ti-ai propus, sunt unii care îti vor spune ca este suficient doar sa ai credinta. Altii îti vor spune ca poti sa muti muntii, numai daca vei munci din greu.
Pentru a atinge scopurile propuse insa, mai mult decît ceea ce suntem si ceea ce putem face, avem nevoie de ajutorul lui Dumnezeu care prin Duhul Sfînt ne sustine si sa ne îndruma în orice slujire.
Luis Palau a povestit despre o cursa a unui avion al companiei Air Canada , care s-a întrerupt brusc. Pasagerii care zburau cu un Boeing 767 urmareau un film, cînd motoarele aeronavei s-au oprit deodata.
Cei ce nu aveau casti au realizat primii acest fapt. Imediat filmul a fost întrerupt, iar pilotul a anuntat ca va trebui sa aterizeze de urgenta. Cei 69 de pasageri urmareau îngroziti cum avionul a început sa coboare sustinut spre o pista de aterizare a unui aeroport militar. În minutele care au urmat, spaima unui sfîrsit groaznic i-a cuprins pe toti. Toata tehnologia sofisticata de ultima generatie, nu putea sa tina avionul în aer nici o secunda în plus.
Ce s-a întîmplat de fapt: Indicatorul electronic ce arata nivelul de combustibil s-a defectat, iar echipajul a acceptat sa decoleze contînd pe asigurarea data de mecanicii care au alimentat avionul. Acestia au confundat însa unitatile de masura. Au urmarit indicatorul pompei care era divizat în litri si au considerat aceste gradatii ca fiind galoane.
Din aceasta cauza, combustibilul s-a terminat cu 800 de mile înainte de destinatie, iar avionul a ramas în pana de combustibil. Numai abilitatea pilotului a facut ca avionul sa ajunga in siguranta la sol pe acest aeroport militar.
Desi la impactul cu solul trenul de aterizare a fost serios avariat, a fost insa minunea lui Dumnezeu ca niciunul dintre pasageri n-a fost ranit.
Un avion impunator zbura spre directia cea buna. Avea un echipament performant si în bune conditii de functionare, dar n-a ajuns la destinatie pentru ca a ramas fara combustibil. Aceasta se întîmpla si multor oameni astazi. Acestia au mari capacitati si abilitati personale, sunt motivati si se îndreapta spre scopuri înalte, dar nu le pot atinge ci sfîrsesc în esec si dezamagire, pentru ca le lipseste ceea ce este mai important: Combustibilul Spiritual !"
În viata lor nu este prezent Duhul Sfînt care sa îi împuterniceasca si sa-i sustina în orice slujire. Prezenta Duhului Sfînt a fost cea mai mareata promisiune facuta de Domnul Isus pentru ucenicii Sai.
Daca viata ta este ca o aeronava esuata, sau care zboara în deriva, este vremea sa te întrebi daca nu cumva ti s-a terminat combustibilul. Pentru toti cei care cred, Dumnezeu este gata sa le umple viata cu Duhul Sau, pentru ca in acest fel sa-si poata continua drumul si slujirea pîna la capat.
Rugaciune: Doamne Dumnezeule; umple si viata mea cu prezenta si puterea Duhului Sfînt. Amin.
Sus In jos
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7264
Data de inscriere : 24/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Feb 01, 2007 11:50 am

Multumesc Core, am citit cu forte mare atentie ceea ce ai postat si voi incerca si eu sa am mai multa incredere in fortele mele si sa-mi intaresc credinta! cheers
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Feb 01, 2007 3:34 pm

sanziana a scris:
Multumesc Core, am citit cu forte mare atentie ceea ce ai postat si voi incerca si eu sa am mai multa incredere in fortele mele si sa-mi intaresc credinta! cheers

Nici nu sti cit ma bucur pentru ca, meditatiile sunt spre folos. Dumnezeu sa te ajute Sinziana!
Cum mai stai cu sanatatea?
Sus In jos
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7264
Data de inscriere : 24/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Feb 01, 2007 7:04 pm

Mi-am revenit, multumesc lui dumnezeu!
Nu a fost nimic grav, dischinezie biliara, dar este dureroasa si sacaitoare, cand ai cate o criza!
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeVin Feb 02, 2007 12:19 am

02 Februarie




Îndata tatal copilului a strigat cu lacrimi: Cred, Doamne! Ajuta necredintei mele !" Marcu 9, 24
Dave Dravecky, unul dintre jucatorii echipei de baschet din San Francisco si-a pierdut un brat, care i-a fost amputat datorita cancerului. Acele momente au fost deosebit de grele pentru el si familia lui. El nu numai ca si-a pierdut bratul, dar a pierdut si o cariera promitatoare ca jucator de baschet în liga americana.
Desi în inima lui erau multe întrebari, cu toate acestea nu si-a pierdut credinta. În aceasta vreme de adînci framîntari, a primit multe scrisori de la admiratorii lui. Cele mai multe dintre acestea au fost scrisori de încurajare. Într-o zi însa a primit o scrisoare ciudata, prin care cel ce i-a trimis-o i se adresa spunîndu-i :
Daca asa cum spui, exista un Dumnezeu caruia îi pasa asa de mult de tine, de ce a îngaduit sa ti se întîmple asa ceva? Am trait 41 de ani în aceasta lume si pîna acum n-am vazut nici o evidenta care sa ma conduca la credinta. Dumnezeu n-a facut pentru mine nici un semn care sa-mi dovedeasca ca ma iubeste. Eu a trebuit sa ma lupt pentru tot ceea ce am si am realizat în viata. Nimanui nu-i pasa de ceea ce mi se întîmpla si ce-i drept, nici mie nu-mi pasa de ceea ce li se întîmpla altora. Nu-ti dai seama ca religia este o cîrja pe care încearca sa se sprijine o multime de slabanogi care nu sunt în stare sa înfrunte realitatile vietii...
Cîta ratacire! Cum sa raspunzi unei astfel de scrisori? Din pacate sunt oameni care în timpul tragediilor din viata lor cred ca Dumnezeu i-a abandonat. Dave Dravecky s-a luptat cu aceleasi provocari, dar credinta lui ferma l-a facut sa fie deosebit. El a vorbit despre credinta lui si altora, încurajîndu-i în necazurile prin care treceau. Multora dintre acestia le-a scris:
Cînd ne întoarcem spre Dumnezeu in necazuri, dovedim un act de credinta. Nu conteaza cît de puternic ciocanim la poarta cerului, sau cît de lung este timpul în care batem la aceasta usa. Ceea ce este important este ca Dumnezeu este înauntru si ca la vremea potrivita El ne va deschide.
Rugaciune: Doamne Dumnezeule; ajuta-ma sa vad prin toate situatiile din viata mea, împlinirea Voii Tale, iar atunci cînd nu pot sa înteleg felul în care Tu lucrezi, ajuta-ma sa pot spune: ajuta-mi necredintei mele "! Amin.
Sus In jos
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeSam Feb 03, 2007 6:53 pm

03 Februarie




Si-a adus aminte de legamîntul Sau si a avut mila de ei, dupa bunatatea Lui cea mare! Psalmul 106: 45
Nimic nu-ti poate îmbogati mai mult viata, decit slujirea altora . Pentru cei ce sunt gata sa dovedeasca compasiune pentru altii, viata se schimba radical.
Într-o revista americana de sanatate, a fost prezentat un studiu efectuat de Centrul de cercetare al Universitatii din Michigan . În urma acestui studiu, s-a constatat ca orice activitate si slujire voluntara împlinita regulat, este o terapie ce a schimbat cel mai mult tonosul si conduita vietii celor implicati. Mai mult chiar decît alergarea, exercitiile aerobice, sau retetele culinare.
Ajuta frecvent pe cineva si vei trai mai mult, vei avea mai multa vitalitate, mai mult zel si energie în viata. Cei care sufereau de depresii nervoase, s-au vindecat mai repede atunci cînd în timpul calamitatilor, au uitat de propriile nevoi si au început sa-i ajute pe cei ce au fost afectati de stihiile naturii sau de atacurile aviatice.
Motivul pentru care multi dintre noi nu mai au energie, vitalitate si bucrie în viata, este pentru ca ne-am obisnuit sa traim numai pentru noi.
Învata sa traiesti pentru altii si viata ta nu va mai fi la fel!
Rugaciune: Doamne Isuse; îti multumesc ca ai venit sa îmi slujesti; ajuta-ma sa pot urma exemplul Tau, ajutîndu-i pe altii. Amin.




Sus In jos
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeSam Feb 03, 2007 7:43 pm

03 Februarie




Si-a adus aminte de legamîntul Sau si a avut mila de ei, dupa bunatatea Lui cea mare! Psalmul 106: 45
Nimic nu-ti poate îmbogati mai mult viata, decit slujirea altora . Pentru cei ce sunt gata sa dovedeasca compasiune pentru altii, viata se schimba radical.
Într-o revista americana de sanatate, a fost prezentat un studiu efectuat de Centrul de cercetare al Universitatii din Michigan . În urma acestui studiu, s-a constatat ca orice activitate si slujire voluntara împlinita regulat, este o terapie ce a schimbat cel mai mult tonosul si conduita vietii celor implicati. Mai mult chiar decît alergarea, exercitiile aerobice, sau retetele culinare.
Ajuta frecvent pe cineva si vei trai mai mult, vei avea mai multa vitalitate, mai mult zel si energie în viata. Cei care sufereau de depresii nervoase, s-au vindecat mai repede atunci cînd în timpul calamitatilor, au uitat de propriile nevoi si au început sa-i ajute pe cei ce au fost afectati de stihiile naturii sau de atacurile aviatice.
Motivul pentru care multi dintre noi nu mai au energie, vitalitate si bucrie în viata, este pentru ca ne-am obisnuit sa traim numai pentru noi.
Învata sa traiesti pentru altii si viata ta nu va mai fi la fel!
Rugaciune: Doamne Isuse; îti multumesc ca ai venit sa îmi slujesti; ajuta-ma sa pot urma exemplul Tau, ajutîndu-i pe altii. Amin.




04 Februarie




În El am fost facuti si mostenitori, fiind rînduiti mai dinainte , dupa hotarîrea Aceluia care face toate dupa sfatul voiei Sale, ca sa slujim de lauda slavei Sale, noi care mai dinainte am nadajduit în Hristos. Efeseni 1:11-12
Fiecare dintre noi poate trai o viata condusa de scopuri. Aceasta este valabil si pentru cei despre care credem ca au cele mai neînsemnate ocupatii. V-ati gîndit vreodata ce se întîmpla într-un mare oras cînd gunoierii intra în greva? Dezastru! Aceste persoane deseori sunt nebagate în seama, dar contributia lor pentru binele public este imensa.
Fiecare dintre noi putem face ceva pentru ca lumea în care traim sa fie mai buna. Lucrul primordial în viata, nu-i determinat de abilitatile sau oportunitatile pe care le avem, ci mai degraba de masura dedicarii pentru împlinirea a ceea ce ne-am propus.
Un director al unei scoli din Franta, a fost complet dezamagit de unul dintre elevii din scoala sa. La sfîrsitul unui an de studiu a scris despre el: Este cel mai slab, cel mai dezordonat si cel mai nepromitator elev din scoala!
Dupa 50 de ani, cînd directorul nu mai era în viata, s-a organizat un referendum prin care urma sa fie desemnat cea mai influenta personalitate a Frantei din toate timpurile. Prin vot popular a fost ales tocmai acest elev slab, dezordonat si nepromitator. Numele lui era Luis Pasteur, fondatorul medicinei moderne.
În onoarea lui , s-a decretat o sarbatoare nationala. Fiind bolnav si în vîrsta de 73 de ani, Luis Pasteur, n-a putut participa la manifestarile organizate pentru el la Paris. La aceasta ocazie el a trimis insa un mesaj care a fost citit de fiul sau. În acest mesaj a spus : Viitorul nu apartine cuceritorilor ci slujitorilor "!
Nu cei ce se pregatesc sa cucereasca lumea vor domina viitorul, ci acei ce sunt gata sa-i slujeasca pe semeni. Luis Pasteur si-a dedicat viata unui singur scop si l-a atins. Numele tau sau numele meu nu va ajunge niciodata la fel de vestit ca a lui Pasteur, dar si noi trebuie sa ne dedicam unor scopuri înalte.
Rugaciune: Doamne Dumnezeule; ajuta-ma sa cunosc chemarea vietii mele si sa ma dedic total pentru a o împlini. Amin.
Sus In jos
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeLun Feb 05, 2007 10:35 pm

05 Februarie




..daca voieste cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea în fiecare zi, si sa Ma urmeze . Luca 9:23
La o conferinta de presa, fostul antrenor al echipei de fotbal din Arkansas, a spus: au fost momente în viata mea când am fost pe culmi si încununat cu lauri, dar au fost si momente când am ajuns pe treptele cele mai de jos ale vietii si carierei. În primul meu an de antrenorat am câstigat trofeul competitiei . Atunci toti ma iubeau. Mi-au luat fotografia si-au pus-o în galeria de onoare a clubului .Au comandat un timbru omagial si au organizat multe petreceri, în care eram invitatul de onoare.
În al doilea an, am retrogadat însa în dvizia secunda . În acele momente am pierdut tot ceea ce câstigasem: poza mi-a fost luata din galerie,timbrele au fost retrase, iar când treceam pe lânga aceiasi oameni care ma laudau altadata, acestia scuipau în spatele meu !
Luând în considerare aceasta experienta putem spune ca viata este plina de urcusuri si coborâsuri. Iar pentru multi dintre noi dupa ce am fost înaltati, este foarte greu sa ne smerim trecând prin valea rusinei si-a dezonoarei.
Când însa renuntam la propriile dorinte si-L punem pe Dumnezeu pe primul loc al vietii noastre, atunci întelegem ceea ce este cu adevarat important si indiferent de ceea ce ni se întâmpla vom fi totdeauna multumitori si plini de speranta, pentru ca îl avem pe Dumnezeu. Ca sa exprime aceasta siguranta, un poet crestin a scris versurile: Poti sa pierzi averi si ranguri , bogatii cu rod în spic, Daca n-ai pierdut credinta, înca n-ai pierdut nimic"!
Însusi Domnul Isus a spus ca cel ce doreste sa fie ucenicul Sau, trebuie mai întâi sa se lepede de sine însusi si apoi sa-si ia crucea în fiecare zi si sa Il urmeze.
În aceasta afirmatie, crucea are un înteles foarte profund. A purta o cruce nu înseamna numai a avea un însemn ca talisman, ci a fi gata sa înduri suferintele cauzate de faptul ca esti crestin, dedicat pentru slujirea altora, înaintarii Evangheliei si mântuirii celor pierduti. Crucea este simbolul mortii fata de noi însine si-al întronarii lui Hristos ca stapân al vietii noastre.
Rugaciune: Doamne Isuse; pentru ca ai purtat crucea pedepsei pentru pacat în locul meu, ajuta-ma sa fiu gata în fiecare zi sa port crucea suferintelor, a responsabilitatilor si-a slujirii la care m-ai chemat, pentru ca sa-Ti pot fi astfel, un vrednic urmas. Amin.
Sus In jos
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6539
Data de inscriere : 25/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 06, 2007 11:54 pm

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Virginmary
Sus In jos
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeMier Feb 07, 2007 4:22 pm

Da sfintulito, rugaciunea deschide poarta cerurilor, iar apostolul Pavel spune sa ne rugam "neincetat"??
Faci tu ce faci si ne uimesti cu cite o imagine frumoasa!


Ultima editare efectuata de catre in Mier Feb 07, 2007 4:26 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeMier Feb 07, 2007 4:24 pm

07 Februarie




Va mai spun iarasi, ca, daca doi dintre voi se învoiesc pe pamânt sa ceara un lucru oarecare, le va fi dat de Tatal Meu care este în ceruri. Matei 18:19
Pot birui mai usor problemele si încercarile vietii doar cei ce traiesc si actioneaza în unitate. Nici biserica nu poate fi eficienta în slujire daca nu experimenteaza aceeasi binecuvântare . De aceea chemarea lui Dumnezeu pentru toti cei credinciosi este sa formeze un singur trup.
Henry Kissinger, al carui nume adevarat era Heinz, s-a nascut si a crescut în Bavaria, într-o familie de evrei. El a avut o înzestrare speciala care a fost evidenta chiar din copilarie. Din cauza unor neintelegeri, într-o zi unul dintre vecinii lui l-a provocat la bataie. În loc sa lupte, Henry a început o discutie cu adversarul sau caruia i-a explicat întrega situatie folosind toate argumentele pro si contra, încât acesta a renuntat la lupta.
Dupa acest incident, cei doi copii rivali altadata, au ajuns cei mai buni prieteni.
Acest dar al împacarii a fost însa mult mai evident atunci când Henry s-a mutat împreuna cu familia lui în Statele Unite, unde a devenit unul dintre cei mai mari negociatori americani, care a adus pacea în multe zone de conflict ale lumii. Abilitatea lui a facut ca în multe situatii, Statele Unite sa stabileasca pacea , fara a mai folosi forta armelor.
Pentru ca unitatea nu poate exista fara împacare si învoire, fiecare dintre noi suntem chemati sa fim facatori de pace. Potrivit versetului biblic de astazi, Insusi Domnul Isus a spus ca daca doi se învoiesc pe pamânt sa ceara un lucru, rugaciunea lor va fi ascultata, iar Tatal Sau care este în ceruri, le va da ceea ce au cerut.
Numai atunci când am ajuns la aceasta învoire si ne-am pus de acord asupra acestui singur lucru, avem asigurarea ca vom primi ceea ce cerem.

Rugaciune: Doamne Dumnezeule; pentru ca raspunzi rugaciunilor exprimate în unitate, ajuta-ma sa ma învoiesc cu cei din jurul meu, pentru a-ti cere un singur lucru. Amin.
Sus In jos
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6539
Data de inscriere : 25/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeMier Feb 07, 2007 11:21 pm

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 God20jesus20christ
Sus In jos
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Feb 08, 2007 6:18 pm

08 Februarie




Samânta care a cazut pe pamânt bun, sunt aceia care dupa ce au auzit Cuvântul, îl tin într-o inima buna si curata si fac roada în rabdare. Luca 8:15
La întâlnirea de stabilire a planului de afaceri pentru noul an, presedintele unei mari companii a anuntat ca deviza companiei pentru anul început este: onestitatea!
Aflat de cealalta parte a mesei, unul dintre vicepresedinti l-a apreciat spunând: excelent! Dupa un moment de tacere, celalalt vicepresedinte aflat la capatul extrem al mesei a tinut sa adaoge spunând: este însa foarte riscant!
Într-o lume în care în fiecare zi presa abunda cu informatii despre persoane si companii care au savârsit fapte de coruptie, este cu adevarat riscant sa traiesti cu onestitate!
Un om a venit într-o zi si a marturisit pastorului sau ca a furat un ciocan de la compania unde el lucreaza. Nu-i asa mare problema, a spus acesta pastorului; pentru ca la compania unde lucrez, toti muncitorii fura.
Pentru ca sa-l faca constient de urmarile furtului sau, dupa ce s-a gândit putin si a scotocit printre lucrurile de pe birou, pastorul i-a aratat celui ce n-a evaluat corect masura vinovatiei pentru fapta savârsita, un articol dintr-un ziar care prezenta tocmai situatia companiei unde el lucra.
Din cauza furturilor, aceasta, avea pierderi de aproape 1.000 de dolari pe saptamâna. Ciocanul pe care tu l-ai furat împreuna cu toate celelate lucruri pe care le-au furat colegii tai, au pricinuit companiei, asa cum arata articolul, aproape 50.000 de dolari în anul trecut.
Pentru a-si acoperi aceasta pierdere, compania a trebuit sa ridice pretul pentru laminatele pe care le produce. De aceea toti cei care îsi cumpara o masina sau anumite cadre metalice pentru a-si renova casa, platesc mai mult, deoarece în costul acestor produse este inclus si pretul ciocanului care a fost furat.
Furtul tau, a spus pastorul, n-a afectat numai compania la care lucrezi, ci întreg orasul!
Constientizat de gravitatea faptei savârsite, angajatul acelei companii nu numai ca a returnat ciocanul furat, dar i-a si convins pe colegii sai sa lucreze cu onestitate.
Rugaciune: Doamne Dumnezeule; iarta-ma pentru toate lucrurile pe care mi le-am însusit pe nedrept si ajuta-ma sa le returnez celor pe care i-am pagubit, pentru ca sa pot dovedi astfel o buna marturie, traind în onestitate. Amin.
Sus In jos
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Feb 08, 2007 6:31 pm

Sfinta Vineri a scris:
MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 God20jesus20christ


Cu tine-i Domnul






Cu tine-i Domnul! Bucură-L in cale
Cu primii ghiocei ai vietii tale!
Din zori in noapte si din culmi la poale,
Tu cauta-L si-L vei gasi in cale!
La flăcăruia lumanării tale
Din beznă El va rasari in cale!
E stanca tare a credintei tale
Si dainuie ca soarele in cale!
Puhoaiele ce spumega in vale
Se imblanzesc sub pasii Lui in cale!
Ispitele demult ce-ti dau tarcoale
In fata Lui ca serpii fug din cale!
Orbite de lumina slavei Sale,
Si vrajbele te ocolesc in cale!
In cumpana cea grea a vietii tale,
El iti indreapta spre vecie calea!
Si-n ceasul ultim ce-ti ramane-n cale
El iti deschide Cerul slavei Sale!
Sus In jos
Continut sponsorizat





MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)   MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual) - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)
Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» MEDITATII CRESTINE ZILNICE 2008
» Somniferele, medicamentele somnului usor?
» POEZII SI CINTARI CRESTINE
» Neerlandeza contra Franceza

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: SPIRITUALITATE ROMÂNEASCA-
Mergi direct la:  
|
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente