DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Contractul de inchiriere locuinta in Belgia

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7402
Data de inscriere : 22/11/2006

Contractul de inchiriere locuinta in Belgia Empty
MesajSubiect: Contractul de inchiriere locuinta in Belgia   Contractul de inchiriere locuinta in Belgia Icon_minitimeVin Oct 24, 2008 11:06 am

Contractul de inchiriere locuinta in Belgia Inchi10
1. Cine poate incheia un contract de inchiriere in Belgia?
Toate persoanele majore (+18 precum si minorii care nu mai sunt sub tutela parintilor.

2. Care sunt mentiunile esentiale din contract?
Contractul de inchiriere numit BAIL este facut in momentul acordului intre parti, propietar si chirias asupra:
- imobilului sau partii din imobil care este inchiriata
- chiriei care trebuie platite.
In cazul BAIULUI scris aceste lucruri se mentioneaza la semnarea contractului dintre parti. Pentru evitarea oricarei contestatii, locatarul are interesul ca in contract sa fie mentionat ca obiectul inchiriat ii va servii de rezidenta principala.
La fel si propietarul daca nu doreste ca locatarul sa foloseasca ce a inchiriat in acest scop trebuie sa mentioneze in contract pt a evita aplicarea legii in acest sens.
3. In ce stare trebuie inchiriata locuinta?
Legea prevede ca propietarul trebuie sa ofere locuinta de inchiriat, in stare buna ca trebuie sa o intretina pe parcursul contractului pt a servii la uzajul pt care a fost destinata si sa faca reparatiile necesare pt aceasta mai putin cele normale care sunt in grija chiriasului.
Aceste reguli se aplica contractelor semnate dupa 18 mai 2007.
In momentul semnarii contractului, propietarul trebuie sa ofere o locuinta care sa respecte normele elementare de securitate, higiena si confort.
Legea din 8 iulie 2007 a descris aceste notiuni minimale pe care trebuie sa le indeplineasca o locuinta si anume:
- functiunile locuintei
- starea structurii si stabilitatea cladirii
- umiditatea cladirii
- lumina naturala si aerisirea
- echipamentul cladirii/locuintei
- accesul si circulatia in imobil.

Ce se intampla daca imobilul/locuinta nu corespunde conditiilor minimale in momentul cand chiriasul intra in posesia ei?
Chiriasul are posibilitatea sa ceara rezilierea contractului de inchiriere cu indemnizare eventual, sau sa ceara efectuarea lucrarilor necesare pentru ca locuinta sa corespunda acestor conditii elementare mentionate mai sus.
In asteptarea lucrarilor judecatorul poate cere diminuarea chiriei platite de locatar.

N.A. in practica lucrurile stau cam asa:
se cauta o locuinta de inciriat, (cu ajutorul metodelor mentionate intr-un post mai sus la INFORMATII UTILE), dupa care se ia legatura cu propietarul si se viziteaza aceasta.
cand se cade de acord asupra inchirierii se face contractul de inchiriere (BAIUL) care trebuie semnat de ambele parti. Pentru aceasta propietarul are dreptul legal sa va ceara sa depuneti (impreuna cu el se face operatiunea, sau o face el, dar trebuie sa va arate proba scrisa) la banca o suma care reprezinta "garantia locativa" si care este egala cu 3 luni de chirie.
In unele cazuri aceasta poate fi de 1 luna de chirie, atunci cand BAIUL se face pe o durata mai mica decat cea prevazuta de lege, adica 3-6-9 ani.
In concluzie se pot face Baiuri si pe durata mai mica(precum cele pt studenti 1 an), dar acestea sunt mai rare, si in general se platesc mai scump chiriile.
In mare parte din cazuri locuintele in Belgia se inchiriaza GOALE ne-mobilate, si ramâne ca locatari sa-si mobileze singuri cu ce vor. Exista si locuinte mobilate, dar, evident chiriile sunt mai scumpe.
Revenim la banii de garantie locativa, acestia se depun pe un cont BLOCAT(bani care nu pot fi scosi de nici una din parti) la o banca (in niciun caz la propietar), cont pe numele LOCATARULUI, iar dobânda aferenta este scoasa in fiecare an si restituita chiriasului.
Aceasta suma este o garantie pe care o acorda legea, propietarului in caz de distrugeri al locuintei inchiriate decatre chirias si poate fi scoasa de propietar, numai in urma unei hotariri judecatoresti, dar nici chiriasul nu o poate scoate fara acordul propietarului.
Pentru nu a avea surprize neplacute, care implica pierderea garantiei locative, trebuie la intrarea in locuinta sa se faca un CONSTAT de loc. Acesta se face decatre propietar si chirias, semnandu-se de amandoi, sau se apeleaza la o firma specializata care face acest gen de lucruri, in schimbul unei sume de bani.
Foarte important este ca la terminarea contractului de inchiriere sa se faca din nou acest constat de loc si sa se specifice ca locuinta a fost predata in aceleasi conditii in care a fost preluata.
Revenind la BAIL, acesta se poate intrerupe decatre chirias, (trimitind o scrisoare recomandata de pre-aviz propietarului) dar se plateste indemnizatie de ruptura (respectiv 3-2-1 luna de chirie, in functie de anul rupturi: primul, al doilea, al treilea an, pt contractele de 1 an = 1 luna de chirie).
Dupa ce se semneaza Baiul el trebuie inregistrat la comuna de care apartine imobilul, vezi articol APASA_AICI .
Pentru a nu lungii articolul, daca aveti nelamuriri sau intrebari suplimentare, intrebati aici.
Sus In jos
http://www.belgianul.com
enter




Numarul mesajelor : 8
Reputatie : 0
Puncte : 5763
Data de inscriere : 18/12/2008

Contractul de inchiriere locuinta in Belgia Empty
MesajSubiect: Re: Contractul de inchiriere locuinta in Belgia   Contractul de inchiriere locuinta in Belgia Icon_minitimeVin Dec 19, 2008 7:34 pm

-- Intretinerea ( caldura, electricitate, apa ) este inclusa in pretul chiriei sau nu ? Daca nu, cam la ce suma se ridica, in medie, pentru o garsoniera ?

-- Cand caut de inchiriat, de ex formularea " apartament 2 camere " aceasta include 2 dormitoare + sufrageria , sau se calculaeaza ca in Romania, exact 2 camere ( un dormitor si sufrageria ) ?

-- contractul de inchiriere ma fereste de "vizitele" proprietarului ?
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7402
Data de inscriere : 22/11/2006

Contractul de inchiriere locuinta in Belgia Empty
MesajSubiect: Re: Contractul de inchiriere locuinta in Belgia   Contractul de inchiriere locuinta in Belgia Icon_minitimeDum Dec 21, 2008 9:18 pm

enter a scris:
-- Intretinerea ( caldura, electricitate, apa ) este inclusa in pretul chiriei sau nu ? Daca nu, cam la ce suma se ridica, in medie, pentru o garsoniera ?

-- Cand caut de inchiriat, de ex formularea " apartament 2 camere " aceasta include 2 dormitoare + sufrageria , sau se calculaeaza ca in Romania, exact 2 camere ( un dormitor si sufrageria ) ?

-- contractul de inchiriere ma fereste de "vizitele" proprietarului ?

caldura electricitate telefon tv internet etc sunt aparte nu sunt incluse in chirie (uneori apa este inclusa alteori nu depinde de instalatia cu contor separat sau fara)
preturi estimative greu de stabilit deoarece trebuiesc calculate in functie de consumul fiecaruia, totusi electricitate aprox 35€/luna, caldura (gaz motorina, etc), aprox 100€/luna internet aprox 30€/luna (depinde in ce formula de ex TV/internet/tel +- 50/60€/luna) apa aprox 10€/luna
asigurare contra incendiu aprox 10€/luna s.a.m.d. aceste preturi trebuiesc luate cu multa precautie deoarece nu pot fi decat cu titlu informativ si depind de o sumedenie de elemente pe care nu le detaliez aici.
2 camere inseamna 2 dormitoare
dupa inchiriere propietarul NU ARE DREPTUL sa puna picioarele in locuinta locatarului, mai ales cand toate platile sunt facute la zi, dar si in caz contrar nu are dreptul sa faca vizite in lipsa etc.
Sus In jos
http://www.belgianul.com
enter




Numarul mesajelor : 8
Reputatie : 0
Puncte : 5763
Data de inscriere : 18/12/2008

Contractul de inchiriere locuinta in Belgia Empty
MesajSubiect: Re: Contractul de inchiriere locuinta in Belgia   Contractul de inchiriere locuinta in Belgia Icon_minitimeLun Dec 22, 2008 3:21 am

Exista si firme care au blocuri de inchiriat ( apartament cu apartament ), sau se poate inchiria doar de la proprietari ?
In general, ca sa inchei contractul, mi se cere si dovada ca am loc de munca , sau e suficienta garantia in bani ? Trebuie sa am si vreun garantor, in caz ca sunt nou in Belgia, ca sa imi inchirieze cineva, ceva ?

Am uitat ce era mai importnat : spuneti-ma ca nu exista lege care sa intarzica detinerea de masini de spalat in apartamentele pe care le inchiriez ! Sau exista si la voi ? No
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7402
Data de inscriere : 22/11/2006

Contractul de inchiriere locuinta in Belgia Empty
MesajSubiect: Re: Contractul de inchiriere locuinta in Belgia   Contractul de inchiriere locuinta in Belgia Icon_minitimeLun Dec 22, 2008 9:44 pm

enter a scris:
Exista si firme care au blocuri de inchiriat ( apartament cu apartament ), sau se poate inchiria doar de la proprietari ?
In general, ca sa inchei contractul, mi se cere si dovada ca am loc de munca , sau e suficienta garantia in bani ? Trebuie sa am si vreun garantor, in caz ca sunt nou in Belgia, ca sa imi inchirieze cineva, ceva ?

Am uitat ce era mai importnat : spuneti-ma ca nu exista lege care sa intarzica detinerea de masini de spalat in apartamentele pe care le inchiriez ! Sau exista si la voi ? No

exista agentii imobiliare care se ocupa de inchirieri in numele propietarilor respectivi sau tranzactia se face direct cu propietarul.
nu iti trebuie garantor, dar evident ca propietarul din motive de siguranta incearca sa stie daca ai servici, din ce te vei intretine etc.
nu exista lege privitoare la masinile de spalat din apartamente, dar dupa cum am mai spus, majoritatea apartamentelor de inchiriat sunt nemobilate si revine chiriasului sa le mobileze dupa gustul sau (inclusiv masina de spalat) iar cele mobilate sunt mai scumpe din pct de vedere al chiriei.
Sus In jos
http://www.belgianul.com
enter




Numarul mesajelor : 8
Reputatie : 0
Puncte : 5763
Data de inscriere : 18/12/2008

Contractul de inchiriere locuinta in Belgia Empty
MesajSubiect: Re: Contractul de inchiriere locuinta in Belgia   Contractul de inchiriere locuinta in Belgia Icon_minitimeMar Dec 23, 2008 5:51 pm

Super bine ! Mult mai bine decat in Canada !
Dar proprietarul ala ( ca asa prevede legea ) imi cere hartie de la serviciu, cum ca sunt angajat, si imi cere hartie de la banca, din care sa dovedesc cati bani imi vireaza compania angajatoare pe luna ?
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7402
Data de inscriere : 22/11/2006

Contractul de inchiriere locuinta in Belgia Empty
MesajSubiect: Re: Contractul de inchiriere locuinta in Belgia   Contractul de inchiriere locuinta in Belgia Icon_minitimeMar Dec 23, 2008 9:09 pm

enter a scris:
Super bine ! Mult mai bine decat in Canada !
Dar proprietarul ala ( ca asa prevede legea ) imi cere hartie de la serviciu, cum ca sunt angajat, si imi cere hartie de la banca, din care sa dovedesc cati bani imi vireaza compania angajatoare pe luna ?

legea nu prevede ca are dreptul sa iti ceara asa ceva, dar el o poate face, tu poti sa-l refuzi iar el poate sa nu iti inchirieze Laughing
depinde de ce vrei sa inchiriezi, la ce pret, in ce cartier, etc etc nu asta-i problema nr1 pentru cineva care vrea sa se stabileasca aici ci gasirea unei surse de venit, apoi toate vin de la sine.
Sus In jos
http://www.belgianul.com
Continut sponsorizat





Contractul de inchiriere locuinta in Belgia Empty
MesajSubiect: Re: Contractul de inchiriere locuinta in Belgia   Contractul de inchiriere locuinta in Belgia Icon_minitime

Sus In jos
 
Contractul de inchiriere locuinta in Belgia
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Contractul de inchiriere in Belgia - inregistrare online
» INFORMATII UTILE DESPRE LOCUINTA IN BELGIA
» TRANSPORT, Mutari Romania-Belgia / Belgia-Romania
»  Ajuta 14 batrani ai strazii paralizati sa aiba o locuinta si caldura de Sarbatori

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: INFORMATII UTILE-
Mergi direct la:  
|
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente