DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Cum sa invat olandeza?

In jos 
5 participan?i
AutorMesaj
alina
Bleu
Bleu



Numarul mesajelor : 16
Varsta : 49
Reputatie : 0
Puncte : 6354
Data de inscriere : 07/05/2007

Cum sa invat olandeza? Empty
MesajSubiect: Cum sa invat olandeza?   Cum sa invat olandeza? Icon_minitimeLun Mai 07, 2007 2:06 pm

As vrea daca se poate niste sfaturi, sugestii, idei legate de invatarea limbii olandeze.

As avea 2 zile libere pe saptamana ( cand bebelina mea e la cresa) si as vrea sa gasesc in Haga un curs intensiv pt incepatori, la universitate sau oriunde si nu stiu unde si ce sa caut!

Stiti cumva si ce preturi au? Ca eu trebuie sa mi le platesc din buzunar propriu avand aici statut de expat.

Multumesc,
Alina
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7402
Data de inscriere : 22/11/2006

Cum sa invat olandeza? Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa invat olandeza?   Cum sa invat olandeza? Icon_minitimeLun Mai 07, 2007 2:34 pm

alina a scris:
As vrea daca se poate niste sfaturi, sugestii, idei legate de invatarea limbii olandeze.

As avea 2 zile libere pe saptamana ( cand bebelina mea e la cresa) si as vrea sa gasesc in Haga un curs intensiv pt incepatori, la universitate sau oriunde si nu stiu unde si ce sa caut!

Stiti cumva si ce preturi au? Ca eu trebuie sa mi le platesc din buzunar propriu avand aici statut de expat.

Multumesc,
Alina

este mai jos o rubrica pt asa ceva, iar persoana cea mai autorizata sa iti dea un raspuns valabil la intrebare, este chiar cea ce tine aceste cursuri online, raspuns ce nu va intarzia sa apara, cand va citii postul tau.
succes lol!
Sus In jos
http://www.belgianul.com
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 26/11/2006

Cum sa invat olandeza? Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa invat olandeza?   Cum sa invat olandeza? Icon_minitimeLun Mai 07, 2007 3:26 pm

Du-te si intereseaza-te la ROC
APASA_AICI

sau la cultuurhuis din Haga. S-au la mine, ca se pare ca voi avea ceva timp liber mai nou ;-)
Sus In jos
alina
Bleu
Bleu



Numarul mesajelor : 16
Varsta : 49
Reputatie : 0
Puncte : 6354
Data de inscriere : 07/05/2007

Cum sa invat olandeza? Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa invat olandeza?   Cum sa invat olandeza? Icon_minitimeLun Mai 07, 2007 5:49 pm

Multumesc de raspunsuri, hai ca e fain aici la voi mai ales ca am onoarea sa vorbesc cu dom' Basescu... Unde mai exact este rubrica despre asa ceva?

Asa, Neptuna m-am uitat pe siteul de la Roc super interesant, cred ca am sa le fac o vizita, inteleg ca e una si aceeasi cu Institutul Mondriaan? Ca nu prea pricep, care-i universitatea de aici?

Pt cultuurhuis nu am gasite site. Apropos, cum se cauta in pagini galbene? Adica cum se scrie in olandeza mai intai?

Pai daca ai timp si te intereseaza poate facem un schimb de franceza olandeza!Very Happy ( io sunt vorbitoare curenta ca al meu sot e de origine franceza sau sarkolandeza mai nou...)

Multumesc pt info!
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7402
Data de inscriere : 22/11/2006

Cum sa invat olandeza? Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa invat olandeza?   Cum sa invat olandeza? Icon_minitimeLun Mai 07, 2007 6:02 pm

alina a scris:
Unde mai exact este rubrica despre asa ceva?

klik here
Sus In jos
http://www.belgianul.com
alina
Bleu
Bleu



Numarul mesajelor : 16
Varsta : 49
Reputatie : 0
Puncte : 6354
Data de inscriere : 07/05/2007

Cum sa invat olandeza? Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa invat olandeza?   Cum sa invat olandeza? Icon_minitimeLun Mai 07, 2007 6:16 pm

Ah, eu credeam ca e vorba de un topic unde se dezbate la general despre cursuri si institutii. Lectiile de olandeza le-am reperat din prima - ca doar asa am dat peste site. Ba m-am si apucat azi sa studiez!
Remarci: - la pronumele personal si posesiv de pe prima pagina parca lipseste ultima persoana din tabel, cea cu "ei" si " a lor".
- partea cu frazele uzuale ma termina , e foarte greu cand nu stii nimic. Deci eu ar trebui sa invat cam pe de rost totul, fara vreo explicatie logica.
- si pot eu sa citesc dar...de pronuntat ioc Embarassed

De asta cautam si un curs.

Insa vreau sa salut initiativa de a avea un topic in care se pot invata limbi straine.

Multumesc
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7402
Data de inscriere : 22/11/2006

Cum sa invat olandeza? Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa invat olandeza?   Cum sa invat olandeza? Icon_minitimeLun Mai 07, 2007 6:29 pm

ai si pronuntia lectiilor in format audio, tehnica este sa deschizi 2 ferestre cu browserul tau (IE sau firefox sau opera etc dai clik de 2 ori pe browser la IE iar la celalalte se face automat sau clik pe bara de ferestre) unde pe una asculti iar pe cealalta citesi si urmaresti pronuntia din prima fereastra deschisa, sper sa te ajute cu ceva, dar sanziana iti poate da mai multe informatii cand va citii postul acesta. le poti inregistra si in PC-ul tau urmand procedura de AICI
iar apoi le poti reunii si grava pe toate pe un CD sau DVD
succes study
Sus In jos
http://www.belgianul.com
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7256
Data de inscriere : 24/11/2006

Cum sa invat olandeza? Empty
MesajSubiect: Alinei   Cum sa invat olandeza? Icon_minitimeLun Mai 07, 2007 9:06 pm

Ai dreptate, lipseste persoana a 3-a plural, o voi pune la ultima lectie.
In legatura cu invatarea olandezei, incearca la Universitatea Populara, dar nu stiu daca mai au cursurii acum, probabil ca vor avea din nou in toamna!
La institute particulare, dar acolo costa mult mai scump, dar se invata bine... Cand dadeam eu lectii de limba romana acolo, am intalnit o fata care luase 4 luni ore de limba olandeza si era in total de 7 luni, dar vorbea deja!

Daca iti formezi aici baza, dar trebuie sa asculti si pronuntia, te va ajuta pentru a-ti gasi un curs nu chiar de avansati, dar nici pentru incepatori!
Foarte important este sa inveti verbele, citeste tot timpul, chiar daca nu intelegi toate cuvintele, ti le notezi si apoi revii asupra lor.
Noi romanii suntem talentati la limbi straine, majoritatea vorbesc deja limba dupa 2 ani, iar dupa 5-6 o vorbesc bine...
Varsta conteaza foarte mult, daca vii aici dupa 35 de ani, iti vei insusi accentul mai dificil, cu cat mai tanar, cu atat mai repede se invata limba, deci vei vedea ca peste cateva luni, sau un an, deja te vei descurca.
S-a oferit si Neptuna, care sta prin apropiere, sa te ajute, deci ai multe optiuni!
Succes! Cool
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
alina
Bleu
Bleu



Numarul mesajelor : 16
Varsta : 49
Reputatie : 0
Puncte : 6354
Data de inscriere : 07/05/2007

Cum sa invat olandeza? Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa invat olandeza?   Cum sa invat olandeza? Icon_minitimeLun Mai 07, 2007 10:39 pm

Inca odata multumesc pt "luminare". In seara asta nu m-am mobilizat sa ma delectez cu lectiile audio, am sa incep de maine.

Sanziana, ai putea sa imi dai mai multe amanunte despre universit populara? Poate o adresa ceva, ca m-ar interesa niste cursuri in toamna. Aceasta universitate banuiesc ca nu este acelasi lucru cu Mondriaan.

Oricum cred ca imi va fi foarte greu sa devin fluenta in olandeza avand in vedere ca in jurul meu nu o vorbesc absolut deloc. In familie vorbim franceza iar in rest engleza sa traiasca: pana si la centrul ouder and kind centrum unde merg cu bebelina la un play grup se vorbeste engleza.
In fine, eu as vrea sa o invat ca tot o sa stam pe aici mult si bine.
Deci o sa ma apuc de verbe si cuvinte:D

Neptuna tu locuiesti in Haga? Pe unde anume? Eu sunt in Scheveningen.
Sus In jos
alina
Bleu
Bleu



Numarul mesajelor : 16
Varsta : 49
Reputatie : 0
Puncte : 6354
Data de inscriere : 07/05/2007

Cum sa invat olandeza? Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa invat olandeza?   Cum sa invat olandeza? Icon_minitimeLun Mai 07, 2007 10:44 pm

.
Sus In jos
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7256
Data de inscriere : 24/11/2006

Cum sa invat olandeza? Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa invat olandeza?   Cum sa invat olandeza? Icon_minitimeLun Mai 07, 2007 10:51 pm

Universitatea Populara este o forma diverita de invatamant!
Eu dau lectii in Leiden, de Universitatea Populara din Haga stiu a exista, dar nu stiu exact unde este, adresa insa se poate afla.
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
alina
Bleu
Bleu



Numarul mesajelor : 16
Varsta : 49
Reputatie : 0
Puncte : 6354
Data de inscriere : 07/05/2007

Cum sa invat olandeza? Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa invat olandeza?   Cum sa invat olandeza? Icon_minitimeJoi Mai 10, 2007 11:43 pm

Sanziana, ai putea te rog sa imi spui in Olandeza cum se zice la Universitatea populara?

Zilele astea m-am lasat pe tanjeala, nu am mai invatat nimic, dar am o scuza, fii-mea e racita cobza si nu am dus-o la cresa. Deci timp ioc!
Sus In jos
Alessia105

Alessia105


Numarul mesajelor : 8
Varsta : 47
Localisation : Zeeuws-Vlaanderen
Reputatie : 0
Puncte : 6364
Data de inscriere : 27/04/2007

Cum sa invat olandeza? Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa invat olandeza?   Cum sa invat olandeza? Icon_minitimeSam Mai 12, 2007 1:23 pm

alina ..draga mea ...pai in primul rand ..uita-te cu bebelia la emisiunile de dimineatza ..gen Bumba ( Benny e fan) ...Kabouter Plop...Sesam Straat etc ..de acolo ai sa vezi ca vei incepe sa intelegi ..tot asa si cu catile ptr prichindei ...tot cu televizorul eu am invatat sa citesc si sa ascult ..incepand de la stiri pana la filme ...dau sonorul incet si ii traduc in engleza ce zice ( sau macar ideea principala si ben ma corecteaza sau nu ) si eu am probleme MAAARi cu pronuntia ...si is si genul de om care daca gresete pana nu e perfect nu mai ridic capu din pamant ...
mai ales ca noi e-am mutat din Be iar eu am invatat cat de cat dialectul vlamand ..acu in Olanda incep si fac misto de mine ..ca ce nu mai suntem in Belgia sa vorbim vlamanda
Cred ca cheia este in a incepe a gandi in olandeza ...la mine e un pic dificil ptr ca noi intre noi in special in vb engleza ... e cum incepe Ben sa turuie in olandeza ii zic stop joc ..ptr ca nu il inteleg deloc ..ptr ca vb asa de repede de zici ca ii italian nu olandez..in schimb pe amica mea olandeza o inteleg perfect oricat de repede ar vb ...ea stie engleza dar vb cu mine numai in olandeza ..si eu incerc ..incerc ..incerc ..dar cand is lucruri intr-o discutie pe care nu le stiu ..o dau pe engleza ...
Dar spre surpinderea mea ...stiu mai mult decat cred ..chiar ieri m-am surpins ffff placut cand am primit un telefon de la o chestie cu lotto ( nu stiu ce actiune cu 1 euro/lot ..publicitate) ..si i-am explicat doamnei ca eu nu is jocatoare de lotto ..ca norocul si-l face omu si ca jucatorul casei e Ben care nu e acasa .....cand am invatat atat de multe???scratch ...la fel si la magazin ..am ajuns sa cer singura una alta ...ba chiar sa si glumes pe tema Benny care mereu tre sa faca o prostie
Eu nu sunt inscrisa la scoala ptr ca e Benny inca mic si nu am cu cine sa il las ( suntem doar noi 3 si vara mai e Sebi) ...iar Ben nu e de accord cu cresa ( el a crescut la orfelinat si are niste pitici pe creier ..iar Benny fiind singurul copil al lui ...) dar intru pe
http://www.taalklas.nl si mai e unul pe care ti-l postez mai traziu ca am primit un tel si tre sa plec ..revin diseara ..pupici
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cum sa invat olandeza? Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa invat olandeza?   Cum sa invat olandeza? Icon_minitime

Sus In jos
 
Cum sa invat olandeza?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cum vi se poare moda olandeza?
» Delegatie Olandeza in vizita la Medias
» Sesiune de informare: cursuri de olandeza la Bruxelles
» Nederlandstalige gezocht/vorbitori olandeza pt Cluj Napoca!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: GENERAL-
Mergi direct la:  
|
Forumgratuit.ro | Arta, Cultura si Timp liber | Diverse.. | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente