DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Roman in incertitudine

In jos 
+5
deklaas
Giulia
Maceluica
Admin
Patrick
9 participan?i
AutorMesaj
Patrick




Numarul mesajelor : 5
Varsta : 38
Reputatie : 0
Puncte : 6417
Data de inscriere : 05/03/2007

Roman in incertitudine Empty
MesajSubiect: Roman in incertitudine   Roman in incertitudine Icon_minitimeLun Mar 05, 2007 8:21 pm

Buna seara, ma numesc Patriciu blabla
Sunt roman, am 20 de ani, sunt la facultate si traiesc de 20 de ani in Bucuresti Romania. Sincer, nu mai suport. Daca vreti sa ma intrebati ceva de pe-aici o sa va raspund cu bucurile pentru ca, din nefericire pentru mine, voi mai sta multa vreme aici. Am vizitat o singura data alta tara, si aceea a fost Germania...

Sincer, vreau sa emigrez in Olanda, definitiv (dar nu din vre-un motiv ascuns la care s-ar gandi oricine cand ar auzi Olanda buba ). De aceea am intrat pe acest forum, si de aceea scriu aceste randuri acum, pentru ca unele din intrebarile mele sa fie raspunse...

Intrebarea mea este, merita? Stiu ca se poate, nu am nici un dubiu ca nu se poate. Nu cunosc pe nimeni acolo, dar sunt tanar. Pot invata orice limba straina si pot munci pe rupte chiar in orice domeniu (nu voi dezvalui in ce domeniu studiez) si de aceea vreau sa ma indepartez cat mai mult de tara aceasta pentru ca simt ca la orice cutremur imi cade casa in cap. (cu totii stim ca s-a furat ciment la greu)

Este ingrozitor aici. Progresul nu ca este incet, este aproape inexistent. Un melc e mai rapid. Uniunea Europeana nu inseamna nimic aici. Oamenii sunt la fel de neschimbati ca si in comunism (ma refer la mentalitate), si foarte needucati incat nici nu stiu se tina de bara in tramvai, sa nu mai zic de impins. Si sa ma vedeti cum ma tin de mobil cand sunt tigani de jur imprejur. Au vrut sa mi-l fure o data.
As vrea oriunde sa ma duc numai undeva cu oameni civilizati si FARA TIGANI!!!!!

Sincer, as vrea un raspuns de genul : termina facultatea, invata limba, vin-o cu suma xxxx de bani si in x ani vei avea cetatenia... Asta caut eu. Asta vreau eu. Un loc unde sa imi pot creste copiii. Aici nu este viitor. Se vede de la o posta.
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7402
Data de inscriere : 22/11/2006

Roman in incertitudine Empty
MesajSubiect: Re: Roman in incertitudine   Roman in incertitudine Icon_minitimeLun Mar 05, 2007 10:16 pm

Buna Patric,
Nici nu iti poti imagina cu câta stringere de inima citesc postul asta al tau, pe care l-am mai intalnit de atitea ori pina acum si care rezuma situatia multor oameni din România zilelor noastre, iar pacatul este ca esti tanar si iti pui atitea intrebari fara raspuns pt viitorul tau.
Hai sa iti spun cateceva despre viata asta de pe aici ca sa poti trage o concluzie singur, despre ce este mai bine de facut pt tine in viitor.
Lasam la o parte faptul ca esti tanar si poti muncii din greu si orinde, problema este sa si gasesti, deoarece si pe aici sunt f f mari dificultati cu slujbele si cum munca nu vine singura la tine trebuie ca tu sa o cauti.
Avind dificultatile de care iti spuneam cu job-urile, aceste tari si-au format un fel de scut de protectie impotriva celor care vin sa munceasca pe aici si au lasat la liber, numai muncile pe care bastinasii lor nu le accepta, care nu sunt f usoare si chiar si pt acestea trebuiesc indeplinite o gramada de formalitati, de multe ori grele si de lunga durata, dar in tot acest timp omul trebuie sa doarma undeva si sa manânce, deci implicit sa aibe bani deci sa munceasca ilegal. Bineinteles ca odata intrat in sistem, cu acte in regula si cu un job si un acoperis deasupra capului, incepi sa vezi lumina de la capatul tunelului, dar dificultatea este inceputul care de multe ori nu reuseste la toata lumea. Cunoscand bine situatia din Belgia si suficient pe cea din Olanda, as zice ca o alegere mai inteleapta ar fi Belgia, deoarece 1. poti vb franceza care este mai usoara ca olandeza de invatat, 2. belgienii nu sau astupat cu atitea legi protectioniste precum olandezii in domeniile muncii si al intocmirii actelor necesare pt regularizarea situatiei unui individ, viata de zi cu zi are un standard destul de acceptabil iar oamenii de pe aici sunt mult mai toleranti fata de straini decat prin alte parti.
Ce as putea sa iti spun eu... stai si termina-ti uniful?... depinde daca profilul pe care il faci este unul cautat pe aici, dar si in cazul asta va trebui echivalata diploma ta aici, lucru cam anevoios si cu multe acte de intocmit, cea mai buna varianta ar fi sa faci aici ceva si sa obtii o diploma, dar asta stii ce implica (bani casa etc), sa ramâi in România ?... aici raspunsul ti-l dai singur daca nu cumva l-ai si dat deja prin mesajul tau, sa alegi Olanda sau Belgia ? aici trebuie sa iti explic o teorema a emigrantului care spune asa: cel mai bine este, acolo unde tie iti este cel mai bine, indiferent daca tara se numeste belgia, olanda, românia sau tanganika deci ai priceput TU trebuie sa faci alegerea.
In incheiere vreau sa iti spun un singur lucru: nu am intalnit pâna acu români care sa fi avut vointa, sa vrea sa munceasca sa fie seriosi si corecti cu ei insusi si cu cei din jur si care sa nu reuseasca sa se descurce pacilea, deci nu imi vine sa cred ca ai fi tu exceptia de la regula, dar trebuie sa fi constient si de ce lasi in urma, deoarece orice medalie are si un revers.
sa auzim de bine.
Sus In jos
http://www.belgianul.com
Patrick




Numarul mesajelor : 5
Varsta : 38
Reputatie : 0
Puncte : 6417
Data de inscriere : 05/03/2007

Roman in incertitudine Empty
MesajSubiect: Re: Roman in incertitudine   Roman in incertitudine Icon_minitimeMar Mar 06, 2007 8:11 pm

Ai raspuns intr-un mod pe care, sincer il cautam. Doar din modul in care ai raspuns, logic si concis, mi-am putut da seama de multe chestii.

In mare am inteles. Cred ca din moment ce suntem in Uniunea Europeana cred ca se accepta diploma, sau daca nu o sa fie asa de simplu, atunci o sa incerc sa mi-o imi echivalez ca sa pot avea un loc de munca cat de cat acceptabil. Din fericire stiu 2 limbi straine si sunt tanar, iar meseria in care ma pregatesc e foarte cautata. Aici am un plus.
Da pai, pana la urma as putea ramane foarte bine si aici. Nu ar fi nici o problema, dar daca as fi sa aleg sa raman, as alege calea usoara... Eu caut ceva in viata, si caut cu orice pret sa imi indeplinesc acel vis.
In Romania ce am? In primul rand oameni care vorbesc aceeasi limba ca si mine. In al doilea rand religia, biserica crestina (ortodoxa). In al treilea rand TOTI prietenii si familia de care as avea nevoie vre-odata, un loc sigur de munca si restul ce imi poate oferi aceasta tara (vreme buna, calda - munte/litoral si femei frumoase pentru care tara e renumita closed )
De ce doresc sa las totul in urma si sa incep o viata noua in alta parte? Delirium Tremens, prea multa cafea... nu stiu. As putea alege orice tara dintre Olanda, Spania, Canada sau Australia pentru simplul motiv de a fii platit bine si de a trai intr-o tara civilizata (in toate straturile sociale si fara coruptie pe fata). Poate ca pana termin facultatea se va schimba ceva si aici si voi putea trai intr-o tara civilizata fara sa ma ridic de pe fund. Ma indoiesc.
Sus In jos
Maceluica

Maceluica


Numarul mesajelor : 2
Varsta : 41
Reputatie : 0
Puncte : 6416
Data de inscriere : 06/03/2007

Roman in incertitudine Empty
MesajSubiect: Re: Roman in incertitudine   Roman in incertitudine Icon_minitimeMier Mar 07, 2007 12:21 am

Buna seara si va salut!!!!
Sunt nou si deja incepe sa imi placa!!!!
Sper sa ne simtim bine!!!
Haideti la mai multe posturi !!!!!blabla
Sus In jos
Giulia
Senior
Senior
Giulia


feminin
Numarul mesajelor : 179
Varsta : 50
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 25/11/2006

Roman in incertitudine Empty
MesajSubiect: Re: Roman in incertitudine   Roman in incertitudine Icon_minitimeMier Mar 07, 2007 12:35 am

Draga Patrick, am stat timp de 1 luna de zile in Bucuresti. Sincer, mi-a ajuns cat pentru un an de zile! Eu sunt ardeleanca si sunt obisnuita cu viata un pic mai.... normala de aici, din inima Ardealului. Bucurestiul este pentru mine un loc..... intunecos, bizar, ciudat, din cale afara de mizer si de infect! Stiai ca bucurestenii traiesc mai putin cu 5 ani decat media tarii si asta din cauza stresului? Sa nu mai vorbim de caldurile insuportabile, traficul incredibil si multe altele. Sincer, in luna aia, nervii mei au fost intinsi la maximum. Un lucru e cert: in Bucuresti trebuie sa ai nervii tari, cat mai mult tupeu si ...cat de mult tupeu sa poate.... Exista si lucruri bune, desigur, insa eu nu le-am vazut...scratch
Acum, am terminat facultatea si logic, ar trebui sa merg la Bucuresti si sa lucrez pentru .... statul roman si chiar sa depun juramantul de credinta.... insa... eu una nu am nici cea mai mica consideratie fata de statul roman la ora actuala (fata de clasa politica, administratia centrala/locala, etc.)... astfel ca... m-as minti nespus de mult pe mine insami. De iubit imi iubesc tara foarte mult insa.... cand vad jaful la drumul mare si incompetenta.... ma iau de cap, nu altceva... multi colegi, plecati in respectivul Bucuresti, mi-au spus ca sunt lasa.... caci nu raman sa construiesc.... sincer: da, prefer sa fiu o lasa decat sa ma lupt cu morile de vant si sincer, ma gandesc la binele meu mai intai! cred ca este o gandire logica si normala! Asa ca, draga Patrick, am decis, dupa 1 an de NL sa ma reintorc pe aceste meleaguri civilizate... desi... asa cum spunea si "the captain" exista si reversul medaliei.
Sunt sigura ca in Bucuresti vei gasi un job chiar pe 1000 de EUR, nu este neobisnuit pentru Bucuresti.... la cati bani se invart in orasul ala....:roll:
insa depinde cat de gros ai soricul pentru a accepta toata marlania si lipsa de bun simt, educatie si insecuritatea care pluteste in aer. Depinde de firea ta. Stiu sigur ca daca as sta 1 an in Bucuresti as adopta spiritul "fara tupeu si mojicie, nu faci nimica", insa, vezi tu.... NU vreau sa adopt un asemenea spirit caci am vazut ca poti avea succes si altfel, luptand in mod cinstit si fair-play, fara a incerca mereu sa pacalesti, trisezi, etc...
Daca simti ca nu mai poti: este clar, locul tau nu este acolo, asa ca, fii hotarat si ia-ti zborul.... si nu mai da inapoi! Cred ca pana si cu facultatea te poti transfera sau.... te inscrii direct aici... cu unele resurse la inceput, te vei descurca. Eu nu regret ca am facut o facultate in RO insa daca mi s-ar fi deschis ochii mai devreme... as fi venit acu' 4 ani aici!

Multa bafta!

P.S. Sa nu intelegi ca fac parte dintre cei care isi neaga originile, no way, sa stii ca eu una sunt de foarte multe ori mandra ca sunt romanca si sunt mandra chiar de tara mea si o voi iubi mereu. Sunt chiar un pic nationalista, insa, sincer de ceea ce se intampla dupa 1989, NU sunt deloc mandra.... este o mare rusine... insa vremea schimbarii deja a inceput si dupa ce "dinozaurii" comunisti vor fi pierit din plin planul afacerilor, politicii, etc. va fi bine si progresul va avea loc. Nu ma indoiesc deloc. Romania va fi o tara moderna, bogata si prospera!cheers sunny
Sus In jos
https://dirobenelu.forumgratuit.ro
Patrick




Numarul mesajelor : 5
Varsta : 38
Reputatie : 0
Puncte : 6417
Data de inscriere : 05/03/2007

Roman in incertitudine Empty
MesajSubiect: Re: Roman in incertitudine   Roman in incertitudine Icon_minitimeMier Mar 07, 2007 2:00 pm

Ca sa nu mai dau strangere de inima capitanului smoke-a-lot o sa ma abtin de la orice fel de denigrare a tarii in post-urile mele...

Uite, eu unul nu as putea spune ca as cunoaste o tara, sau un oras, daca as trai acolo o singura luna. Am inteles ideea in spatele contextului, si sincer, pana in anul intai, nici nu stiam mare lucru despre tara asta si despre oamenii care traiesc in ea. Am trait toata viata in capitala, si nu credeam ca exista mentalitati diferite. Ardelean, moldovean, basarabean, pentru mine toti insemnau acelasi lucru, romani. (sunt o fire mai pasnica, nu judec sau gandesc de rau pe nimeni, deci nu sunt rasist sau xenofob in vre-un fel - doar pe tigani ii urasc). Pe urma am cunoscut colegi din alte parti ale tarii, si am intrat in legatura cu mentalitati diferite. Aici am vazut pentru prima oara idei preconcepute despre ce ar insemna "bucurestenii" pentru acesti oameni (un fel de snobi cred, ceva de rau in orice caz). Mi-am dat seama ca mentalitatea acestor oameni nu se schimba cu timpul, si ei chiar o dadeau in prostie... in loc sa vada cu ochii lor si sa isi faca o opinie proprie... Am inteles ca acesti oameni nu erau obisnuiti cu orasele MARI, ei venind din mici comunitati rurale - sufereau de complexul de provincial.
Intelegand acest lucru, ca unii oameni nu au capacitatea de a gandi limpede, mi-am dat seama si cat de limitati pot fi acesti oameni. S-au limitat singuri spunand ca Bucurestiul este asa si pe dincolo (cu toate ca ei sunt obligati sa traiasca aici pana la urma) si automat s-au despartit de noi, de restul colegilor.

Eu in continuare cred in egalitate indiferent de locul de nastere, si cred ca cel mai bine acest lucru se poate vedea in alte tari. Acolo romanii din Barsov, Iasi sau Oradea nu mai sunt din aceste orase, ci sunt DOAR romani si DOAR olandezi, indiferent de unde ar fi venit.

Cel mai urat lucru pe care l-am auzit in legatura cu romanii din alte tari este nu ca nu se ajuta intre ei (crestineste si omeneste), ci ca se barfesc/urasc unii pe altii si isi pun unora altora bete in roate. Adica, sa moara capra vecinului pana si peste hotare? Inseamna ca romanul, prost cum e, s-a dus peste hotare si tot asa a ramas... in loc sa fi luat cu el ceea ce era bun.

Ok, long story short, eu vreau succes in viata. Nu ma multumesc cu un salariu de 1000 de euro pentru ca este prea putin. nu-mi ajunge nici pe o masea. Trebuie sa fiu platit la nivel european, cu toate ca preturile sunt mai mici aici comparat cu alte tari. Eu ca sa imi cumpar 6 carti, logic din alta tara pentru ca aici nu se gasesc, imi trebuie 200 de euro. 200 de euro pentru 6 carti este o nimica toata la voi. Aici este foarte mult, si nu vreau sa imi traiesc viata strangand bani, dand majoritatea pe taxe, la urma ramanandu-mi foarte putini...

Daca voi veni in Olanda voi veni definitiv si nu cred ca voi avea multe legaturi cu romanii de acolo. Nu de altceva, dar nu vreau sa supar pe nimeni, si in nici un caz nu as vrea sa fiu suparat de catre cineva. Ma voi intregra perfect intre ceilalti olandezi.

Nu mi-ati zis in cati ani se da cetatenia, si de ce depinde aceasta...
Sus In jos
deklaas
Senior
Senior
deklaas


masculin
Numarul mesajelor : 148
Varsta : 29
Localisation : Bruxelles
Emploi : brainwasher
Loisirs : mirarea. din ea s-a nascut filozofia.
Reputatie : 0
Puncte : 6451
Data de inscriere : 30/01/2007

Roman in incertitudine Empty
MesajSubiect: alors...   Roman in incertitudine Icon_minitimeMier Mar 07, 2007 3:31 pm

am citit ce s-a scris pana acum... multa dreptate mai au oamenii astia. toti.

fiecare are dreptatea si modul lui de a vedea lucrurile.
eu am venit in Belgia acum aproape 5 ani doar sa vizitez. m-am intors in Romania doar ca sa demisionez de unde lucram. si-al drac' sa fiu daca regret ca am parasit corabia aia care nu se scufunda doar datorita celor cativa care tot astupa gaurile din ea cu propriul lor corp.
Respect pentru Romania si conducatorii ei mult-iubiti nu mai am din
momentul in care am inceput sa gandesc mai matur (aveam vreo 6 ani ?).

Din momentul in care mi-am obtint diploma.... un singur gand: get the hell out of this swamp !

Comunismul nu va disparea din Romania. E-adevarat ca nu se mai numeste comunism. Acum i-au gasit diferite nume dar manifestarile-s aceleasi: al cui esti tu, ma ? ai pile ? cat pot sa impingi sa ai postu' asta ?
sa nu mai pun la socoteala modul civilizat in care ti se adreseaza politia si angajatii publici: care-i urmatoru' ? da. ce vrei ?
Oamenii pe strada se comporta putin mai civilizat ca rinocerii de la gradina Zoo din Antwerpen, taximetristii sunt niste nenorociti care te fura ca orice bun roman si hai sa nu mai continui ca ma doare stomacu' numai cand ma gandesc.

Nu invatz pe nimeni sa plece din Romania Smile
Sunt unii care acolo se simt ca pestele-n apa. Si nicaieri in alta parte nu s-ar putea adapta sau ar putea accepta alte reguli de convietuire decat jungla romaneasca. Am intalnit destui si cei care nu-s ca ei sunt in formare. Cei care nu se pot adapta la junga si la furt la drumu' mare.... au de-ales: sarit de la balcon sau pus totu' in desaga si migrat spre tarile mai "calde".

In Belgia e mai simplu decat in Olanda. asta e sigur.
Iti trebuiesc vreo 3000 - 5000 de euro ca sa nu crapi pana in momentul in care te obisnuiesti cu ce se intampla pe-aici si apuci sa gasesti ceva de lucru. In timpul asta devii independent (2-4 luni), obtii carte de rezident permanent - ca asa-i de la 1 ianuarie de cand Romania a pacalit UE-ul ca-i mai cilivizata decat Turcia - si-apoi devii platitor de taxe.
si taxe-s destule si nu depind numai de venit.
ai taxa pe apartamentul pe care l-ai inchiriat sau pe casa pe care-ai cumparat-o, ai taxa pe masina, ai taxa pe venit, iar daca esti independent mai ai inca o data taxa pe casa (pentru ca acolo-i sediul "societatii"), mai ai si TVA-ul si ai toate amenzile pe care nu le poti evita oricat ai fi de savant in jonglerii cu hartii.(depui o hartie si nu-i bine completata.... ti-o returneaza. o completezi cum trebuie si-o retrimiti da' platesti amenda pentru intarziere... etc.)

sa stiti ca nici aici nu-s cainii cu covrigi in coada si dupa cativa ani de platit taxe statului, o sa va fie dor de plaiurile mioritice si de mojicia alora cu care, totusi, mai puteai aranja sa nu platesti o taxa sau amenda (ca asa-i romanu' invatat)

avantaje (?) : va puteti permite vacante pe unde vreti, sunteti considerati fiinte umane, cu timpul veti obtine un pasaport care va va permite sa calatoriti si in alte spatii interzise tarilor bananiere, va puteti permite sa faceti un imprumut la banca, de 300.000 de euro pentru o casa fara sa va fie teama ca nu castigati destul sa il platiti, va puteti permite o masina noua, chiar daca sunteti la ajutoare sociale si nu o sa crapati vreodata de foame chiar daca nu mai aveti job pentru ca sistemul de asigurari sociale aici plateste destul sa te poti intretine. mai faci si 2-3 lucrari la negru si traiesti decent.
Cetatenia belgiana se obtine dupa 3 ani de rezidentza legala dovedita cu acte. e floare la ureche. cetatenia italiana, de exemplu, se obtine dupa 10 ani de rezidentza neintrerupta demonstrata cu acte !

P.S. Atata timp cat nu aveti cetatenia nu incercati sa cereti somaj sau ajutoare sociale ca n-o sa primiti cetatenia cat ii hau' ! ei nu cauta paraziti ci cetateni productivi.

pentru informaticieni.... e de lucru. Belgia are o penurie grava de informaticieni si in special de programatori. sunt mii de job-uri pentru care nu se gasesc oamenii potriviti.

Spor !
Sus In jos
emigrant
Senior
Senior
emigrant


masculin
Numarul mesajelor : 118
Varsta : 46
Reputatie : 0
Puncte : 6535
Data de inscriere : 27/11/2006

Roman in incertitudine Empty
MesajSubiect: Re: Roman in incertitudine   Roman in incertitudine Icon_minitimeMier Mar 07, 2007 4:49 pm

Salutare la toata lumea.

Am citit cu atentie fiecare cuvint, fiecare fraza din acest topic. Un mic ajutor pentru Patrick ar fi necesar si anume: lista de meserii din toate zonele Belgiei, in care exista penurie de forta de munca.

Aici aveti toata lista :


http://www.lawfort.be/index_245.html


Mult succes Patrick
Sus In jos
Patrick




Numarul mesajelor : 5
Varsta : 38
Reputatie : 0
Puncte : 6417
Data de inscriere : 05/03/2007

Roman in incertitudine Empty
MesajSubiect: Re: Roman in incertitudine   Roman in incertitudine Icon_minitimeMier Mar 07, 2007 7:07 pm

Ma incadrez in Waloon Region. Si-asa, nu ma duc in alta tara sa lucrez la negru sau sa fiu sofer de taxi. N-as vrea sa fac un salt de la bine la mai rau... ar fi cea mai mare greseala.

Desigur, deklaas, ai dreptate. Te cam saturi pe-aici. Era sa cad de pe scaun de ras cand ai spus ca Romania a pacalit Uniunea ca e mai civilizata decat Turcia...

Da, exact asta vreau sa fiu, un cetatean productiv. Nu am nici un fel de intentii decat sa muncesc cinstit si sa fiu platit bine.

Din pacate nu sunt informatician. Totusi, se cauta astia ca mine:king:.

Pana la urma cred ca o sa fac ca un profesor de la mine. El calatoreste la greu cu slujba, si a fost mai in toate tarile la congrese... poate o sa fac la fel.

In fine, Romania e o tara fruomasa. E rau aici din cauza oamenilor, si totusi, se poate si mai rau !
Sus In jos
Patrick




Numarul mesajelor : 5
Varsta : 38
Reputatie : 0
Puncte : 6417
Data de inscriere : 05/03/2007

Roman in incertitudine Empty
MesajSubiect: Re: Roman in incertitudine   Roman in incertitudine Icon_minitimeVin Mar 09, 2007 8:55 am

Pentru incheiere, va multumesc foarte mult tuturor pentru feedback. Mi-ati dat foarte multe informatii utile si aplicabile. Va multumesc ca v-ati obosit cu mine, mi-ati fost de mare folos.

Acum chiar pot sa spun ca am o idee despre ce ar insemna a emigra, si acuma imi voi putea face decizia mai usor.
Pana la urma om trai si om vedea.


Va multumesc inca o data si va urez toate cele bune in Olanda si Belgia. Bucurati-va de tot ce aveti!!!
Sus In jos
Giulia
Senior
Senior
Giulia


feminin
Numarul mesajelor : 179
Varsta : 50
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 25/11/2006

Roman in incertitudine Empty
MesajSubiect: Re: Roman in incertitudine   Roman in incertitudine Icon_minitimeSam Mar 10, 2007 1:28 pm

Draga Marku, fara a infirma concluzia parabolei expuse de tine, si anume ca fiecare purtam universul in noi si asa e: cine a vazut bine in tara lui, va vedea si altundeva, cine a fost istet in tara lui, va fi si altundeva, etc. etc. as dori sa revin un pic cu picioarele pe pamant si sa-ti spun ca cel putin in Olanda, "egoismul" acela din parabola ta, este ceva institutionalizat, ceva cultural deja! Nu degeaba actualul guvern olandez si-a propus in programul sau de guvernare, printre altele, "eradicarea egoicmului"!!! Ce mai zici de asta?! Or fi ei nebuni? Ba, deloc!
Eu nu cred ca este un luru normal ca un om sa fie atat de ahtiat dupa 2 Euro sau sa se gandeasca 99% din timpul sau, la cat a pierdut sau cat a castigat, inclusiv invitandu-si prietenii la cina, iar apoi cerandu-le sa-i dea banii pentru ceea ce consumasera!
Din punctul meu de vedere, societatea romaneasca este una bolnava, schizofrenica si isterica insa cred ca cea olandeza, cel putin sufera de o altfel de boala, o boala a spiritului uman, lasand sa se vada cat de mult poate progresa omul material si in bunastare si cat de mult poate regresa din punct de vedere spiritual. Cred ca toate societatile celor 15 state vechi membre ale UE sufera de aceasta boala!
Cred ca progresul stiintific, social, material, etc., cum vreti voi, pe care si Romania si-l va insusi, aduce un incredibil regres al valorilor traditionale si al calitatii sufletului, spiritului uman! Dar asta este o alta discutie mult mai ampla.... doar am vrut sa sesizez niste chestiuni....sunny

Patrick, in Romania esti socat de mizerie si lipsa de bun simt, de saracie etc. pregateste-te, caci in alte parti vei fi socat de bunastare si civilizatie dar si de un egoism si individualism mizerabil si dezgustator, iasa cum nu credeai ca exista! Ce sa faci, asta e! Nu le poti avea pe toate, nu?lol!
Nici o extrema nu este buna!

P.S. Cat priveste discutia despre Bucuresti, pfffffffff ....no ofence dar este o vizuina de infractori, un loc mizer si infect! Degeaba imi spui tu mie ca am stat prea putin acolo, etc. e destul sa te uiti la TV si sa vezi ce se intampla in zona respectiva! Nu zic ca nu exista bucuresteni de omenie, exista, insa sunt f. putini si fac parte din vechea generatie, din bucurestenii nascuti si crescuti acolo; cred ca 90% din orasul ala e compus din toate adunaturile si deseurile sociale ale celorlalte judete, oameni care merg acolo sa se piarda in anonimat si sa devina rau-facatori si infractori de prima mana!!!!!!!! Sorry!
Iar Ferentariul este prea aproape pentru ca indivizii respectivi sa nu patrunda in oras si sa faca ceea ce fac! Degeaba ii urasti tu pe tigani, caci si romanii sunt multi la fel, de prin zona respectiva, s-au amestecat, sau stiu eu! Ura nu rezolva nimic! Ferentariul ala este o chestiune pt care primariile si politia ar trebui sa faca eforturi mai mari sa o rezolve. Pare insa imposibil! Pe zi ce trece devin tot mai convinsa ca in Romania intreaga exista o DEZORDINE infernala!No
Sa nu mi-o iei in nume de rau, acuma!
Sus In jos
https://dirobenelu.forumgratuit.ro
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7256
Data de inscriere : 24/11/2006

Roman in incertitudine Empty
MesajSubiect: Giuliei   Roman in incertitudine Icon_minitimeSam Mar 10, 2007 7:17 pm

In privinta Bucurestiului si a multor bucuresteni sunt de acord cu tine.
Culmea este ca cei care au venit de putin timp acolo se cred bucuresteni, sunt aroganti, rai, iar oamenii din vechea generatie, care sunt nascuti si crescuti acolo, sunt altfel!
Eu de exemplu sunt de trei generatii in Bucuresti si am observat ca mai ales oamenii peste 6o de ani sunt bine crescuti, ospitalieri etc.
Cu cat scade varsta , creste lipsa de bun simt si vad ca tineretul
este din ce mai needucat, mai necivilizat acolo!
Desi sunt bucuresteanca get-beget, trebuie sa recunosc faptul ca oamenii din Ardeal, Banat, sunt mai civilizati, decat cei din Bucuresti!
Am fost si in Moldova si am vazut oameni deosebiti de ospitalieri si cu mult bun simt. In Bucuresti am cunoscut moldoveni care nu faceau cinste
rasei umane, dar mi-am schimbat opinia, cand am cunosut moldeveni la Piatra Neamt si Targu Neamt...
Dupa parerea mea, daca esti om, nu te vei schimba in nici o tara si chiar situatia materiala nu va conta, indiferent ca vei fi mai instarit decat altii...
;)
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
valentin
Bleu
Bleu
valentin


Numarul mesajelor : 23
Varsta : 52
Reputatie : 0
Puncte : 6495
Data de inscriere : 17/12/2006

Roman in incertitudine Empty
MesajSubiect: Re: Roman in incertitudine   Roman in incertitudine Icon_minitimeDum Mar 11, 2007 1:16 am

Succesul sau mai bine zis raspunsul la succesul emigrarii este mai simplu decat pare vazut din Ro sau orice alta tara.In general viitorii emigranti isi pun zeci de intrebari si isi fac o groaza de griji,insa in principiu lucrurile stau cam asa:daca ai fost un invingator in Romania vei fi si in tara in care vrei sa emigrezi,la fel ca si atunci cand,daca nu ai facut mare lucru pe acolo(chiar si in conditiile acelea),nu vei deveni niciodata aici,sau in orice alta tara ceea ce visezi sau crezi ca vei reusi vreodata.

Inceputul este greu pentru oricine(mai mult sau mai putin),indiferent daca este specialist it sau nu,insa cred ca este nevoie de cel putin 5 ani de emigrare pentru a trage primele concluzii si a vedea cine esti si ce poti de fapt.

Este o perioada lunga ce trebuie foarte bine cantarita inainte de a face pasul decisiv.Varsta este deosebit de importanta:in general cu cat esti mai tanar cu atat mai repede esti absorbit/asimilat(limba,obiceiuri,cultura)de catre societatea unde ai emigrat.

Legat destudii,cred ca este mult mai usor sa obtii o diploma in Romania decat in occident asa incat cred ca cel mai bine este sa ai o diploma romaneasca(ce poate fi echivalata aici)si abia pe urma sa pleci.
Sus In jos
http://www.rombel.com
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 26/11/2006

Roman in incertitudine Empty
MesajSubiect: Re: Roman in incertitudine   Roman in incertitudine Icon_minitimeDum Mar 11, 2007 1:42 pm

valentin a scris:
:daca ai fost un invingator in Romania vei fi si in tara in care vrei sa emigrezi,la fel ca si atunci cand,daca nu ai facut mare lucru pe acolo(chiar si in conditiile acelea),nu vei deveni niciodata aici,sau in orice alta tara ceea ce visezi sau crezi ca vei reusi vreodata.

De acord. Insa, cateodata, sistemul in care "aterizezi", iti pote fi destul de daunator si iti poate taie avantul si pofta de lupta care o aveai, scotandu-ti partile slabe la suprafata, anihilandu-te, blocandu-te sa avansezi.

Eu cred ca un lucru e foarte inportant: cu exceptia cazului cand esti trimis de firma la un job fix, in rest trebuie sa iei foarte mult in considerare ca incepi de la zero. Ca atuuri, ai experienta, scolarizarea etc...insa oriunde vi esti un strain venit nou. Trebuie sa te adaptezi, sa inveti nou reguli de viata, sa asimilezi, sa muncesti de doua ori mai mulit, sa fi tare, pentru ca nu ai plasa sociala (familie, prieteni, cunostinte) care sa te oprinda cand cazi etc... dar cu perseverenta, reusesti!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Roman in incertitudine Empty
MesajSubiect: Re: Roman in incertitudine   Roman in incertitudine Icon_minitime

Sus In jos
 
Roman in incertitudine
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Dan Puric la Ateneul Roman
» Un roman erou in New York
» O posibilitate pt orice roman
» Cum sa te stabilesti in Uniunea Europeana

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: GENERAL-
Mergi direct la:  
|
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente