DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Neerlandeza contra Franceza

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7410
Data de inscriere : 22/11/2006

Neerlandeza contra Franceza Empty
MesajSubiect: Neerlandeza contra Franceza   Neerlandeza contra Franceza Icon_minitimeJoi Ian 18, 2007 8:56 am

Profesosul Henny Bijleveld de la VUB, declara in urma unui studiu facut ca limba olandeza nu este construita de aceiasi maniera cu franceza.
Flamanzii si Walonii nu au acelasi stil de gandit, explicand ca olandeza este o limba formata in general de forme verbale, care face din ea o limba de actiune. A se exprima prin actiune se traduce printr-un comportament mai proactiv, care este mai productiv, mai eficace.
Deci neerlandofonii folosesc limba lor pentru a intelege, a decide si a reactiona.
In opozitie cu olandeza limba franceza este alcatuita in general din substantive, care face din ea o limba mai mult conceptuala, care se preteaza la argumentatie, reflexie si intelegere.
Aceste structuri lingvistice formeaza un mod de gandire propriu fiecarei limbi, care nu poate fi separat de contextul cultural global.
Cum siteul nostru este creeat pt a reunii membrii acestor doua culturi diferite, chiar daca originile noastre sunt cele romanesti, care este parerea voastra despre acest studiu?... credeti ca limba influenteaza caracterul oamenilor ?...
Sus In jos
http://www.belgianul.com
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 26/11/2006

Neerlandeza contra Franceza Empty
MesajSubiect: Re: Neerlandeza contra Franceza   Neerlandeza contra Franceza Icon_minitimeJoi Ian 18, 2007 9:20 am

Ce subiect bun! Acum catva timp am citit in articol interesant in NRC, care se intitula:
Ce este Belgia?
a) o tara
b) doua tari; un titlu sugestiv si tare haios, iar dezbaterea subiectulul atingea si problemele lingvistice.

Da, nu este o cercetare noua, limbile germanice si latina, la fel ca si cele slavonice si finougrice, sunt construite pe alta structura lingvistica, au alta logica si chiar feeling. Diferentele culturale dintre popoare provin si de aici, sau tocmai poate ca se concentreaza in modul cum se expirma acel popor in limba acestuia. Greu de spus, oul sau gaina, teoriile difera.

Dar ca sa ajung la intrebarea ta, daca si limba vorbita secundar, ajunge la formarea caracterului omului...eu cred ca da. Acum vorbesc doar din propria experienta si prin prisma exeperientele remarcate la oamenii din jurul meu. Modul de exprimare, chiar daca aceasta exprimare este formata de un shablon sintactic, gramatical, frazeologic etc..., aplicat succesiv la o varsta matrura, sau chiar in copilarie, iti reorganizeaza gandurile, sentimentele, "actiunea" sau " pasivitatea" in ele, tinteste spre o anumita "actiune" a interlocutorului tau etc...

Ce este Belgia? Nu o sa fie niciodata o tara cu totul una, dupa mine. Pulseaza diferit.
Sus In jos
red mask
Bleu
Bleu
red mask


feminin
Numarul mesajelor : 17
Varsta : 47
Localisation : NL
Reputatie : 0
Puncte : 6495
Data de inscriere : 25/12/2006

Neerlandeza contra Franceza Empty
MesajSubiect: Re: Neerlandeza contra Franceza   Neerlandeza contra Franceza Icon_minitimeJoi Ian 18, 2007 2:39 pm

Eu nu sunt de acord 100% ca limba ar influenta caracterul oamenilor, sa va explic de ce. Romana este o limba de origine latina, dupa teoria enuntata...la fel ca si franceza, romana ar fi o limba "conceptuala", dar sa nu uitam ca in limba latina culta verbul sta la sfarsitul propozitiei, asta i-ar fi facut pe latini niste oameni de actiune doar, e adevarat ca romanii au cucerit x teritorii, dar noi, ca provenim din acei romani...de ce nu am fost atat de expansivi, si nici prea contemplativi nu suntem... iar francezii chiar nu actioneaza, oare stau toata ziua si "contempla" pentru ca asa i indeamna limba? Pai asa, nu ar mai avea nic ce manca...
Iar pe de alta parte, eu cred ca olandezii gandesc mai mult, si "contempla" mai mult si mai bine daca au verbul la sfarsitul frazei...doar trebuie sa astepte, sa vada...care e actiunea de fapt.
Mai repede cred ca omul este influentat de mediul in care traieste, nu neaparat de limba vorbita, ci de cei cu care e in contact.
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 26/11/2006

Neerlandeza contra Franceza Empty
MesajSubiect: Re: Neerlandeza contra Franceza   Neerlandeza contra Franceza Icon_minitimeJoi Ian 18, 2007 3:35 pm

Nu era vroba daca numai limba, sau limbajul influenteaza, ci doar daca este unul din elemente care au un impact mai profund. Eu ramana la parerea ca da.

Cat despre latina si alte limbi latine. Da, perfecta dreptate. Dar nu uita ca romana este profund slavonizata, ca limba latina fiind, in plus este construta pe fundatia limbii geto-dacice, o limba de cu totul alta structura. Nu mai punem la socoteala cuvintele de folosinta usuala turci, maghiare si de alte provenieta.

Cat despre formarea omului, mediul inconjurator, georgrafic, meteorologic etc...toate duc la anumite trasaturi de caracter, cate o data tipice unul popor, sau regiuni etc. Dar asta e o alta discutie. Dar, interesant este de stiut ca mediul influenteaza limba, si limba caracterul, si uite asa...cercul vesnic vicios.
Sus In jos
red mask
Bleu
Bleu
red mask


feminin
Numarul mesajelor : 17
Varsta : 47
Localisation : NL
Reputatie : 0
Puncte : 6495
Data de inscriere : 25/12/2006

Neerlandeza contra Franceza Empty
MesajSubiect: Re: Neerlandeza contra Franceza   Neerlandeza contra Franceza Icon_minitimeJoi Ian 18, 2007 4:55 pm

Eu am spus ca nu sunt de acord 100%.
Da, romana a imprumutat destul din limbile de origine slavona, dar eu nu sunt de acord ca este "profund"slavonizata. Pentru mine, in continuare romana este de origine latina.
Si nu cred ca daca vorbesc franceza fac mai putine lucruri decat daca vorbesc olandeza. Zic asta pentru ca o idee era ca cei ce vorbesc franceza sunt mai "contemplativi" decat cei ce vorbesc olandeza.
Sus In jos
Alex
Master
Master
Alex


Numarul mesajelor : 1148
Varsta : 51
Reputatie : 11
Puncte : 7005
Data de inscriere : 17/12/2006

Neerlandeza contra Franceza Empty
MesajSubiect: Re: Neerlandeza contra Franceza   Neerlandeza contra Franceza Icon_minitimeJoi Ian 18, 2007 6:16 pm

Imi aduc aminte ca odata am intrebat o profesoara de limba, din belgia:
de ce caracterul lor este asa rece si mi-a raspuns: din cauza timpului ?!?... poate fi o explicatie.
Concret este faptul ca neerlandofonii sunt mai muncitori decat francofonii... de ce? numai dumnezeu stie.
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 26/11/2006

Neerlandeza contra Franceza Empty
MesajSubiect: Re: Neerlandeza contra Franceza   Neerlandeza contra Franceza Icon_minitimeJoi Ian 18, 2007 8:21 pm

una e originea latina, si alta e slavinizarea. fata de toate celelate limbi latina, roman e profund slavinizata ;-)...si singura. asa suntem noi, mai cu motz...hihihi
Sus In jos
red mask
Bleu
Bleu
red mask


feminin
Numarul mesajelor : 17
Varsta : 47
Localisation : NL
Reputatie : 0
Puncte : 6495
Data de inscriere : 25/12/2006

Neerlandeza contra Franceza Empty
MesajSubiect: Re: Neerlandeza contra Franceza   Neerlandeza contra Franceza Icon_minitimeVin Ian 19, 2007 1:15 pm

http://www.e-scoala.ro/referate/romana_istoria.html

20-22% mi se pare mult, dar nu "profund".
Sus In jos
Continut sponsorizat





Neerlandeza contra Franceza Empty
MesajSubiect: Re: Neerlandeza contra Franceza   Neerlandeza contra Franceza Icon_minitime

Sus In jos
 
Neerlandeza contra Franceza
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» medicament contra cancerului
» BUNA CAUT DE MUNCA CONTRA COMISION
» MEDITATII CRESTINE ZILNICE( contra somnului spiritual)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: GENERAL-
Mergi direct la:  
|
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente