DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Fereste-ti copilul de INTERNET!

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
sfantul_calinic
Master
Master
sfantul_calinic


feminin
Numarul mesajelor : 1912
Varsta : 69
Localisation : Bucuresti
Emploi : Presedinte Fundatia "Sfantul Ierarh Calinic"
Reputatie : 65
Puncte : 7260
Data de inscriere : 11/10/2008

Fereste-ti copilul de INTERNET! Empty
MesajSubiect: Fereste-ti copilul de INTERNET!   Fereste-ti copilul de INTERNET! Icon_minitimeJoi Noi 27, 2008 6:48 am

Probabil ca cel mic are deja calculator in camera sa pe care se joaca, invata sa lucreze pe diferite programe, se uita la filme si se distreaza. Calculatorul a devenit pentru copii noul mod de joaca. Din pacate insa nu tot ceea ce gasim in calculator cu ajutorul Internetului este educativ pentru copiii nostri.
Daca cel mic se afla in clasele primare, este mai bine sa nu aiba deloc acces la Internet. Daca este mai mare insa, nu ii veti putea orpi accesul la Internet, fiind foarte util pentru scoala, comunicarea online cu colegii, realizarea referatelor ecolare etc.
Asadar, copilul va ajunge mai devreme sau mai tarziu sa acceseze intenetul, iar sansa de a intra pe site-uri care nu-i sunt destinate sau prezinta o influenta negativa asupra educatiei sale sunt foarte mari.
Cum sa aperi copilul de Internet?
Indiferent daca al dumneavoastra copil foloseste calculatorul familiei sau pe cel personal, o serie de restrictii trebuie facute in ceea ce priveste internetul, precum si folderele personale daca este cazul computerului intregii familii.
Din fericire exista o serie de posibilitati privind restrictionarea accesului la anumite pagini pe internet, de la antivirusi, pop-up-uri, blocarea unor pagini ce contin anumite cuvinte (spre exemplu XXX) pana la programe mai sofisticate cu un grad de filtrare mai mare (spre exemplu programul “kid-safe”). Pentru calculatorul familiei aceste programe specializate nu pot fi folosite, restrictionand si unele pagini la care un adult ar trebui sa aibe acces, insa daca cel mic are calculatorul sau personal respectivele programe devin foarte utile.
Educatia copilului este foarte importanta atat in copilarie cat si in adolescenta, iar principalii raspunzatori de aceasta sunt parintii.


Ultima editare efectuata de catre sfantul_calinic in Vin Ian 30, 2009 9:52 am, editata de 1 ori
Sus In jos
http://fundatiasfantulierarhcalinic.blogspot.com/
angelarusu
Expert
Expert
angelarusu


Numarul mesajelor : 716
Reputatie : 11
Puncte : 5917
Data de inscriere : 17/01/2009

Fereste-ti copilul de INTERNET! Empty
MesajSubiect: Re: Fereste-ti copilul de INTERNET!   Fereste-ti copilul de INTERNET! Icon_minitimeLun Ian 19, 2009 6:48 pm

poate pt copii nu este bun dar eu am un articol in care zice ca internetul e bun ptr creier

Internetul contribuie la creșterea capacității de funcționare a creierului în cazul persoanelor de vârsta a doua sau a treia, potrivit unui studiu, informează BBC News Online. Cercetătorii au spus că navigarea online ar putea contracara schimbările psihologice care intervin o dată cu îmbătrânirea și care determină încetinirea proceselor din creier.

Cel mai recent studiu a fost realizat cu ajutorul a 24 de voluntari, cu vârste de 55-76 de ani, dintre care jumătate erau utilizatori de internet experimentați. “Rezultatele studiului sunt încurajatoare, tehnologiile computerizate de ultimă oră putând avea efecte psihologice și potențiale beneficii asupra adulților de vârstă medie sau în vârstă”, a declarat Gary Small. “Efectuarea de căutări pe internet declanșează procese complicate în creier, acestea putând contribui la îmbunătățirea funcționării creierului”, a adăugat acesta. Fiecare dintre voluntari a fost conectat la un aparat de scanare a creierului în timp ce efectua două procese diferite: căutări pe internet și lecturarea unei cărți. Ambele activități au generat activități semnificative în regiunile din creier care controlează vorbirea, cititul, memoria și capacitățile vizuale. Cercetătorii au declarat că au comparat activitatea de lectură cu multitudinea alegerilor pe care oamenii trebuie să le facă atunci când navighează pe internet pentru a obține informații relevante. Ei au sugerat că persoanele care abia încep să navigheze pe internet nu au încă abilitățile și strategiile necesare pentru a realiza o căutare online de succes. Interacțiunile sociale frecvente, exercițiile regulate și menținerea unei diete echilibrate pot reduce și riscul apariției demenței”, au afirmat aceștia.

sursa:www.gorjeanul.ro
Sus In jos
http://www.ganduri-online.ro
sfantul_calinic
Master
Master
sfantul_calinic


feminin
Numarul mesajelor : 1912
Varsta : 69
Localisation : Bucuresti
Emploi : Presedinte Fundatia "Sfantul Ierarh Calinic"
Reputatie : 65
Puncte : 7260
Data de inscriere : 11/10/2008

Fereste-ti copilul de INTERNET! Empty
MesajSubiect: Fereste-ti copilul de INTERNET!   Fereste-ti copilul de INTERNET! Icon_minitimeLun Ian 19, 2009 10:05 pm

Esti casatorita? Ai copii? Si daca da, ce preferi? Sa ai un copil obosit, cu ochii rosii si radiat, sau unul sanatos care isi poate petrece timpul dezvoltandu-si creierul prin activitati care sa ii stimuleze creativitatea si indemanarea?
Sus In jos
http://fundatiasfantulierarhcalinic.blogspot.com/
angelarusu
Expert
Expert
angelarusu


Numarul mesajelor : 716
Reputatie : 11
Puncte : 5917
Data de inscriere : 17/01/2009

Fereste-ti copilul de INTERNET! Empty
MesajSubiect: Re: Fereste-ti copilul de INTERNET!   Fereste-ti copilul de INTERNET! Icon_minitimeMier Ian 21, 2009 11:43 am

Nu sunt casatorita si nu am nici copii.Si sincer daca ar fi sa am un copil asa alege sa il feresc de internet ,imi doresc sa am un copil sanatos cu siguranta .Dar am adaugat acel text pe care l-am gasit si poate il vor citit si altii. poate la unii ii este de folos .O zi buna tuturor
Sus In jos
http://www.ganduri-online.ro
sfantul_calinic
Master
Master
sfantul_calinic


feminin
Numarul mesajelor : 1912
Varsta : 69
Localisation : Bucuresti
Emploi : Presedinte Fundatia "Sfantul Ierarh Calinic"
Reputatie : 65
Puncte : 7260
Data de inscriere : 11/10/2008

Fereste-ti copilul de INTERNET! Empty
MesajSubiect: Fereste-ti copilul de internet!   Fereste-ti copilul de INTERNET! Icon_minitimeMier Ian 21, 2009 3:16 pm

angelarusu a scris:
Dar am adaugat acel text pe care l-am gasit si poate il vor citit si altii. poate la unii ii este de folos.

Ai zis ca ai uitat limba romana. Adica nu mai sti sa vorbesti corect. Asa e!
Hai ca te ajutam noi. "Am adaugat acel text pe care l-am gasit, ca poate il vor citi si altii, si poate, unora le va fi de folos" study
Asta ai vrut sa spui. Nu?
Sper ca nu te superi pe mine. flower
Sus In jos
http://fundatiasfantulierarhcalinic.blogspot.com/
angelarusu
Expert
Expert
angelarusu


Numarul mesajelor : 716
Reputatie : 11
Puncte : 5917
Data de inscriere : 17/01/2009

Fereste-ti copilul de INTERNET! Empty
MesajSubiect: Re: Fereste-ti copilul de INTERNET!   Fereste-ti copilul de INTERNET! Icon_minitimeMier Ian 21, 2009 7:21 pm

multumesc doamna sincer asa am vrut sa zic dar am gresit Sad nu, eu de fel nu ma supar daca o persoana ma invata de bine si imi arata unde gresesc.
Sus In jos
http://www.ganduri-online.ro
sfantul_calinic
Master
Master
sfantul_calinic


feminin
Numarul mesajelor : 1912
Varsta : 69
Localisation : Bucuresti
Emploi : Presedinte Fundatia "Sfantul Ierarh Calinic"
Reputatie : 65
Puncte : 7260
Data de inscriere : 11/10/2008

Fereste-ti copilul de INTERNET! Empty
MesajSubiect: Fereste-ti copilul de INTERNET!   Fereste-ti copilul de INTERNET! Icon_minitimeVin Ian 23, 2009 12:30 am

Asta nu e de Sad . Sti tu... Prietenul la nevoie se cunoaste.
Noi toti suntem familia "DIROBENELU".
Sus In jos
http://fundatiasfantulierarhcalinic.blogspot.com/
Continut sponsorizat





Fereste-ti copilul de INTERNET! Empty
MesajSubiect: Re: Fereste-ti copilul de INTERNET!   Fereste-ti copilul de INTERNET! Icon_minitime

Sus In jos
 
Fereste-ti copilul de INTERNET!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Copilul meu, care este marea ta dorinta pt. azi?
» Domeniu pe internet
» La multi ani, INTERNET
» POSTURILE TV GRATUITE PE INTERNET

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: ROMÂNCELE NOASTRE-
Mergi direct la:  
|
Creeaza un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente