DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Cind si de ce???

In jos 
+6
deklaas
mishulyna
Sfinta Vineri
Badea
Neptuna
muccelmic
10 participan?i
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
muccelmic
Senior
Senior
muccelmic


masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 61
Localisation : Uccle
Emploi : transporturi/logistica
Loisirs : navigatie cu vele/bicicleta/fitness/religie
Reputatie : 0
Puncte : 6348
Data de inscriere : 05/02/2007

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: Cind si de ce???   Cind si de ce??? Icon_minitimeMar Feb 06, 2007 12:04 am

Primii crestini s-au (re)nascut acum 2000 de ani...undeva prin NEst-ul Siriei de azi, din sursele prin care mi-a umblat modesta curiozitate, am aflat ca aceasta noua comunitate ce se separase de Benei Israel(evrei) tineau Shabatul dupa traditia si porunca data de Dzeu lui Moshe(Moise)
Deodata si cu ce motiv... ziua inchinata Domnului&odihnei trebuincioase a fost mutata Duminica...cind? de ce?
Sarbatorile evreiesti cum sunt: Pesah(Pastele), Shavouot(saptaminile), instituirea postului...si altele au fost modificate in continut si insemnatate din motive ce le-am deslusit destul de lesne!
Mi-a ramas o intrebare razleata... cind si de ce s-a schimbat ziua de Shabat?
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6420
Data de inscriere : 26/11/2006

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: Re: Cind si de ce???   Cind si de ce??? Icon_minitimeMar Feb 06, 2007 9:49 am

Cand nu stiu, dar de ce, ma bate un gand: nu ar avea de a face cu diferetierea clara dintre crestini si evrei?

Cat despre modelele fotolosite gen sablon pt sarbatorile crestine, Pesach etc...nu e nimic noi. Majoritatea sarbatorilor sunt bazate pe o sarbatoare veche, la un moment dat modernizata si adaptata la cerintele vremii si noii religii. Si nu numai sarbatorile, ci si figurile, spre exemplu crestine: cum ar fi Maria cu pruncul, bazata pe figura Isis mama samd...
Sus In jos
muccelmic
Senior
Senior
muccelmic


masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 61
Localisation : Uccle
Emploi : transporturi/logistica
Loisirs : navigatie cu vele/bicicleta/fitness/religie
Reputatie : 0
Puncte : 6348
Data de inscriere : 05/02/2007

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: Re: Cind si de ce???   Cind si de ce??? Icon_minitimeMar Feb 06, 2007 10:18 pm

[...] ? " modernizata si adaptata la cerintele vremii " Raspunsurile tale ma iau de mina spre inca 2 intrebari:
1) Ceea ce apartine lui Dzeu,sacrul si inefabilul- se poate "moderniza si adapta"?
2)Daca crestinii tot au tinut mortis sa se separe... de ce au mai "luat cu ei" si Torah- "vechiul testament"?
...............................................................................................
De aproape de 3000 de ani, legile Torei, n-au fost "modernizate" si nici cele 10 porunci si nici altele... sunt in permanenta "de actualitate" si mai mult ca oricind- de folos! study
Ce se mai poate adauga?
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6420
Data de inscriere : 26/11/2006

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: Re: Cind si de ce???   Cind si de ce??? Icon_minitimeMar Feb 06, 2007 11:33 pm

Nu sacrul se modernizeaza sau schimba, ci perceptia oamenilor asupra lui.

Thora face parte din vechiul testament, in alta ordine a cartilor, dar face. Mie imi plac pildele de acolo, mai putin noul testament ;-). Insa dupa mine sunt pilde, lucruri intelepte, interpretabile, arhaice, si nu finite.
Sus In jos
muccelmic
Senior
Senior
muccelmic


masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 61
Localisation : Uccle
Emploi : transporturi/logistica
Loisirs : navigatie cu vele/bicicleta/fitness/religie
Reputatie : 0
Puncte : 6348
Data de inscriere : 05/02/2007

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: Re: Cind si de ce???   Cind si de ce??? Icon_minitimeJoi Feb 08, 2007 7:33 am

study Tot nu mi-ai raspuns la "cand si de ce"...Sad
Las pe altii sa-mi dea o idee Exclamation
D-aia-i forum aplauze
Shalom Haverim (pace prieteni!)
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6420
Data de inscriere : 26/11/2006

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: Re: Cind si de ce???   Cind si de ce??? Icon_minitimeJoi Feb 08, 2007 9:18 am

Ba la intrebarea Cand? ti-am raspus, ia ceteste tu mai bine.....Evil or Very Mad
Iar daca stii...spune, ca prea ne tii in suspans;)
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6420
Data de inscriere : 26/11/2006

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: Re: Cind si de ce???   Cind si de ce??? Icon_minitimeVin Feb 09, 2007 11:03 pm

Merg sa sarbatoresc Purim-ul in Israel anul asta, am sa-i intreb daca stiu cand s-a schimbat el in Carnaval :-)
Sus In jos
muccelmic
Senior
Senior
muccelmic


masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 61
Localisation : Uccle
Emploi : transporturi/logistica
Loisirs : navigatie cu vele/bicicleta/fitness/religie
Reputatie : 0
Puncte : 6348
Data de inscriere : 05/02/2007

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: 321   Cind si de ce??? Icon_minitimeSam Feb 10, 2007 10:25 am

321 era noastra & Constantin- multzumesc... detalii si alte curiozitati, la voi cauta singur... dar cred ca ajunge atit, de fapt important este ca, primii "crestini" sanctificau ziua de Shabat asa cum fusese lasata de Hashem prin Moshe, o data cu scoaterea din robie si darea Tablelor Legii la poalele muntelui Sinai.
.............................................................................................
PS
Neptuna, Purim- este o sarbatoare "mai noua" ca sa zic asa!
"Porunca Esterei a intarit obiceiul Purimului si acesta a fost scris intr-o carte"
Este o sarbatoare a bucuriei lui Benei Israel- o data scapati de la un masacru pregatit...
Ester, se tragea din vita nobila, era nepoata regelui Saul si fusese luata de sotie de Ahasveros, ea fiind casatorita deja cu Mordehai... prin acest personaj se pune un intreg scenariu de salvare a poporului!
Toata "povestea" se poate citi si afla in Meghilat Ester- sau pe romaneste sulurile lui Ester.
(...) Carnavalul cu pricina, nu are nimic in comun cu sarbatoarea de Purim care, aparent nu este chiar asa plina de simbolism sau "importanta"-pentru moment, dar ceva paradoxal ii va da o importanta unica, iata ce spune Rambam(Maimounide) in Halahot Meghila: " Toate cartile profetilor se vor anula cand va veni Mesia, in afara de Sulul Esterei"
Deci omenirea, in vremurile mesianice, se va afla intr-o stare suprema de moralitate si convietuire pasnica, moment in care legile de pina atunci nu-si vor mai afla "justificare" si singura ce va mai servi drept ghid- va ramine : Meghilat Ester!
Hag' sameah ve yomim tovim!
Drum bun, la Ierushalaim si sa ne auzim cu bine
Sus In jos
muccelmic
Senior
Senior
muccelmic


masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 61
Localisation : Uccle
Emploi : transporturi/logistica
Loisirs : navigatie cu vele/bicicleta/fitness/religie
Reputatie : 0
Puncte : 6348
Data de inscriere : 05/02/2007

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: cafea   Cind si de ce??? Icon_minitimeSam Feb 10, 2007 5:28 pm

N-am mai facut cafea... m-am lipit de un pahar de vin si i-am dat "print" la ceea ce mi-ai "copy-paste"- naucitor de adevarat si trist in acelasi timp! Sad :o study
Vezi tu, daca este sa o luam "ad literam" se poate rezuma la o simpla "cronica" dar, talmudic vorbind, devine un capat de acuzare si uzurpare a tot ceea ce, prin Isaak,Iaakov si Abraham- Hashem(Dzeu) a dat oamenilor(normali!!!) drept piatra de pret si "coloana de foc" in conduita lor pe pamant!
Cu ingaduinta ta, mi-aduc aminte cu drag de o povestioara de prin Midrash, ce se aseamana cu cei 2000 de ani de I P O C R I Z I E!!!
(...) Era o data... un OM pios, modest si la locul lui, ce-si traia viata in liniste si pace, intr-un sat, undeva in lume...(olam)
Intr-o buna zi, un cersetor s-a pus la usa lui si i-a cerut "un ban"(talant)
OMUL s-a dus in casa si a inceput a cauta peste tot un banut, ca sa-i dea cersetorului... si tot cautind prin casa, se intrista mai tare, pentru ca nu gasea macar un banut sa-i dea cersetorului....tot cauta si iar cauta...
Scotocind prin toate colturile... cu mult greu, dadu intr-un colt de sertar de un banut... bucuros, il lua si il dadu cersetorului cu binecuvintare si multumit ca a facut o fapta buna(brakha)!
Spre seara, nevasta OMULUI veni acasa si afla de gestul sotului, disperata, ii spuse, ca banul cu pricina- era de o valoare foarte mare, din aurul cel mai curat...OMUL, aflind acest lucru, a inceput sa fuga dupa cersetor- nu ca sa ii ia banul, ci ca sa ii spuna ca ceea ce a primit este de o valoare foarte mare!!!
Cersetorul, vazindu-l, fugind dupa el, credea ca i se va lua inapoi banul primit... si uite asa, a inceput sa fuga din ce in ce mai tare... ca OMUL sa nu-l ajunga din urma... sperind ca-si va putea schimba "banul" la prima taraba, primul negustor, ce-i va iesi in cale!!!
...............................................................................................
"cersetorul" cred ca-l putem vedea si astazi, fugind cum poate mai tare(cu BMW-uri,Audi,Mercedes..) in cautarea unei tarabe de negustori(banca,sicav,nasdac,euroinvest...) unde sa-si dea banutul primit la "un pret just" fara sa cunoasca adevarata valoare a ceea ce a PRIMIT-GRATOS!
SHALOM si multzam de rabdarea citirii!
Sus In jos
muccelmic
Senior
Senior
muccelmic


masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 61
Localisation : Uccle
Emploi : transporturi/logistica
Loisirs : navigatie cu vele/bicicleta/fitness/religie
Reputatie : 0
Puncte : 6348
Data de inscriere : 05/02/2007

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: Re: Cind si de ce???   Cind si de ce??? Icon_minitimeDum Feb 11, 2007 10:37 am

:pingu: affraid foame? nuuuu... mai degraba, am lasat balta preocupari ce consuma timpul inutil, asa pret "d-o cafea" si am inceput a gandi cu mintea noastra!
Am realizat ca din cauza popa nu-i pace in lume si ca acum este vremea sa lansam help in atitudinea noastra fata de relationalul sec XXI- cel mai sugrumat de faptele "stramosilor" nostrii!
Poate o povestioara cu tilc, ne aduce un zimbet peste ridurile grijilor de tot felul...king pinguin
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6420
Data de inscriere : 26/11/2006

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: Re: Cind si de ce???   Cind si de ce??? Icon_minitimeDum Feb 11, 2007 5:22 pm

Mda....vad ca va place!
Eu ma intreb, ce a facut ca un om intelept, deschis la minte si probabil foarte avantat si descuita ca metalitate pe vremurile acelea a ajuns sa fie icoana crestinislului si o figura mai mult admirata decat Dumnezeu insusi?
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6420
Data de inscriere : 26/11/2006

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: Re: Cind si de ce???   Cind si de ce??? Icon_minitimeDum Feb 11, 2007 5:36 pm

ba ete la el ma refer...;-)
stiu, baza crestinismului este povestea ridicarii la cer....si sa crezi ca e fiul lui Dumnezeu etc...insa mie una mi-e cam greu.
Cred in Dumnezeu, poate unul mai iudaic ;-)
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6420
Data de inscriere : 26/11/2006

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: Re: Cind si de ce???   Cind si de ce??? Icon_minitimeDum Feb 11, 2007 6:26 pm

ia uita aici: Live

I don't need no one to tell me about heaven
I look at my daughter, and I believe.
I don't need no proof when it comes to God and truth
I can see the sunset and I perceive


Ultima editare efectuata de catre in Dum Feb 11, 2007 7:26 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
muccelmic
Senior
Senior
muccelmic


masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 61
Localisation : Uccle
Emploi : transporturi/logistica
Loisirs : navigatie cu vele/bicicleta/fitness/religie
Reputatie : 0
Puncte : 6348
Data de inscriere : 05/02/2007

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: Re: Cind si de ce???   Cind si de ce??? Icon_minitimeDum Feb 11, 2007 6:44 pm

שמע ישראל י-ה-ו-ה אלהינו י-ה-ו-ה אחד
Shema Israel, Adonai elocheinou, Adonai echad...
Asculta Isael, Unul este Domnul, Domnul este UNU!
Dzeu nu este nici "iudaic" nici "ortodox" si nici un fel de "trinitate"- ci este CEL ce are un trecut fara origini si un viitor fara termen...
Oamenii de azi, incearca sa-l inchida in tot soiul de ziduri, cu si fara "istorie", sa-i "mazgaleasca" asazisul chip, in tot soiul de "picturi si unsori" sa-L faca partas la cele mai triviale nevoi(incl. iertarea de pacate...???) si nu mai continui... ca ma fac de ras... si mai am un gram de adevar de pastrat!!!
Yoshua Ben Joseph, sau Isus mai oficial... n-a impresionat pe nimeni acum 2000 de ani, a fost uzurpata Torah, in numele lui cu un scop bine definit si ceea ce a urmat... se poate vedea si astazi!
Vede cineva mai bine???
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6420
Data de inscriere : 26/11/2006

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: Re: Cind si de ce???   Cind si de ce??? Icon_minitimeDum Feb 11, 2007 8:09 pm

muccelmic a scris:
Asculta Isael, Unul este Domnul, Domnul este UNU!

Very Happy ...ai pt mine e acelasi ca Buddah, Allah sau cum s-o numi el.
Sus In jos
muccelmic
Senior
Senior
muccelmic


masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 61
Localisation : Uccle
Emploi : transporturi/logistica
Loisirs : navigatie cu vele/bicicleta/fitness/religie
Reputatie : 0
Puncte : 6348
Data de inscriere : 05/02/2007

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: el...   Cind si de ce??? Icon_minitimeDum Feb 11, 2007 9:03 pm

EL sau ELohim...are vre-o 72 de nume sacre, din care, unul nici nu se pronunta(contine 4 litere)... tocmai sa satisfaca nevoia omeneasca de a se asemana cu CEL ce a creat incputul(bereshit) tuturor lucrurilor!
Indiferenta,fantezia si confortul fiecaruia, privind relatia cu ceea ce este peste masura omeneasca, intr-adevar se poate numi: Budha,Allah,Vishnu,Coca Cola, Mc Donald, Cartoon sau pur si simplu Atheism!
O mare intelegere o pot da, agnosticilor, care mai au o bucatica de drum de facut, pina sa ajunga la limanul cautarilor!
Restul, sunt simple comentarii, consum de oxigen si curent electric!
Sper sa nu fiu undeva in vre-una din categori!
Sus In jos
Badea
Senior
Senior
Badea


Numarul mesajelor : 231
Varsta : 53
Reputatie : 0
Puncte : 6418
Data de inscriere : 27/11/2006

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: Re: Cind si de ce???   Cind si de ce??? Icon_minitimeLun Feb 12, 2007 3:07 am

Da' ati avut spor nu gluma affraid
Sus In jos
muccelmic
Senior
Senior
muccelmic


masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 61
Localisation : Uccle
Emploi : transporturi/logistica
Loisirs : navigatie cu vele/bicicleta/fitness/religie
Reputatie : 0
Puncte : 6348
Data de inscriere : 05/02/2007

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: Re: Cind si de ce???   Cind si de ce??? Icon_minitimeMar Feb 13, 2007 8:16 am

Cred ca ar trebui schimbat titlul, din "evlaviosi" in "gram de adevar"-sa vezi ce poate iesi!
Las intrebarile sa mai curga, am o sursa de raspunsuri destul de "pusa la zi" pace muzik angel new
Sus In jos
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6434
Data de inscriere : 25/11/2006

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: Re: Cind si de ce???   Cind si de ce??? Icon_minitimeMar Feb 13, 2007 4:08 pm

muccelmic a scris:
Dzeu nu este nici "iudaic" nici "ortodox" si nici un fel de "trinitate"- ci este CEL ce are un trecut fara origini si un viitor fara termen...
Oamenii de azi, incearca sa-l inchida in tot soiul de ziduri, cu si fara "istorie", sa-i "mazgaleasca" asazisul chip, in tot soiul de "picturi si unsori" sa-L faca partas la cele mai triviale nevoi(incl. iertarea de pacate...???) si nu mai continui... ca ma fac de ras... si mai am un gram de adevar de pastrat!!!


Cred ca ar trebui schimbat titlul, din "evlaviosi" in "gram de adevar" Las intrebarile sa mai curga, am o sursa de raspunsuri destul de "pusa la zi"


daca Dumnezeu nu este o treime ci unul singur atunci cum ramane cu spusele lui Isus: 'eu si tatal suntem unul, iar voi sunteti fratii mei'?

dupa mine vrea asta sa spuna ca defapt noi toti suntem Dumnezeu, nu?

si cum este cu urmatorul citat: 'În ziua când a făcut Dumnezeu pe om, l-a facut dupa asemanarea lui Dumnezeu.
2 I-a facut parte barbateasca și parte femeiasca, i-a binecuvântat, și le-a dat numele de "om", în ziua când au fost facuți.'


asta nu spune clar ca Dumnezeu are doua sexe? Ca este si barbat si femeie? Ca nu exista numai 'tatal' dar si 'mama'?
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6420
Data de inscriere : 26/11/2006

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: Re: Cind si de ce???   Cind si de ce??? Icon_minitimeMar Feb 13, 2007 8:28 pm

Imi place logica ta Sfanto.
Cand eram mica aveam si eu o nedumerire mare. Bunica-mea incerca la un moment dat sa imi povesteasca din biblie. Cum ca Dumnezeu a fost primul, si a facut pamantul cu florile si animalele si oamenii...etc.
Si la un moment dat in povestile ei aparea Isus, nascut din Maria, care este fiul lui Dumnezeu, defapt el este Dumnezeu si Maria mama lui Dumnezeu etc...
Pai stai asa bunico, daca Isus e defapt Dumnezeu, atunci Maria a fost prima, nu Dumnezeu, daca s-a nascut din ea...Laughing ...ca ea e doar mama ...hahaha...nu o scoatea la cap bunica-mea cu mine cu aceste explicatii care nu mergeau ;-)

Si chestii de logica din astea am avut mereu....si la scoala....l-am contrazis si pe Ceausescu ;-)
Sus In jos
muccelmic
Senior
Senior
muccelmic


masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 61
Localisation : Uccle
Emploi : transporturi/logistica
Loisirs : navigatie cu vele/bicicleta/fitness/religie
Reputatie : 0
Puncte : 6348
Data de inscriere : 05/02/2007

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: Re: Cind si de ce???   Cind si de ce??? Icon_minitimeMar Feb 13, 2007 10:00 pm

Se cam amesteca, evanghelismul-citate(eronat traduse) si idei plasmuite de aparentele oficiale date de..."clerici"
Sa va raspund cu o intrebare- Stiti de ce Isus nu s-a casatorit niciodata?
-Pai cum i-ar fi stat lui Dzeu, cu nurori,nepoti si cuscrii...etc?
(...) mai serios, idea "dualitatii" lui Dzeu, vine din mistica ebraica, unde "partea feminina" a lui Dzeu, este reprezentata de Shekhina- manifestarea LUI in mijlocul Tsadikimi-lor(celor drepti)- se mai spune ca, atunci cind un om greseste(cu stiinta) calca pe picioarele Shekinei(ideea de "pacat") apartine exclusiv crestinismului- ea fiind la origine: avera/averot(greseala/greseli)...
Sper sa tinem carma drept spre...adevaruri uitate,exilate si poate neaflate inca!
Sus In jos
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6434
Data de inscriere : 25/11/2006

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: Re: Cind si de ce???   Cind si de ce??? Icon_minitimeMar Feb 13, 2007 10:01 pm

Laughing

Neptuna a scris:
si la scoala....l-am contrazis si pe Ceausescu ;-)
maaay tu sti ca eu i-am dat o data flori si un pupic? Very Happy si i-am spus si o poezie mi se pare dar nu mai stiu care :roll:
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6420
Data de inscriere : 26/11/2006

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: Re: Cind si de ce???   Cind si de ce??? Icon_minitimeMar Feb 13, 2007 10:14 pm

ba cica s-a casatorit, cu Maria Magdalena ;-) (si nu, stiam despre teoria asta cu mult ianinte de scandalizantl Cod al lui DaVinci)

pff topic: sfanto, vezi, de aiai ai ajuns tu sfanta ;-). Eu la lectia de istoria ascultam cum ni se explica: Romania si comunismul...cei mai tare din parcare....etc etc. La cateva minute dupa urma: dar, in lume ai trei feluri de tari: subdezvoltate (africa), in curs de dezvoltare (romania) si dezvoltate ( america, franta)...si noi, Romania trebuie sa ajungem ca ei.
Bine inteles ca io am ridicat repede 2 degete si am intrebat: pai daca Romania e cea mai cea, de ce trebuie sa ajunga ca Amercia. care e capitalista si rea, nu? sau defalt e invers si tovarsul Ceausescu n-are dreptate.....ca el se uita prea mult doar la rusi.
Ei, asta m-a costat snurul de comandant de grupa ;-)...hahahah...desi profa de istorie era f draguta si a dres-o/
Sus In jos
mishulyna
Junior
Junior
mishulyna


feminin
Numarul mesajelor : 65
Varsta : 62
Reputatie : 0
Puncte : 6387
Data de inscriere : 06/01/2007

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: Re: Cind si de ce???   Cind si de ce??? Icon_minitimeMier Feb 14, 2007 8:28 pm

Acum ca suntem adulti si ne pasa mai putin de snururi de ce trebuie sa vedem totul (chiar si religia) ca pe-o telenovela/feuilleton/ (habar n-am de denumirea in flamanda:oops: )?
Cred ca e mai important sa vrei sa faci bine semenilor tai respectand invataturile lui Iisus decat sa te intrebi daca a fost casatorit sau nu sau daca Maica Sa a ramas virgina dupa nastere, ba chiar daca a mai avut sau nu copii dupa aceea...
Sus In jos
muccelmic
Senior
Senior
muccelmic


masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 61
Localisation : Uccle
Emploi : transporturi/logistica
Loisirs : navigatie cu vele/bicicleta/fitness/religie
Reputatie : 0
Puncte : 6348
Data de inscriere : 05/02/2007

Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: Re: Cind si de ce???   Cind si de ce??? Icon_minitimeSam Feb 17, 2007 9:22 am

Exclamation Arrow mish, vad ca am facut rau ca ne-am indepartat de la topic si am face bine sa ne reintoarcem la "cand si de ce?"
Vreau sa te intreb, atunci cind faci "bine" de unde apare convingerea ca este un "bine" veritabil? Sa-ti dau o idee cu exemplu cu tot, iat-o :
-Daca un stapan, cere slugii sa-l incheie la sireturi si sluga spune da, acest "da" este veritabil,sincer???
-Acelasi "stapan" cere acelasi lucru, unui om intilnit in cale si acesta din urma, spune da, acest "da" este la fel ca si cel al slugii? Veritabil,sincer?
Te las sa gasesti adevarul, de fapt acel "da" veritabil si sincer!study
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cind si de ce??? Empty
MesajSubiect: Re: Cind si de ce???   Cind si de ce??? Icon_minitime

Sus In jos
 
Cind si de ce???
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Cind este o persoana pisaloaga?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: SPIRITUALITATE ROMÂNEASCA-
Mergi direct la:  
|
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente