DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Rromii si Italia extremista

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
LEX
Junior
Junior
LEX


masculin
Numarul mesajelor : 79
Localisation : pe Terra
Emploi : in lumea ideilor
Loisirs : cunoasterea
Reputatie : 0
Puncte : 6184
Data de inscriere : 03/08/2007

Rromii si Italia extremista Empty
MesajSubiect: Rromii si Italia extremista   Rromii si Italia extremista Icon_minitimeLun Aug 20, 2007 10:17 pm

Ultimatum extremist pentru romii din Italia


O grupare radicală necunoscută în Italia a dat un ultimatum de 20 de zile romilor din peninsulă. Acestora li se cere să părăsească Italia, în caz contrar, organizația amenință cu atacuri. Autoritățile italiene au promis că vor oferi clarificări în acest caz.

Gruparea italiană extremistă, "Grupul armat pentru epurare etnică", a revendicat responsabilitatea pentru incendiul din Livorno, în care au murit patru copii romi din România, relatează Corriere della Sera.

Până la această oră autoritățile nu au oferit alte informații, potrivit lui Tiberiu Tinu, consulul României la Milano.

Grupul a trimis revendicarea într-o scrisoare către publicația locală Il Tirrenoa. Incendiul ar fi trebuit să aibă efecte și mai devastatoare. "Scopul nostru este să-i distrugem pe romii numeroși care se află în Italia. Ei reprezintă scursura umanității. Suntem sătui de infracțiunile lor", adaugă documentul.

În noaptea de 10 spre 11 august, patru copii români de etnie romă au murit în incendiul izbucnit într-o tabără instalată periferia orașului Livorno. Gruparea extremistă a dat un ultimatum romilor - de 20 de zile, începând cu 25 august - să părăsească Italia. În caz contrar, câte un atentat va avea loc în fiecare lună.
Sursa: Realitatea TV
Sus In jos
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7174
Data de inscriere : 24/11/2006

Rromii si Italia extremista Empty
MesajSubiect: Re: Rromii si Italia extremista   Rromii si Italia extremista Icon_minitimeMar Aug 21, 2007 10:32 pm

Italienii au fost intotdeauna niste oameni lasi, mincinosi!
Nu am nimic cu rromi, nu le iau apararea, dar indiferent ce-ar face, nu este normal sa treci la represalii!
Daca ar fi fost arabi, nu ar fi trecut la asemenea masuri extreme, le-ar fi fost frica, dar venind din Romania, stiu ca nimeni nu va veni in apararea lor....
Cum este cu Partidul romanilor din Italia, chiar se complace, in a accepta orice, de la Guvernul italian?
Ce minciuni se mai inventeaza, ca sa le justifice cruzimea ?
Imi place Italia, limba italiana, mancarea, moda, dar oamenii, din pacate imi plac din ce in ce mai putin! Shocked
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
LEX
Junior
Junior
LEX


masculin
Numarul mesajelor : 79
Localisation : pe Terra
Emploi : in lumea ideilor
Loisirs : cunoasterea
Reputatie : 0
Puncte : 6184
Data de inscriere : 03/08/2007

Rromii si Italia extremista Empty
MesajSubiect: Re: Rromii si Italia extremista   Rromii si Italia extremista Icon_minitimeJoi Aug 23, 2007 1:39 pm

sanziana a scris:
Italienii au fost intotdeauna niste oameni lasi, mincinosi!
Nu am nimic cu rromi, nu le iau apararea, dar indiferent ce-ar face, nu este normal sa treci la represalii!
Daca ar fi fost arabi, nu ar fi trecut la asemenea masuri extreme, le-ar fi fost frica, dar venind din Romania, stiu ca nimeni nu va veni in apararea lor....
Cum este cu Partidul romanilor din Italia, chiar se complace, in a accepta orice, de la Guvernul italian?
Ce minciuni se mai inventeaza, ca sa le justifice cruzimea ?
Imi place Italia, limba italiana, mancarea, moda, dar oamenii, din pacate imi plac din ce in ce mai putin! Shocked

in toata lumea romanii sunt dispretuiti, sunt condamnati, suspectati. nu stiu daca italienii sunt sau nu lasi dar eu cred ca romanii insisi sunt un pic lasi prin faptul ca nu se revolta atunci cand demnitatea lor nationala este pusa la indoiala. avem atat de putina incredere in noi, atat de putin respect fata de natiunea noastra incat de foarte multe ori ne lasam pur si simplu umiliti si calcati in picioare. eu cred ca noi romanii suntem cei mai buni invatatori pt. Europa si nu invers. Europa ne da sfaturi, ne controleaza, ne pedepseste, ne judeca dar ea are de invatat de la noi o lectie de suferinta pe care ea nu a avut-o timp de 50 de ani de comunism. europenii nu vor putea niciodata sa inteleaga cum comunismul poate sa mutileze o natiune. criza morala si sociala din Romania de azi este efectul acestei mutilari a individului pe care comunismul a practicat-o sistematic si alienant. romanii trebuie sa invete ca daca ei insisi nu se respecta intre ei, nu se ajuta, nu se incurajeaza, nimeni nu o va face pt. ei. respecta-te pe tine insuti pt. ca si ceilalti sa te respecte. dar romanii se comporta ca si cum deja si-au asumat aceasta denigrare a Europei si nici macar nu mai riposteaza. se lasa suspectati, umiliti, injositi. nu fac nimic pt. a demonstra ca Romania este superioara multor altor tari, fie ele si supra-dezvoltate. Romania, asa cum este ea, saraca, nevoiasa, chinuita, este superioara atat UE cat si altor mari puteri din lume. eu nu vorbesc de superioritate economica, nucleara, etc. ci vorbesc de o superioritate spirituala. romanii au un capital de suferinta care i-a facut sa fie in permanenta legatura cu Dumnezeu. daca romanii ar fi avut dintotdeauna bunastare si fericire ar fi uitat de foarte mult timp de Dumnezeu caci pe cei ce traiesc in lux, welfare si nu duc lipsa de nimic, cum ar putea Dumnezeu sa le mai atraga atentia? ei apartin deja Diavolului si de aceea acesta ii lasa in pace, nu-i mai pune la incercare si poate ca nici Dumnezeu nu mai incearca sa mai intre in viata lor caci ei Il ignora prin faptul de a continua sa fie niste produse consumeriste, niste marionete ale unei societati care le ofera de toate, mai putin o viziune spirituala a lumii si vietii. o societate care le ofera libertatea maxima, de fapt aparenta unei libertati caci produsele consumeriste ale acestei societati au incetat demult sa mai fie liberi in adevaratul sens al cuvantului, adica prin Adevar, adevarul biblic, de exemplu. in momentul in care Romania va inceta sa creada in Divinitate, va renunta la spiritualitate, atunci ea va fi cu adevarat pierduta, din toate punctele de vedere.
multi zic ca din cauza bunastarii oamenii au devenit mai evoluati, mai emancipati, au progresat asa ca, credinta intr-un Dumnezeu asa cum este El in Biblie, este ceva primitiv, demodat, ceva pt. babe, ca doar ele se mai roaga, merg la biserica, etc. dar eu cred ca este exact invers: cu cat progresam mai mult in lux si bunastare cu atat regresam mai mult in privinta unei dimensiuni spirituale a vietii. de aceea eu cred ca Europa are de invatat enorm de la Romania, Grecia, Bulgaria, Cipru, de la cetatenii acestor tari care inca mai au credinta, care inca se mai pot numi oameni, creatii ale unui Dumnezeu si nu ale unei societati capitaliste, consumeriste, progresiste pt. care unicul Dumnezeu este banul sau confortul material.
iatlienii ne injosesc, ne umilesc si cu siguranta ca atat romaniii din Italia cat si rromii de acolo nu sunt usi de biserica cu totii dar sanziana, cel mai usor lucru pe lumea asta este acela sa condamni un alt om, o alta persoana, este atat de usor de condamnat incat de mult ori asta se face gratuit. tot ceea ce este rau are mai mare credibilitate, ai observat asta? un lucru bun parca nu are atata credibilitate. asa e natura umana: are o aractie mai mare pt. rau decat pt. bine si de aceea raul e mai credibil decat binele. iatalienii uita dispretul cu care ii tratau americanii in anii 70 si mai uita si dispretul de azi pt. mafiile lor care sunt raspandite in toata lumea. le vine tare usor sa condamne dar si ei au uscaturi la fel cum avem si noi.
Sus In jos
Rouge
Bleu
Bleu



Numarul mesajelor : 41
Varsta : 50
Reputatie : 0
Puncte : 6195
Data de inscriere : 23/07/2007

Rromii si Italia extremista Empty
MesajSubiect: Re: Rromii si Italia extremista   Rromii si Italia extremista Icon_minitimeJoi Aug 23, 2007 10:11 pm

LEX a scris:
eu cred ca romanii insisi sunt un pic lasi prin faptul ca nu se revolta atunci cand demnitatea lor nationala este pusa la indoiala. avem atat de putina incredere in noi, atat de putin respect fata de natiunea noastra incat de foarte multe ori ne lasam pur si simplu umiliti si calcati in picioare. romanii trebuie sa invete ca daca ei insisi nu se respecta intre ei, nu se ajuta, nu se incurajeaza, nimeni nu o va face pt. ei. respecta-te pe tine insuti pt. ca si ceilalti sa te respecte.

nu pot intelege si aproba sub nici o forma ATITUDINEA romanilor; parca am fi un popor sado -maso; intr-adevar nu ne respectam pe noi insine si nici unii pe altii indeajuns; in ziare apar tot felul de statistici aberante despre romani (adica ei sint cei mai cei.. dar la modul negativ); apoi cei din tara ii vorbesc de rau p cei care au plecat in strainatate si ii invita deloc politicos sa nu se mai intoarca; mai mereu intr-o discutie iese o samanta de scandal; unii tin asa de mult sa fluture chestia cu "romanul e balcanic", romanul e batut in cap... ca devin jalnici
ceea ce sigur ne lipseste este unitatea; si nu trebuie sa cautam exemple in lumea larga, trebuie doar sa-i vedem in tara pe maghiari cat de uniti sint; era si un banc cu paza iadului - numai in cazanul unde fierbeau romani nu era paza, ca acolo cum incerca unul sa scoata capul, cum trageau 3 de el in jos scratch mare pacat!!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Rromii si Italia extremista Empty
MesajSubiect: Re: Rromii si Italia extremista   Rromii si Italia extremista Icon_minitime

Sus In jos
 
Rromii si Italia extremista
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Romanii din Italia
» Meciul Romania-Italia
» EUROPA versus ITALIA
» Protestul romanilor din Italia
» VIDEO STIRI PRO-TV

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: ROMÂNII SI UNIUNEA EUROPEANA-
Mergi direct la:  
|
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente