DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 diferenta de generatii?

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7256
Data de inscriere : 24/11/2006

diferenta de generatii? Empty
MesajSubiect: diferenta de generatii?   diferenta de generatii? Icon_minitimeMar Dec 19, 2006 10:18 pm

Sunt plecata din Romania de 21 de ani si in aceasta perioada, m-am dus destul de des acasa, mai ales in primii ani, insa oamenii cu care am avut de-a face au fost rudele, prietenii, iar aici prietenele mele de ani de zile, in general destul de apropiate de varsta mea.
Intotdeuna m-am inteles bine cu oamenii tineri, fiica mea care are 28 de ani si prietenele ei, spun mereu ca sunt o peroana moderna in gandire, comportament si imbracaminte.
Cand plecam in vacanta impreuna, ne ducem la discoteca si chiar ma amuzam ca unele persoane credau ca suntem surori!
In orice caz suntem cel mai bune prietene!
Am crezut ca olandezii sunt neciopliti, nerespectuosi, ii vedem ca te tutuiau imediat si erau foarte directi!
Ii comparam mereu cu romanii de pe vremea cand am plecat din tara,
nestiind de fapt ca generatia ceva mai in varsta decat fiica mea, romani, pot fi chiar mai nepoliticosi, mai rai decat olandezii, uniti in rautatea lor,
toti contra unei persoane, am realizat ceva in cele 6 luni in care am fost pe siteul romanesc, ca de fapt olandezii asa nepoliticosi, dintr-o bucata, sunt mai putin rai si ipocriti decat romanii, ei nu se coalizeaza pentru a lovi pe cineva din toate partile, am trait atatia ani in Olanda ca sa fac o asemenea descoperire!
Pentru a justifica obraznicia, mitocania, vulgaritatea celorlalti, cineva mi-a ripostat ca ar fi diferenta de generatii, sigur ca este o alta mentalitate, sunt de acord, dar nu poti justifica niciodata badarania, la orice varsta!
Am avut prietene cu 16 ani mai tinere si ne-am inteles foarte bine si vad elevele mele, care sunt tot cu 20 de ani mai tinere, ne intelegem foarte bine, culmea ca sunt olandeze, eu care nu am avut probleme sa ma adaptez, nu m-am certat in decursul anilor decat cu 2 persoane, culmea tot romani, mi-am facut in 6 luni atatia dusmani, ce nu am avut in toate viata mea!
Am tot sperat ca ceilalti oameni cu bun simt, ii vor convinge si pe ceilalti
ca gresesc, dar cativa si-au mai schimbat mentalitatea fata de inceput, insa tot au ramas cativa, care din pacate, viata va dovedi ca ei sunt cei vinovati, nu eu, se vor certa in continuare, virtual bieninteles intre ei , isi vor arunca cuvinte vulgare, punandu-le pe seama tieneretii lor, incercand sa impresioneze pe ceilalti prin atitudinea lor necivilizata...
Nu pot sa spun ca eu sunt persoana cea mai facila, dar sunt o nonconformista, imi ajut semenii, nu suport nedreptatea si am personalitate, acesta a fost unul dintre motivele urii lor virtuale, deoarece chiar se citeste din replicile lor ura!
Am ramas stupefiata de ceea ce pot scrie, le-am raspuns si eu, dar ceva mai cu discernamant decat ei, nu voi mai posta acolo, mi-au spus si altii dar eu incapatanata am continuat, pana la urma a trebuit sa le dau dreptate celor care m-au sfatuit s-o fac, in fond ce voiam sa-i schimb eu pe ei, care nu au 7 ani de-acasa, nu se poate, m-am luptat cu morile de vant, degeaba, nu-mi pare insa rau ca am fost pe acel forum, am invatat cum sunt unii romani si inteleg de ce unele persoane nu vor sa aiba contact cu ei.
Am cunoscut romani care nu au de-a face cu alti romani, probabil tot din acest motiv., prefera prietenia olandezilor...
Trist, dar adevarat!
Bunul simt nu are limite de varsta!Shocked
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
MICA
Bleu
Bleu



Numarul mesajelor : 28
Varsta : 47
Localisation : Hoogezand
Reputatie : 0
Puncte : 6515
Data de inscriere : 27/11/2006

diferenta de generatii? Empty
MesajSubiect: Re: diferenta de generatii?   diferenta de generatii? Icon_minitimeMier Dec 20, 2006 12:58 pm

Oamenii sunt diferiti...frustrati,complexati,prosti,destepti,cu sau fara educatie,etc.
Fiecare isi expima opinia in functie de cum simt sau gandesc.Unii au uitat de respect...numai respectandu-i pe cei din jurul tau,te respacti pe tine!!!
Iar Sigismund Freud zicea:"Un om NU trebuie sa incerce sa scape de complexe,ci sa invete sa le accepte ,pentru ca ele ii conduc comportamentul in lume".
Deci,Sanziana nu mai pune la suflet...
Sus In jos
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7256
Data de inscriere : 24/11/2006

diferenta de generatii? Empty
MesajSubiect: Re: diferenta de generatii?   diferenta de generatii? Icon_minitimeMier Dec 20, 2006 11:06 pm

Asa este Mica!flower
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
Badea
Senior
Senior
Badea


Numarul mesajelor : 231
Varsta : 53
Reputatie : 0
Puncte : 6515
Data de inscriere : 27/11/2006

diferenta de generatii? Empty
MesajSubiect: Re: diferenta de generatii?   diferenta de generatii? Icon_minitimeSam Dec 23, 2006 3:54 pm

sanziana a scris:
nu voi mai posta acolo
Daca nu ma insel am mai citit de cateva ori lucrul asta, dar mult timp nu te poti abtine!

sanziana a scris:

in fond ce voiam sa-i schimb eu pe ei, care nu au 7 ani de-acasa
Ai vreun motiv anume de incerci sa-i schimbi?
Sus In jos
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7256
Data de inscriere : 24/11/2006

diferenta de generatii? Empty
MesajSubiect: Re: diferenta de generatii?   diferenta de generatii? Icon_minitimeSam Dec 23, 2006 5:34 pm

Ai dreptate ca am spus ca nu voi mai posta, tu te tii intotdeauna de cuvant, eu da, dar aici nu era chiar atat de important, incat sa nu ma razgandesc.
A fost o situatie fortuita, din aceasta cauza am mai postat, acum insa cred ca o peroada nu voi mai posta , sau poate niciodata!
Sunt mai multe de spus in legatura cu acest subiect si nu cred ca te intereseaza, oricum este greu sa schimbi pe cineva, mai ales cand persoanele respective incearc ele sa ma faca sa cred, ca eu nu am dreptate..
In sfarsit nu mai conteaza, omul invata chiar din experiente mai putin placute!;)
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
Continut sponsorizat





diferenta de generatii? Empty
MesajSubiect: Re: diferenta de generatii?   diferenta de generatii? Icon_minitime

Sus In jos
 
diferenta de generatii?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Diferenta intre comunism si capitalism

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: GENERAL-
Mergi direct la:  
|
Forumgratuit.ro | Arta, Cultura si Timp liber | Diverse.. | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente