DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Din Sfanta Evanghelie dupa Ioan - despre iubire

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
sfantul_calinic
Master
Master
sfantul_calinic


feminin
Numarul mesajelor : 1912
Varsta : 69
Localisation : Bucuresti
Emploi : Presedinte Fundatia "Sfantul Ierarh Calinic"
Reputatie : 65
Puncte : 7349
Data de inscriere : 11/10/2008

Din Sfanta Evanghelie dupa Ioan - despre iubire Empty
MesajSubiect: Din Sfanta Evanghelie dupa Ioan - despre iubire   Din Sfanta Evanghelie dupa Ioan - despre iubire Icon_minitimeSam Feb 21, 2009 2:28 pm

Din Sfanta Evanghelie dupa Ioan - despre iubire Sfapostolioan

Sfântul Ioan nu scrie despre iubire la modul general, nu vorbește despre conceptul de “a iubi” asta pentru că Domnul Hristos de fiecare dată când le vorbea oamenilor nu le ținea discursuri filozofice despre iubire și despre fapte morale, ci le spunea cât de mult îi iubește pe fiecare dintr ei, cât Îl iubește El pe Tatăl și Tatăl pe El…mereu raportându-se la Sine și la faptele Sale. Nu vorbea despre ceva ce n-a împlinit ci vorbea mereu de ce a trăit și a simțit, vorbea mereu despre dragostea din sânul Sfintei Treimi ca un model pentru dragostea între noi și Dumnezeu. Le spunea cu mare drag să se iubească unul pe altul așa cum El ne-a iubit și ne iubește.
€Ioan 3:16 Căci Dumnezeu așa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.
€Ioan 10:17 Pentru aceasta Mă iubește Tatăl, fiindcă Eu Îmi pun sufletul, ca iarăși să-l iau.
€Ioan 11:5 Și iubea Iisus pe Marta și pe sora ei și pe Lazăr.
€Ioan 13:1 Iar înainte de sărbătoarea Paștilor, știind Iisus că a sosit ceasul Lui, ca să treacă din lumea aceasta la Tatăl, iubind pe ai Săi cei din lume, până la sfârșit i-a iubit.
€Ioan 13:23 Iar la masă era rezemat la pieptul lui Iisus unul dintre ucenicii Lui, pe care-l iubea Iisus.
€Ioan 13:34 Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și voi să vă iubiți unul pe altul.
€Ioan 14:15 De Mă iubiți, păziți poruncile Mele.
€Ioan 14:21 Cel ce are poruncile Mele și le păzește, acela este care Mă iubește; iar cel ce Mă iubește pe Mine va fi iubit de Tatăl Meu și-l voi iubi și Eu și Mă voi arăta lui.
€Ioan 14:23 Iisus a răspuns și i-a zis: Dacă Mă iubește cineva, va păzi cuvântul Meu, și Tatăl Meu îl va iubi, și vom veni la el și vom face locaș la el.
€Ioan 14:31 Dar ca să cunoască lumea că Eu iubesc pe Tatăl și precum Tatăl Mi-a poruncit așa fac. Sculați-vă, să mergem de aici.
Iată și cele trei versete unde apare cuvântul “iubire” ca substantiv dar tot la un nivel foarte personal.
€Ioan 5:42 Dar v-am cunoscut că n-aveți în voi iubirea lui Dumnezeu.
€Ioan 15:9 Precum M-a iubit pe Mine Tatăl, așa v-am iubit și Eu pe voi; rămâneți întru iubirea Mea.
€Ioan 17:26 Și le-am făcut cunoscut numele Tău și-l voi face cunoscut, ca iubirea cu care M-ai iubit Tu să fie în ei și Eu în ei.
E o pildă pentru noi să nu mai vorbim de dragoste și de fapte bune ci să le trăim, să le experimentăm în viața noastră, să simțim bucuria ce vine din relația cu Dumnezeu și cu oamenii. Să sfătuim și să vorbim mereu din ce am trăit și din ce am experimentat…și nu din auzite. Sfinții Părinți ne spun că înțelegerea adevărată e înțelegerea simțită, înțelegerea prin experimentare.

Sus In jos
http://fundatiasfantulierarhcalinic.blogspot.com/
angelarusu
Expert
Expert
angelarusu


Numarul mesajelor : 716
Reputatie : 11
Puncte : 6006
Data de inscriere : 17/01/2009

Din Sfanta Evanghelie dupa Ioan - despre iubire Empty
MesajSubiect: Re: Din Sfanta Evanghelie dupa Ioan - despre iubire   Din Sfanta Evanghelie dupa Ioan - despre iubire Icon_minitimeJoi Feb 26, 2009 10:25 pm

sfantul_calinic a scris:


E o pildă pentru noi să nu mai vorbim de dragoste și de fapte bune ci să le trăim, să le experimentăm în viața noastră, să simțim bucuria ce vine din relația cu Dumnezeu și cu oamenii. Să sfătuim și să vorbim mereu din ce am trăit și din ce am experimentat…și nu din auzite. Sfinții Părinți ne spun că înțelegerea adevărată e înțelegerea simțită, înțelegerea prin experimentare.

Foarte bine spus si foarte bine d epus in practica
Sus In jos
http://www.ganduri-online.ro
sfantul_calinic
Master
Master
sfantul_calinic


feminin
Numarul mesajelor : 1912
Varsta : 69
Localisation : Bucuresti
Emploi : Presedinte Fundatia "Sfantul Ierarh Calinic"
Reputatie : 65
Puncte : 7349
Data de inscriere : 11/10/2008

Din Sfanta Evanghelie dupa Ioan - despre iubire Empty
MesajSubiect: Re: Din Sfanta Evanghelie dupa Ioan - despre iubire   Din Sfanta Evanghelie dupa Ioan - despre iubire Icon_minitimeJoi Feb 26, 2009 10:38 pm

Amin!
Sus In jos
http://fundatiasfantulierarhcalinic.blogspot.com/
Continut sponsorizat





Din Sfanta Evanghelie dupa Ioan - despre iubire Empty
MesajSubiect: Re: Din Sfanta Evanghelie dupa Ioan - despre iubire   Din Sfanta Evanghelie dupa Ioan - despre iubire Icon_minitime

Sus In jos
 
Din Sfanta Evanghelie dupa Ioan - despre iubire
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ziua buna la dumneavoastra!
» Sfanta Monastire Frasinei
» Sfanta Lumina Ierusalim 2008
» Sfanta Invierie a Domnului Iisus Hristos

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: SPIRITUALITATE ROMÂNEASCA-
Mergi direct la:  
|
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente