DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 muzica...pt cine?

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6427
Data de inscriere : 26/11/2006

muzica...pt cine? Empty
MesajSubiect: muzica...pt cine?   muzica...pt cine? Icon_minitimeLun Ian 22, 2007 9:50 pm

Muzici și fraze
Liviu Ornea
Dilema Veche, ianuarie 2007


Acum doi ani am găsit, într-un magazin dintr-un orășel californian, cu numai un dolar (plus tax), vinilul Lucky man al lui Emerson, Lake & Palmer. Maamă, cît aș fi vrut să-l am în liceu! Acum mă uit cu nostalgie la el, ca și la colecția Pink Floyd (completă!, dar copiată pe CD-uri), sau la viniluri vechi Led Zeppelin (ce coperți!), cu nostalgie și cu teamă: oare mai am voie să le-ascult? Că doar e "muzică pentru tineri".
Țin s-o spun răspicat: greu îmi imaginez stupizenie mai mare decît muzică pentru tineri.
De fapt, ce înseamnă asta? Nimeni n-a definit precis "conceptul". Pare să fie vorba despre o muzică simpluță, lejeră (nu ușoară: Angela Similea e pentru moși), cu versuri asemenea și, neapărat, ritmată. Jazzul, deci, nu e pentru tineri. Nici rock-ul, pentru că, iată, eu încă îl ascult. Sau, poate, pentru tineri e doar o anumită parte a rockului, Vama Veche de exemplu? Sigur muzica populară nu e pentru tineri (deși, la țară, la nunți, dansează și tinerii pe ea). Dar manelele? Cunosc studenți maneliști.
Ce știu sigur e că Bach nu e pentru tineri. Pare să fie doar pentru matorei. De ce ar fi asociată muzica clasică numai cu plictisul și înmormîntarea? De la ce vîrstă e potrivit Chopin, mă rog frumos? Într-a noua, elev la Bălcescu, fost și actual Sf. Sava, mergeam cu colegii, joi seara, după ore, la concertul de la sala Radio. Ceea ce nu ne împiedica să dansăm pe ABBA și Bonney M (scuzați, ale tinereții valuri) și să ascultăm rock progresiv. La concertul Jethro Tull de la Sala Palatului, acum cîțiva ani, era plin de oldies ca mine (ba și mai rău), cu copiii lor adolescenți de mînuță, aduși pentru culturalizare. Și pare că le-a plăcut. Cred că fiecare - cu excepția unor, puțini, dandies rafinați, salut, Alex! - rămînem cu moda și cu muzica din adolescență și prima tinerețe. Ce se adaugă după aceea nu mai contează foarte mult.
Sigur, o să spuneți, Jethro Tull, Yes, Genesis: numai babalîci. Aiurea! Ce mare diferență între rockul de acum (tineresc!) și cel de-atunci? Mă rog, în afară de faptul că trupele de-acum sînt evident mai slabe...
Altă prostie pe care o aud cam des e "teatrul pentru tineri". Cehov, pasămite, nu e pentru tineri. Pentru tineri sînt doar piesele cu subiect luat direct de pe stradă, eventual americană, și vorbite tot ca pe stradă, vulgar și cu prune-n gură, scrîșnit. Dacă nu-i o p...ă în fiecare frază nu-i pentru tineri? Iubire, gelozie, frică de moarte, de ratare - astea nu-s subiecte pentru tineri? La tinerețe nu iubim, doar ne fu...m? La tinerețe sîntem mai proști, ne duce mintea mai greu la subtilități? Sau, poate, tinerii sînt mai febrili, n-au timp, n-au răbdare, le trebuie action, vor ca lucrurile să se-ntîmple repede și să fie spuse pe șleau, ca în filme. Filme care, și ele, trebuie să aibă decupaj alert, cadrele lungi nu mai țin. O fi. Dar să fie la ei acasă.
Oricum, pare că am descoperit elixirul tinereții. Ca să mă mențin tînăr pare suficient să înjur non-stop și să mă uit pe MTV. Nu-i greu, dar e plicticos. J'en passe.

atelier.liternet.ro
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6427
Data de inscriere : 26/11/2006

muzica...pt cine? Empty
MesajSubiect: Re: muzica...pt cine?   muzica...pt cine? Icon_minitimeLun Ian 22, 2007 9:52 pm

Tori Amos: Povestea însoțită de pian
Răzvan Țupa
Suplimentul de cultură, noiembrie 2006


Înainte să împlinească 18 ani, Tori Amos era comparată cu Kate Bush. Se spune că Amos nu a ascultat-o pe interpreta britanică, a cărei voce era celebră pentru faptul că putea să acopere patru octave, decît foarte tîrziu, după ce apăruseră primele păreri legate de asemănarea dintre ele. Chiar dacă era cunoscută pentru aparițiile pe scena muzicală din Baltimore, Maryland și Washington, Tori Amos a fost mai întîi actriță. La 21 de ani s-a mutat în Los Angeles, unde se pare că a cîștigat un rol pentru o reclamă la fulgi de cereale, rol pentru care candidase alături de o tînără necunoscută pe atunci, Sarah Jessica Parker.
Debutul ei ca muzician este legat de trupa Y Kant Tori Read, un eșec din punct de vedere comercial. Astăzi, faptul că tirajul albumului Y Kant Tori Read din 1988 a fost blocat la o cifră minimă pentru a reduce pierderile a transformat ediția originală într-un obiect pentru care colecționarii sînt dispuși să plătească sume destul de mari.
Deși producătorii considerau că talentul lui Tori ar putea să se dezvolte, aceeași casă de discuri care îi cerea materiale noi respingea propunerile ei. Piesele acompaniate de pian pe care artista se încăpățîna să le scrie erau catalogate ca prea cuminți pentru începutul anilor '90, cînd legea comerțului muzical era făcută de revelațiile genurilor grunge, rap, hip-hop sau dance.
Din momentul cînd a început să introducă în piesele pe care le-a compus elemente biografice și a ales să cînte despre religiozitatea părinților, primele experiențe sexuale sau deja celebrul viol care a traumatizat-o în primii ani petrecuți în Los Angeles, Tori Amos a prezentat interes pentru producătorii care, pînă atunci, o refuzau. Strategia de lansare a profitat de interesul pe care piața britanică îl arăta pentru muzicieni ce stau deoparte de curentele în vogă. Așa se face că în primele luni ale anului 1991, Amos a cîntat în baruri din Londra și în concerte cu un public restrîns, la care erau invitați jurnaliști ce au făcut cunoscut destul de repede numele tinerei interprete.
Cînd a lansat primul album personal, Little Earthquakes (1992), vînzările în toată lumea au trecut de două milioane de exemplare.
În luna septembrie a acestui an, Tori Amos a scos pe piață o colecție de cinci discuri, A Piano: The Collection, pe care a strîns înregistrări rare și piese mai vechi ce nu fuseseră lansate pînă acum.
Amos a povestit că unele piese la care renunțase în momentul scrierii nu au avut nevoie, acum, după 5 sau 10 ani, decît de cîteva elemente foarte simple pentru a fi destul de puternice pe disc. De pe materialele lansate acum o lună și jumătate nu lipsesc piesele celebre semnate de Tori Amos de-a lungul carierei, dar, de cele mai multe ori, este vorba despre variante remixate.
"Am înțeles destul de devreme ce se întîmplă atunci cînd faci lucruri împotriva a ceea ce ești, de fapt. Trebuie să poți să te uiți în oglindă spunînd: fac schimbări pe care sînt în stare să le suport", declara Tori Amos.

atelier.liternet.ro

Cui ii place Tori Amos???? Mie , foarte mult. cate o data e chiar greu sa o intelegi, muzica mai complexa, iar alta data o melodie simpla, un text simplu, impact imens...
Sus In jos
marianliege
Bleu
Bleu
marianliege


masculin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 55
Localisation : LIEGE - BELGIA
Emploi : Coordinateur Qualité/Sécurité/Environnement
Loisirs : Muzica (un + pt anii '80), cinema, natura, istorie...
Reputatie : 0
Puncte : 6385
Data de inscriere : 06/01/2007

muzica...pt cine? Empty
MesajSubiect: Re: muzica...pt cine?   muzica...pt cine? Icon_minitimeMier Ian 24, 2007 10:54 pm

Oare de ce, cele mai "copiate/transformate" melodii sunt cele din anii '80?

Numai bine
Sus In jos
Continut sponsorizat





muzica...pt cine? Empty
MesajSubiect: Re: muzica...pt cine?   muzica...pt cine? Icon_minitime

Sus In jos
 
muzica...pt cine?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Situri de Filme si muzica
» Cine stie cine se pricepe
» MUZICA POPULARA
» HEY DAR CINE DA CU _-

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: FILME SI MUZICA-
Mergi direct la:  
|
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente