DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007 Empty
MesajSubiect: GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007   GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007 Icon_minitimeMar Ian 02, 2007 12:11 am

Iubiti Evlaviosi si nu numai...

Avind in vedere faptul ca Dumnezeu ne-a ajutat sa trecem in noul an
2007 sanatosi, cu pace si bucurie in suflet, se cuvine ca Lui sa Ii aducem toata lauda si slava pe care o merita pe deplin.Daca inca nu am facut-o, nu este prea tirziu sa facem chiar o retrospectiva a trairii noastre ca si crestini,in anul care tocmai a trecut.Putem sta si gindii daca am facut tot ce trebuia sa facem si ce am mai fi putut face si nu am facut. In acest bilant ne putem gindii, care a fost relatia noastra cu Dumnezeu. Cit i-am dat din timpul nostru,din agonisela noastra si mergind mai departe, cit din inima noastra,din locuinta noastra i-ai pus la dispozitie.Ne-am bucurat de sanatate sa potem sa ne desfasuram zi de zi activitatile noastre. Piinea cea de toate zilele nu ne-a lipsit. In tara n'a fost razboi. Copii ne sunt sanatosi, sotul, sotia, sanatosi alaturi de noi. Ai multumit oare indeajuns Lui Dumnezeu pentru toate aceste binecuvintari?Poate in anul ce a trecut am avut si necazuri, nereusite sau neimpliniri ne-am gindit de ce a ingaduit Dumnezeu toate acestea? Tot in acest bilant mai potem trece si care a fost atitudinea noastra fata de aproapele nostru, adica de cei din jurul nostru.Am reusit ca relatia noastra cu cei din jur, sa fie bazata intotdeauna pe dragoste si sa-i iubim ca pe noi insine?Am dat din hrana noastra, din bani,din hainele noastre si acelui ce nu are? Am cautat pe cel bolnav, i-am dus un cuvint de mingiiere? Am rasplatit raul cu bine si n'am ezitat sa ne rogam pentru vrasmasii nostrii? Si nu in ultimul rind, mi-am rezervat timp spre a citi Biblia pentru a-mi hrani sufletul zi de zi,asa cum imi hranesc trupul? Am iubit si practicat rugaciunea ca fiind singura modalitate de comunicare cu Tatal nostru cel din ceruri? Dragii mei, eu mi-am facut o astfel de retrospectiva si in multe astfel de cerinte, m-am gasit cu un calificativ de: insuficient.La inceput de an, la noi in Biserica,se da citire din Biblie de la Luca 13:6-9" Pilda smochinului neroditor"Fiecare dintre noi putem fi un astfel de smochin. Avind parte de binecuvintarile Lui Dumnezeu aratate mai sus El,stapinul viei Dumnezeu, poate cauta oricind roade,acestea fiind faptele pe care ar trebui sa le facem ca si crestini.Cauta un an, doi,trei dar roade nu's. Stapinul, poate cere taierea smochinului care nu facea decit umbra si impiedeca si dezvoltarea vitei din jur.Atunci intervine ingrijitorul, Domnul Isus, care cere:"mai lasa-l si anul acesta; am sa-l sap de jur imprejur, si am sa-i pun gunoi la radacina.Poate ca de acum inainte va face roada; daca nu il vei taia."Anul cerut de ingrijitor este numit "an de indurare."Cu totii am intrat in anul de indurare al Domnului 2007.Haide-ti daca tot am avut acest privilegiu minunat, sa cautam sa aducem roadele pe care Biblia ni le recomanda in Epistola lui Pavel catre Galateni. Cap.5:vs.22si 23 Roada Duhului, dimpotriva,este:dragostea,bucuria,pacea,indelunga rabdare,bunatatea,facerea de bine,credinciosia,blindetea,infrinarea poftelor.Impotriva acestor lucruri nu este lege.
Dumnezeu sa ne ajute ca in anul de indurare 2007 sa-l primim pe Isus ca mintuitor al vietii noastre si sa aducem roade vrednice de credinta noastra.AMIN!


Ultima editare efectuata de catre in Mar Ian 02, 2007 12:48 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007 Empty
MesajSubiect: Re: GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007   GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007 Icon_minitimeMar Ian 02, 2007 12:25 am

CE-I VIATA TA?

Ce-i viața ta? E o peniță
cu care scrii mereu pe-un drum.
Și-apoi la ultima portiță
tot ce-ai scris tu ca pe-o tăbliță,
nu se mai șterge nicidecum.


Și vorbe-n vînt și fapte rele
rămîn pe veci ca-ntr-un album.
Păzit e scrisul tău de stele.
De-ai pune mări întregi să-l spele,
nu se mai șterge nicidecum.



Să nu te minți că-n veșnicie
trecutul se preface-n scrum.
Căci Dumnezeu stă mărturie
că-n fața Lui tot ce se scrie
nu se mai șterge nicidecum.



În ceasul greu de judecată
îți vei citi întregul drum.
Și vei zbucni în plîns deodată.
Dar nici o slovă-nlăcrimată
nu se mai șterge nicidecum.



N-o poate șterge decît sînge,
dar sînge sfînt și nu oricum.
Ce înger trupul său va frînge?
Și-astfel, ce-ai scris, oricît ai plînge,
nu se mai șterge nicidecum.



Isus cel drag veni din zare
ca tu să scapi din foc și fum!
Prin El trecutul tău dispare.
Dar dacă azi nu-i ceri iertare,
nu se mai șterge nicidecum.



Isus pe lemn rabdă arșița.
Isus e prețul tău acum.
Prin El ești alb ca lămîița.
Și tot ce-a scris cîndva penița
nu se mai șterge nicidecum...

Costache Ioanid
Sus In jos
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007 Empty
MesajSubiect: Re: GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007   GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007 Icon_minitimeMar Ian 02, 2007 12:37 am

AN DE AN

An de an,
an de an,
bate vîntu-n grîu pe lan.
Spic de spic se ține-n vînt.
Cine-i singur cade frînt.
Dar alături n-au nimic.
Toate te privesc și zic:
Dar tu ai,
dar tu ai,
frate drag, un bob în spic?

Săptămîni,
săptămîni,
cearcă lupul pe la stîni.
Dă tîrcoale hăulind.
Ia să văd ce pot să prind.
Ba vrea oaie, ba vrea miel.
Nu le dă Emanuel.
Dar tu sai,
dar tu sai,
să pui pieptul lîngă El?

Ceas de ceas,
ceas de ceas,
n-au albinele popas.
Toate zboară și zoresc,
în cămară toate cresc.
Numai mierea-n jurul lui.
Tu zorești?
Tu zorești?
Ești albină sau ce ești?

În c**înd,
În c**înd,
vom da seama rînd pe rînd.
— Tu păstor, tu ucenic,
unde-s boabele din spic?
Tu plugar, tu învățat,
cîtă miere-ai adunat?
Ce-ai făcut,
ce-ai făcut
cu talantul ce ți-am dat?

— Doamne sfînt,
Doamne sfînt,
n-am fost mare pe pămînt.
Tu, Stăpînul meu prea 'nalt,
mi-ai dat mie un talant.
Eu, prin grijuri și nevoi,
ți-am adus acuma doi...
— Așa da!
Așa da!
O cetate,-acum, e-a ta

de C.Ioanid
Sus In jos
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007 Empty
MesajSubiect: Re: GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007   GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007 Icon_minitimeVin Ian 05, 2007 12:58 am

Daca

de Rudyard Kipling

Daca-ti ramane mintea cand cei din jur si-o pierd
si, fiindca o ai, te-apasa sub vorbe care dor;
daca mai crezi in tine cand altii nu mai cred
si-i ierti si nu te superi de indoiala lor;

daca de asteptare nu ostenesti nicicand,
nici de minciuna goala nu-ti clatini gandul drept,
daca, izbit de ura, nu te razbuni urand
si totusi nu-ti pui masca de sfant sau de-ntelept;

daca visezi, dar visul stapan de nu ti-l faci
sau gandul, desi judeci, de nu ti-e unic tel;
daca-ncercand triumful sau prabusirea taci
si poti, prin amandoua trecand, sa fii la fel;

daca induri sa afli cinstitul tau cuvant
rastalmacit, naivii sa-i duca in ispita,
sau truda vietii tale , inspulberata-n vant,
de poate iar s-o-nalte unealta-ti prea tocita;

daca poti strange toate castigurile tale
ca sa le joci pe-o carte si sa le pierzi asa
si iarasi de la capat sa-ncepi aceeasi cale,
fara sa spui o vorba de neizbanda ta;

daca poti gandul, nervii si inima, sa-i pui
sa te slujeasca inca, peste puterea lor,
desi in trupul firav o alta forta nu-i,
afara de vointa ce le impune : "spor";

daca te vrea multimea, desi n-ai lingusit
sau langa rege umbli ca lang-un oarecare;
daca de rai sau prieteni nu poti sa fii ranit;
daca nu numai unul, ci toti iti dau crezare;

daca ajungi sa umpli minutul trecator
cu saizeci de clipe de vesnicii, mereu,
vei fi pe-ntreg Pamantul deplin stapanitor
si, mai presus de toate, un OM - copilul meu !


Ultima editare efectuata de catre in Vin Ian 05, 2007 10:12 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7264
Data de inscriere : 24/11/2006

GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007 Empty
MesajSubiect: Re: GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007   GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007 Icon_minitimeVin Ian 05, 2007 10:07 am

Frumoasa poezie, Core!
As vrea sa fiu si eu asa, sa iert, dar nu pot!
Cu cei care se poarta frumos, imi dau si camasa de pe mine, dar cand cineva ""ma calca pe coada"", ma inraiesc, asa este zodia mea, sunt Tigru in zodia chinezeasca , dar Peste in cealalta, iert destule, sunt miloasa pana la extrem, dar si cand s-a depasit pragul meu de toleranta,
sar in latura opusa....
Norocul ca nu tine mult aceasta stare, nu sunt ranchiunoasa de felul meu Smile ..
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007 Empty
MesajSubiect: Re: GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007   GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007 Icon_minitimeVin Ian 05, 2007 11:54 am

flower flower flower
La multi ani Sinziana!
Ma bucur mult ca ti-a placut poezia lui Kipling. Am dorit mult sa o am si am gasit-o, pentru ca am stiut cine a scris-o.
In ce priveste iertarea, parerea mea e ca foarte greu se modeleaza firea asta paminteasca. Domnul Isus, vorbea lui Nicodim si spunea:"Daca nu se naste cineva din nou cu nici-un chip nu va vedea Imparatia Lui Dumnezeu." Daca pentru a te face partas vietii pamintesti este nevoie sa te nasti dintr-un pintec, tot asa pentru a vedea Imparatia Lui Dumnezeu este nevoie sa te nasti din nou, sa fi un om duhovnicesc din Duhul Sfint.
Pentru a fi duhovnicesc trebuie sa se gaseasca in mine calitatile din Galateni cap.5. Si roada Duhului este.....
Dragostea si iertarea ,sunt caractere ale Lui Dumnezeu si suntem chemati sa le avem si noi, cei care am beneficiat de dragostea si iertarea Lui . Domnul Isus, conditioneaza iertarea mea, a pacatelor mele, de iertarea pe care eu o acord acelor ce gresesc fata de mine" Si iarta-ne noua gresalele noastre, precum iertam si noi gresitilor nostrii"
Apoi de cite ori nu gresim si noi fata de cei din jurul nostru ? Si ce bine te simpti cind vezi ca cel asupra caruia ai gresit, nu-ti tine in seama gresala si se poarta cu tine, ca si cind nimic nu s-ar fi intimplat .S-au cit de fericit esti cind iti ceri iertare si ti se acorda iertarea. Este un proverb care spune:"Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face" sau asa cum spune Biblia" Ce doresti sa faca altii pentru tine, fa-le tu mai intii"!
Ce usor ar fi daca zi de zi n-am avea de luptat impotriva firi pamintesti care isi cere drepturile? Apoi mai vine si cel rau care iti tot sopteste "De ce sa ierti,ai vazut ce ti-a facut, cum ti-a vorbit. Nu-l ierta, razbuna-te!"Si cite alte lucruri? Eu draga Sinziana nu cred in zodii, zodiacuri. Eu cred in Domnul Isus. Zodiile si zodiacurile sunt nascociri dracesti ale oamenilor. De fapt exista o tema legata de superstitii aci la Evlaviosi. Cititorii in stele sunt oameni care nu se bucura de obladuirea Lui Dumnezeu ca si ghicitorii de altfel. Ei au pe altul care ii conduce atit pe ei cit si pe acei ce cred in amagirile lor si acesta este satan. Tu Sinziana, esti o fiinta deosebita care ar trebui sa-L primesti in inima, in viata ta pe Domnul Isus. Pacea, bucuria, indelunga rabdare, bunatatea, credinciosia, facerea de bine sunt numai citeva dintre darurile pe care ti le face El atunci cind vine la tine, in schimbul pacatelor tale.
La revedere Sinziana!
Sus In jos
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6539
Data de inscriere : 25/11/2006

GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007 Empty
MesajSubiect: Re: GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007   GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007 Icon_minitimeVin Ian 05, 2007 1:35 pm

intradevar splendida poezie, Core!

pentru noul an, am stat si eu si m-am gandit cum am gresit fata de copii si barbat, stand prea mult pe internet si stiind ca lor nu prea le place chestia asta...in faptul asta cred am gresit fata de Dumnezeu, pentru ca el mi-a oferit ce mi-am dorit mai mult, iar eu am cam neglijat asta din cauza internetului...
asa ca ma veti vedea un pic mai rar pe aici...

Sanziana, prea iti faci sange rau pentru niste chestii virtuale! Nu inteleg de ce tot postezi acolo, ca doar sti cum reactioneaza lumea. Ce conteaza pentru tine parerea lor? Fa o pauza si ai sa vezi cum vei vedea totul in alt aspect!
Sus In jos
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7264
Data de inscriere : 24/11/2006

GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007 Empty
MesajSubiect: Re: GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007   GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007 Icon_minitimeVin Ian 05, 2007 7:27 pm

Multumesc Core si Sf.vineri pentru sfaturi, am pus adresa noului forum al varului meu, ca si aici, cu clipul fiicei mele si iar au inceput cu rautatile...
Ai dreptate, nu ar trebui sa-mi pese de parerea lor, voi incerca de acum sa nu mai postez acolo, nu are rost, am spus de cateva ori, dar acum sper sa fie asa! Cool
La multi ani si tie Core! rendeer
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 73
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6525
Data de inscriere : 25/11/2006

GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007 Empty
MesajSubiect: Re: GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007   GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007 Icon_minitimeVin Ian 05, 2007 10:09 pm

Sfinta Vineri a scris:
intradevar splendida poezie, Core!

pentru noul an, am stat si eu si m-am gandit cum am gresit fata de copii si barbat, stand prea mult pe internet si stiind ca lor nu prea le place chestia asta...in faptul asta cred am gresit fata de Dumnezeu, pentru ca el mi-a oferit ce mi-am dorit mai mult, iar eu am cam neglijat asta din cauza internetului...
asa ca ma veti vedea un pic mai rar pe aici...

Da. Este extraordinar sa stai de vorba cu tine insuti, sa-ti analizezi starea
in raport cu Dumnezeu, cu acei din jurul tau. Apostolul Pavel spune:"Toate lucrurile-mi sunt ingaduite dar nu toate imi sunt de folos. Toate-mi sint ingaduite dar nimic nu trebuie sa puna stapinire pe mine".Internetul este un devorator de timp, timp pe care il poti folosi in chip util tie si familiei. Daca singura ,fara reprosul cuiva ai ajuns la aceasta concluzie, ia lucrul acesta ca din partea lui Dumnezeu si asculta-ti indemnul. Nu vei regreta niciodata!


Psalmul 20


Sa te asculte Domnul în ziua necazului, sa te ocroteasca Numele Dumnezeului lui Iacov,


sa-ti trimita ajutor din locasul Sau cel Sfânt, si sa te sprijineasca din Sion!


Sa-Si aduca aminte de toate darurile tale de mâncare, si sa primeasca arderile tale de tot!

Sa-ti dea ce-ti doreste inima, si sa-ti împlineasca toate planurile tale!


Atunci noi ne vom bucura de biruinta ta, si vom flutura steagul în Numele Dumnezeului nostru. Domnul sa-ti asculte toate dorintele tale!


Stiu de acum ca Domnul scapa pe unsul Sau, si-i va raspunde din ceruri, din locasul Lui cel Sfânt, prin ajutorul atotputernic al dreptei Lui.


Unii se bizuiesc pe carele lor, altii pe caii lor; dar noi ne bizuim pe Numele Domnului, Dumnezeului nostru.


Ei se îndoaie si cad; dar noi ne ridicam si ramânem în picioare.

Scapa, Doamne, pe împaratul, si asculta-ne când Te chemam!
Sus In jos
Continut sponsorizat





GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007 Empty
MesajSubiect: Re: GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007   GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007 Icon_minitime

Sus In jos
 
GINDURI LA INCEPUT DE AN 2007
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» 2007
» VIDEO STIRI PRO-TV
» ANUNT 04.04.2007
» Referendum 19 mai 2007
» Sfaturi pentru 2007

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: SPIRITUALITATE ROMÂNEASCA-
Mergi direct la:  
|
Creati un forum gratuit | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente