DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Kultura generala a amrikanului

In jos 
+3
Admin
deklaas
Alex
7 participan?i
AutorMesaj
Alex
Master
Master
Alex


Numarul mesajelor : 1148
Varsta : 51
Reputatie : 11
Puncte : 6997
Data de inscriere : 17/12/2006

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeJoi Mar 22, 2007 1:11 pm

Intr-o vacanta facuta in Amerika, cu cativa ani in urma, am ramas socat de lipsa de cultura generala a americanului de rând, care
nu era capabil sa localizeze Belgia, sau România, chiar credeam ca fac misto de mine indicand aiurea aceste locatii, dar spre
sfarsitul voiajului dupa vre-o luna m-am convins k asa sunt ei ignorantii: AMERIKA, iar restul nu conteaza.
aveti aici mai jos un extras care confirma cele spuse de mine: klik here
Sus In jos
deklaas
Senior
Senior
deklaas


masculin
Numarul mesajelor : 148
Varsta : 29
Localisation : Bruxelles
Emploi : brainwasher
Loisirs : mirarea. din ea s-a nascut filozofia.
Reputatie : 0
Puncte : 6451
Data de inscriere : 30/01/2007

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeJoi Mar 22, 2007 2:03 pm

asa-i. noroc ca au venit geniile carpatine - romanii - sa-i scoata din ignoranta. sa fim seriosi. nici tu nu crezi ce-ai scris aici.
ca sa nu mai spun ca insulti o intreaga natiune pentru prostia catorva.
ai ramane cu gura cascata cati prosti am putut vedea in mijlocul natiunii romane (sa-ti povestesc despre profesori universitari care habar nu au sa se exprime ? sa-ti povestesc despre medici care habar nu au ca Romania este membra UE ? sa-ti povestesc despre personalul ambasadelor si consulatelor noastre cu care ti-e groaza sa vorbesti ? sa-ti povestesc despre toti "artistii" curului care au facut milioane de euro pe seama prostiei romanilor - manelisti, pop-singeri si alte rahaturi de mana a paispea pe care nimeni in afara de romanii nostri super-culti si inteligenti nu le asculta ? romanii astia destepti ii imbogatesc pe altii care-s la fel de destepti ca si ei - compozitorii de manele.)

mergi tu in Romania si intreaba-i care-i capitala Belgiei si-ai sa vezi ce-or sa-ti raspunda. (iti spun din proprie experienta ! mi s-a spus ca Belgia e langa Statele Unite, altcineva a spus ca Belgia are capitala la Vatican. i-am spus unuia ca locuiesc in Bruxelles si mi-a spus: inseamna ca vorbesti bine italiana ! inseamna asta ca toti romanii sunt prosti ? )

P.S. nu se pune " , " (virgula) inainte de "sau" si nici intre subiect si predicat si nici nu exista cuvantul "k" (poate "ca").
si inca ceva: videoclipul postat l-am vazut in 3 variante diferite cu aceleasi personaje (care pot fi actori).
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7402
Data de inscriere : 22/11/2006

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeJoi Mar 22, 2007 6:13 pm

julian,
fiecare membru are dreptul la o parere personala la un anumit subiect si dupa cum vad aici esti in contradictoriu cu cea exprimata mai sus, dar nu asta este problema ci faptul ca la sfarsitul mesajului in PS faci referinta la corecturi gramaticale care nu au nicio legatura cu subiectul postat.
Iti spun acest lucru deoarece dupa cum scrie in regulamentul siteului Unde-i lege nu-i tocmeala: - sa nu faca corecturi gramaticale la posturile care nu îi apartin, deoarece intodeauna acestea genereaza polemici, deci remarcile tale la cum scriu userii acestui siteu, nu isi au rostul.
tin sa precizez ca pe acest siteu fiecare, in frunte cu mine, scrie cum vrea, cu ce hieroglife doreste, cu caciula sau nu pe a (cu sau fara diacritice), gramatical sau anagramat, atita timp cât mesajul postat este facut in scopul ajutorarii, informarii, distractiei sau de-stresarii celorlalti membrii sau ai vizitatorilor siteului.
banuiesc ca puteti avea intelegerea necesara, de a sarii peste aceste mici detalii de scris in viitor.
merci
Sus In jos
http://www.belgianul.com
Giulia
Senior
Senior
Giulia


feminin
Numarul mesajelor : 179
Varsta : 50
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 25/11/2006

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeVin Mar 23, 2007 12:55 am

Cred ca aprox.60% din americani sunt "ignoranti" sau ma rog ... cuvantul ala urat care incepe cu p..., mai exact, "prosti" ca sa folosesc termenul des utilizat ... desi, depinde ce inseamna "prost". Cred ca de mult ori, noi oamenii, mai ales cei impulsivi (si aici subscriu), ne grabim cu concluziile, ironiile, sfaturile, etc. Nu stiu ce spune DEX-ul despre cuvantul "prost" insa eu una cred ca nu exista oameni "prosti". Exista oameni neinzestrati intelectual de la natura si ignorantii.
Cred ca America are cel mai bun sistem de educatie universitara, sa fim bine intelesi, ma refer la invatamantul superior, din toata lumea. America este un imens si incredibil aspirator de creiere productive si stralucite. Cum altfel sa-si justifice incredibilul progres? Ex. concludent: Microsoft Corporation.
Sunt absolut convinsa ca un absolvent de invatamant superior din USA este poate cu mult mai bine pregatit decat unul din Europa de Est, de exemplu, unde este clar ca Universitatea s-a transformat in ceva de genul "studenti si diplome pe banda rulanta", intr-un cuvant, invatamantul superior in Romania, cel putin, este unul de masa, un invatamant fara performante (cu exceptii si aici) care este clar plafonat la nivelul teoretic si fara pic de axare practica. Nu stiu insa daca asta e un lucru chiar asa de rau caci ma gandesc ca daca ar fi prea practic precum cel din EU, iarasi nu ar fi bine. Ca si in orice lucru, echilibrul ....
Revenind la America, restul de 40% (nu stiu care este procentul adevarat, am zis asa...) sunt intr-adevar si o stie o lume intreaga, de-a dreptul ignoranti ca sa nu zic penibili. Dar nu sunt prosti!!! Cred ca este vorba pur si simplu de o lipsa generala de cultura, de informatie, de o lipsa de "cultura a culturii generale" sa zic asa. La ei merg mai departe doar cei care isi doresc cu adevarat, cei care au vocatie pt. invatamantul superior, restul, nu isi bat capul, mai bine e sa ai o afacere sau o slujba care aduce bani decat sa-ti bati capul cu cultura generala si universitatea.
La noi in Romania, studentii fac scoala, muncesc si se si distreaza! Ei, ce mai ziceti de asta! Desi majoritatea habar nu au de niste chestiuni elementare din domeniul lor, dupa ce au o diploma in mana, macar au o cultura "pseudogenerala" ... eu nu cred ca vreun student nu stie unde este BXL. In rest, ce sa facem, cei din vechea generatie sunt inca cu ideile "mai bine era pe vremea lui nea Nicu".... asa ca, degeaba condamnam noi America, ca e inculta sau altfel ... caci ea face jocul mondial si noi doar jucam, asa bine educati si ne-ignoranti cum suntem!sunny (sunt cam subiectiva cand vine vorba de USA si trec cu vederea toate relele lor si asta pt un motiv simplu: asa ignoranti cum sunt au reusit sa contruiasca ceva ce nici un stat nu a reusit sa faca in istorie: "unitatea in diversitate", UE se chinuie din greu sa o ajunga... insa... e departe tare:king:

P.S. Julian, chiar asa, mai lasa din corecturi, stii doar ca a gresi e omenesc, cu totii gresim. Daca tu stii mai multe, nu trebuie sa te impui prin aroganta, prin ceea ce spui si ceea ce stii. "Paiele ies repede la suprafata in timp ce pietrele pretioase se lasa la fund, imediat." Cred ca in viata e important sa fii cat mai mult criticat si sa critici la randul tau (depinde cum). Critica = sursa de perfectionare personala (e drept ca si eu o accept tare greu, dar ... fac eforturi)sunny

Sa nu o iei in nume de rau, stii doar ca te consider un baiat super simpatic8)
Sus In jos
https://dirobenelu.forumgratuit.ro
muccelmic
Senior
Senior
muccelmic


masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 61
Localisation : Uccle
Emploi : transporturi/logistica
Loisirs : navigatie cu vele/bicicleta/fitness/religie
Reputatie : 0
Puncte : 6445
Data de inscriere : 05/02/2007

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeVin Mar 23, 2007 8:20 am

Apropo(s) de performantele US : Acum 2 zile, mi-a picat un doc. unde se spunea (confirma) ca fiecare amerikan consuma ZILNIC 500 l de apa!!!
De ce le-o trebui atata???
Nu cred ca ne afecteaza prea mult lacunele amerikanilor in d'ale geografiei, sa fie sanatosi... ceea ce este cu adevarat GRAV-indiferenta fata de "batranul continent" - sursa cea mi mare de consum si poluare din lume si expansionismul militar fara precedent! De astea 3 lucruri sa ne legam!
Cu ce pot fi opriti (potoliti) ???
PS
Dekl... ai grija, "captain" e' cu ochii pe tine!
Cool, baiete si mai cu "style", cum a zis "sefu'" ca d'aia-i forum!!!
Sus In jos
deklaas
Senior
Senior
deklaas


masculin
Numarul mesajelor : 148
Varsta : 29
Localisation : Bruxelles
Emploi : brainwasher
Loisirs : mirarea. din ea s-a nascut filozofia.
Reputatie : 0
Puncte : 6451
Data de inscriere : 30/01/2007

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeVin Mar 23, 2007 4:24 pm

frumos ar fi sa ne abtinem de la insulte la adresa oricarei natii/natiuni.
cine ma cunoaste stie foarte bine ce origini am si ca nu suport ca cineva sa-mi insulte originile ( e o chestie absolut normala si omeneasca ).
e ceva ce tine de respect si nu are nimic de-a face cu interzicerea dreptului la libera exprimare sau opinie.
a insulta un negru pentru ca-i negru e rasism. a insulta un evreu pentru ca-i evreu e antisemitism. a insulta un american pentru ca-i american deci prin definitie prost si incult (asa considera unii) si expansionist (asa considera unii) si epasator la problemele altora (asa considera unii) e pura neobrazare.
ce-ar fi daca cineva ar veni aici in forum, unde toate-s cool, si-ar spune: uite ce ciobani prosti sunt romanii si uite cum arata tara lor cu drumuri sparte, cu paduri taiate de toti nenorocitii, cu delta dunarii golita de toate si uite cate prostii fac zilnic astfel incat sunt de rasul europei ! si uite cum se lasa furati de toti si uite cum fura prin toate tarile pe unde merg si inseala si se ocupa cu cersetoria, prostitutia si proxenetismul, cu munca la negru si alte lucruri ilegale ! ati zambi ingaduitori ? nu cred.

cam despre asta-i vorba.

sunt mandru ca am originile pe care le am ! si daca vreti o dezbatere pe tema asta, cu cea mai mare placere particip. Smile am muuulte sa va spun despre asta, si repet: sunt mandru de originile mele pe care unii le detesta atat de mult. Smile

la buna vedere !

Julian DeKlaas

P.S. muccelmic lol! adica ha ha.

cei care-au facut transmisiuni sa-mi spuna care-i semnalul de incetare a activitatii unei statii de emisie. ca sincer, am uitat.


Ultima editare efectuata de catre in Sam Mar 24, 2007 12:54 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7402
Data de inscriere : 22/11/2006

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeVin Mar 23, 2007 7:35 pm

muccelmic a scris:

Dekl... ai grija, "captain" e' cu ochii pe tine!
Cool, baiete si mai cu "style", cum a zis "sefu'" ca d'aia-i forum!!!

Nu este adevarat, sunt cu ochi pe toata lumea, inclusiv pe mine, deoarece trebuie sa vegheze cineva ca drepturile fiecarui membru sa fie respectate in cea mai mare masura, in asa fel incat tot omul care intra pe acest siteu, sa se simta bine, indiferent de pozitia sa sociala, nivelul de cultura, religia sau locatia pe care o are. Când vom reusii prin posturile noastre sa îi facem pe celalalti sa fie multumiti, sa zambeasca, sa dea clik cu placere p'acilea, vom avea si noi la rândul nostru satisfactia ca munca noastra nu a fost in zadar, iar asta ne va umple sufletul de fericire.
Cu Julian ma impac eu f bine ca sa pot sa îi spun unele chestii cateodata, iar el stie acest lucru, ca nu-l dojenesc cu rautate, ci îi mai opresc nitel din elanul lui tânar si nelinistit (vb serialului), dar asta nu inseamna ca nu ne respectam reciproc.
Cât despre americani, fiecare are opinia lui si cred ca nu sau depasit limitele bunului simt, din ce sa scris aici despre natiunea lor, eu personal sunt convins ca am facut o alegere buna cand am ramas in Belgia si nu am mai plecat in America, cum as fi dorit initial, dar din nou, aceasta nu este decat o simpla parere personala.
In tot cazul, oameni care traiesc pe o alta planeta am vazut si la francezi, cand îi intrebau pe strada intr-o emisiune televizata despre regele belgiei sau bruxelles si nu stiau sa raspunda (unii), de unde vba: fiecare cu grijile si prioritatile lui.

ps. -.- (precurtat este K in limbajul morse)
Sus In jos
http://www.belgianul.com
muccelmic
Senior
Senior
muccelmic


masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 61
Localisation : Uccle
Emploi : transporturi/logistica
Loisirs : navigatie cu vele/bicicleta/fitness/religie
Reputatie : 0
Puncte : 6445
Data de inscriere : 05/02/2007

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeSam Mar 24, 2007 12:39 am

Citat :
[insulte la adresa oricarei natii
...
Vorbim romaneste, nu? Nu-s "insulte" ci realitati de zi cu zi, de care mai toti nu tin cont! Ca vin de peste ocean si ne-ar afecta direct...e' o chestie si ca tre'sa luam atitudine si sa le zicem : "hei, fellows, the game is over... we're a part of the game... all in one!" ar fi un inceput, stilul proUS etalat prin RO, nu ma surprinde- cat o sa mai stea in picioare?
Stau si ma intreb, cu cat si cu ce, depinde UE de US?
Si daca maine le-am spune "BYE BYE" ce se va petrece???
Pe la ONU, oricum sunt dandaratelea si fac pipi impotriva vantului... pe la NATO numai zarva si galceava, acolo unde nu trebuie...in d'ale bursei(NASDAC) sunt cu "alba neagra", la UNESCO au scutire... etc- CE MARE NEVOIE E' DE US???
Ideal pt ei este, sa se inchida intr-o rezervatie si sa-si linga ranile "smooth and slowly" pana le-o trece... si asa trecem si noi pe langa ei... fara insulte!
Sus In jos
deklaas
Senior
Senior
deklaas


masculin
Numarul mesajelor : 148
Varsta : 29
Localisation : Bruxelles
Emploi : brainwasher
Loisirs : mirarea. din ea s-a nascut filozofia.
Reputatie : 0
Puncte : 6451
Data de inscriere : 30/01/2007

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeSam Mar 24, 2007 1:02 am

sunt curios cu ce te-au afectat americanii pana acum. chiar ar fi un subiect interesant de dezbatut. Smile

s-ar parea ca uitam un lucru foarte important: daca nu existau prostii astia de americani inculti si nepasatori la problemele altora, nu exista nici debarcarea din Normandia si poate ca azi ai fi facut salutul nazist sau ai fi batut pasul de gasca prusac printr-al III-lea Reich. sau si mai frumos, ai fi urlat cat te tin bojocii: Na zdrastvuite, Tovarisci ! si-ai fi vorbit rusa ca limba primara si-ai fi fost mai comunist ca Voronin.
americanii astia prosti au fost cei care-au mentinut echilibrul puterilor in lume si il mentin inca.
altfel am fi cu totii prada unei islamizari fortate si nu numai.

who can tell when we'll need them again ? only time.

pana atunci incercati sa va treziti si sa vedeti dusmanul pe care-l aveti in ograda si care poarta voaluri pe cap sau burka si ne cere sa inlaturam semnele crestine din scoli pentru ca la ei in Iran, Palestina sau Algeria nu exista cruci in scoli.

Prostii de americani n-or sa va cotropeasca niciodata si nici n-or sa expodeze in metrou cu voi cu tot. Asta sa fiti siguri.
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 26/11/2006

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeSam Mar 24, 2007 1:06 am

tanar si nelinistit...hahahaha....super comparatia ;)
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 26/11/2006

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeSam Mar 24, 2007 1:09 am

sorry, offtopic...mis distrata
Sus In jos
Giulia
Senior
Senior
Giulia


feminin
Numarul mesajelor : 179
Varsta : 50
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 25/11/2006

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeSam Mar 24, 2007 1:59 am

Cred ca SUA este singura natiune din lume care a fost in stare sa puna in practica un ideal la care alte natiuni numai viseaza:unitatea in diversitate. Totusi, acum ca dezbatem subiectul "ignoranta americanilor", oare de ce un popor care a fost in stare sa ramana coagulat atat de bine in pofida atator natii care il compun, este in majoritate un popor de ignoranti (caci daca nu ar fi, nu li s-ar fi dus vestea ca fiind "lipsiti de cultura generala").

Eu nu as indrazni sa contest meritele pe care SUA le are in istorie caci asa si este, daca nu ar fi fost americanii, Europa nu ar fi fost salvata, dupa cel de-al Doilea RM. Daca in '47, SUA nu ar fi facut ce au facut prin Planul Marshall, Europa nu s-ar fi refacut niciodata atat de rapid dupa razboi si deci, astazi nu ar mai fi fost atat de prospera si poate chiar intitutiile EEC si apoi UE ar fi fost cu mult intarziate in a se dezvolta. P.Marshall prin multele miliarde de dolari (nu mai tin minte exact) a facut ca Europa sa renasca pur si simplu, dupa un razboi care a lasat-o fara vlaga.

URSS a fost invitata cu "caldura" sa beneficieze si ea insa desigur ca a refuzat acest lucru si nu doar ca a refuzat, dar a interzis orice colaborare cu "America imperialista" si orice beneficiu acordat de ea, tuturor satelitilor sai. Poate ca suna aiurea, dar astazi fostii sateliti sunt unde sunt (inclusiv Romania) in principal datorita acestui refuz. In vreme ce Europa renastea, noi stateam sub comanda URSS, pe post de "tampon", de "cordon sanitar", in fata raspandirii "capitalismului", bata-l vina!

Dar revenind la "ignoranta americana" ... cred ca este posibil acest fenomen in USA, datorita modului in care este construita societatea americana, dar mai ales, principiilor care stau la baza ei. Filosofia de baza americana este "pragmatismul". Or insusi numele ii spune... este o filososfie oarecum "simplista", care face ca principii simple sa fie implementate la fel de simplu. Inconstient, cred ca pragmatismul american si-a pus amprenta asupra tuturor institutiilor de stat si sociale americane. Ei nu au lasat filosofia le un nivel abstract ci au aplicat-o foarte natural realitatii. Or, pragmatismul asta tocmai asta spune: corectitudine, exigenta, simplitate, eficienta, naturalete, lucruri care sunt doar utile, folositoare, care aduc progresul si nu abstractizari, teoretizari, pierderi in deriva, etc.

Eu cred ca asta este principalul motiv pentru care spiritul american este atat de simplu, clar, logic, coerent dar mai ales, eficient. Or lucrul asta era imposibil sa nu-si puna amprenta asupra indivizilor si invatamantului. De ce sa te incarci cu o scoala care nu iti este de folos, nu te face mai eficient, mai bine faci ce stii si ai o singura diploma dar buna la ceva. La ce sa-ti foloseasca tie, ca american ca stii unde e BXL sau RO sau Etiopia. Cam asa gandesc ei, din cate imi imaginez eu, caci nu am fost niciodata in USA, desi imi doresc tare mult.

Cat despre SUA "politistul lumii", e prea mult ... ajungem sa nu mai terminam cu topicul asta... cert este ca la bun inceput ei aveau o "misiune de democratizare a lumii", o misiune de raspandire a libertatii in lume, inclusiv din punct de vedere crestin (in orice caz, americanii sunt mai crestini si mai religiosi decat europenii, lucru care le-a adus doar foloase). Niciodata SUA nu a avut o viziune restransa asupra lumii ci mereu globala. Aceeasi misiune incearca sa o impuna si acum in Orientul Mijlociu. Daca la inceput misiunea lor era una sincera, cred eu, pe parcurs a degenerat, asa ca, in spatele misiunii lor se ascund acum mai mult ca niciodata interese economice dar mai ales energetice.

P.S. Mai bine nu deschideati topicul asta ca nu ma pot abtine sa aiurez pe aici, asa de tentant e ... king
Sus In jos
https://dirobenelu.forumgratuit.ro
muccelmic
Senior
Senior
muccelmic


masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 61
Localisation : Uccle
Emploi : transporturi/logistica
Loisirs : navigatie cu vele/bicicleta/fitness/religie
Reputatie : 0
Puncte : 6445
Data de inscriere : 05/02/2007

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeSam Mar 24, 2007 11:20 am

Hai sa lasam gloria si eroismul celui de al IIlea razboi, unde de fapt, rusii au fost SINGURII care au reusit sa intre cu tancurile pana in BERLIN, a fost ceva comun, global in care TOATE tarile au fost implicate... asta-i alt topic!
Cu ce deranjeaza US? Pai de deranjat p'aci prin UE nu mai au cum- au cam facut bagajele si s-a aplicat-"US go home!", mi-aduc aminte, acum 18 ani in urma-ce bucurie mare a fost in Bel. cind s-a desfiintat "Shape" de pe langa Mons si s-a suprimat si serv. militar obligatoriu!
Acum 4 ani, au avut fantezia sa rascoleasca viesparul din orientul mijlociu si uite ce a iesit...Islamo-fobia de care avem parte in EU este exact "dobanda" ce o incasam, deja ca muslimii ne considera "infideli" e stiut, dar in ingustimea lor- ne asimileaza cu US...consideratia lor este simpla-sunt aliatii EU si deci nu mai fac diferenta!
Inca n-au inceput sa sara metrouri in aer pe la Madou sau Gare de Midi- avem sansa sa nu traim cu detectoare la fiecare colt de strada-meritul nostru!
Am fost anu' trecut la TelAviv- acolo vei pricepe ce inseamna frica...24/24h, orice sac este suspect, orice masina parcata aiurea poate exploda samd...
Daca sunt asa meritosi si iubiti "amerikanii" de ce au stricat peisajul urban, blindandu-si ambasada mai rau ca o cazemata?
Chiar si scoala americana de la Zaventem, este blindata si cu miradoare si saci de nisip!!!
De CE???
(de buni ce sunt!!!)
Sus In jos
deklaas
Senior
Senior
deklaas


masculin
Numarul mesajelor : 148
Varsta : 29
Localisation : Bruxelles
Emploi : brainwasher
Loisirs : mirarea. din ea s-a nascut filozofia.
Reputatie : 0
Puncte : 6451
Data de inscriere : 30/01/2007

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeSam Mar 24, 2007 10:45 pm

pentru ca nu sunt sigur ca dispui de resurse necesare intelegerii unei chestii atat de delicate am sa ma limitez la a-ti spune ca ceea ce tocmai ai scris tu aici e exact ce auzeam pe la barfele prin sat, la certurile dintre tractoristi si cei care se intorceau de la sapa.

balmajesti ceva despre frica de a te plimba prin Tel Aviv datorita arabetzilor ca e vina americanilor pentru toate relele si alte lucruri de care nici macar tu nu esti sigur.

de ce nu vorbesti tu despre ceva ce cunosti cu adevarat ? ca de exemplu... jocul de table sau lucrul la negru si spritzul in bodega.

daca ai fi avut cunostintele de baza necesare unei astfel de critici, ai fi stiut ca nu americanii au inventat coranul in care e scris ca trebuie sa se scape de orice nemusulman. Si nu americanii au scormonit Orientul Mijlociu. Poporul american nici nu exista atunci cand aia omorau orice nemusulman (caine infidel) si incercau sa distruga templul sa-si puna acolo moscheea si Orientul Mijlociu fierbea cu probleme religioase si vise de cucerirea lumii si curatirea ei de caini infideli.
Ai tu vreo idee despre asta ? no clue. tu stii doar ca AMERICANII sunt raul lumii si ca trebuie sa-i urasti. si cum nu ti-e de-ajuns s-o faci singur pentru ca n-ai cu cine discuta si cu cine te intovarasi in ura ta, incerci sa mai gasesti ceva partizani.

tu pari o fiinta tare nefericita... nu faci decat sa te plangi si sa critici.
nu-ti place crestinismul (dar traiesti in Europa care-i crestina) - il criticai intr-un alt topic. nu-ti plac americanii cu toate ca datorita lor suntem unde suntem si vor fi prezenti in viata noastra pana la sfarsitul lumii ! :)

in afara de critici si insulte la adresa a ceea ce e drag unor oameni, esti capabil si de altceva ?

mai spune tu ceva urat despre americani (ma jignesti cu asta!) si-ti spun eu tot ce cred despre tzigani.

te-as pupa da' mi-e teama ca la ura nestavilita pe care-o ai fata de americani, ai sa ma injunghii sau ai sa explodezi langa mine.
Sus In jos
muccelmic
Senior
Senior
muccelmic


masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 61
Localisation : Uccle
Emploi : transporturi/logistica
Loisirs : navigatie cu vele/bicicleta/fitness/religie
Reputatie : 0
Puncte : 6445
Data de inscriere : 05/02/2007

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeDum Mar 25, 2007 10:22 am

affraid Aie ..aie... aie.. vorba aia cu "unde dai si unde crapa" ma pune in indoiala celor ce se scrie p'aici...
Dekl... te cam grabesti cu tot soiul de aprecieri intoarse-acuzi si provoci un soi de zarva, care inchide orice TOPIC- esti inebunit de placerea de a avea ultimul cuvant!
Ti-l ofer Gracieuesement !
Simte-te ca la tine acasa...
PS
Te las, ca dau fuga la o tabla cu tractoristii la ecluza 25 de pe canalu' Bxl-Charleroi!

Sus In jos
emigrant
Senior
Senior
emigrant


masculin
Numarul mesajelor : 118
Varsta : 46
Reputatie : 0
Puncte : 6535
Data de inscriere : 27/11/2006

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeLun Mar 26, 2007 9:16 am

Cei ce se simt frustrati de anumite probleme sociale, politice si economice sunt invitati aici http://skandal.your-talk.com/index.htm pentru a se descarca un pic.

Sper sa nu va mai gasesc pe Dirobenelu cu asemenea politici Pro si Contra americanesti, evreiesti, romanesti si de alta natura....

Exista atatea probleme pe lume, in special in Belgia, pe care noi, membrii, trebuie sa le clarificam.

Sa fiti iubiti.


Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 26/11/2006

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeLun Mar 26, 2007 11:28 am

mai, parca ati luat lecti de polemica de la al meu tata...
uf, urasc acest mod de a discuta, la tare, orbeste si convins de dreptatea TA, fara sa incerci macar sa-l te prefaci ca-l asculti pe celalalt!
asa ca, duceti-va acolo unde v-a trimis Emigrant...mai bine!
Sus In jos
deklaas
Senior
Senior
deklaas


masculin
Numarul mesajelor : 148
Varsta : 29
Localisation : Bruxelles
Emploi : brainwasher
Loisirs : mirarea. din ea s-a nascut filozofia.
Reputatie : 0
Puncte : 6451
Data de inscriere : 30/01/2007

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeLun Mar 26, 2007 12:33 pm

neptu,

eu nu pot sa ma prefac. am lipsit de la lectiile de actorie.

dar nu insult ce-i drag altora si le cer sa faca la fel.

sunt unii oameni care sunt siguri ca au adevarul in buzunar si ca lumea nu exista decat asa cum si-o imagineaza ei. si se pun pe insultat, criticat, amenintat si lipsi de respect tot ce nu intra in minusculul patratzel care reprezinta sfera lor de cunoastere.
si nu-si dau seama ca-si fac rau lor insisi si ca pe termen lung urmasii lor vor fi afectati de asemea idei "revolutionare" (parerea lor).

n-ai sa vezi o astfel de persoana sa vrea sa continue o discutie decat daca esti intru totul de-acord cu ea. si uite-asa topicurile se inchid.

P.S. daca e s-aleg intre a fi sub ocupatie americana + a vorbi engleza + a fi obligat sa merg la biserica crestina in fiecare duminica/ si / a vorbi araba + a omora toti "cainii infideli" si-a trata femeile ca pe obiecte, aleg prima varianta fara cea mai mica ezitare !
aici omuletu' nost' n-o fo' de-acord. el ii uraste pe americani. prefera compania turbanelor si iataganelor.
ceea ce n-au reusit otomanii si-alte hoarde cu sabia timp de sute de ani, reusesc acum urmasii lor cu ajutorul local-european al celor care detesta America.
nu-i departe vremea cand va trebui sa alegem ca Brancoveanu (musulman viu ori crestin mort !). dar omuletzii nostrii in loc sa studieze propria lor istorie, si-au incarcat traista cu pietre de aruncat in americani si-n altii care-s de partea lor. sa nu-ti fie mila de acesti omuleti ?

timpul le va arata ca s-au inselat. doar ca s-ar putea sa fie prea tarziu.
Sus In jos
Giulia
Senior
Senior
Giulia


feminin
Numarul mesajelor : 179
Varsta : 50
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 25/11/2006

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeLun Mar 26, 2007 2:50 pm

Salutare. Exista o vorba tare frumoasa: "Exista intotdeauna 3 adevaruri: adevarul meu, adevarul tau si Adevarul." Very Happy sunny In ziua de azi SUA sunt mai mult detestate decat iubite. Intotdeauna cel mai puternic este detestat dar si temut. Problema este c si imaginea asta este in cele din urma un "capital", uncapital de credibilitate.

Or, putem chiar sa facem o paralela SUA -RO, ambele au un deficit major de capital de imagine la ora actuala. Vedem cu totii deficitul asta cum functioneaza, mai mult prin discriminare.

Va pup,
revin cat de curand ...
flower king
Sus In jos
https://dirobenelu.forumgratuit.ro
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 26/11/2006

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeLun Mar 26, 2007 5:03 pm

Nu am vrut sa inchid nici un topic Julien, doar ca discutia in contraditoriu, wellens nietes in holandeza, fara o evolutie catre un punct de comun acord anume, si doar invocarea a mai multor argumente de ce e asa si nu e asa...e o mare pierdere de timp...inconstructiva...
Stiu, trebuie saa filozofezi, sa discuti, sa agree to disagree...fain, super...dar sa vad si eu ndeva ca se reactioneaza la ceel souse de celalalt.
Si, am insultat eu pe cineva?
Sus In jos
deklaas
Senior
Senior
deklaas


masculin
Numarul mesajelor : 148
Varsta : 29
Localisation : Bruxelles
Emploi : brainwasher
Loisirs : mirarea. din ea s-a nascut filozofia.
Reputatie : 0
Puncte : 6451
Data de inscriere : 30/01/2007

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeMar Mar 27, 2007 9:57 pm

neptuno, eu nu de tine vorbeam, mama lol!

credeam ca ai inteles

te pup si reciteste ce s-a scris pe-aici Smile
Sus In jos
Alex
Master
Master
Alex


Numarul mesajelor : 1148
Varsta : 51
Reputatie : 11
Puncte : 6997
Data de inscriere : 17/12/2006

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeMar Mar 27, 2007 10:04 pm

deklaas a scris:
neptuno, te pup si reciteste ce s-a scris pe-aici Smile

nu are timp Laughing
Sus In jos
Alex
Master
Master
Alex


Numarul mesajelor : 1148
Varsta : 51
Reputatie : 11
Puncte : 6997
Data de inscriere : 17/12/2006

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeMier Apr 04, 2007 9:14 am

Sa continuam in spiritul umorului ne-in-tentzionat si sa privim cum vad amerikanii Harta lumii:

Kultura generala a amrikanului Hartaae0
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 26/11/2006

Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitimeMier Apr 04, 2007 10:19 am

bine Julian...;)...mai interpretez si eu gresit, in graba...
alex...hahahaha
Sus In jos
Continut sponsorizat





Kultura generala a amrikanului Empty
MesajSubiect: Re: Kultura generala a amrikanului   Kultura generala a amrikanului Icon_minitime

Sus In jos
 
Kultura generala a amrikanului
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» teste de cultura generala, inteligenta etc.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: GENERAL-
Mergi direct la:  
|
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente