DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Sfaturi pentru 2007

In jos 
5 participan?i
AutorMesaj
red mask
Bleu
Bleu
red mask


feminin
Numarul mesajelor : 17
Varsta : 46
Localisation : NL
Reputatie : 0
Puncte : 6400
Data de inscriere : 25/12/2006

Sfaturi pentru 2007 Empty
MesajSubiect: Sfaturi pentru 2007   Sfaturi pentru 2007 Icon_minitimeMier Ian 03, 2007 2:28 pm

Sper ca ati intrat cu bine in noul an si cu ganduri bune.
Pentru ca eu sunt inca putin bulversta si rascolita in interioru-mi, ma gandeam ca nu ar strica sa citesc/ sa citim/sa dam sfaturi pentru romanii nostri.
Nu toti au fost in strainatate, unii au fost dar poate ca nu destul, dar sunt sigura ca foarte multi vor incerca sa plece din tara...ce sfaturi aveti pentru ei?
Eu le-as spune sa invete intai foarte bine limba romana, scris, citit, vorbit, apoi inca cel putin o limba (engleza, italiana, germana...) si sa se poarte omeneste.
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6430
Data de inscriere : 26/11/2006

Sfaturi pentru 2007 Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru 2007   Sfaturi pentru 2007 Icon_minitimeMier Ian 03, 2007 5:41 pm

Greu cu sfaturile...dar respectul este ceva de nelipsit. Respectul de sine, respectul mediului nou in care te aflii, dorinta de a invata ceva nou, acceptarea altei culturi sau obiceiuri, realizarea ca pentru a realiza ceva ai nevoie de incredere si munca multa.
Pfff...si iar dau sfatrui cand nu trebuie.
La multi ani!
Sus In jos
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7169
Data de inscriere : 24/11/2006

Sfaturi pentru 2007 Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru 2007   Sfaturi pentru 2007 Icon_minitimeMier Ian 03, 2007 7:28 pm

Asa este Red Mask, unii oameni nu stiu sa scrie si sa vorbeasca limba lor materna, dar vor sa invete alte limbi!
In momentul in care invata alte limbi, trebuie sa se concentreze pe gramatica, altfel nu vor invata niciodata o limba straina bine, chiar daca gramatica este mai dificila, trebuie invatata...
In privinta adaptarii ,sunt oameni care niciodata nu se adapteaza, altii se
obisnuiesc imediat, iar altii se complac, dar trebuie sa ne acceptam reciproc, sa invatam unii de la altii, sa nu ramanem numai cu obiceiurile si traditiile noastre, sa incercam sa mai imprumutam ce este bun si de la olandezi sau alte nationalitati conlocuitoare aici!Smile
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6444
Data de inscriere : 25/11/2006

Sfaturi pentru 2007 Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru 2007   Sfaturi pentru 2007 Icon_minitimeVin Ian 05, 2007 12:49 pm

red mask a scris:
Sper ca ati intrat cu bine in noul an si cu ganduri bune.

;)
Sus In jos
Apollo
Bleu
Bleu
Apollo


Numarul mesajelor : 26
Varsta : 62
Reputatie : 0
Puncte : 6429
Data de inscriere : 26/11/2006

Sfaturi pentru 2007 Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru 2007   Sfaturi pentru 2007 Icon_minitimeDum Ian 07, 2007 9:37 pm

red mask a scris:
...si sa se poarte omeneste.
Asta mi s-a parut cel mai important! Nu ca celelalte ar fi de neglijat.
Azi, fiind acolo unde merg de obicei duminica (si nu merg din obicei:) ) am auzit o fraza pe care as fi vrut sa o auda toti fratii mei ramanii: tot ce faci sau spui influenteaza pe cineva!
Asa ca, daca inca nu am luat o hotarare la acest inceput de an poate ca n-ar fi rau sa ne propunem ca, prin tot ce spunem, aici sau in alta parte, sa-i influentam pe altii doar POZITIV! E plina lumea de influente negative.
"A avea au toti neghiobii dar a fi, ei, asta-i minunea lumii"
(Eugen Barbu)
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sfaturi pentru 2007 Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru 2007   Sfaturi pentru 2007 Icon_minitime

Sus In jos
 
Sfaturi pentru 2007
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» 10 sfaturi pentru o memorie de elefant
» Sfaturi simple pentru a mananca sanatos si ieftin
» Informatii utile pentru cei care aplica pentru un post: scrisoarea de motivare si de recomandare, etc

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: GENERAL-
Mergi direct la:  
|
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente