DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 DIVORTUL - in Belgia

In jos 
AutorMesaj
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7403
Data de inscriere : 22/11/2006

DIVORTUL - in Belgia Empty
MesajSubiect: DIVORTUL - in Belgia   DIVORTUL - in Belgia Icon_minitimeJoi Apr 03, 2008 1:56 pm

DIVORTUL - in Belgia Divortuax7

Dintr-o suta de casatorii in Belgia, sunt 71 de divorturi, ceea ce face din aceasta tara liderul European la acest capitol, este concluzia unei anchete desfasurate in Uniunea Europeana.
In anul 2005 in Belgia au fost oficiate 43.182 de casatorii si sau inregistrat 30.844 de divorturi, media europeana find de 43.5 divorturi pentru 100 de casatorii.
Ancheta europeana facuta de "Institutul Spaniol al Familiei" arata in acelasi timp ca avorturile practicate in ultimii 10 ani (1994-2004), in Belgia, au crescut cu 50%, aceasta clasându-se pe locul 2 dupa Spania cu 75% si inaintea Olandei cu 45%.

Interviu luat avocatei Elodie Cochard - baroul de avocati Bruxelles:
I: Cum explicati aceasta pozitie a Belgiei?
R: Cred ca impactul legii noi care reglementeaza divortul, prin "consimtamânt" sau "pt cauza iremediabila", are un rol primordial in consecintele sociologice. Nu am avut atât de multe cazuri de divort inaintea acestei legi, care favorizeaza prin rapiditatea procedurilor care decurg din ea, separarea cuplurilor.
I: Reforma divortului nu este buna dupa parerea dvstra?
R: O aprob pt reducerea timpului de separare, la un an, estimând ca nu putem obliga cuplurile sa ramâna impreuna, dar in acelasi timp cred ca procedura de separare pt asa zisa "cauza iremediabila" este prea rapida si as opta pt o "consumare a divortului".
Pt a va da o cifra, durata casatoriei clientilor care vin la cabinetul nostru este de 4 - 5 ani.
I: Ce parere aveti de divortul on-line?
R: Sunt contra... nu pt ca oamenii nu au recurs la sfaturile unui avocat, dar pt ca eu consider ca acestia au nevoie de un protocol pt a divorta. O separare nu poate sa se limiteze la o simpla formalitate administrativa.
Sus In jos
http://www.belgianul.com
 
DIVORTUL - in Belgia
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» TRANSPORT, Mutari Romania-Belgia / Belgia-Romania
» nou in belgia
» Belgia si eu
» A studia in Belgia

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: NEWS-
Mergi direct la:  
|
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente