DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari

In jos 
+5
deklaas
mishulyna
Badea
Neptuna
Admin
9 participan?i
AutorMesaj
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7402
Data de inscriere : 22/11/2006

Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari   Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Icon_minitimeLun Feb 12, 2007 6:10 pm

Bun venit Roman,
Sunt convins ca se va gasii un român saritor si sufletist, iar intrebarile tale nu vor ramine fara raspuns.
Sus In jos
http://www.belgianul.com
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 26/11/2006

Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari   Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Icon_minitimeLun Feb 12, 2007 6:19 pm

Bun venit Roman.
Multe intrebari si cred ca sunt si mai multe raspunsuri la ele. Belgia si Olanda sunt tari mici si apropiate, insa legile difera. Dar oriunde te-ai duce, ai nevoie de pozitivism, perseverenta, sa realizezi ca poate nu o sa fie usor si sa nu te dai uspr batut. Daca mai adaugi si un pic de sansa...e si mai bine. Insa nu uita, aici, mai ales aici, sansele ti se creezi tu.

In primul rand gandeste-te bine cum ai vrea sa incerci. Doar tu, si sa iti aduci familia ulterior, sau doriti sa veniti cu totii? Doresti sa te axezi pe meseria ta, sau vrei sa muncesti orice, numai munca sa fie? Vrei sa pleci unde ti se iveste o sansa, sau vorbind franceza te gandesti ca o sa iti fie mai usor in partea wallona a Belgiei?

Sunt f multe date necalre, si atat timp cat tu stii doar ca vrei...dar nu si ce si cum...e greu de dat un raspusn. insa, atentie,a cii nu umbla cainii cu covrigi in coada. Nu te arunca cu capul inainte, Gandeste-te la copil si ca nu e usor sa il smulgi din radacinile lor si sa-l aduci aici, chiar daca este poate o experienta extraordinara pt el si ii poate oferi o gramada de posibilitati.

Nu ti-am dat nici un raspuns concret...eu sunt mai filozofala, dar cred ca pe parcurs, cand si tie iti va fi mai clar ce vrei, se vor ivii si raspunsurile!

Bafta!
Sus In jos
Badea
Senior
Senior
Badea


Numarul mesajelor : 231
Varsta : 53
Reputatie : 0
Puncte : 6515
Data de inscriere : 27/11/2006

Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari   Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Icon_minitimeMar Feb 13, 2007 12:33 am

In primul rand iti trebuie un loc de munca! In Olanda sunt chiriile foarte mari, daca nu ai o situatie sigura nu te sfatuiesc sa-ti aduci familia aici. Parerea mea este sa vi intai singur sa te orientezi pe aici, sa-ti gasesti servici si un loc unde sa stati.

Informatii pentru Olanda

Pentru a obtine un sofi-nummar (numar de la fisk) suni la nr acesta 08000543 si faci o programare. Cand te prezinti la fisk va trebuii sa complectezi un formular cu datele personale inclusif adresa din Olanda, dar nu se cere nimic drept dovada ca locuiesti la acea adresa, deci poti obtine acel numar usor.

Cu un numar SOFI iti poti deschide un cont la banca, cu un nr sofi si cont bancar, poti sa lucrezi doar in anumite domenii. Care sunt exact nu stiu acum, dar revin pentru asta. Nu stiu daca domeniul tau este unul din ele. Daca domeniul tau nu este un asa zis 'domen liber' iti trebuie permis de munca de la CWI (fortele de munca) acest permis il poate obtine un patron care vrea sa te angajeze, daca demonstreaza ca a cautat 5 saptamani un olandez sau un cetatean din EU care nu are restrictii pe piata muncii.

Deschide linkurile astea unde gasesti mai multe informatii despre acte.
http://www.ind.nl/EN/index.asp
www.nuffic.nl
Sus In jos
mishulyna
Junior
Junior
mishulyna


feminin
Numarul mesajelor : 65
Varsta : 62
Reputatie : 0
Puncte : 6484
Data de inscriere : 06/01/2007

Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari   Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Icon_minitimeSam Mar 03, 2007 10:50 pm

roman, iti recomand ca alternativa www.rombel.com rubrica "intrebari fre
cvente ale emigrantului roman", un fel de FAQ...
Sus In jos
deklaas
Senior
Senior
deklaas


masculin
Numarul mesajelor : 148
Varsta : 29
Localisation : Bruxelles
Emploi : brainwasher
Loisirs : mirarea. din ea s-a nascut filozofia.
Reputatie : 0
Puncte : 6451
Data de inscriere : 30/01/2007

Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Empty
MesajSubiect: informatii   Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Icon_minitimeDum Mar 04, 2007 12:23 am

in curand va fi si pe site-ul nostru o rubrica dedicata stabilirii in Belgia de care voi incerca sa ma ocup personal si la intretinerea careia sper sa participe si alti oameni informati.

pana atunci va puteti baza pe informatiile de pe site-ul:
http://dofi.fgov.be

referitor la topicul omolog de pe site-ul caruia tocmai i s-a facut publicitate prin marinimia unui membru mult-iubit al acelui site.... contine informatii care nu mai sunt la zi. am anuntat intr-o zi pe unul dintre moderatorii de-acolo dar n-am reusit sa-i trezesc interesul.

Julian DeKlaas


Ultima editare efectuata de catre in Lun Mar 05, 2007 1:42 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7402
Data de inscriere : 22/11/2006

Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari   Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Icon_minitimeDum Mar 04, 2007 10:10 am

roman a scris:
Fratilor,
chiar nu stie nimeni de prin Belgia ceva?

vezi romane, cu putina rabdare si tinind aproape de noi Very Happy vei obtine si informatiile dorite, deoarece românii de aici cand promit o chestie i-si tin cuvantul.
Juliane, sa nu ma contrazici acu Laughing
Sus In jos
http://www.belgianul.com
muccelmic
Senior
Senior
muccelmic


masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 61
Localisation : Uccle
Emploi : transporturi/logistica
Loisirs : navigatie cu vele/bicicleta/fitness/religie
Reputatie : 0
Puncte : 6445
Data de inscriere : 05/02/2007

Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari   Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Icon_minitimeDum Mar 04, 2007 10:20 pm

Cele mai "la zi" solutzii sunt simple,concrete,reale si BENEFice:
-munca la negru si la maximum (ca tot n-au ce sa-ti faca...cel mult un traseu gratis>RO)
-munca declarata la max. mi-temps(juma' de norma) ca mai mult, platesti coji de nuca si iluzii fabricate de sistem!
-chiria cit mai mica
-la banca sa nu te bata gandul sa te dai cu "credit ipocri-zar" ca te jumulesc si sug de vlaga si chef de viata!
-nu-ti lua AUTO, ca dai mai mult de cat face si n'ajungi mai departe de o ora de Bxl
***
Dupa un timp, anume si dupa gradul de suportabilitate... ia in seama vorba noastra ...get-beget : URA SI LA GARA!
\Ii pupi pe toti din mers... te duci la "noi la tzara" si traiesti la coltz de liniste,modestie si normalitate...restul sunt comentarii,reguli,norme,legi si alte EUROmatrapazlacuri care te baga-n boala, exact atunci cand crezi... ca esti la zi cu.... CE???

PS
A se lua in bascalie de cei ce se vor "seriosi" si in serios de cei ce "nu stiu de gluma" !
aplauze
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 26/11/2006

Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari   Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Icon_minitimeVin Mar 16, 2007 11:18 am

Ii grea viata, Mucccelmic? Iar nu ai gasit ambrozia si nectarul? ;)
Sus In jos
emigrant
Senior
Senior
emigrant


masculin
Numarul mesajelor : 118
Varsta : 46
Reputatie : 0
Puncte : 6535
Data de inscriere : 27/11/2006

Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari   Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Icon_minitimeVin Mar 16, 2007 11:50 am

roman a scris:
EMIGRANT,
Mercic pt informatii, mai vin si eu de acasa.

Plcaerea e de partea mea stimate roman.

Cred ca te pot ajuta cu toate informatiile necesare stabilirii pe teritoriul Belgiei( in principal Brussels). Incepand de la sosire si pana la gasirea unui loc de munca. Detin toate informatiile la zi, inclusiv legile si aplicatiile ei in practica , deci fii pe faza.... . Totodata, sper ca ai inteles scopul acestui site si te rog raspunde-mi la cateva intrebari generale pentru a te indruma pe o cale cat mai corecta.

1. Cat reprezinta partea materiala?

2. Vii singur ? si apoi ulterior cu familia?

3. Zonele din Brussels in care doresti sa locuiesti?( aici tin sa-mi precizezi conditiile in care vrei sa stai si anume: in cohabitatie sau singur)

Multumesc de timpul acordat si astept raspunsurile tale.

Cu stima,

Emigrant
Sus In jos
emigrant
Senior
Senior
emigrant


masculin
Numarul mesajelor : 118
Varsta : 46
Reputatie : 0
Puncte : 6535
Data de inscriere : 27/11/2006

Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari   Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Icon_minitimeVin Mar 16, 2007 11:55 am

mishulyna a scris:
roman, iti recomand ca alternativa www.rombel.com rubrica "intrebari fre
cvente ale emigrantului roman", un fel de FAQ...

Stimata Doamna Mishulyna,

Tin sa va precizez ca pe acest site informatiile care sunt la dispozitia membrilor sunt conforme cu realitatea, verificate de subsemnatul, aplicate in practica. Deci pe viitor , trimiterea unui membru dirobenelul pe un alt site .nu este tocmai indicata.

Multumesc pentru intelegerea acordata.

PS: Lucrez impreuna cu Captain la ordonarea tuturor informatiilor necesare in vederea acordarii unui ajutor corect, just, la obiect si cat se poate de veridic.
Sus In jos
deklaas
Senior
Senior
deklaas


masculin
Numarul mesajelor : 148
Varsta : 29
Localisation : Bruxelles
Emploi : brainwasher
Loisirs : mirarea. din ea s-a nascut filozofia.
Reputatie : 0
Puncte : 6451
Data de inscriere : 30/01/2007

Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari   Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Icon_minitimeSam Mar 17, 2007 9:11 am

pig haha

faq


Ultima editare efectuata de catre in Joi Mar 22, 2007 2:19 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
emigrant
Senior
Senior
emigrant


masculin
Numarul mesajelor : 118
Varsta : 46
Reputatie : 0
Puncte : 6535
Data de inscriere : 27/11/2006

Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari   Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Icon_minitimeLun Mar 19, 2007 10:51 am

Stimate roman,

Deoarece timpul personal este foarte limitat, iti voi da cateva puncte de reper foarte utile in vederea stabilirii pe teritoriul Belgiei.

1. Parte financiara: 4000 euro( daca vii singur). Suma este susceptibila de schimbare, in functie de nevoi.

Nota: 1000 de euro sunt blocati pentru chirie( pe 2 luni, asa cum prevede noua legislatie in domeniu) si asta in cazul in care chiria nu depaseste 400 de euro pe luna.

Partea financiara ce trebuie avuta pentru eventualele cheltuieli cu utilitatile, mancare, chirie lunara; cazul in care nu gasesti de lucru in lunile urmatoare(3 la numar).

2. Calatoria cu familia presupune costuri suplimentare, stiu ca este foarte greu dar analizeaza situatia foarte atent si minutios.

3. Zonele in care poti locui sunt variate, desigur calitate pret, zone ferite de comunitatea araba si alte comunitati aglomerate.

Nu dau sfaturi roman, nu cer nimanui sa faca un pas important in viata fara sa fie foarte bine informat, in cel mai mic detaliu. Retine ca informatiile puse la dispozitia ta sunt verificate minutios. Rog si pe ceilalti colegi sa-si spuna punctul de vedere pentru o mai buna analiza a cazului tau.

Cu toata stima cuvenita,

emigrant
Sus In jos
ongaby




Numarul mesajelor : 3
Varsta : 48
Reputatie : 0
Puncte : 6348
Data de inscriere : 13/05/2007

Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari   Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Icon_minitimeDum Mai 13, 2007 6:38 pm

emigrant a scris:
Stimate roman,

Deoarece timpul personal este foarte limitat, iti voi da cateva puncte de reper foarte utile in vederea stabilirii pe teritoriul Belgiei.

1. Parte financiara: 4000 euro( daca vii singur). Suma este susceptibila de schimbare, in functie de nevoi.

Nota: 1000 de euro sunt blocati pentru chirie( pe 2 luni, asa cum prevede noua legislatie in domeniu) si asta in cazul in care chiria nu depaseste 400 de euro pe luna.

Partea financiara ce trebuie avuta pentru eventualele cheltuieli cu utilitatile, mancare, chirie lunara; cazul in care nu gasesti de lucru in lunile urmatoare(3 la numar).

2. Calatoria cu familia presupune costuri suplimentare, stiu ca este foarte greu dar analizeaza situatia foarte atent si minutios.

3. Zonele in care poti locui sunt variate, desigur calitate pret, zone ferite de comunitatea araba si alte comunitati aglomerate.

Nu dau sfaturi roman, nu cer nimanui sa faca un pas important in viata fara sa fie foarte bine informat, in cel mai mic detaliu. Retine ca informatiile puse la dispozitia ta sunt verificate minutios. Rog si pe ceilalti colegi sa-si spuna punctul de vedere pentru o mai buna analiza a cazului tau.

Cu toata stima cuvenita,

emigrant

Buna!
Am si eu cateva intrebari legate de Belgia. Care sunt preturile la chirii prin Leuven? S ar putea sa prind un job acolo. Se poate gasi greu /sau usor un studio in care sa locuiesc cu partenerul meu si catelul? Eu stiam ca se plateste luna in curs plus 3 luni garantie? De fapt sunt 2 sau 3?
Daca se indura cineva si de mine sa mi descrie macar pe scurt ce pasi trebuie urmati pentru a primi permisul de lucru.

Va multumesc!
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7402
Data de inscriere : 22/11/2006

Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari   Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Icon_minitimeLun Mai 14, 2007 8:07 am

ongaby a scris:

Citat :
Buna!
Am si eu cateva intrebari legate de Belgia. Care sunt preturile la chirii prin Leuven? S ar putea sa prind un job acolo. Se poate gasi greu /sau usor un studio in care sa locuiesc cu partenerul meu si catelul? Eu stiam ca se plateste luna in curs plus 3 luni garantie? De fapt sunt 2 sau 3?
Daca se indura cineva si de mine sa mi descrie macar pe scurt ce pasi trebuie urmati pentru a primi permisul de lucru.

Va multumesc!

Cu unele mici diferente in cea ce priveste zona sau localitate in general pentru un studio in belgia trebuie cam intre 300 si 500€/luna.
Pentru un job este f dificil sa se pronunte cineva cu exactitate (daca nu cumva este chiar el angajatorul) si sa spuna ca gasesti sau nu deoarece
intrebarea este f complexa si implica multe chestii de care depinde acest lucru si in primul rand tine de sansa si norocul tau.
In primul rand trebuie sa va gasiti o locatie provizorie (prieteni, hotel mai ieftin etc) si apoi cautat studioul, cu ajutorul jurnalelor locale specializate
pt asa ceva, prin agentii imobiliari locali sau pur si simplu luand strazile la rind si vazut afisele DE INCHIRIAT care sunt afisate pe geamurile
locuintelor respective, telefonat la propietari pt randez vous si vizita si apoi daca este convenabil semnat BAIUL DE INCHIRIERE.
Legea in belgia spune 3 luni de chirie, bani care se depun de catre propietar la banca pe un CONT BLOCAT DE GARANTIE LOCATIVA si pe care
nu îi poate scoate nici el nici tu, decat in anumite conditii. Totusi in general studiourile sunt inchiriate de persoane care nu vor locui prea mult in ele
(studenti, persoane singure etc) deci exista posibilitatea semnarii unui bail mai scurt decat cel legal care este 3, 6, 9 ani si anume pe 1 an, iar in cazul
acesta la intelegere cu propietarul garantia locativa poate fi de 2 luni de chirie.

Am sa revin cu un FAQ inchirieri cand am sa string materialele de care am nevoie si timpul imi va permite.
Sus In jos
http://www.belgianul.com
Alessia105

Alessia105


Numarul mesajelor : 8
Varsta : 47
Localisation : Zeeuws-Vlaanderen
Reputatie : 0
Puncte : 6364
Data de inscriere : 27/04/2007

Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari   Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Icon_minitimeLun Mai 14, 2007 11:17 am

poti sa consulti si site-urile immo gen ( ca sa iti faci o idee si nu numai)

http://www.immoweb.be/nl/rent.cfm

http://www.era.be/website2/common/zoeker.asp?thtk=TH

http://www.2dehands.be/immo/

http://woningen.tweedehands.net/te-huur-belgiee/

http://tools.ebay.be/ebaylocal_realestate/index.php?lng=nl-be


Eu zic ca ptr inceput sa incerci sa inchiriezi ceva particular (ultimele 3 site-uri)...ptr ca la Immos-ar putea sa iti ceara dovada de venit, iar chiria nu poate depasi un anumit procent din salariu ...Noi acum 3 ani am vrut sa ne mutam ... La ora aia abia picasem pe aici si eram in pom si cu olandeza ... eram turist mai mult ,dar stiu sigur ca ne-a cerut adeverinta de la servici si ne-au refuzat la casa care ne-o doream noi (era vreo 900 de euro chiria avea dependinte unde al meu domn vroia sa inceapa un atelier de reparatii electrice si electronice) pe motiv ca nu se incadreaza in procent cu 55 de euro...repet era acu 3 ani ..iar eu eram picata din cer si habar nu aveam ce si cum
Dar ai putea trimite un e-mail la un immo( raspund si la mail-urile in engleza daca nu stii franceza sau olandeza) , sa explici ca acum vii in Be si sa intrebi de procedurile care le cer ei in cazul tau ( al meu e olandez, avea servici+ceva extra deci s-ar putea sa fie altceva )
La fel cu e-mail-ul ai putea sa procedezi si la gemeente ( primaria ) din Leuven sau unde vroiai sa te inregistrezi ...sa iti spuna ce acte vor ptr inscriere sa nu mai stai sa umblii dupa apostile sau mai stiu eu ce nebunii ...eu am pierdut legatura cu Be ..acum locuim in Olanda nu departe de granitza dar e cu totul altceva .
Succes
Sus In jos
ongaby




Numarul mesajelor : 3
Varsta : 48
Reputatie : 0
Puncte : 6348
Data de inscriere : 13/05/2007

Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari   Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Icon_minitimeLun Mai 14, 2007 7:29 pm

Buna!
Va multumesc multtt pentru raspunsuri.
Chirie in care sa te accepte cu catel se gaseste usor sau greu? Exista un minim ceva de metri patrati ca spatiu, pentru 2 persoane si catel?
Daca ne inregistram in Belgia, sa inteleg ca nu mai avem nevoie de apostile? Eu am scris aici la ambasada si la toate actele se cer o groaza de traduceri, apostile si legalizare la tribunal etc....Mi se pare ft mult de umblat. Cat despre permis am inteles ca in mare aplica angajatorul acolo si eu primesc o hartie. Acea hartie inlocuieste permisul pana vine sau e doar o dovada ca am aplicat?
Va multumesc anticipat!
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7402
Data de inscriere : 22/11/2006

Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari   Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Icon_minitimeLun Mai 14, 2007 7:52 pm

ongaby a scris:
Buna!
Va multumesc multtt pentru raspunsuri.
Chirie in care sa te accepte cu catel se gaseste usor sau greu? Exista un minim ceva de metri patrati ca spatiu, pentru 2 persoane si catel?
Daca ne inregistram in Belgia, sa inteleg ca nu mai avem nevoie de apostile? Eu am scris aici la ambasada si la toate actele se cer o groaza de traduceri, apostile si legalizare la tribunal etc....Mi se pare ft mult de umblat. Cat despre permis am inteles ca in mare aplica angajatorul acolo si eu primesc o hartie. Acea hartie inlocuieste permisul pana vine sau e doar o dovada ca am aplicat?
Va multumesc anticipat!

sunt f putini propietari care accepta sa inchiriezi cu animale si aveti f f mari sanse sa pierdeti banii de garantie locativa la plecarea din flat datorita cainelui (imposibil ca acesta sa nu faca ceva stricaciuni prin el - apropo eu am caine si iubesc animalele dar iti spun cum se intampla de obicei ca sa stiti)
intr-un studio/flat se poate locui 2 pers (+ caine) daca este prevazut cu utilitatile necesare traiului decent (dus, wc) si echipamentul electric, sanitar si de incalzit corespunde normelor in vigoare.
ca sa te poti inregistra in belgia trebuie sa ai dreptul de sedere aici, iar acesta este dat deocamdata pt cetatenii romani numai de statutul de independent sau daca aveti deja un contract semnat cu un angajator belgian sau pentru studii (facultati si nu orice scoala), bineinteles Parlamentul si Comisia Europeana
in momentul in care ai gasit un patron care te angajeaza, acesta se ocupa de permisul de munca B, dar aceste info le gasesti si la rubrica informatii utile
succes
Sus In jos
http://www.belgianul.com
ongaby




Numarul mesajelor : 3
Varsta : 48
Reputatie : 0
Puncte : 6348
Data de inscriere : 13/05/2007

Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari   Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Icon_minitimeLun Mai 14, 2007 7:58 pm

Admin a scris:
ongaby a scris:
Buna!
Va multumesc multtt pentru raspunsuri.
Chirie in care sa te accepte cu catel se gaseste usor sau greu? Exista un minim ceva de metri patrati ca spatiu, pentru 2 persoane si catel?
Daca ne inregistram in Belgia, sa inteleg ca nu mai avem nevoie de apostile? Eu am scris aici la ambasada si la toate actele se cer o groaza de traduceri, apostile si legalizare la tribunal etc....Mi se pare ft mult de umblat. Cat despre permis am inteles ca in mare aplica angajatorul acolo si eu primesc o hartie. Acea hartie inlocuieste permisul pana vine sau e doar o dovada ca am aplicat?
Va multumesc anticipat!

sunt f putini propietari care accepta sa inchiriezi cu animale si aveti f f mari sanse sa pierdeti banii de garantie locativa la plecarea din flat datorita cainelui (imposibil ca acesta sa nu faca ceva stricaciuni prin el - apropo eu am caine si iubesc animalele dar iti spun cum se intampla de obicei ca sa stiti)
intr-un studio/flat se poate locui 2 pers (+ caine) daca este prevazut cu utilitatile necesare traiului decent (dus, wc) si echipamentul electric, sanitar si de incalzit corespunde normelor in vigoare.
ca sa te poti inregistra in belgia trebuie sa ai dreptul de sedere aici, iar acesta este dat deocamdata pt cetatenii romani numai de statutul de independent sau daca aveti deja un contract semnat cu un angajator belgian sau pentru studii (facultati si nu orice scoala), bineinteles Parlamentul si Comisia Europeana
in momentul in care ai gasit un patron care te angajeaza, acesta se ocupa de permisul de munca B, dar aceste info le gasesti si la rubrica informatii utile
succes

Multumesc ft mult pe raspuns. De stricaciuni eu sper sa nu fie probleme, ca e maricica si nu mai face prostii.;)
Sus In jos
emigrant
Senior
Senior
emigrant


masculin
Numarul mesajelor : 118
Varsta : 46
Reputatie : 0
Puncte : 6535
Data de inscriere : 27/11/2006

Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari   Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Icon_minitimeMar Mai 15, 2007 12:49 am

ongaby a scris:
Care sunt preturile la chirii prin Leuven? S ar putea sa prind un job acolo. Se poate gasi greu /sau usor un studio in care sa locuiesc cu partenerul meu si catelul? Eu stiam ca se plateste luna in curs plus 3 luni garantie? De fapt sunt 2 sau 3?
Daca se indura cineva si de mine sa mi descrie macar pe scurt ce pasi trebuie urmati pentru a primi permisul de lucru.

1. Daca prinzi un job legal, angajatorul face toate demersurile necesare in vederea obtinerii permisului B de munca.

2. Despre Leuven, chirii,preturi, iti dau raspuns in maxim 3 zile.

3. Nu-ti trebuiesc diplomele traduse apostilate..etc etc.

4. Legea noua in ceea ce priveste contractul de bail acorda proprietarului dreptul de a cere garantia intre 2 si 3 luni.

5. Garantia se depune intr-un cont la banca. Prima luna de contract este luna in curs.

6. Pentru animale de companie ma interesez si-ti dau raspunsul.

Te tin la curent.

Cu stima,

Emigrant
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari   Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari Icon_minitime

Sus In jos
 
Cum sa ma descurc si eu prin aceste tari
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Tari bogate, tari sarace
» Tips & Tricks de pe aceste meleaguri
» Prietenia pe aceste meleaguri (part 1)
» tari!
» cele mai tari bancuri

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: GENERAL-
Mergi direct la:  
|
Creati un forum gratuit | Arta, Cultura si Timp liber | Diverse.. | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente