DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 romani din belgia

In jos 
+5
Admin
sanziana
Alex
Enache Otilia Carmen
andreea23
9 participan?i
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
andreea23
Bleu
Bleu
andreea23


feminin
Numarul mesajelor : 18
Localisation : bruxelles
Emploi : consier juridic si financiar
Reputatie : 1
Puncte : 5291
Data de inscriere : 11/05/2010

romani din belgia Empty
MesajSubiect: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 11:49 am

buna ziua dragi romani,sunt andreea si sunt consier juridic si financiar,lucrez in bruxel,impreuna cu un belg am deschis un cabinet unde romanii si nu numai ei pot veni sa isi rezolve problemele.sunteti noi veniti in belgia nu stit cum sa va faceti acte?noi va ajutam...nu puteti sa va descurcati la primarie?va punem la indemana un traducator...
Sus In jos
http://www.desadeleer-cojocaru-consulting.be
Enache Otilia Carmen

Enache Otilia Carmen


feminin
Numarul mesajelor : 8
Reputatie : 0
Puncte : 5163
Data de inscriere : 26/08/2010

romani din belgia Empty
MesajSubiect: O familie in curs de stabilire in Bruxelles   romani din belgia Icon_minitimeJoi Aug 26, 2010 2:35 pm

Stimati conationali,
Suntem o familie care incearca sa sparga gheata si sa scape efectiv de necazurile pe care ni le-au pricinuit alesii neamului si conjuncturile nefavorabile pe care acestia le invoca, la noi in tara. Suntem formati din 4 membrii, 2 adulti si 2 copii de 7 si 13 ani. Problema mare este ca avem doar un singur contract de munca, respevtiv eu, cea care va si scrie. Am reusit si va trebui sa incep din 01.11.2010 sa muncesc in Clinique de l Europe, in domeniul medicinei intensive. Desi am absolvit amandoi si Dreptul,sotul meu este inca angajat al Jandarmeriei Romane, are si un brevet de instructor auto si permis de sofer profesionist, pentru cat.B,C si E, dar lui nu i-am gasit inca un loc de munca, desi cautam zilnic.
A doua problema este cea de gasire a unei scoli de stat de top, indiferent de limba in care va trebui sa studieze, pentru copiii nostrii, pana la venirea mea acolo- pe 01.11-. Daca nu cel tarziu la trei luni dupa aceasta, desi timp ar mai fi si acum sa inscriu copiii, daca a-si cunoaste o scoala si demersurile necesare.
Va scriu cu increderea ca puteti sa ne ajutati sau macar sa comunicam cu cineva care poate sa ma ajute sa ma integrez, la venirea mea acolo si de aceea mi-am propus sa ajut si eu, asa cum ma ve-ti sfatui, orice roman nou intrat in lumea dumneavoastra civilizata.
Cu multa pretuire, Carmen Otilia Enache ! Nr. tel. 0720044860
Sus In jos
Enache Otilia Carmen

Enache Otilia Carmen


feminin
Numarul mesajelor : 8
Reputatie : 0
Puncte : 5163
Data de inscriere : 26/08/2010

romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeJoi Aug 26, 2010 2:39 pm

Pentru fam. Enache, adresele noastre de mail sunt enacarmen@yahoo.com si iulian_ench@yahoo.com. Va multumim si asteptam ajutorul dumneavoastra, cu pretuire !
Sus In jos
Alex
Master
Master
Alex


Numarul mesajelor : 1148
Varsta : 51
Reputatie : 11
Puncte : 7005
Data de inscriere : 17/12/2006

romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeJoi Aug 26, 2010 2:59 pm

Enache Otilia Carmen a scris:
Stimati conationali, ...

Carmen,
de spart gheata au spart-o altii cu mult inaintea noastra, fiecare din motivele lui personale...
in continuare vreau sa-mi dau putin cu parerea despre ceea ce scrii mai sus si anume:
chiar daca nu gasiti nimic de munca direct din România pentru sot (ceea ce ar fi fost ideal) nu este asa o drama, veniti aici si incercati la fata locului o varianta.
la inceput va va fi foarte greu mai ales ca aveti si 2 copii dar cand sotul va gasii un job (si dupa ce descrii ca ar sti sa faca are unele sanse) lucrurile se vor schimba.
problema copiilor a scolarizarii lor este mai complicata decat crezi deoarece ca sa inceapa la o scoala (indiferent buna sau rea privata sau de stat) trebuie sa se inscrie, iar inscrierile s-au facut deja (acestea se fac via Net si citeam ieri un articol unde 262 de elevi inca nu au fost inscrisi, negasind o scoala care sa-i inscrie).
a doua chestie este ca scoala se va face in una din limbile nationale (flamanda sau franceza, ne mai amintind de germana pt ca nu este in zona unde veniti voi) iar pana cand copii nu stiu limba suficient de bine ca sa poata urma cursurile, sa-si ia notite si sa invete sau sa sustina un examen scris/oral in aceste limbi, cum vrei sa-i inscrii la scoala? si cine ii va primii?
deci pt inceput trebuie sa-i dai la o scoala de limba intensiv si sa invete una din aceste limbi si abia apoi sa intre la scoala, deci oricum au sa piarda cel putin 1 an.
mai este si problema locuintei si a unei adrese fixe fara de care nu se pot face actele la Comuna, dar cu asta cred ca esti la curent... etc etc
eu va spun doar atat: "vreti sa va aruncati in mare ? no problem, marea-i mare si e loc pentru toti in ea, dar gandesc ca v-ati pregatit sa inotati si aveti macar cu voi o vesta de salvare, altfel va mananca rechinii". romani din belgia Requin
Succes
Sus In jos
Enache Otilia Carmen

Enache Otilia Carmen


feminin
Numarul mesajelor : 8
Reputatie : 0
Puncte : 5163
Data de inscriere : 26/08/2010

romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeJoi Aug 26, 2010 4:23 pm

Am crezut si inca mai sper ca nu o sa stam prea mult timp separati unii de altii, de aceea eu cred ca marele ajutor pentru romanii familisti ar fi acela de mediere pentru integrarea acestora- suport de gasire a unui loc de munca, acolo unde este cazul si invatatre intensiva a limbii pentru membrii familiilor-. Eu tot cred ca se poate si ca exista totusi o cale. Fac de 15 ani medicina intensiva si de urgenta la SMURD si chiar si in cazul unui inecat, Dumnezeu ne-a mai dat resuscitarea, deci inaintea rechinilor exista salvatorii.
Viata mi-a aratat ca familia unita e cea mai mare valoare umana, iar pentru aceasta o sa lupt, chiar daca este foarte greu.
Sus In jos
Alex
Master
Master
Alex


Numarul mesajelor : 1148
Varsta : 51
Reputatie : 11
Puncte : 7005
Data de inscriere : 17/12/2006

romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeJoi Aug 26, 2010 6:26 pm

Carmen,
nu a scris nimeni ca trebuie sa fiti separati si sa stii ca nici nu ar fi recomandat sa fie asa deoarece nu ati avea forta necesara sa luptati cand sunteti singuri dar din pacate eu nu pot sa va mint pentru ca nu-mi sta in fire si nici sa va incurajez mai mult decat este necesar deoarece trebuie sa stiti la ce va asteptati daca tot vreti sa faceti pasul asta si daca tot ai intrebat despre asta.
despre asa zisa comunitate româneasca de aici din Belgia care ar putea ajuta pe românii care sunt la inceput de drum, las-o balta... ea nu exista... inca si cam fiecare este pentru el cu toate eforturile pe care le-au facut unii pentru a schimba ceva, nu se poate, asa-i românu, cand aude româneste-n jur se face ca nu prea intelege si se uita-n alta parte sau isi vede de drum.
asta nu inseamna ca nu veti reusii aici, fiecare are sansa si destinul sau si cum au reusit toti care au fost corecti si cinstiti in societatea asta, cred ca veti reusii si voi.
Sus In jos
Enache Otilia Carmen

Enache Otilia Carmen


feminin
Numarul mesajelor : 8
Reputatie : 0
Puncte : 5163
Data de inscriere : 26/08/2010

romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeJoi Aug 26, 2010 9:06 pm

Cred ca voi fi mereu credula si altruista, dar sa stiti ca aceasta se reantoarce in cazul meu si chiar cand ma astept mai putin. Dumnezeu rezolva si problemele mele. E important ca noi romanii sa fim mai uniti, macar diaspora. Si asta pentru ca in tara nu mai exista unitate. Eu am incredere in cativa oameni cu care am sa plec odata si sper sa fim tot mai multi.
Totusi , vreau sa ma interesez si eventual sa aflu numele unui responsabil care sa poata fi contactat in legatura cu acele scoli cu predare in limba romana. Toate obiectele se predau in limba romana sau doar acele ore de civilizatie ? Multumesc pentru ca putem dialoga ! Pentru mine e foarte important !
Sus In jos
Alex
Master
Master
Alex


Numarul mesajelor : 1148
Varsta : 51
Reputatie : 11
Puncte : 7005
Data de inscriere : 17/12/2006

romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeVin Aug 27, 2010 7:49 am

din cate stiu eu cursuri in limba româna sunt cele infiintate cu un proiect MAE dar acestea au numai : curs de limba, cultura si civilizatie româneasca (deci pt copiii care sunt nascuti aici sau veniti la o varsta frageda ai caror parinti doresc ca acestia sa nu-si piarda reperele românesti si sa invete limba si cultura româna) dar nu este ce iti trebuie tie pt copii tai.
eu ti-am mai spus daca vreti sa va schimbati resedinta si sa va stabiliti aici trebuie in primul rand ca ei sa invete franceza sau flamanda cat mai repede si cat mai bine pt ca apoi sa poata urma scoala de aici, altfel risca sa mearga la scoala si sa nu inteleaga nimic sa vina acasa plangand si sa-ti spuna ca nu mai vor sa mearga la scoala.
deci solutia este ca prin orice mijloc (privat sau la o scoala de limba si sunt atatea aici) sa invete o limba nationala (de preferinta cea utilizata in zona unde va stabiliti voi).
emigratia are niste etape si nu se poate sari peste ele, ca vrem sau nu asta-i situatia, toate la timpul lor.
daca te uiti pe situl www.belgianul.com ( Gazeta de Belgia ) la rubrica INFO-BELGIA sau la VIATA-ANUNTURI ai sa gasesti multe articole interesante.
Sus In jos
Enache Otilia Carmen

Enache Otilia Carmen


feminin
Numarul mesajelor : 8
Reputatie : 0
Puncte : 5163
Data de inscriere : 26/08/2010

romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeVin Aug 27, 2010 8:26 am

Am inteles, totusi ca si perioada va intreb, eu am dreptul sa atentez sa-mi inscriu capiii in scoli doar la trei luni de la inceperea contractului meu de munca acolo? Iar cea de 7 ani ce ma sfatuiti sa fac? Sa o dau la gradinita intr-un an pregatitor si sa pun accent pe invatarea francezei si flamandei, eventual chiar si prin comunitatile religioase si scolile parohiale romanesti pentru copii ? Eu caut toate parghiile si NU CRED CA NU SE POATE ! Ca e greu sunt de acord, dar va intreb stiti cata scoala a facut cea mare in Romania anul trecut ? Un semestru- restul greve, usi trantite, am pregatit-o si are 2 concursuri internationale de limbi straine cu rezultate bune, dar foarte nesigur, ambiguu si umilitor. Vreau acest greu din Bruxelles pentru ca stiu ca seriozitatea de aici le va determina si va fi un pas mare in dezvoltarea lor. Va multumesc de sfaturi si va astept cu altele mereu !
Sus In jos
Enache Otilia Carmen

Enache Otilia Carmen


feminin
Numarul mesajelor : 8
Reputatie : 0
Puncte : 5163
Data de inscriere : 26/08/2010

romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeVin Aug 27, 2010 8:39 am

...iar in cazul meu nici nu va mai spun ca in servici facem munca a 7 oameni- eu personal ocup 9 posturi, dar ma platesc pentru trei sferturi de post, nimic nu se face decat in fuga si riscam sa facem toti puscarie prin mallpraxis. Ma sperie abuzurile si in acelasi timp acuzatiile din acesta tara, am experienta, cei de la Clinique de l Europe mi-o recunosc, deci nu mai pot da inapoi, pentru ca aici risc sa mor prin surmenaj si epuizare sau sa fac puscarie.
Sus In jos
Alex
Master
Master
Alex


Numarul mesajelor : 1148
Varsta : 51
Reputatie : 11
Puncte : 7005
Data de inscriere : 17/12/2006

romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeVin Aug 27, 2010 2:52 pm

drept de ati da copiii la scoala bineinteles ca ai dupa ce lucrezi oficial si esti inscrisa la o Comuna pentru a avea acte legale de stat in Belgia, problema e ca nu o (ii) poti inscrie dupa ce au inceput scolile.
pentru invatarea francezi trebuie sa faci apel la o institutie specializata tip Arthis (la Bruxelles) sau o scoala specializata pentru limbi.
totusi in cazul tau este o problema pentru ca trebuie sa-i invete pe copii mai repede decat trebuie, adica sa fiu mai clar sa sara peste ani (peste module) adica sa faca cel putin 2 ani intr-un an si asa ceva nu se poate la aceste institutii, deci solutia ar fi un profesor particular (nu tocmai greu de gasit aici dar contra cost).
poti lua legatura cu administratora de la Arthis prin mail: info@arthis.org si sa te sfatuiesti cu ea cum poti rezolva unele chestii legate de aceste probleme.
in rest sansa si curaj!
Sus In jos
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7264
Data de inscriere : 24/11/2006

romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeVin Aug 27, 2010 6:14 pm

Enache Otilia Carmen a scris:
Am inteles, totusi ca si perioada va intreb, eu am dreptul sa atentez sa-mi inscriu capiii in scoli doar la trei luni de la inceperea contractului meu de munca acolo? Iar cea de 7 ani ce ma sfatuiti sa fac? Sa o dau la gradinita intr-un an pregatitor si sa pun accent pe invatarea francezei si flamandei, eventual chiar si prin comunitatile religioase si scolile parohiale romanesti pentru copii ? Eu caut toate parghiile si NU CRED CA NU SE POATE ! Ca e greu sunt de acord, dar va intreb stiti cata scoala a facut cea mare in Romania anul trecut ? Un semestru- restul greve, usi trantite, am pregatit-o si are 2 concursuri internationale de limbi straine cu rezultate bune, dar foarte nesigur, ambiguu si umilitor. Vreau acest greu din Bruxelles pentru ca stiu ca seriozitatea de aici le va determina si va fi un pas mare in dezvoltarea lor. Va multumesc de sfaturi si va astept cu altele mereu !

Cel mai bine este sa te duci in partea unde se vorbest franceza, nu flamada, toti o veti invata usor, chiar daca n-o stiti, fiind o limba latina.
Limba flamanda este mult mai grea, nu se poate invata in mai putin de un an(vorbesc de copii), pentru ca adultii nu o invata decat dupa 4-5 ani si nici atunci perfect!
Iti spun din proprie experienta, fiica mea a venit aici la varsta de 6 ani si 8 luni si-n 2 saptamani a inceput scoala. I-a fost foarte greu la inceput, dar exista acolo o maniera mai rapida de invatat, copiii straini erau luati separat la orele de sport si muzica si invatau cuvinte noi.
Ea dupa aproape 1 an vorbea destul de bine, avea accent mult mai bun decat al meu, iar dupa 3 ani, deci de la sfarsitul clasei a treia a detinut suprematia la limba olandeza(citire, dictare, gramatica). Deci un copil strain, in final i-a intrecut pe olandezi, dar ea era foarte buna la limbi straine. Eu sunt traducatoare autorizata, dar tot nu pot sa spun ca vorbesc limba perfect, mai am mici lacune, din pacate!
Daca as fi venit in Belgia, in partea francofona, as fi vorbit limba fara accent, sunt convinsa de acest lucru. Bineinteles eu stiam franceza bine cand am venit in Olanda si acum culmea ca dau lectii de romana si franceza olandezilor, deci mi-a folosit limba franceza.
Eu in tara eram jurista, dar aici nu am putut profesa, deoarece mi-au recunoscut diploma si titlul abia in 2007, cand pentru mine a fost deja prea tarziu.
Insa mai bine pierde un an la inceput si invata limba, decat sa faca eforturi sa tina pasul cu ei.
Succes!
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
Enache Otilia Carmen

Enache Otilia Carmen


feminin
Numarul mesajelor : 8
Reputatie : 0
Puncte : 5163
Data de inscriere : 26/08/2010

romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeVin Aug 27, 2010 7:56 pm

Totusi, am vorbit cu profesoara mea de franceza si cea a fetitei-invata in liceu bilingv acreditat ca liceu european- V.Alecsandri din Iasi- si mi-a spus ca le poate lua cu ea separat la Centrul Cultural Francez din Romania, unde pot fi pregatite, evaluate si pot obtine un nivel de limba recunoscut de Ambasada Frantei. In acest context abia, voi vorbi cu cei pe care mi i-ati recomandat. Transferuri de copii se fac si in timpul anului scolar din Romania catre Belgia si Franta. Va trebui sa prezint eu la scoala belgiana, situatia concreta a copiilor, in momentul cand celelalte doua probleme- adaptarea mea la servici si gasirea locuintei- sunt rezolvate. Chiar nu cred ca va fi o problema pentru ca in Romania vor studia in locul meu si vor fi evaluate de o profesoara care mi-a confirmat ca varsta si talentul le ajuta in aprofundarea si certificarea nivelului de limba.
Doream sa va mai intreb- si sper sa nu va supar- ce cazari si cu ce preturi, intre un minim si un maxim , se practica in Bruxelles. Cum sunt dotate locuintele si ce este apropiat, ca zona rezonabila la cazare, pentru Clinique de l'Europe. Multumesc din suflet si numai urari de bine !
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7410
Data de inscriere : 22/11/2006

romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeSam Aug 28, 2010 10:24 am

care dintre astea trei din Bruxelles este cea la care vei lucra ? http://www.europaziekenhuizen.be/
Sus In jos
http://www.belgianul.com
Enache Otilia Carmen

Enache Otilia Carmen


feminin
Numarul mesajelor : 8
Reputatie : 0
Puncte : 5163
Data de inscriere : 26/08/2010

romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeMar Aug 31, 2010 11:01 pm

Voi lucra pt. Sainte Elisabeth- adresa fiind av De Frelaan 206, 1180 Bruxelles.
Scuzati- ma pentru intarzierea raspunsului, dar am avut niste misiuni de salvare in prespital, pt ca la noi mai sunt inca zone inundate si accidente rutiere si.....situatia din spitaile e tot mai urata, ceea ce ma determina sa ma apropii tot mai mult, mental, de o tara cu oameni seriosi.
Mai am o veste buna in familie si va rog sa-mi mai dati un sfat- sotul meu s-a hotarat sa-si pregateasca acel tahnograf si asisgurarea pentru a intra in contact cu firmele pentru transportatori sau soferi de orice tip. Vroiam sa stiu daca cineva intermediaza sau recruteaza pentru acest job in Belgia. Va multumesc! Daca va e mai simplu, iata adresa mea - enacarmen @yahoo.com -Multe multumiri !!!
Sus In jos
Alex
Master
Master
Alex


Numarul mesajelor : 1148
Varsta : 51
Reputatie : 11
Puncte : 7005
Data de inscriere : 17/12/2006

romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeMier Sept 01, 2010 8:28 am

de regula majoritatea inchiriaza locuintele nebobilate (deoarece cele mobilate costa mai scump) si trebuie tu sa-ti mobilezi dupa propriile nevoi si gusturi sau posibilitati.
ca sa ai o idee de ce gasesti si preturile cerute vezi pe Immoweb in adresa de mai jos am dat o cautare pt Uccle (comuna unde-i spitalul, dar poti extinde cautarea si in comunele vecine):
http://www.immoweb.be/fr/rent.Results.gallery.cfm?xmi=&xkeep=Y&xcarte=N&xidcategorieprev=5&xidcategorie=5&xtypelocation=N&xcodepays=B&xcodecommunelibre=&xidregionxidprovincexidarrondissement=1%2C11%2C+&xcodecommune1=1180&xcodecommune2=&xcodecommune3=&xcodecommune4=&xprice1=400&xprice2=1000&xdevice=EUR&xminp1=&xminp2=&xminroom1=1&xminroom2=2&xpermin=&xorderby1=codecommune&xorderby2=prixhtva&xshow=&xdisplay=gallery&xvvi=Y&xinitliste=Y&mycurrent_section=rent&mycurrent_engine_section=rent&ongletsearchactif=1&xcodecommune5=&xsearchonglet=N
totodata cand gasesti ceva baga adresa in Google maps si vezi ce distanta are fata de spital, daca sunt mijloace de transport etc.
Pt jobul sotului e greu sa discuti de la distanta cu cineva dar vedeti putin prin anunturile din www.vlan.be
Sus In jos
monica.lidia

monica.lidia


feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 47
Reputatie : 0
Puncte : 5122
Data de inscriere : 01/10/2010

romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeVin Oct 01, 2010 1:25 pm

Buna ziua si bine v-am gasit,
Ma cheama Monica, am 33 de ani si inca locuiesc in Galati, Romania Smile . Pentru ca la noi criza se adanceste din ce in ce, si pentru ca am o fetita de aproape 3 ani pe care nu vreau sa o fac roman, am luat o decizie capitala, vreau sa ma mut la Bruxelles.
Vorbesc fluent engleza, franceza si italiana, am studii economice si o experienta in domeniu de peste 10 ani. Totusi, nu imi place prea mult meseria mea si nici nu e prea cautata, asa ca am decis sa fac si o schimbare de cariera, as vrea sa devin asistenta medicala.
Am gasit o scoala in Bruxelles care corespunde planurilor mele si intentionez sa incep din septembrie 2011. Sper sa gasesc la membrii forumului sprijin in obtinerea unor informatii despre etapele pe care va trebui sa le parcurg. O sa va rog, celor care sunteti stabiliti in Belgia, eventual chiar in Bruxelles sa-mi spuneti parerea voastra despre proiectul meu.
Multumesc si ne auzim curand.
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7410
Data de inscriere : 22/11/2006

romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeVin Oct 01, 2010 6:07 pm

monica.lidia a scris:
Buna ziua si bine v-am gasit,
Ma cheama Monica, am 33 de ani si inca locuiesc in Galati, Romania Smile . Pentru ca la noi criza se adanceste din ce in ce, si pentru ca am o fetita de aproape 3 ani pe care nu vreau sa o fac roman, am luat o decizie capitala, vreau sa ma mut la Bruxelles.
Vorbesc fluent engleza, franceza si italiana, am studii economice si o experienta in domeniu de peste 10 ani. Totusi, nu imi place prea mult meseria mea si nici nu e prea cautata, asa ca am decis sa fac si o schimbare de cariera, as vrea sa devin asistenta medicala.
Am gasit o scoala in Bruxelles care corespunde planurilor mele si intentionez sa incep din septembrie 2011. Sper sa gasesc la membrii forumului sprijin in obtinerea unor informatii despre etapele pe care va trebui sa le parcurg. O sa va rog, celor care sunteti stabiliti in Belgia, eventual chiar in Bruxelles sa-mi spuneti parerea voastra despre proiectul meu.
Multumesc si ne auzim curand.
Monica,
bine ai venit pe situl nostru!
proiectul tau este foarte curajos si nu as vrea nicicum sa-ti tai elanul DAR (de ce oare de fiecare data trebuie sa existe si un DAR):
- limba vorbita in Bruxelles este de predilectie franceza, eventual flamanda (neerlandeza) deci din acest pct de vedere spui ca stai bine;
- ca sa obtii statut de sedere in Belgia, se poate cu ajutorul adeverintei de la scoala de aici, DAR trebuie sa ai resursele sa te intretii pe durata scolii (chirie, mancare, taxe scolare etc etc)
- problema copilului de 3 ani poate trebuie rezolvata cu o gradinita unde sa o lasi (din nou costuri suplimentare)
Daca ai solutii macar pentru aceste probleme (deoarece mai sunt si celelalte de ordin sentimental fata de ce lasi in urma) atunci eu nu am decat sa-ti urez SUCCES in noul tau proiect de viata.
Sus In jos
http://www.belgianul.com
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7264
Data de inscriere : 24/11/2006

romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeSam Oct 02, 2010 9:50 am


Bine ai venit, Monica! flower
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
monica.lidia

monica.lidia


feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 47
Reputatie : 0
Puncte : 5122
Data de inscriere : 01/10/2010

romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeLun Oct 04, 2010 11:20 am

Multumesc Admin si Sanziana,
Admin m-am gandit si la problemele pe care le ridici tu si binenteles ca am luat in calcul o suma de bani cu care voi veni din ro (m-am gandit sa fiu asigurata macar pentru vreo 3 luni plus taxele scolare)
si sper sa reusesc sa gasesc un job part-time pe perioada studiilor. Oricum ca si nivel al taxelor de studii pentru ce ma intereseaza pe mine sumele sunt ca in ro, deci eram deja pregatita Very Happy.
Recunosc totusi ca motivele principale pentru care m-am gandit la Bruxelles sunt :limba franceza si fratele meu care e la 178 km in Haga de vreo 4 ani Laughing
Oricum multumesc de rapuns si sper sa tinem legatura in continuare.

Sus In jos
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7264
Data de inscriere : 24/11/2006

romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeLun Oct 04, 2010 10:09 pm

Pai mai bine vino in Olanda,nu stii limba dar esti langa fratele tau. Daca stii engleza, inveti relativ usor olandeza! Cool
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
monica.lidia

monica.lidia


feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 47
Reputatie : 0
Puncte : 5122
Data de inscriere : 01/10/2010

romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeMar Oct 05, 2010 9:19 am

As veni Sanziana, as veni cu mare placere, dar fratele meu a avut "initiativa" de a-si aduce niste prieteni romani in Olanda si experienta s-a dovedit a fi un fiasco total. Asa ca ,el spune acum ca nu e o idee buna avand in vedere bariera de limba. El si prietena lui sunt in Olanda de mai bine de 4 ani si tot nu stapanesc limba bine.
In plus eu am niste prieteni care au stat in Belgia o perioada si s-au intors cu impresii foarte bune despre viata si munca in Belgia.
Oricum pana ma urc in avion mai am timp sa schimb destinatia Very Happy
Sus In jos
sfarleaza
Junior
Junior
sfarleaza


Numarul mesajelor : 74
Varsta : 103
Reputatie : 0
Puncte : 6530
Data de inscriere : 10/12/2006

romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeMar Ian 11, 2011 10:56 am

noutati ?
ai inceput munca ?
Sus In jos
http://www.injustices.be
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7264
Data de inscriere : 24/11/2006

romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeDum Ian 16, 2011 2:37 pm

monica.lidia a scris:
As veni Sanziana, as veni cu mare placere, dar fratele meu a avut "initiativa" de a-si aduce niste prieteni romani in Olanda si experienta s-a dovedit a fi un fiasco total. Asa ca ,el spune acum ca nu e o idee buna avand in vedere bariera de limba. El si prietena lui sunt in Olanda de mai bine de 4 ani si tot nu stapanesc limba bine.
In plus eu am niste prieteni care au stat in Belgia o perioada si s-au intors cu impresii foarte bune despre viata si munca in Belgia.
Oricum pana ma urc in avion mai am timp sa schimb destinatia Very Happy

Ai dreptate monica.lidia, belgienii sunt mai prietenosi decat olandezii, viata in Belgia mi se pare mai buna, personal regret ca nu am venit acolo!

Succes! Cool
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
Goldfish




feminin
Numarul mesajelor : 3
Localisation : Amsterdam
Reputatie : 0
Puncte : 5704
Data de inscriere : 26/02/2009

romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitimeMier Feb 02, 2011 10:21 am

Si eu la fel un pic.
Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat





romani din belgia Empty
MesajSubiect: Re: romani din belgia   romani din belgia Icon_minitime

Sus In jos
 
romani din belgia
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» romani din belgia
» Romani prin Belgia

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: CATALOGUL-
Mergi direct la:  
|
Creati un forum gratuit | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente