DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Domeniu pe internet

In jos 
5 participan?i
AutorMesaj
vanessa_alexa
Bleu
Bleu
vanessa_alexa


feminin
Numarul mesajelor : 32
Varsta : 44
Localisation : Apeldoorn, Olanda
Reputatie : 0
Puncte : 6422
Data de inscriere : 03/12/2006

Domeniu pe internet Empty
MesajSubiect: Domeniu pe internet   Domeniu pe internet Icon_minitimeJoi Apr 05, 2007 2:20 pm

Stie cineva de unde se poate cumpara un domeniu de gazduire pentru un site romanesc?

La ce e important sa te uiti cand cumperi asa ceva?
Orice detaliu imi este de folos.
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7315
Data de inscriere : 22/11/2006

Domeniu pe internet Empty
MesajSubiect: Re: Domeniu pe internet   Domeniu pe internet Icon_minitimeJoi Apr 05, 2007 2:28 pm

ce fel de siteu ? (particular, profesional,) cam ce trafic estimezi pe luna ? ce vrei sa gazduiesti pe el ? sau vrei numai numele de domeniu si gazduirea o faci altundeva ?
Sus In jos
http://www.belgianul.com
vanessa_alexa
Bleu
Bleu
vanessa_alexa


feminin
Numarul mesajelor : 32
Varsta : 44
Localisation : Apeldoorn, Olanda
Reputatie : 0
Puncte : 6422
Data de inscriere : 03/12/2006

Domeniu pe internet Empty
MesajSubiect: Re: Domeniu pe internet   Domeniu pe internet Icon_minitimeJoi Apr 05, 2007 2:35 pm

Admin a scris:
ce fel de siteu ? (particular, profesional,) cam ce trafic estimezi pe luna ? ce vrei sa gazduiesti pe el ? sau vrei numai numele de domeniu si gazduirea o faci altundeva ?

Abia am inceput sa ma interesez ce si cum.Prea multe n u stiu nici eu.
Va fi vorba cu siguranta de un site profesional.

Care e varianta cea mai avantajoasa?
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7315
Data de inscriere : 22/11/2006

Domeniu pe internet Empty
MesajSubiect: Re: Domeniu pe internet   Domeniu pe internet Icon_minitimeJoi Apr 05, 2007 3:00 pm

Pt a face un astfel de siteu in primul rand trebuie sa iti alegi un nume de domeniu pe care te-as sfatui sa il pui cu .com sau .eu dar cu .ro nu cred ca este o afacere buna (chestie de increderea clientului international, dar nu este o referinta asta ci numai o opinie).
Deci te duci pe un siteu unde poti verifica daca numele respectiv este disponibil (liber) si daca este il cumperi pretul find de ordinul a +- 15€/an, dupa care cauti o gazduire un HOSTING (de cele mai multe ori tot de acolo poti cumpara si numele de domeniu, altii chiar ofera gratis numele de domeniu daca ai gazduirea la ei) pe serverul care se va afla siteul tau,
iar aici preturile variaza de la 2€/luna pina la zeci sau sute€/luna, depinde de necesitatile tale, dar eu zic ca poti gasii ceva corect pe la 10-15€/luna pt ce vrei tu.
Apoi trebuie ca cineva sau tu sa faci siteul respectiv pe care sa-l urci pe serverul cumparat si aici intervine dificultatea, trebuie sa cunosti aceasta, unele siteuri de gazduire ofera softuri cu care poti face un siteu, ofera si asistenta, dar te sfatuiesc sa cauti si sa te interesezi de asta mai in profunzime si siteul sa fie ceva profesional, sa aibe look daca vrei sa nu sperii clientii.
Uite aici pretinu Googul iti da oferte cate vrei, incepe cu cele prin Olanda pt a putea citii si intelege mai bine despre ce este vorba, propuneti un nume deja si verifica daca este liber, asta este gratuit,
documenteaza-te si apoi treci la cumparat.
Daca mai ai zone cu ceatza, suntem aici pt a-ti raspunde (daca stim evident)
clik aici http://www.google.be/search?q=hosting&start=0&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official

PS exista si varianta gratuita de hosting si nume de domeniu pt asta dar nu cu .com sau .eu la sfarsit asta se cumpara
Sus In jos
http://www.belgianul.com
vanessa_alexa
Bleu
Bleu
vanessa_alexa


feminin
Numarul mesajelor : 32
Varsta : 44
Localisation : Apeldoorn, Olanda
Reputatie : 0
Puncte : 6422
Data de inscriere : 03/12/2006

Domeniu pe internet Empty
MesajSubiect: Re: Domeniu pe internet   Domeniu pe internet Icon_minitimeLun Mai 07, 2007 11:56 am

Cam de cat spatiu ai nevoie pentru un site profesionist cu informatii,cataloage de prezentare, un motor de cautare (in functie de informatii pe care le tastezi) si pentru a putea face comenzi si plati direct pe el?
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7315
Data de inscriere : 22/11/2006

Domeniu pe internet Empty
MesajSubiect: Re: Domeniu pe internet   Domeniu pe internet Icon_minitimeMar Mai 08, 2007 8:38 am

numai acela care iti va face siteul iti poate spune cu precizie daca spatiul este necesar sau nu, dar parerea mea este ca macar pt inceput poate fi suficient cat te-ai gandit iar apoi cand constati ca traficul a crescut exista posibilitatea in general sa suplimentezi capacitatea de stokaj facind o cerere in acest sens la compania care gazduieste siteul, iar aceasta va fi de acord pt ca platesti in plus.
Sus In jos
http://www.belgianul.com
vanessa_alexa
Bleu
Bleu
vanessa_alexa


feminin
Numarul mesajelor : 32
Varsta : 44
Localisation : Apeldoorn, Olanda
Reputatie : 0
Puncte : 6422
Data de inscriere : 03/12/2006

Domeniu pe internet Empty
MesajSubiect: Re: Domeniu pe internet   Domeniu pe internet Icon_minitimeMier Mai 09, 2007 10:24 am

De azi dimineata am inceput cautarea pentru o firma profesionista si (logic) cat mai atractiva ca pret, care sa ne construiasca un site.
Are cineva experienta cu firme de webdesign? Sfaturi? Idei...?

Pentru inceput am luat Pagini aurii la cercetat, dar daca ma uit la site-urile de la unele firme: chiar nu imi spun nimic!
Sus In jos
emigrant
Senior
Senior
emigrant


masculin
Numarul mesajelor : 118
Varsta : 46
Reputatie : 0
Puncte : 6448
Data de inscriere : 27/11/2006

Domeniu pe internet Empty
MesajSubiect: Re: Domeniu pe internet   Domeniu pe internet Icon_minitimeMier Mai 09, 2007 12:20 pm

vanessa_alexa a scris:
De azi dimineata am inceput cautarea pentru o firma profesionista si (logic) cat mai atractiva ca pret, care sa ne construiasca un site.
Are cineva experienta cu firme de webdesign? Sfaturi? Idei...?

Pentru inceput am luat Pagini aurii la cercetat, dar daca ma uit la site-urile de la unele firme: chiar nu imi spun nimic!


Buna Vanessa, referitor la cele enuntate mai sus am o solutie:

www.bimos.be

Director: Alex, un bun amic de-al meu. ia legatura cu el si poate te ajuta.
Sus In jos
Googal

Googal


feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 44
Localisation : Nederland
Reputatie : 0
Puncte : 6176
Data de inscriere : 06/08/2007

Domeniu pe internet Empty
MesajSubiect: Re: Domeniu pe internet   Domeniu pe internet Icon_minitimeLun Aug 06, 2007 8:38 pm

Si eu fac web design si realizez pachete de identitate (incluzand logo, carti de vizita e.t.c.), avem o echipa f. talentata. Da-mi PM pt. detalii.
Sus In jos
vanessa_alexa
Bleu
Bleu
vanessa_alexa


feminin
Numarul mesajelor : 32
Varsta : 44
Localisation : Apeldoorn, Olanda
Reputatie : 0
Puncte : 6422
Data de inscriere : 03/12/2006

Domeniu pe internet Empty
MesajSubiect: Re: Domeniu pe internet   Domeniu pe internet Icon_minitimeLun Aug 20, 2007 4:17 pm

emigrant a scris:
vanessa_alexa a scris:
De azi dimineata am inceput cautarea pentru o firma profesionista si (logic) cat mai atractiva ca pret, care sa ne construiasca un site.
Are cineva experienta cu firme de webdesign? Sfaturi? Idei...?

Pentru inceput am luat Pagini aurii la cercetat, dar daca ma uit la site-urile de la unele firme: chiar nu imi spun nimic!



Buna Vanessa, referitor la cele enuntate mai sus am o solutie:

www.bimos.be

Director: Alex, un bun amic de-al meu. ia legatura cu el si poate te ajuta.

Am intrat pe site-ul lor dar din pacate mai departe de intro n-am vazut nimic.Sad
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7315
Data de inscriere : 22/11/2006

Domeniu pe internet Empty
MesajSubiect: Re: Domeniu pe internet   Domeniu pe internet Icon_minitimeVin Sept 21, 2007 2:56 pm

Pt toti cei ce vor sa afle multe informatii despre Web, situri, promovare etc etc vedeti situl de AICI
bravo la rubrica MANUALE
Sus In jos
http://www.belgianul.com
bimos.be




Numarul mesajelor : 1
Varsta : 44
Reputatie : 0
Puncte : 6107
Data de inscriere : 14/10/2007

Domeniu pe internet Empty
MesajSubiect: Re: Domeniu pe internet   Domeniu pe internet Icon_minitimeDum Oct 14, 2007 11:14 am

He he

Scuze Vanessa
A trecut ceva vreme, Iup am avut un intro fain nu??? Very Happy
De o saptamana existam www.bimos.be
Daca ai intrebari poti folosi Contact formul de pe sait sau poti pune orice intrebare aici pe forum! :bounce:

Have fun! I gotto go now!

Alex
Sus In jos
Continut sponsorizat





Domeniu pe internet Empty
MesajSubiect: Re: Domeniu pe internet   Domeniu pe internet Icon_minitime

Sus In jos
 
Domeniu pe internet
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» La multi ani, INTERNET
» POSTURILE TV GRATUITE PE INTERNET
» Posturi in aproape orice domeniu
» Fereste-ti copilul de INTERNET!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: INFORMATICA, SAT-TV, GPS, NET, AUTO, SPORT...-
Mergi direct la:  
|
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente