DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 De ce inseala barbatii?

In jos 
AutorMesaj
sfantul_calinic
Master
Master
sfantul_calinic


feminin
Numarul mesajelor : 1912
Varsta : 69
Localisation : Bucuresti
Emploi : Presedinte Fundatia "Sfantul Ierarh Calinic"
Reputatie : 65
Puncte : 7262
Data de inscriere : 11/10/2008

De ce inseala barbatii? Empty
MesajSubiect: De ce inseala barbatii?   De ce inseala barbatii? Icon_minitimeSam Dec 13, 2008 10:10 am

Esti inselata de partenerul tau sau banuiesti ca iti este infidel?
Cum supravietuiesti acestor incercari si cum poti face fata traumei provocate de adulter?


Statisticile arata ca 37% dintre barbatii insurati si 20% dintre femeile maritate cultiva relatii extraconjugale. Procentul pare a fi mult mai mare daca luam in calcul si cuplurile necasatorite oficial.
Ioana s-a prezentat nu de mult la cabinet pentru o consultatie. Este o bruneta atragatoare, inca tanara, cu o cariera de succes, mama a unui copil, avand un mariaj considerat pana nu demult perfect si un sot intelegator.
Cand a venit la cabinet era in stare de panica: "Am aflat de la sotul meu ca ma insala de 3 ani. Banuiala mea s-a nascut cand el m-a invitat la un club de noapte din oras. Am fost surprinsa, dar nu am dat importanta prea mare faptului, caci doar mergeam acolo cu sotul meu. Am ajuns intr-o zona dubioasa, intr-o cladire fara nume.
Atmosfera din interior era de nedescris." Episodul relatat s-a dovedit a fi doar inceputul unui drum lung de framantari, suspiciuni, incertitudini legate de fidelitatea sotului, iar din ziua aceea a inceput sa dea atentie "semnalelor de alarma".
Si-a dat seama ca el ajunsese sa-si petreaca mai mult timp in fata computerului decat cu ea, ca isi cumpara foarte des parfumuri scumpe si ca era tot mai preocupat de igiena. Incepuse sa mearga des la conferinte "in interes de serviciu". Raspunsul la intrebarea "Oare ma insala?" a venit dupa 3 ani, cand el i-a spus despre aventura amoroasa pe care o avea de o vreme. Cand Ioana a venit la cabinet pentru terapie, o intrebare ii tulbura somnul noapte de noapte: "De ce? Cum a fost cu putinta?" Apoi au venit si altele: "Nu era un Don Juan, nici un oportunist. Sunt oare eu de vina? L-am dezamagit cu ceva, l-a plictisit monotonia relatiei noastre, l-am neglijat sau pur si simplu a intrat la andropauza?"
Ca si Ioana, toate femeile inselate se intreaba care sunt motivele infidelitatii barbatilor:

Caracterul. Aventurierul sexual sau Don Juan-ul gaseste dificil sa reziste fructului oprit. Re-cunoastem Don Juan-ul intr-un barbat caracterizat de o nevoie insatiabila de a fi adulat, magulit, adorat. Lipsa de incredere in sine ii face pe acesti barbati sa caute confirmari in afara relatiei, in special la jumatatea feminina din jur, cu conditia ca jumatatea sa fie tot timpul alta.
Oportunismul. Oportunistul nu scapa nici o ocazie de a-si crea avantaje sociale, profesionale si de putere, chiar cu pretul infidelitatii fata de partenerul de viata, caci, dupa cum gandesc acestia, "o ocazie ratata este o ocazie in minus".
Curiozitate sexuala. Exista, de asemenea, o categorie de barbati care, nefiind experimentati sexual la momentul la care se angajeaza intr-o relatie stabila, incep sa creada ca "iarba e mai verde in curtea vecinului". Altii separa actul sexual de iubire si, ca sa se apere de propriul sentiment de vinovatie, isi spun: "este doar sex".
Lipsa credintei. Un barbat care nu are nici o credinta nu tine cont de faptul ca una dintre cele sapte taine crestine este casnicia, iar liberalizarea erotica devine la adulter (barbatul casatorit) sau infidel (barbatul necasatorit), echivalenta cu intoarcerea la conditia precrestina. Lipsa unei relatii intre ei si divinitate ii face sa nu gandeasca la fapta lor ca la un pacat.
Educatia. Cei sapte ani de acasa sunt importanti in cazul de fata. Daca barbatul adulter este expus scenelor de infidelitate dintre parinti, el va invata si va copia comportamentul observat.
Sus In jos
http://fundatiasfantulierarhcalinic.blogspot.com/
 
De ce inseala barbatii?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» De ce inseala barbatii? (II)
» Barbatii romani
» Ce cauta barbatii la o iubita
» Femeile versus barbatii
» Cum sa vorbesti in asa fel incat barbatii sa asculte

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: ROMÂNCELE NOASTRE-
Mergi direct la:  
|
creeaza un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente