DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Barbatii romani

In jos 
+7
Badea
shirkka
sanziana
Giulia
Sir
Sfinta Vineri
Neptuna
11 participan?i
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6430
Data de inscriere : 26/11/2006

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMar Dec 12, 2006 11:17 am

Acest subiect nu e replica la cel despre romancele din diaspora, ideea mi-a venit pur si simplu raspunzind intrebarii “…de ce nu vrem inapoi …” Intre motive, unul important din punctul meu de vedere ar fi barbatul roman si mentalitatea masculina generala din Romania, pe care va invit s-o comparam cu cea a barbatilor din alte tari.
Cum spuneam, barbatii, dom'le, BARBATII!
Nu-mi plac barbatii romani. Nu-mi plac si gata!

De ce? Pentru ca din punctul de vedere masculin romanesc, locul femeii e „la coada cratitii”, nu trebuie sa-si bage nasul in deciziile importante de familie - atribut traditional masculin, etc. Traind in Romania ca femeie, daca vrei un altfel de sot atunci trebuie sa cheltuiesti multa energie sa-l gasesti sau sa-l re-educi, sa duci munca de lamurire ca nu tot ce i-a invatat mamica si tatica lor se aplica si ca meriti si tu o mina de ajutor in treburile casei si ca nu e corect ca, de vreme ce amindoi merg la serviciu, cind vin acasa numai femeia sa faca curat, sa gateasca, sa spele...iar barbatul sa fie "servit".
Femeile stiu ca inteleg foarte bine despre ce vorbesc, iar barbatii or sa fie ofuscati. Dar n-au decit, asta e realitatea! (inainte de a ma contrazice vehement, va rog sa va ginditi mai intii daca nu cumva aveti vreo musca pe caciula!).
Din cauza acestei mentalitati generale nu imi plac barbatii romani! Mai sunt si exceptii (confirma regula) dar in Romania o femeie trebuie sa le caute mult si bine, sau sa se multumeasca cu mai putin la capitolul asta. Dar de ce, cind oferta e asa de buna intre barbatii straini.

De exemplu Noua Zeelana - a fost prima tara din lume in care femeile au cistigat dreptul de a vota, este printre tarile cu cea mai mare proportie de femei parlamentar, primul ministru este o femeie, angajatii din administratia de stat sunt peste 50% femei, poate si toate astea au ajutat in modelarea mentalitatii masculine. Cit despre situatia in domeniul privat... „debandada dom’le, s-a intors lumea cu poponeatza-n sus! Cine a mai auzit ca atitea muieri sa conduca firme, ce le trebuie lor sa fie managerite si tot felu’ de sefe? Au impinzit astea functiile de conducere mai, de nu mai are omul loc de intors de ele...Auzi colo, eu om in toata firea sa primesc ordine la serviciu de la o femeie!”

Partenerul meu este nascut si crescut aici, in tara mea de adoptie. Am fost in vizita la familii de romani si la inceput a fost socat. Nu exagerez deloc, chiar a fost socat. Si nici acum nu poate concepe cum devine treaba. I se pare deplasat ca barbatul sa stea la televizor sau sa vorbeasca cu musafirii si femeia sa se ocupe singura de pusul mesei. Nu intelege de ce femeia stringe farfuriile, iar barbatul continua sa stea la masa asteptind desertul, de ce dupa masa femeia e cea care stringe masa si spala vasele iar barbatul se odihneste. De ce nu duce barbatul roman gunoiul, de ce nu gateste, de ce nu spala rufe, ca nu trebuie decit sa le arunce in masina de spalat si sa apese butonul! De ce nu pune mina pe aspirator. Nu intelege lucrurile astea pt ca nu asa a fost crescut si nu a avut aceste exemple nici in familie si nici in societate. I se pare normal sa contribuie egal in relatie nu numai financiar ci si prin treburile casnice - facind mai totul impreuna pt ca la urma urmei, amindoi muncim si cistigam la fel de mult si amindoi venim acasa la fel de obositi. Sa nu inteleaga nimeni gresit, n-am gasit eu unicatul, ci asta e mentalitatea generala a barbatilor de aici.

Ma umfla risul cind ii aud pe barbatii romani emigrati de mai multa sau mai putina vreme spunind ca femeile de aici "sunt ale dracului, dom'le! sint afurisite" - de parca un barbat care isi ajuta partenera sau sotia in treburile casnice ori e el pampalau, ori muierea e a dracului. Din socul acesta cultural foarte putini se trezesc si realizeaza ca relatia barbat-femeie aici sau in alte tari (spre deosebire de romania), pe linga iubire se bazeaza si pe o adevarata egalitate si respectul fiintei umane, asa cum este de altfel si normal. Nu mi-e de mirare ca multi barbati romani care au emigrat singuri cauta sotii romance.... Deh, linga o sotie/ partenera ne-schilodita emotional de acea mentalitate, acesti barbati romani isi dau curind seama ca trebuie sa contribuie si ei la pregatirea mincarii, spalatul vaselor, la curatenie etc, si vad pe propria piele ca dupa o zi de munca aceste „treburi femeiesti” nu mai sint chiar asa de usoare.... Bineinteles ca nu le convine si prefera romancele „invatate de-acasa” cu „bunele obiceiuri”. Aceeasi relevanta o are si faptul ca dintre femeile romance care au emigrat singure (sau in prezent sunt singure), multe nici nu vor sa auda de sot/partener roman exact din aceste motive (si aici nu ma refer la femeile cu statut si meserie dubioasa, ci femei inteligente, care isi cistiga existenta ca medic, inginer, arhitect, asistenta etc).

cafeneaua.com


Voi ce parere aveati? Recunoasteti aceasta mentalitate?
Sus In jos
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6444
Data de inscriere : 25/11/2006

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMar Dec 12, 2006 12:14 pm

Fiecare padure cu uscaturile ei, maica!
Important este sa ai posibilitatea de a alege. Deci alegeti cu grija, apoi culegeti ;)
In cazul in care ati ales gresit, atunci aruncati ce-ati cules si alegeti din nou!
Sus In jos
Sir
Bleu
Bleu
Sir


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 51
Localisation : B A N N E D
Reputatie : 0
Puncte : 6428
Data de inscriere : 27/11/2006

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMar Dec 12, 2006 12:22 pm

Sfinta Vineri a scris:
Fiecare padure cu uscaturile ei, maica! Important este sa ai posibilitatea de a alege. Deci alegeti cu grija, apoi culegeti ;) In cazul in care ati ales gresit, atunci aruncati ce-ati cules si alegeti din nou!
E valabil si pentru barbati?
Sus In jos
Sir
Bleu
Bleu
Sir


Numarul mesajelor : 44
Varsta : 51
Localisation : B A N N E D
Reputatie : 0
Puncte : 6428
Data de inscriere : 27/11/2006

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMar Dec 12, 2006 12:28 pm

Neptuna a scris:
Voi ce parere aveati? Recunoasteti aceasta mentalitate?
Aveam o parere dar am uitat-o pe alt forum!Recunosc aceasta mentalitate si recunosc ca era tare sanatoasa... si regret , ca orice lucru bun, nu mai este de actualitate!!
Sus In jos
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6444
Data de inscriere : 25/11/2006

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMar Dec 12, 2006 1:28 pm

Sir a scris:
Sfinta Vineri a scris:
Fiecare padure cu uscaturile ei, maica! Important este sa ai posibilitatea de a alege. Deci alegeti cu grija, apoi culegeti ;) In cazul in care ati ales gresit, atunci aruncati ce-ati cules si alegeti din nou!
E valabil si pentru barbati?

ne-am emancipat, normal ca da!
Sus In jos
Giulia
Senior
Senior
Giulia


feminin
Numarul mesajelor : 179
Varsta : 50
Reputatie : 0
Puncte : 6430
Data de inscriere : 25/11/2006

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMar Dec 12, 2006 1:47 pm

kis
Neptuna a scris:
Acest subiect nu e replica la cel despre romancele din diaspora, ideea mi-a venit pur si simplu raspunzind intrebarii “…de ce nu vrem inapoi …” Intre motive, unul important din punctul meu de vedere ar fi barbatul roman si mentalitatea masculina generala din Romania, pe care va invit s-o comparam cu cea a barbatilor din alte tari.
Cum spuneam, barbatii, dom'le, BARBATII!
Nu-mi plac barbatii romani. Nu-mi plac si gata!

De ce? Pentru ca din punctul de vedere masculin romanesc, locul femeii e „la coada cratitii”, nu trebuie sa-si bage nasul in deciziile importante de familie - atribut traditional masculin, etc. Traind in Romania ca femeie, daca vrei un altfel de sot atunci trebuie sa cheltuiesti multa energie sa-l gasesti sau sa-l re-educi, sa duci munca de lamurire ca nu tot ce i-a invatat mamica si tatica lor se aplica si ca meriti si tu o mina de ajutor in treburile casei si ca nu e corect ca, de vreme ce amindoi merg la serviciu, cind vin acasa numai femeia sa faca curat, sa gateasca, sa spele...iar barbatul sa fie "servit".
Femeile stiu ca inteleg foarte bine despre ce vorbesc, iar barbatii or sa fie ofuscati. Dar n-au decit, asta e realitatea! (inainte de a ma contrazice vehement, va rog sa va ginditi mai intii daca nu cumva aveti vreo musca pe caciula!).
Din cauza acestei mentalitati generale nu imi plac barbatii romani! Mai sunt si exceptii (confirma regula) dar in Romania o femeie trebuie sa le caute mult si bine, sau sa se multumeasca cu mai putin la capitolul asta. Dar de ce, cind oferta e asa de buna intre barbatii straini.

De exemplu Noua Zeelana - a fost prima tara din lume in care femeile au cistigat dreptul de a vota, este printre tarile cu cea mai mare proportie de femei parlamentar, primul ministru este o femeie, angajatii din administratia de stat sunt peste 50% femei, poate si toate astea au ajutat in modelarea mentalitatii masculine. Cit despre situatia in domeniul privat... „debandada dom’le, s-a intors lumea cu poponeatza-n sus! Cine a mai auzit ca atitea muieri sa conduca firme, ce le trebuie lor sa fie managerite si tot felu’ de sefe? Au impinzit astea functiile de conducere mai, de nu mai are omul loc de intors de ele...Auzi colo, eu om in toata firea sa primesc ordine la serviciu de la o femeie!”

Partenerul meu este nascut si crescut aici, in tara mea de adoptie. Am fost in vizita la familii de romani si la inceput a fost socat. Nu exagerez deloc, chiar a fost socat. Si nici acum nu poate concepe cum devine treaba. I se pare deplasat ca barbatul sa stea la televizor sau sa vorbeasca cu musafirii si femeia sa se ocupe singura de pusul mesei. Nu intelege de ce femeia stringe farfuriile, iar barbatul continua sa stea la masa asteptind desertul, de ce dupa masa femeia e cea care stringe masa si spala vasele iar barbatul se odihneste. De ce nu duce barbatul roman gunoiul, de ce nu gateste, de ce nu spala rufe, ca nu trebuie decit sa le arunce in masina de spalat si sa apese butonul! De ce nu pune mina pe aspirator. Nu intelege lucrurile astea pt ca nu asa a fost crescut si nu a avut aceste exemple nici in familie si nici in societate. I se pare normal sa contribuie egal in relatie nu numai financiar ci si prin treburile casnice - facind mai totul impreuna pt ca la urma urmei, amindoi muncim si cistigam la fel de mult si amindoi venim acasa la fel de obositi. Sa nu inteleaga nimeni gresit, n-am gasit eu unicatul, ci asta e mentalitatea generala a barbatilor de aici.

Ma umfla risul cind ii aud pe barbatii romani emigrati de mai multa sau mai putina vreme spunind ca femeile de aici "sunt ale dracului, dom'le! sint afurisite" - de parca un barbat care isi ajuta partenera sau sotia in treburile casnice ori e el pampalau, ori muierea e a dracului. Din socul acesta cultural foarte putini se trezesc si realizeaza ca relatia barbat-femeie aici sau in alte tari (spre deosebire de romania), pe linga iubire se bazeaza si pe o adevarata egalitate si respectul fiintei umane, asa cum este de altfel si normal. Nu mi-e de mirare ca multi barbati romani care au emigrat singuri cauta sotii romance.... Deh, linga o sotie/ partenera ne-schilodita emotional de acea mentalitate, acesti barbati romani isi dau curind seama ca trebuie sa contribuie si ei la pregatirea mincarii, spalatul vaselor, la curatenie etc, si vad pe propria piele ca dupa o zi de munca aceste „treburi femeiesti” nu mai sint chiar asa de usoare.... Bineinteles ca nu le convine si prefera romancele „invatate de-acasa” cu „bunele obiceiuri”. Aceeasi relevanta o are si faptul ca dintre femeile romance care au emigrat singure (sau in prezent sunt singure), multe nici nu vor sa auda de sot/partener roman exact din aceste motive (si aici nu ma refer la femeile cu statut si meserie dubioasa, ci femei inteligente, care isi cistiga existenta ca medic, inginer, arhitect, asistenta etc).

cafeneaua.com


Voi ce parere aveati? Recunoasteti aceasta mentalitate?

SUBSCRIU, complet la cele de mai sus!!!! Parca as vorbi chiar eu...lol!

Mai mare adevar nici nu exista. Sa stea ala barbatul roman pana l-oi cauta eu ... ca vezi doamne face si el treaba... face ... face dar in alte privinte este tot asa ca majoritatea ... "macho" care fara de femeie e vai de capul si de steaua lui. Eu una dupa ce am stat 1 an de zile in NL si am vazut cum este si m-am socat cand am vazut baieti de 21 de ani care gteau si faceau prajituri mai ceva ca o femeie matura... veci nu mai vreau roman si sa fie poleit cu aur si sa aiba in frunte un diamant..lol! king

Dragi romani, mai puneti si voi mana si faceti si voi treburi casnice ca nu aveti oase in burta... ne-am emancipat dragilor, ce stiti voi, ne-am luminat la minte si nu mai stam noi sub papucul vostru (eventual voi sub al nostru lol! ).

Imi place la nebunie subiectul!!!
Sus In jos
https://dirobenelu.forumgratuit.ro
Giulia
Senior
Senior
Giulia


feminin
Numarul mesajelor : 179
Varsta : 50
Reputatie : 0
Puncte : 6430
Data de inscriere : 25/11/2006

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMar Dec 12, 2006 1:56 pm

Na, ca am uitat sa va mai spun un lucru... eu una sunt ardeleanca dar eu veci pururi nu am auzit la mine in casa sau in casa vecinului sau unde am fost, pe barbat spunand:" Pune dracu' masa, fa, in (bip) matii, ce stai ca o bleaga si te uiti?". Iar ea fara sa fie deloc jignita, comenteaza ceva si baiguie ceva si merge frumusel si pune masa. Ei fratilor, eu asta am auzit-o la Orsova si niciodata nu am s-o uit pentru ca aproape ca mi-au dat lacrimile si am simtit cum vreau sa-i pun farfuria direct in cap... unul dintre cele mai groaznice lucruri pe care le-am auzit... i-as fi pus eu masa eventual cu un sucitor dupa cap lol! necioplitul si marlanul!

Deci si in Ro, eu cred ca in Oltenia si in Sud este ceva mai de groaza ca in Transilvania de exemplu, sau ca in Banat... acolo femeia este efectiv de batjocura la lume, la barbatul ei... daca aici la noi femeile se supun si ele macar nu mai sunt si injurate pe deasupra... (in general)affraid ca in rest tot sclave sunt....
Sus In jos
https://dirobenelu.forumgratuit.ro
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7169
Data de inscriere : 24/11/2006

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMar Dec 12, 2006 2:56 pm

Intr-adevar si eu am fost uimita de cata treaba fac olandezii si nu au aceeasi mentalitate ca romanii, cei mai in varsta fac mai putin.. Ma uitam la socrii mei, ea era cu treaba , el nu o ajuta aproape de loc, dar cand am intrebat-o,mi-a zis ca ea este de vina ca l-a obisnuit asa si stia ca nu este bine, dar fiind casnica o viata intreaga, se obisnuise cu ideea.
Cand s-a imbolnavit, a inceput socrul meu sa faca de toate, a trebuit sa invete, insa am observat ca oamenii tineri care lucreaza, isi impart sarcinile si este foarte normal asa!
Ati uitat sa spuneti o alta "calitate" a romanilor, gelozia, pe care majoritatea o au si si-o manifesta. Ei se pot uita la alte femei, dar daca sotia lor se uita la altii incep scenele... Tot in legatura cu mentalitatea lor
demodata....:roll:
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
shirkka
Bleu
Bleu
shirkka


Numarul mesajelor : 13
Varsta : 45
Reputatie : 0
Puncte : 6428
Data de inscriere : 27/11/2006

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMar Dec 12, 2006 3:17 pm

Bun subiect...subscriu si eu la ce a postat Neptuna.
Si intradevar, Sanziana gelozia se manifesta mai pregnant la romani, asta nu inseamna ca alte natii nu dau in gelozie;) , doar ca sunt mai civilizati in manifestari.
Nu mai scriu nimic acum, ca doar ma voi enerva pe romanasii nostri.
A, si nu pricep de unde atata lene si ingamfare pe capul lor....
Gata, serios, nu mai zic nimic.
Sus In jos
Badea
Senior
Senior
Badea


Numarul mesajelor : 231
Varsta : 53
Reputatie : 0
Puncte : 6428
Data de inscriere : 27/11/2006

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMar Dec 12, 2006 3:32 pm

:geek:
Sus In jos
Apollo
Bleu
Bleu
Apollo


Numarul mesajelor : 26
Varsta : 62
Reputatie : 0
Puncte : 6429
Data de inscriere : 26/11/2006

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMar Dec 12, 2006 3:39 pm

Sfinta Vineri a scris:
Fiecare padure cu uscaturile ei, maica!
Important este sa ai posibilitatea de a alege. Deci alegeti cu grija, apoi culegeti ;)
In cazul in care ati ales gresit, atunci aruncati ce-ati cules si alegeti din nou!


Multe ar fi de zis pe marginea acestui subiect. E vast; timpul e scurt...
(am vazut ca dupa acest subiect urmeaza "sarmale si muraturi" adica de-ale gurii. Vedeti, se poate discuta si de unele si de altele; dar a le confunda?! Trebuie totusi sa existe o diferenta!


Cred ca o mare parte din vina pentru mentalitatea din zilele noastre revine muzicii lumii acesteia, (si mass-mediei in general) care, chiar daca nu ne dam seama, are o influenta nociva asupra celor ce o asculta. Am observat ca aceeasi "melodie" e peste tot: mandra cu ochii ca mura / ... mancati-as guara... sau forever togeter... Se pare insa ca cei ce ne invata cum sa iubim prin aceasta muzica isi schimba, cu putine exceptii, partenerul de viata ca tiganu calu. De fapt ei confunda dragostea cu pasiunea! Ma intreb atunci: daca asta ne arata practica de ce nu schimbam tactica si sa ne intoarcem la valorile crestine?!
Nu stiu cum faceti voi dar eu, de indata ce iL scot pe EL din ecuatie ma impotmolesc.


Vedeti voi, la inceput, dintr-un om Dumnezeu a facut doi. Prin casatorie, tot El face din doi unul! Si spune "Ce a impreunat D-zeu, omul sa nu desparta". In cartea Eclesiastul exista un verset minunat care spune: "...și funia împletită în trei nu se rupe ușor." (unul dintre forumisti are o semnatura frumoasa care spune: alege ce iubesti si apoi iubeste ce alegi).
Chiar si grecii antici spuneau ca la inceput barbatul si femeia formau o singura sfera dar zeii, temandu-se ca o astfel de perfectiune a formei ar putea sa le ia locul, au despicat toate sferele in doua si le-au aruncat pe pamant; si de atunci fiecare jumatate isi cauta cealalta jumatate. Cele mai multe relatii care se destrama au “la baza” (ca motiv) nepotrivire de caracter; insa cei ce afirma acest lucru nu-si dau seama ca relatia dintre cei doi s-ar termina chiar mai devreme, daca ambii ar avea acelasi caracter. In cazul acesta totul ar deveni plictisitor, etc. Baiul e ca cei doi, repet, influentati de gandirea libertina, pur si simplu nu au chef sa lupte! (Sa lupte impreuna pentru salvarea relatiei; nu unul impotriva celuilalt) Mai daunazi l-am intrebat pe un coleg: “nu o iubesti pe fata ta, sau de ce nu te casatoresti cu ea?” (cei doi locuiesc de 10 ani impreuna!) Ce credeti ca mi-a raspuns? “Ba da dar daca ajungem la divort asta ma costa cateva mii”!?! Iata un al 2-lea motiv poate > decat celelalte: retinerea! Adica nici unul din cei doi nu se daruieste/nu se increde total celuilalt; in schimb fiecare asteapta de la celalalt sa o faca!?!
Te mai miri ca o asemenea relatie nu dainuie?...

Apoi urmeza celelalte maruntisuri ca: pusul mesei, debarasatul, aspiratul prin casa, etc.

Intre timp stim cu totii ca trebuie sa treaca o generatie pana sa … se schimbe politica tarii, etc. Eu cand merg in Ro. ii intreb pe parintii mei de ce mananca atat de gras si imi spun ca asa s-au obisnuit. Bineinteles ca omul care mergea la cosit scum 30 de ani trebuia sa manance ceva consistent. Acum nu se lasa de acest obicei decat dupa sfatul medicului. Bineinteles ca dupa o zi de munca la camp nici prin gand nu-i trecea sa se amestece in oala; si nici ea nu pretindea asta. Sa fiti convinsi ca timpul le va rezolva si pe acestea.
Si sa fiti convinse ca va revine voua, dragelor, sa-l schimbati pe el. Doar ati auzit de "femeia te ridica, femeia te coboara"

Sa fiti fericiti langa cei iubiti!

(daca timpul imi va permite voi reveni cu cateva exemple de cupluri care au ramas impreuma in greutatile vietii, in imprejurari in care cei mai multi si-ar fi abandonat partenerul)
Sus In jos
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6444
Data de inscriere : 25/11/2006

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMar Dec 12, 2006 5:01 pm

Sfinta Vineri a scris:
Fiecare padure cu uscaturile ei, maica!
Important este sa ai posibilitatea de a alege. Deci alegeti cu grija, apoi culegeti ;)
In cazul in care ati ales gresit, atunci aruncati ce-ati cules si alegeti din nou!

Apollo a scris:

De fapt ei confunda dragostea cu pasiunea!


Eu nu am confundat nimic, draga Apollo! Nu m-am referit la pusul/stransul mesei, ceea ce eu consider o onoare sa fac asta pentru barbatul iubit=sot!
M-am referit la acei barbati care isi bat sotiile si copii, care se intorc acasa beti ca porcii si fac un scandal injurand si spargand totul din casa incat te stie tot cartierul!

(nu scap de codurile astea de culori Evil or Very Mad )

Sus In jos
sfarleaza
Junior
Junior
sfarleaza


Numarul mesajelor : 74
Varsta : 103
Reputatie : 0
Puncte : 6435
Data de inscriere : 10/12/2006

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMar Dec 12, 2006 6:26 pm

Culmea !

Eu de pilda mi'am jurat sa nu ma mai incurc cu o romanca. Bucuresteanca nici atat. De ce mi se face parul maciuca numai la gandul asta ?
Pentru ca in momentul in care mi'am zis eu ca ar fi timpul sa ma insor, ca greul a trecut si ca ii pot oferi viitoarei sotii altceva decat am fost eu nevoit sa am la inceputul pribegiei, am dat peste o romanca.
Odata ajunsa in capitala Iuropei, s'a instalat in fata televizorului. N'a vrut sa duca gunoiul din cand in cand pentru ca'i treaba de barbat. La bucatarie trecea ce'i drept de mai multe ori decat mine, insa asta pentru ca se intorcea de la cursurile de masterat pe la inceputul dupa-amiezii. Pe cartile de banca a trebuit sa scrie clar numele ei dupa vreo cateva luni de la casatorie... s'a declarat profund jignita de faptul ca ea a trebuit sa se multumeasca "atata amar de vreme" numai cu "functia" de mandatar... vrea titular dom'le, drepturi egale !
Slujba mea de consultant ma trimitea si colo si colo si uite'asa imi faceam valiza luni dimineata si mi'o desfaceam vinerea seara tarziu. Camasile purtate evident ca le bagam singurel in masina de spalat, le scoteam de acolo tot singurel, insa marturisesc ca se mai intampla cateodata s'o rog sa ma ajute sa le calc... pentru ca in weekend sunt atatea lucruri de facut si ar fi bine sa impartim. Raspunsul candid: stii doar ca nu stiu sa calc... iarta si tu!
Timp de doi ani si jumatate n'a lucrat o zi ! A facut in schimb toate cursurile cu putinta... pentru perioada in care va fi pregatita sa ia taurul de coarne, zicea ea.
A venit apoi prichindica ! Smile Eu le vedeam pe amandoua ca pe stelele de pe cer. Ea, romanca, ma si vedea pe mine ca pe contul din banca ce trebuie golit odata cu divortul !
Am inteles si ca dragoste cu sila nu exista si am plecat cu coada intre picioare, lasandu'i tot ! Pentru binele copilului.
Si credeti voi ca a ajuns ? Hahahahhaha !
Iata de ce n-ar trebui sa'mi placa romancele ! Sunt profitoare, meschine si parsive !

Evident... persoanele de fata se exclud Very Happy

Ceea ce va povestesc aici este doar un rezumat scurt si caraghios... (daca vreti sa va socati intr'adevar, am PDF'uri cu epopeea de pe durata divortului Twisted Evil)

Cat despre olandezi, sau belgieni... prea putini sunt cei care n'ar face un bun contract de casatorie (inainte ! :bball: ) care sa'i puna la adapost la o adica; prea putini si cei care n'ar fi socati de'a binelea daca nevasta le'ar cere sa aiba contul din banca la comun... si cate si mai cate, tot pe lansarea asta, ia ghiciti de ce ?! ;)

Se poate deci cu uscaturi si prin cealalta ginta... cam asta e ideea udi
Sus In jos
http://www.injustices.be
Apollo
Bleu
Bleu
Apollo


Numarul mesajelor : 26
Varsta : 62
Reputatie : 0
Puncte : 6429
Data de inscriere : 26/11/2006

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMar Dec 12, 2006 8:12 pm

Vai, draga mea SFANTA dar eu nu m-am referit la tine, ci la cei care canta de zor: I love you de numa' numa' sau je teme, te nem?

O seara buna la toti!
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6430
Data de inscriere : 26/11/2006

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMar Dec 12, 2006 8:50 pm

Ei, e greu sa generalizezi, si nici bien nu e sa faci lucru asta. dar cand vezi ceva e persista a fi, poti incerca incetul cu incetul sa-l schimbi.

Eu in Ro am doua prietene, fiecare cu cate un sot, unul e ca in articolul de mai sus, celalalt deloc. Iar ca sa fiu si mai sincera, nici cel "tipic roman" nu e echiar asa. La petreceri el se agita cu bautura, si daca ii zice sotia sa duca gunoiu sau sa stranga masa face, dar de la sine nu face ca pur si simplu nu-i trece prin cap. Iar celalat baiat, asa a fost invatata de acasa gateste, face curatenie, calca...

Depinde de educatie, de caracter, de puterea si dorinta fiecarura sa mai invete in cursul vietii etc...

Si bine inteles Sfarleaza, si printre femei poti gasi uscaturi. Si-mi pare rau ca tu ai dat de asa o podoaba. Data viitoare sper sa iti gasesti un suflet pereche. Io bine inteles ca sunt o femeie model Very Happy
Sus In jos
sfarleaza
Junior
Junior
sfarleaza


Numarul mesajelor : 74
Varsta : 103
Reputatie : 0
Puncte : 6435
Data de inscriere : 10/12/2006

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMar Dec 12, 2006 9:03 pm

Neptuna a scris:

...Io bine inteles ca sunt o femeie model Very Happy

Da' chiar si'asa model, parca tot nu te'as invita in oras... numa' noi doi blow
Sus In jos
http://www.injustices.be
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6430
Data de inscriere : 26/11/2006

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMier Dec 13, 2006 10:04 am

Hei Markule...ai dreptate dragule...fiecare bordei cu treburile lui, si cum am zis si eu, uscaturi gasesti peste tot. Iar exemplele care le-ai dat tu, cu conturile separate si fiecare cu salamul lui, jos palaria...ma fac sa rad aceste cupluri. Desi, sunt sigura ca un Sfarleaza iti poate argumenta de ce e bine si asa...
Tu oi avea sotie romanca, eu am sot olandez, dar care in interiorul lui cred eu ca e mai roman decat sunt eu ...haha. Crezi ca m-a lasat sa platesc eu la prima intalnire, nici nu a vrut sa auda! Cand ne-am mutat impreuna, tot ce a fost al lui a fost si al meu, la contract prenumptial nici nu a vrut sa se gandeasca, toata lumea e invitata la noi in casa si la masa desi eu de multe ori nu am chef...nu-i nimic, gateste el...De copil se ocupa la fel de mult ca si mine, da cu aspiratorul, gateste, ...unde nu isi baga nasul sunt rufele si administratia, in rest...A da, si a invatat romaneste, pentru ca i s-a parut cel mai respectuos lucru, sa imi cunoasca limba materna.
Eu nu mi-am ales un olandez sau un ne-roman...eu mi-am ales un brabat casa sa-l iubesc si care ma iubeste. Nu conteaza nationalitatea, conteaza sa fi compatibili. Poate ca daca nu eram de atata timp in Olanda, sau as fi intalnit mai de mult mai multi romani, m-as fi indragostit de un roman. Dar acum, relatia mea este perfecta asa cum este. (ma rog, nimic nu e perfect, dar stiti voi ce vreau sa spun).
Sus In jos
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6444
Data de inscriere : 25/11/2006

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMier Dec 13, 2006 10:04 am

Neptuna a scris:

Io bine inteles ca sunt o femeie model Very Happy

Evident, eu la fel! Laughing

Făt-Frumos

Oameni, oameni, frații mei,
Disperații, fericiții,
V-ați spălat de superstiții,
De demoni și dumnezei.

Însă-i nu-i destul folos
Dacă peste tot ce este
V-ați spălat și de poveste,
L-ați pierdut pe Făt-Frumos.

Vin la voi acum plângând,
Gura-mi sângeră ca rana,
Unde este Consânzeana,
În ce bolți, pe ce pământ?

Mă ridic plângând de jos,
Ca la un pierdut examen,
Unde vă e basmul, oameni.
Ce-ați făcut cu Făt-Frumos?

Făt-Frumos n-a existat,
N-a stat nimănui în cale,
Era numai visul moale
Al vreunui trist băiat.

Mai visați de vreți să fiți
Fericiți cu capu-n pernă,
Feriți epoca modernă
De rigizi și scofâlciți.

Din prea mult entuziasm
Să nu spargeți Voronețul,
Dați-i voi mai mare prețul,
Oameni, mai râvniți la basm.

Voi, care aveți copii,
Nu-i lăsati sub gând satanic,
Să respire sterp, mecanic,
Ca și când nu ar fi.

Doborâți himera jos,
Oameni, reveniți în lume,
Pe umana noastra culme
Regăsiți pe Făt-Frumos.

Făt-Frumos și toți ai lui,
Fiincă unde nu-i poveste
Lume nu-i și om nu este
Și, de fapt, nimica nu-i.

El venea la noi pe jos
Și ni l-au răpit pirații,
Vameși vigilenți, redați-i
Actele lui Făt-Frumos.

Dați-i viața înapoi,
Ochii mari, mișcarea buzii,
Făt-Frumosul din iluzii
Și frumos numai prin voi.


de Adrian Paunescu
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6430
Data de inscriere : 26/11/2006

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMier Dec 13, 2006 10:24 am

Tot vorbind despre astea...mi-am adus aminte de cazul unor prieteni. Cuplu olandez, inainte de casatorie au discutat si au aranjat toate contractele si actele pana'n panzele albe. Cand ii auzeam ma gadeam "oare noi suntem atat de naivi de nu ne luam masuri de precautie"?
Apoi au plecat in strainatate si iara, tratative peste tratative, nimeni nu vroai sa lase de la el...etc... ma rog, in concluzie, au divortat urat, si un copil la mijloc, si nici acum nici unul dintre ei nu prea vrea sa faca concesii.
Ori eu sunt de parare ca pe un vapor nu pot fi doi capitani. Nu ca trebuie sa fie mereu acelasi, mai poti face cu schimbul, dar daca nu lasi deloc de la tine, si nu vrei sa-l pozitionezi niciodata pe celalat pe primul loc, nu merge... Nu este vroba de sacrificare de sine, ci de un schimb de respect. Nu este deloc bine cand numai unul se retrage si celalat taie si spanzura, atunci cazi in extrema cealalta...
Haha, sa nu credeti ca prin asta vreau sa spun ca barbatul trebuie sa fie capitanul...;)
Sus In jos
Apollo
Bleu
Bleu
Apollo


Numarul mesajelor : 26
Varsta : 62
Reputatie : 0
Puncte : 6429
Data de inscriere : 26/11/2006

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMier Dec 13, 2006 10:37 am

Neptuna a scris:
Citat :
Tot vorbind despre astea...mi-am adus aminte de cazul unor prieteni. Cuplu olandez, inainte de casatorie au discutat si au aranjat toate contractele si actele pana'n panzele albe...

"Te mai miri ca o asemenea relatie nu dainuie?" spuneam ieri.
Aici e EGO la mijloc si nicidecum dragostea care e altruista!
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6430
Data de inscriere : 26/11/2006

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMier Dec 13, 2006 10:42 am

Nu, nu ma mir...si la ei era clar din inaintea casatoriei ca nu merge...dar deh, oamenii cate o data nu vad sau nu vor sa vada...
Sus In jos
cba21
Senior
Senior
cba21


Numarul mesajelor : 111
Varsta : 47
Reputatie : 0
Puncte : 6097
Data de inscriere : 24/10/2007

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMar Oct 30, 2007 3:45 am

Urmeaza-ti instinctul. Uneori e mai presus decat ratiunea.
Sus In jos
Pantera Roz
Bleu
Bleu
Pantera Roz


Numarul mesajelor : 22
Varsta : 35
Reputatie : 0
Puncte : 6108
Data de inscriere : 13/10/2007

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMar Oct 30, 2007 9:34 pm

Women are like apples on trees. The best ones are at the top of the tree.
Most men don't reach for the good ones because they are afraid of
falling and getting hurt. Instead, they just take the rotten apples from the ground that aren't as good, but easy.
The apples at the top think something is wrong with them, when in
reality, they're amazing. They just have to wait for the right man to come along, the one who's brave enough to climb all the way to the top of the tree.
Now Men...men are like a fine wine. They begin as grapes, and it's up
to women to stomp the shit out of them until they turn into something
acceptable to have dinner with.
The things that come to those who wait are what's left behind by those
who got there first.


eh... drept e au ba?
aplauze
Sus In jos
Pantera Roz
Bleu
Bleu
Pantera Roz


Numarul mesajelor : 22
Varsta : 35
Reputatie : 0
Puncte : 6108
Data de inscriere : 13/10/2007

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMar Oct 30, 2007 10:16 pm

love
Va trece atat timp cat este necesar pentru o transformare in fiinta ta.
Totul aici pe Pamant este precum se voieste in Cer. Nimic din ce se intampla aici nu este la voia intamplarii iar hazardul este un nume dat unei legi neinetelese de noi. De aceea, sa cerem mai intai sa se faca voia in Cer si apoi pe Pamant.
Cere si ti se va da, bate si ti se va deschide, cauta si vei gasi ... parca asa suna din cate imi amintesc ...
Totusi, trebuie sa stim cum sa cerem si mai ales cui sa cerem ... daca invatam aceste 2 lucruri, atunci vom primi cu mult mai mult decat am cerut si vom fi coplesiti de prea multe daruri "din cer" ...

Se spune: "daruieste iubire, izvorul ei nu poate seca niciodata". Sa daruim iubire semenilor si lui Dumnezeu si apoi ne vom primi rasplata ...
“Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate celelalte vi se vor adăuga vouă(Matei VI, 33).”

parca asa era ... nu mai prea tin minte ...
love

Eu cred ca, cam asa ar trebui sa cerem ...

Rugaciuni

Rugaciune pentru casatorie

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, Cel Ce ai zis: "Cautati mai intai Împaratia lui Dumnezeu, si toate celelalte se vor adauga voua", daruieste-mi toate cele de trebuinta pentru a merge pe calea mantuirii.

În mainile Tale este viata mea si fara Tine nu pot cunoaste nici implinirea si nici bucuria cea adevarata. Stiind aceasta, avand dorinta de a purta crucea casatoriei, Te rog sa ma ajuti sa gasesc faptura potrivita alaturi de care sa infrunt marea vietii acesteia.

Ajuta-ma, Doamne, ajuta-ma, cum numai Tu ma poti ajuta. De multe ori ispita singuratatii mi-a ranit inima, de multe ori diavolul deznadejdii a lovit in poarta sufletului meu. De atata durere inima mea s-a strans, si nu este nimeni care sa imi aline durerea.

La Tine alerg, Doamne, nadejdea mea, intarirea mea, lumina vietii mele. Ajuta-ma sa am o familie bineplacuta Tie, o familie peste care sa se reverse multimea binecuvantarilor Tale.

Fereste-ma, Doamne, de tot raul. Fereste-ma de o alegere gresita. Fereste-ma de minciuni, de rautate, de desfrau. Sa nu ma insele frumusetea cea degrab trecatoare, ci sa caut mai ales frumusetea sufleteasca. Sa nu ma orbeasca dragostea patimasa, nici sa nu ma biruie patimile si poftele.

Tu stii, Doamne, nepriceperea si slabiciunea mintii mele. Izbaveste-ma prin harul Tau de neputintele care ma apasa.

Vino in ajutorul meu, Iubitorule de oameni! Daruieste-mi intelepciune si rabdare. O, grea este crucea rabdarii, si greu imi este sa nu fiu covarsit de ea. Dar in Tine imi pun nadejdea.

Ajuta-ma, Doamne, sa iubesc Biserica, sa starui in rugaciune si sa am ravna pentru implinirea poruncilor Tale. Sa ma spovedesc ori de cate ori umbra pacatului va tulbura mintea mea, mai inainte ca gandul murdar sa devina fapta. Daruieste-mi ca primind dezlegare de pacate sa-mi indrept viata dupa cum Îti este bineplacut Tie.

Fa sa-mi fie mie familia cale de mantuire, cale de bucurie. Sa nu caut implinirea cea inselatoare cu care ma ademeneste aceasta lume, ci sa caut dragostea pe care ai binecuvantat-o la nunta din Cana Galileii.

Sa imi fie familia prilej pentru a-Ti multumi in fiecare zi. Si la vreme potrivita, daruieste-mi, Doamne, copii credinciosi si sanatosi, care sa duca o viata curata si sfanta.

Rugatori aduc pentru mine pe toti sfintii, pe mai marii cetelor ingeresti, pe Înaintemergatorul Tau, pe inteleptii Apostoli, si impreuna cu acestia pe Preacinstita si Preacurata Maica Ta, ale caror rugaciuni primeste-le, Milostive Hristoase al meu, pentru folosul meu si pentru mantuirea mea.

Ca Tu Însuti esti, Bunule, sfintirea si luminarea sufletelor noastre si Tie dupa cuviinta, ca unui Dumnezeu si Stapan, toti slava Îti inaltam, in toate zilele. Amin.




Rugaciunea tinerilor care vor sa se casatoreasca

Doamne, Dumnezeule al milostivirilor si a toata bunatatea, care plinesti cererile celor care Te cheama cu credinta, asculta si nevrednica noastra rugaciune. Tu vezi ca vrem sa ne unim vietile prin casatorie, Tu vezi dorirea inimilor noastre si stii daca este buna sau este rea.

Daca este bineplacut Tie sa luam asupra noastra crucea casatoriei, ajuta-ne sa biruim toate piedicile cu care vrajmasul ne necajeste. Ajuta-ne, Doamne, ca la Tine este nadejdea noastra. Daruieste-ne pace, daruieste-ne liniste si sanatate sufleteasca si trupeasca. Fereste-ne de noroiul desfraului, fereste-ne de caderea in poftele trupesti. Lumineaza-ne mintile ca sa nu fie intunecate de vrajmas. Curateste-ne Tu, ca sa nu ne intineze pacatul. Întareste-ne sa mergem pe calea cea ingusta, ocrotiti de Preacurata Ta Maica si de soborul tuturor sfintilor. Sa avem o familie in care sa straluceasca faclia credintei si a virtutilor, si pruncii nostri sa fie calauziti asa cum trebuie pentru a ajunge madulare vrednice ale Bisericii Tale.

Iar daca Tu stii ca din anumite pricini ne este mai de folos sa parasim vrerea noastra si sa nu pornim impreuna pe drumul casatoriei, ajuta-ne sa intelegem aceasta si sa parasim voia noastra fara a fi cuprinsi de tulburare sau de deznadejde.

Înaintea Ta, Doamne, sunt vietile noastre. Randuieste cu ele precum stii ca este mai bine pentru noi. Ca vazand grija Ta sa Îti multumim si sa Te laudam pana la sfarsitul zilelor noastre. Ca Tu esti Dumnezeul nostru si Tie slava Îti inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.




Rugaciunea celor ce se casatoresc

Stapane, Doamne, Dumnezeul nostru, sfintitorul nuntii celei de taina si preacurate, pazitorul nestricaciunii si chivernisitorul cel bun al celor lumesti, Cela Ce dintru inceput l-ai zidit pe om si l-ai pus ca pe un imparat fapturii si ai zis: "Nu este bine sa fie omul singur pe pamant, sa-i facem ajutor potrivit", si pentru aceasta ai poruncit "sa lase omul pe tatal sau si pe mama sa si sa se lipeasca de femeia sa si sa fie amandoi un trup", iar pe cei ce Dumnezeu i-a impreunat, omul sa nu-i desparta, Însuti Stapane, trimite darul Tau cel ceresc si peste noi, nevrednicii robii Tai, si binecuvanteaza casatoria pe care astazi o intemeiem inaintea fetei Tale preasfinte.

Curateste toate pacatele noastre, iarta-ne toate faradelegile, dezleaga toate greselile noastre cele de voie si cele fara de voie; uneste gandurile, cugetele si inimile noastre in dragoste nefatarnica si in credinta nestramutata; indrepteaza pasii nostri pe cararile Tale, pentru ca sa facem pururea voia Ta cea sfanta. Umple casa noastra de toate bunatatile cele de pe pamant si ne invredniceste sa petrecem impreuna vietuirea noastra fara de pacat, ca sa sporim in tot lucrul bun si bineplacut Tie. Pazeste-ne in toate zilele vietii noastre, ca sa plinim cu inima curata poruncile Tale si sa laudam si sa preamarim preacinstitul si de mare cuviinta numele Tau, al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.




Rugaciunea sotului pentru sotia sa

Dumnezeul meu, Tu mi-ai dat sotie ca sa imi fie insotitoare nedespartita a vietii mele si sa imi fie partasa sortii in vremea calatoriei mele pe pamant. Fa, Preabunule, sa cunosc ca incredintandu-mi aceasta faptura din mainile Tale, mi-ai incredintat-o ca sa lucram impreuna toata virtutea; ca desi florile frumusetii, blandetii si bunatatii sunt insusirile firii sale, prin insasi firea sa totdeauna este supusa la diferite slabiciuni si neputinte. Ajuta-mi sa nu fiu asupritor si nedrept cu ea. Sa nu pretind lucruri mai presus de puterile ei si impotriva poruncilor Tale. Caci daca nu cerem de la stralucitorul trandafir sa infloreasca inainte de vremea sa si de la frageda viorea sa aiba taria si trainicia copacilor, cum voi cere de la sotia mea lucruri mai presus de puterile ei? Fa sa ma port fata de ea totdeauna cu dragoste si blandete, si cand rataceste sa o intorc cu bunatate din amagirea ei. Alunga din inima mea mandria neomeneasca si cruntul drept al celui mai tare, care m-ar indemna a ma purta cu asprime si a chinui o faptura pe care dragostea a adus-o langa mine si pe care Legea o tine langa mine cand poate aceasta dragoste se stinge. Fa sa inteleg ca este nedrept a asupri o faptura slaba si fara nici o aparare, ca este nevrednic a dispretui si a calca in picioare o floare ce mi-a pricinuit bucurie in frumoasele zile ale primaverii vietii mele.

Dreapta judecata imi porunceste, o, Dumnezeul meu, ca fiind si eu insumi cazut in mii de greseli si neajunsuri, sa le sufar cu rabdare pe cele ale sotiei mele, si-mi arata ca omul este supus amagirilor si ratacirii si ca fapta dragostei poruncite de Tine este a ierta si a trece cu vederea greselile aproapelui. Si, numai astfel purcezand, Îti cerem ca Tu sa ne ierti, precum iertam si noi.

Fa sa cunosc ca aceasta faptura pe care mi-ai incredintat-o, fiind supusa prin gingasia si neputinta firii ei la multe feluri de boli si slabiciuni, se cuvine sa ma port cu ea cu blandete si iubire, sa ii fiu sprijin in bolile si slabiciunile ce sunt legate de firea ei si sa nu uit niciodata ca ea este mama acestor copii de care ma bucur si care ma veselesc prin mangaierile lor; ca acestia sunt un dar al dragostei ei si ar fi nedrept a dispretui pomul care a dat asa frumoase roade.

Pazeste inima mea, Dumnezeule, de ucigatoarea otrava a geloziei si banuielilor, si fa sa cunosc ca acestea nu fac decat a departa dintre noi iubirea si fericirea.

Ajuta-mi ca prin vorbe si fapte bune sa-i dovedesc sotiei mele ca are in mine cel mai bun si mai iubitor insotitor. Si daca nu voi reusi in acest chip, sa ma feresc a i-o dovedi intrebuintand mijloacele cele nefolositoare. Asprimea si purtarea rea intarata duhurile in loc sa le apropie; iar purtarii blande si intelepte si dragostei indelung rabdatoare nici cea mai stricata inima nu i se poate impotrivi pana in sfarsit; caci gheata groasa ce acopera raurile se topeste cand vantul cald al primaverii sufla fara oprire.

Dumnezeul meu, Tu care carmuiesti inimile oamenilor spre cele bune, carmuieste asemenea si pe ale noastre si fa ca deplina intelegere sa uneasca sufletele noastre.

Iar daca Tu ai hotarat, Doamne, sa cerci inima mea, da-mi rabdare, ajuta-mi sa nu ma port impotriva poruncilor rabdarii, nici sa fiu nedrept cu altii pentru ca ei s-au aratat nedrepti fata de mine.

Fa sa cunosc ca numai simtamintele de dragoste inrauresc celelalte suflete. Întareste inima mea in bunele hotarari, si ajuta-mi ca prin purtarea mea sa nu fac nefericita faptura pe care bunatatea Ta mi-a incredintat-o. Ci, printr-o inteleapta unire, bucurandu-ne de fericire pe cat poate omul a se bucura pe pamant, sa binecuvantam totdeauna numele Tau. Amin.




Rugaciunea sotiei pentru sotul ei

O, Doamne preabunule, Tu mi-ai dat un sot al zilelor mele pe pamant, partas sortii mele si sprijinul meu in vremea calatoriei acestei vieti. Fa sa cunosc ca el se ingrijeste de mine si ajuta-ma sa nu intristez niciodata zilele lui, nici sa fiu nemultumitoare fata de cel care ma sprijina si ma ingrijeste. Fa-ma supusa si indatoritoare, ca nu cumva printr-o purtare necuviincioasa sa-i adaug la osteneli si sa-i amarasc painea ce-o castiga pentru mine si copiii nostri.

Izvorule al intelepciunii, lumineaza-ma sa cunosc toate virtutile familiei si printr-o inteleapta chivernisire sa pastrez ceea ce el aduna cu osteneli si prin sudoarea fetei sale. Ajuta-mi ca prin supunere, prin dulceata purtarii mele, prin rabdarea si dragostea mea, sa incununez zilele lui cu flori si cu bucurii, sa impart cu el fara cartire toate loviturile vietii si sa-i fiu insotitoare nedespartita, precum in fericire asa si in necaz.

Pazeste-ma de impodobirile necumpatate si de necuviintele in care cad femeile care nu cunosc pretul unui sot bun, punandu-si toata fericirea lor in podoabe si petreceri zgomotoase si desarte ce atrag dupa sine neintelegeri, dezamagire si dureri. Ajuta-mi sa deprind toate virtutile care fac podoaba femeii, pentru ca daca varsta sau bolile imi vor ridica floarea frumusetii si a tineretii sa-mi ramana o inima vrednica de dragostea sotului meu si a fiilor nostri, ca sa le dau pilda buna, intarindu-i in puterea virtutii. Asculta, Preabunule, glasul meu cel umilit, si trimite binecuvantarea Ta asupra zilelor noastre. Amin.




Rugaciunea sotilor unul pentru altul

Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Cel Ce ne-ai invatat ca totdeauna sa ne rugam unul pentru altul, caci asa vom implini legea Ta si ne vom arata vrednici de mila Ta, cauta cu indurare si pazeste de vrajmasii vazuti si nevazuti pe sotul meu (sotia mea) (numele) pe care cu tainica randuiala mi l-ai daruit (mi-ai daruit-o) spre a vietui impreuna pana la moarte. Daruieste-i sanatate si deplina intelepciune, ca sa isi poata indeplini indatoririle sale dupa voia si poruncile Tale. Fereste-l (o) de ispitele pe care n-ar fi in stare sa le poarte. Întareste-l (o) in dreapta credinta si in dragoste desavarsita, ca sa implinim impreuna faptele cele bune si sa ne randuim viata noastra dupa sfintele Tale randuieli si porunci. Ca a Ta este Împaratia si puterea, in vecii vecilor. Amin.




Rugaciune la necazuri si suparari

Doamne, viforul necazurilor se ridica asupra familiei mele si intru Tine este toata nadejdea mea. Tu cunosti pricina raului care ne bantuie, perii capetelor noastre de Tine sunt numarati. La Tine deci scap si pe Tine Te rog, cu iubirea Ta de oameni, sa indepartezi de la noi orice rau pierzator de suflet si sa ne ajuti a birui toate ispitele care ne invaluiesc. Ca Tu esti sprijinul, scaparea si izbavirea noastra, Doamne, Iisuse Hristoase, adevaratul nostru Dumnezeu, si Tie slava inaltam, impreuna si Celui fara de inceput al Tau Parinte si Preasfantului si bunului si de viata facatorului Tau Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.




Rugaciunea parintilor pentru casatoria fiului lor

Doamne, asculta putina noastra rugaciune pentru copilul nostru, robul Tau (numele) si nu ne lasa fara raspuns. Tu ai randuit ca barbatul sa lase pe tatal sau si pe mama sa si sa se uneasca cu femeia sa si sa fie amandoi un trup. Tu ai binecuvantat nunta, aratand curatia ei. Tu i-ai primit in Împaratia Ta pe sotii care au dus o viata de evlavie, implinind poruncile Tale si crescandu-si urmasii in frica Ta.

Randuieste, Doamne, precum stii, ca la vremea potrivita robul tau (numele) sa-si intemeieze o familie. Ca nu cumva sa traiasca o viata de pacat, stand departe de nunta. Sa nu-si intineze trupul cu patimile si cu poftele, batjocorit fiind de diavol.

Ajuta-l, Doamne, sa gaseasca o sotie credincioasa, o sotie blanda, buna si iubitoare, care sa-i fie cu adevarat podoaba si alaturi de care sa mearga pe calea mantuirii.

Te rugam, Doamne, vino in ajutorul lui, ca numai Tu stii ce e in adancul inimilor oamenilor. Gaseste-i Tu, Doamne, o sotie vrednica alaturi de care sa faca tot binele. Nevointa este pentru femeia credincioasa barbatul necredincios, si nevointa este pentru barbatul credincios femeia necredincioasa.

Daruieste-i Tu, Doamne, sa aiba parte de un camin linistit, de dragoste si de intelegere, ca sa Te laude impreuna cu toti ai casei lui pana la sfarsitul vietii sale. Amin.
(Daca rugaciunea se citeste pentru casatoria fetei, se va citi cu schimbarile cuvenite.)

:cat:
Sus In jos
Pantera Roz
Bleu
Bleu
Pantera Roz


Numarul mesajelor : 22
Varsta : 35
Reputatie : 0
Puncte : 6108
Data de inscriere : 13/10/2007

Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitimeMar Oct 30, 2007 10:34 pm

Coca a scris:
Of... Si eu care credeam ca se poate rezolva doar punând mâna pe telefon...

Hmmm ... da, asa e ... se poate rezolva si asa, nu zic nu. Vei suna si ti se va raspunde si va veti intalni, poate pentru o cafea sau pentru un film, poate pentru o noapte, poate pentru doua ... dar apoi va veni dezamagirea. Cuvantul asta e tare frumos: "DEZAMAGIRE", adica in traducere "dez - amagire" adica o revenire din "amagire", o revenire la realitate, caci pana atunci a fost o "amagire". Eu cred ca amagirea e rea, "dezamagirea" e buna tocmai pt. ca te face sa vezi Adevarul.

Posibil ca daca incercam sa obtinem ceea ce dorim pe calea cea mai grea si ma intortocheata dar si cea ma inteleapta, sa obtinem mai tarziu, dar cu mult mai bine ceea ce avem nevoie cu adevarat.
Posibil ca daca noi facem asa, acel telefon sa vina el, pt. ca o cerere a fost ascultata in Cer ... si nu sa punem noi mana pe el si sa sunam ...

Nu stiu ... eu zic ca incercarea moarte n-are!
E o chestiune de alegere dintre o solutie simplista dar falsa si amagitoare si una complicata dar adevarata si salvatoare ...

love :cat:
Sus In jos
Continut sponsorizat





Barbatii romani Empty
MesajSubiect: Re: Barbatii romani   Barbatii romani Icon_minitime

Sus In jos
 
Barbatii romani
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» De ce inseala barbatii?
» De ce inseala barbatii? (II)
» Ce cauta barbatii la o iubita
» Femeile versus barbatii
» Cum sa vorbesti in asa fel incat barbatii sa asculte

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: ROMÂNIA PITOREASCA-
Mergi direct la:  
|
creeaza un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente