DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Bla bla despre Belgia

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
Alex
Master
Master
Alex


Numarul mesajelor : 1148
Varsta : 50
Reputatie : 11
Puncte : 6901
Data de inscriere : 17/12/2006

Bla bla despre Belgia Empty
MesajSubiect: Bla bla despre Belgia   Bla bla despre Belgia Icon_minitimeJoi Iul 29, 2010 10:44 am

Cu toate ca traiesc in Belgia de atatia ani de fiecare data cand gasesc pe NET un articol despre tara asta il citesc de la inceput la sfarsit pentru a vedea care este parerea altora despre ea deoarece p'a mea am exprimat-o p'ACI
"Mirajul Belgiei...
Mara Răducanu 17/01/2010
Belgia. Țara dantelei și a cascadelor de ciocolată... Unde apa ce țâșnește din fântânile arteziene are gust de praline, iar din trabucuri iese parcă același miros... Locul unde ai mânca până mori de plăcere bomboanele învelite din abundență în ciocolată, iar banalii cartofi prăjiți capătă cel mai delicios gust.
Prima dată am fost în Belgia imediat după Revoluție, când satul meu s-a înfrățit cu un sat din Belgia, Rebeque. Prima mea ieșire într-o altă țară. Primul zbor cu avionul... Au trecut aproape 20 de ani și iată că am revenit în Belgia, la invitația prietenilor noștri belgieni. De la gustul ciocolatei până la măreția clădirilor din Bruxelles, Belgia are același miros. Îți trezește aceeași senzație. Îți dă siguranță. Peste tot miroase a proaspăt, a modern și a tradiție... Din programul stabilit cu minuțiozitate nu a lipsit și o vizită la Castelul Seneffe din Valonia - o bijuterie arhitectonică barocă unde se află și o colecție de argintărie -, la Planul Înclinat din Ronquieres și la ascensoarele istorice încă în stare de funcționare.
LA PAS PRIN BRUXELLES...
Fie că ești amator de cultură, de shopping sau pur și simplu ai chef să guști puțin viața, când ajungi la Bruxelles, locul ideal de unde poți începe este Grand Place. Datată din secolul al XVII-lea, Piața Mare din Bruxelles se găsește pe listele patrimoniului UNESCO, conservând în mod armonios un ansamblu de clădiri publice și private construite în stil gotic.
Aici, gusturile se pot împăca, indiferent de pretenții. Clădiri cochete, restaurante, cafenele, străduțele înguste și misterioase te îndeamnă la visare. Sau la degustare... Și, fiindcă nu poți rămâne indiferent la îndemnul ospătarilor care te ademenesc de pe margine să iei masa în restaurantul lor, o porție de scoici bine pregătite - de altfel, mâncarea tradițională a belgienilor - este o adevărată binecuvântare.
Și, după ce ai savurat scoicile și ți-ai băut în tihnă cafeaua, din Piața Mare, la doar câteva minute nu se poate să nu treci să-l saluți și să faci o poză cu arhicunoscutul Manneken Pis. Celebra statuie din bronz de jumătate de metru a unui băiețel în pielea goală care se ușurează în public reprezintă simbolul Bruxelessului. Un loc unde merită să ajungi, pentru că, potrivit legendei, dacă atingi statuia băiețelului și-ți pui în gând o dorință pe care o repeți de trei ori, ea se îndeplinește.
Celebritatea statuii își are originea într- o poveste. Se spune că un copil a salvat Bruxelles de la nimicire. În secolul al XVII-lea, când olandezii au vrut să dea foc Primăriei, un băiețel pierdut în afara cetății a "stropit" puțin fitilul, stingând focul care ar fi putut produce o tragedie. În funcție de ocazii, micuța statuetă este frumos aranjată, având în garderobă peste 800 de costume, pe care le îmbracă de ziua națională a fiecărei țări membre UE.
De ziua României, băiețelul care a făcut istorie este îmbrăcat în cioban cu șubă și cușmă. Bucurându-se de o popularitate mult mai mică, există și o variantă feminină a statuii, Jeanneke Pis, iar dacă un cuplu aruncă monede în fântână, cei doi vor rămâne împreună până la adânci bătrâneți.
Și, dacă tot suntem la Capitolul simboluri, nu puteți rata Atomium, un fel de Tour Eiffel al Parisului. Inginerul belgian Andre Waterkeyn este cel care a conceput Atomul pentru a participa la Expoziția Internațională din 1958, un edificiu simbolizând un cristal elementar de fier mărit de 165 de miliarde de ori.
Atomul domină platoul Heysel de la cei 102 metri înălțime ai săi, fiind susținut de trei bipozi gigantici. Este format din nouă sfere uriașe legate între ele prin 20 de tuburi. Palatul Regal, Catedrala St. Michel, Parcul Jubileului, Parlamentul European, Catedrala Sfântul Mihail și Sfânta Gudura, sunt alte locuri pe care nu trebuie să le ratați sub nici o formă indiferent de durata și scopul vizitei pe meleaguri belgiene."
Plăcerea supremă a sejurului: vizita la ciocolateria Duval. Pur și simplu gustoasă și apetisantă. Tot gustând și gustând la praline, am înțeles că, ciocolată n-ai să găsești nicăieri în lume ca în Belgia...


Ultima editare efectuata de catre Alex in Mar Sept 07, 2010 6:03 pm, editata de 4 ori
Sus In jos
tgeorgescu
Junior
Junior



masculin
Numarul mesajelor : 97
Varsta : 50
Localisation : Zwolle
Emploi : somer
Reputatie : 0
Puncte : 6145
Data de inscriere : 14/12/2007

Bla bla despre Belgia Empty
MesajSubiect: Re: Bla bla despre Belgia   Bla bla despre Belgia Icon_minitimeSam Sept 04, 2010 1:39 pm

Alex a scris:
Tot gustând și gustând la praline, am înțeles că, ciocolată n-ai să găsești nicăieri în lume ca în Belgia...
He, he, am mancat niste ciocolata elvetiana (nu mai stiu cum se numeste, probabil era fabricata de Demeter sau Weleda) si sincer as fi vrut sa raman acolo sa nu fac altceva pana la moarte decat sa mananc astfel de ciocolata.
Sus In jos
http://intellect-club.nl.eu.org
 
Bla bla despre Belgia
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» INFORMATII UTILE DESPRE FAMILIE - BELGIA
» INFORMATII UTILE DESPRE LOCUINTA IN BELGIA
» INFORMATII UTILE DESPRE SCOALA - BELGIA
» despre ce?
» Despre minciuna

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: GENERAL-
Mergi direct la:  
|
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente