DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Sfaturi Pt Gospodine

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
Alex
Master
Master
Alex


Numarul mesajelor : 1148
Varsta : 50
Reputatie : 11
Puncte : 6910
Data de inscriere : 17/12/2006

Sfaturi Pt Gospodine Empty
MesajSubiect: Sfaturi Pt Gospodine   Sfaturi Pt Gospodine Icon_minitimeJoi Feb 08, 2007 8:59 pm

Am gasit niste sfaturi si m-am gandit ca poate intereseaza o rubrik din asta care mai poate fi completata si de voi cu altele:

Dulceata se pastreaza mai bine si nu se zahariseste daca in timpul prepararii ei marginea vasului se va sterge cu o carpa curata, inmuiata in apa rece.

Apa in care se prepara cafeaua neagra nu trebuie lasata sa fiarba. Cafeaua se adauga cel mai tarziu inainte de primul clocot. Prin fierbere se pierde o parte din oxigen si devine grea. Daca din neatentie, ati lasat-o un pic sa clocoteasca, se toarna imediat putina apa rece.

Maioneza se poate face cu mai putine oua daca in ea se adauga cateva cuburi de cartofi fierti, calzi si bine sfaramati.

Mamaliga nu mai face cocoloase daca inainte de a pune malaiul la fiert il stropiti cu apa rece.

Frisca batuta isi pastreaza consistenta daca la preparare pentru fiecare jumatate kg de frisca adaugati jumatate lingurita gelatina.

Castravetii acrii vor avea un gust mai picant daca in borcan se presara printre ei cateva cuisoare.

Prajiturile din albus de ou vor creste foarte frumos daca la baterea albusului se adauga si o jumatate de plic de praf de copt.

Varza murata prea tare se opreste din fermentatie cu 5-6 pastile de aspirina.

Menta este folosita printre altele si la parfumarea branzeturilor.

Perisoarele se formeaza cu mana in apa rece pentru a nu se lipi de mana.

Pentru ca lamaia sa fie cat mai parfumata, mai ales daca urmeaza sa fie pusa in ceai, inainte de a o taia, trebuie oparita (rapid, fara a fi tinuta in apa).

Untul care se foloseste pentru ornarea unui preparat trebuie topit numai pe baia de aburi. Focul il deterioreaza, ii schimba calitatea si aspectul.

Daca dintr-o gaina care urmeaza sa fie preparata ca friptura se face mai intai supa, este necesar ca pasarea sa fie pusa la fiert cu apa fierbinte, pentru ca friptura sa iasa mai gustoasa.
Sus In jos
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6444
Data de inscriere : 25/11/2006

Sfaturi Pt Gospodine Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi Pt Gospodine   Sfaturi Pt Gospodine Icon_minitimeVin Feb 09, 2007 12:26 am

Alex, gospodina mica ce esti! Smile
Sus In jos
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6444
Data de inscriere : 25/11/2006

Sfaturi Pt Gospodine Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi Pt Gospodine   Sfaturi Pt Gospodine Icon_minitimeVin Feb 09, 2007 2:15 am

am sa va dau si eu un sfat de la bunica (nu a mea, dar nu conteaza a cui bunica e...Laughing )
de cateva ori mi s-a intamplat sa cumpar faina sigilata de marci bune(koopmans si Baukje) si cand am deschis pachetele si am turnat faina intr-un vas am vazut ganganii mici misunand prin faina...:face: brrr...si sa nu va ganditi ca era trecuta de timpul de garantie! nici pe aproape!
poate de acolo mi se trage mie fobia cu bucataria...Laughing

deci o data am citit sfatul bunicii despre faina: faina se baga direct dupa cumparare 24 de ore la congelator, dupa care se scoate si se pastreaza in dulap...sau unde vrea inima voastra. De atunci asa fac de fiecare data si nici ca am mai vazut ceva misunand prin faina!
...may... si nu va ganditi ca ganganiile sunt amortite de la inghet, ca doar nu folosesti faina direct dupa ce ai scos-o din congel, nu?

asadar, va doresc o framantare placuta fara griji! Laughing
Sus In jos
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6444
Data de inscriere : 25/11/2006

Sfaturi Pt Gospodine Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi Pt Gospodine   Sfaturi Pt Gospodine Icon_minitimeVin Feb 09, 2007 2:40 am

uite, mi-am amintit de mai multe sfaturi de la bunica...cum am putut sa le uit? :roll:




- Cotletele sunt mai gustoase, fragede, zemoase daca inainte de a le sara si pipera se trec repede prin apa in care s-a pus o lingurita de otet.


- Ficatul prajit este mai digerabil daca a fost stropit cu cateva picaturi de lamaie sau otet.


- Mainile nu se mai innegresc la curatatul cartofilor noi, a morcovilor, daca dam pe maini cu otet.


- Cutitele, lingurile si furculitele de argint se curata daca se tin o noapte in ulei, iar a doua zi sunt frecate cu otet fierbinte, amestecat cu sare.


- Zaharul caramelizat se intareste mai greu daca in momentul topirii se adauga trei-patru picaturi de otet.


- Mirosul de tigari este inlaturat de otet pulverizat.


- Otetul ars alunga mustele.


- Prosoapele de bucatarie se spala mai frumos si le dispare mirosul specific de bucatarie daca sunt tinute cel putin 30 de minute inainte de spalare in apa cu otet.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sfaturi Pt Gospodine Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi Pt Gospodine   Sfaturi Pt Gospodine Icon_minitime

Sus In jos
 
Sfaturi Pt Gospodine
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» sfaturi legate de prajituri!... de la bunica furate
» Sfaturi pentru 2007
» 10 sfaturi pentru o memorie de elefant
» inchiderea statutului de independent....sfaturi si posibilitati
» Sfaturi IT utile - Aplicatii - Drivere - Suport

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: RESTAURATIE-
Mergi direct la:  
|
creeaza un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente