DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 este precautia buna la ceva?

In jos 
+2
Giulia
Badea
6 participan?i
AutorMesaj
Badea
Senior
Senior
Badea


Numarul mesajelor : 231
Varsta : 53
Reputatie : 0
Puncte : 6427
Data de inscriere : 27/11/2006

este precautia buna la ceva? Empty
MesajSubiect: este precautia buna la ceva?   este precautia buna la ceva? Icon_minitimeMier Dec 06, 2006 7:57 am

Precautie - M. SORESCU

M-am imbracat c-o armura
facuta din pietrele care-au ramas
dupa ce a trecut apa.

Mi-am pus o pereche de ochelari
in ceafa,
ca sa pot vedea numai
cu mintea
de pe urma.

Mi-am protejat
mainile, picioarele, gandurile,
nelasand nici un loc liber
care sa poata fi atins de mangaieri,
ori de alte otravuri.

Chiar inima din piept
mi-am acoperit-o cu o carcasa
de broasca testoasa
ce-a trait 800 de ani.

Cand totul a fost gata
i-am raspuns tandru :
- Si eu te iubesc.


dincolo de aparenta hazlie a versurilor,se ascunde,de fapt,un mare adevar.Ce este precautia?..este ea buna la ceva
Sus In jos
Giulia
Senior
Senior
Giulia


feminin
Numarul mesajelor : 179
Varsta : 50
Reputatie : 0
Puncte : 6429
Data de inscriere : 25/11/2006

este precautia buna la ceva? Empty
MesajSubiect: Re: este precautia buna la ceva?   este precautia buna la ceva? Icon_minitimeMier Dec 06, 2006 8:57 am

Badea a scris:
Precautie - M. SORESCU

M-am imbracat c-o armura
facuta din pietrele care-au ramas
dupa ce a trecut apa.

Mi-am pus o pereche de ochelari
in ceafa,
ca sa pot vedea numai
cu mintea
de pe urma.

Mi-am protejat
mainile, picioarele, gandurile,
nelasand nici un loc liber
care sa poata fi atins de mangaieri,
ori de alte otravuri.

Chiar inima din piept
mi-am acoperit-o cu o carcasa
de broasca testoasa
ce-a trait 800 de ani.

Cand totul a fost gata
i-am raspuns tandru :
- Si eu te iubesc.


dincolo de aparenta hazlie a versurilor,se ascunde,de fapt,un mare adevar.Ce este precautia?..este ea buna la ceva


Precautia nu este nimic altceva decat clasicul si primitivul INSTINCT DE CONSERVARE. El se aplica nu doar in planul fizic atunci cand noi reactionam prin a ne apara de un atac, o agresiune ci si in planul emotional, sufletesc, prin crearea unui scut impotriva a tot ceea ce ar putea sa aduca suferinta. De asemenea, tendinta creierului uman este de a retine de-a lungul timpului, numai acele amintiri care sunt placute si non-agresive, restul le "ingroapa" in subconstient. Acestea pot in momente de stres sa rabufnesca la nivelul constient si atunci se intampla un dezechilibru emotional.

Desigur ca precautia este foarte buna pentru ca ne ajuta sa ne protejam de tot ceea ce este agresiv, iar la un nivel mai extins, acest instinct de conservare care este in spatele ei, asigura perpetuarea speciei.flower santa
Sus In jos
https://dirobenelu.forumgratuit.ro
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6429
Data de inscriere : 26/11/2006

este precautia buna la ceva? Empty
MesajSubiect: Re: este precautia buna la ceva?   este precautia buna la ceva? Icon_minitimeMier Dec 06, 2006 12:53 pm

Dar Baditza draga, romantic si profund mai esti.

Imi place ultima strofa...asa zic si eu Very Happy
Sus In jos
james...james bond
Bleu
Bleu



Numarul mesajelor : 11
Varsta : 93
Reputatie : 0
Puncte : 6427
Data de inscriere : 27/11/2006

este precautia buna la ceva? Empty
MesajSubiect: Re: este precautia buna la ceva?   este precautia buna la ceva? Icon_minitimeMier Dec 06, 2006 6:53 pm

Precautia e buna la conservare cingo da conservele va plac ca io le duc doru ,mai ales alea de fasole .da bine ca nu sunt pe aici ca si asa sunt plini de basini romani de prin aste hotare .
Sus In jos
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6443
Data de inscriere : 25/11/2006

este precautia buna la ceva? Empty
MesajSubiect: Re: este precautia buna la ceva?   este precautia buna la ceva? Icon_minitimeMier Dec 06, 2006 7:49 pm

vorbesti din experienta, mr. Bond? haha
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6429
Data de inscriere : 26/11/2006

este precautia buna la ceva? Empty
MesajSubiect: Re: este precautia buna la ceva?   este precautia buna la ceva? Icon_minitimeMier Dec 06, 2006 9:06 pm

o Jamer dear, hahaha, fasole iti mai trebuie, ca nu e destul ca impusti cu gloante, itit mai trebuie si...aere ;)
Sus In jos
Badea
Senior
Senior
Badea


Numarul mesajelor : 231
Varsta : 53
Reputatie : 0
Puncte : 6427
Data de inscriere : 27/11/2006

este precautia buna la ceva? Empty
MesajSubiect: Re: este precautia buna la ceva?   este precautia buna la ceva? Icon_minitimeMier Dec 06, 2006 10:05 pm

james...james bond a scris:
Precautia e buna la conservare cingo da conservele va plac ca io le duc doru ,mai ales alea de fasole .da bine ca nu sunt pe aici ca si asa sunt plini de basini romani de prin aste hotare .

in lipsa de conserve, o poza cu echipa ta favorita sa-ti tina de cald la noapte :bball:

este precautia buna la ceva? Valentin_stanescu_3
Sus In jos
Badea
Senior
Senior
Badea


Numarul mesajelor : 231
Varsta : 53
Reputatie : 0
Puncte : 6427
Data de inscriere : 27/11/2006

este precautia buna la ceva? Empty
MesajSubiect: Re: este precautia buna la ceva?   este precautia buna la ceva? Icon_minitimeMier Dec 06, 2006 10:10 pm

Giulia a scris:

Precautia nu este nimic altceva decat clasicul si primitivul INSTINCT DE CONSERVARE. El se aplica nu doar in planul fizic atunci cand noi reactionam prin a ne apara de un atac, o agresiune ci si in planul emotional, sufletesc, prin crearea unui scut impotriva a tot ceea ce ar putea sa aduca suferinta. De asemenea, tendinta creierului uman este de a retine de-a lungul timpului, numai acele amintiri care sunt placute si non-agresive, restul le "ingroapa" in subconstient. Acestea pot in momente de stres sa rabufnesca la nivelul constient si atunci se intampla un dezechilibru emotional.

Desigur ca precautia este foarte buna pentru ca ne ajuta sa ne protejam de tot ceea ce este agresiv, iar la un nivel mai extins, acest instinct de conservare care este in spatele ei, asigura perpetuarea speciei.flower santa

prea profund pentru mine!
Sus In jos
carmen
Senior
Senior
carmen


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 52
Reputatie : 0
Puncte : 6427
Data de inscriere : 27/11/2006

este precautia buna la ceva? Empty
MesajSubiect: Re: este precautia buna la ceva?   este precautia buna la ceva? Icon_minitimeJoi Dec 07, 2006 12:32 am

Mister Bond, daca ati ramas nemancat in seara asta, treceti pe la raionul "de-ale gurii" ca poate a mai ramas ceva si va satisfaceti poftele.


@ Badea, ai trecut de la poezie la fotbal?
Sus In jos
james...james bond
Bleu
Bleu



Numarul mesajelor : 11
Varsta : 93
Reputatie : 0
Puncte : 6427
Data de inscriere : 27/11/2006

este precautia buna la ceva? Empty
MesajSubiect: Re: este precautia buna la ceva?   este precautia buna la ceva? Icon_minitimeJoi Dec 07, 2006 9:35 am

Fara de aere nu se poate ,din experienta invatam, vrei sa experimentam o fasole impreuna donsoara sfanta??? stadionul acela nu mai exixta l am aruncat in aer . Cool era plin de teroristi Cool Cool Cool
Sus In jos
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6443
Data de inscriere : 25/11/2006

este precautia buna la ceva? Empty
MesajSubiect: Re: este precautia buna la ceva?   este precautia buna la ceva? Icon_minitimeJoi Dec 07, 2006 10:41 am

haha, daca faci tu fasolea experimentam cum sa nu Smile dar unde iti este avatarul?
Sus In jos
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6443
Data de inscriere : 25/11/2006

este precautia buna la ceva? Empty
MesajSubiect: Re: este precautia buna la ceva?   este precautia buna la ceva? Icon_minitimeJoi Dec 07, 2006 3:11 pm

Giulia, Badita al nostru e cam mahmur si a inceput sa prinda glas dar nu pricepe ce ai postat, nu vrei sa-i traduci si pe intelesul lui, ca e pacat sa ramana baiatul nelamurit Smile
Sus In jos
Giulia
Senior
Senior
Giulia


feminin
Numarul mesajelor : 179
Varsta : 50
Reputatie : 0
Puncte : 6429
Data de inscriere : 25/11/2006

este precautia buna la ceva? Empty
MesajSubiect: Re: este precautia buna la ceva?   este precautia buna la ceva? Icon_minitimeJoi Dec 07, 2006 3:55 pm

Sfinta Vineri a scris:
Giulia, Badita al nostru e cam mahmur si a inceput sa prinda glas dar nu pricepe ce ai postat, nu vrei sa-i traduci si pe intelesul lui, ca e pacat sa ramana baiatul nelamurit Smile

Ta aperi de suferinta din dragoste ca sa nu ajungi sa te sinucizi. No, ii bine?
Sus In jos
https://dirobenelu.forumgratuit.ro
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6443
Data de inscriere : 25/11/2006

este precautia buna la ceva? Empty
MesajSubiect: Re: este precautia buna la ceva?   este precautia buna la ceva? Icon_minitimeJoi Dec 07, 2006 4:04 pm

Shocked
Sus In jos
Giulia
Senior
Senior
Giulia


feminin
Numarul mesajelor : 179
Varsta : 50
Reputatie : 0
Puncte : 6429
Data de inscriere : 25/11/2006

este precautia buna la ceva? Empty
MesajSubiect: Re: este precautia buna la ceva?   este precautia buna la ceva? Icon_minitimeJoi Dec 07, 2006 4:06 pm

Sfinta Vineri a scris:
Shocked


Nu ii bine cum am tradus chestiunea cu conservarea... altfel nu mai stiu...No affraid lol! lol! lol! flower
Sus In jos
https://dirobenelu.forumgratuit.ro
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6443
Data de inscriere : 25/11/2006

este precautia buna la ceva? Empty
MesajSubiect: Re: este precautia buna la ceva?   este precautia buna la ceva? Icon_minitimeJoi Dec 07, 2006 4:19 pm

aplauze Laughing

In orice caz e bine ca s-a mai pomenit cuvantul 'precautie'
Chiar si Badita uitase sobectul Laughing ...asta se trage de la aerele lu' James Bond Laughing
Sus In jos
Badea
Senior
Senior
Badea


Numarul mesajelor : 231
Varsta : 53
Reputatie : 0
Puncte : 6427
Data de inscriere : 27/11/2006

este precautia buna la ceva? Empty
MesajSubiect: Re: este precautia buna la ceva?   este precautia buna la ceva? Icon_minitimeVin Dec 08, 2006 1:11 am

james...james bond a scris:
Fara de aere nu se poate ,din experienta invatam, vrei sa experimentam o fasole impreuna donsoara sfanta??? stadionul acela nu mai exixta l am aruncat in aer . Cool era plin de teroristi Cool Cool Cool
Ai inceput sa-ti renegi echipa favorita?
Stadionul exista, dar e pe duca echipa si antrenorul, sau te gandeai sa arunci in aer stadionul cu tot cu echipa? Shocked
Sus In jos
james...james bond
Bleu
Bleu



Numarul mesajelor : 11
Varsta : 93
Reputatie : 0
Puncte : 6427
Data de inscriere : 27/11/2006

este precautia buna la ceva? Empty
MesajSubiect: Re: este precautia buna la ceva?   este precautia buna la ceva? Icon_minitimeVin Dec 08, 2006 6:21 pm

Pai pe aia de la presa si oficiali cine nu vrea sa i arunce in aer ,
Daca ma supar acum ii arunc ca doar sunt james...james bond Cool
dar mai bine ca noi decat a la jiji ,cu echipa nu am nimic tot respectul dar de ciobani ....HAI sti tu cine Laughing
Sus In jos
Badea
Senior
Senior
Badea


Numarul mesajelor : 231
Varsta : 53
Reputatie : 0
Puncte : 6427
Data de inscriere : 27/11/2006

este precautia buna la ceva? Empty
MesajSubiect: Re: este precautia buna la ceva?   este precautia buna la ceva? Icon_minitimeVin Dec 08, 2006 8:12 pm

james...james bond a scris:
Pai pe aia de la presa si oficiali cine nu vrea sa i arunce in aer ,
Daca ma supar acum ii arunc ca doar sunt james...james bond Cool
dar mai bine ca noi decat a la jiji ,cu echipa nu am nimic tot respectul dar de ciobani ....HAI sti tu cine Laughing

Am avut si vom avea mereu/ boala pe tigani/ ne p......m pe ei la infinit/ m... lui cine stim noi Laughing
Nu arunca stadionul in aer ca o sa jucati la noi si numai asta o sa auziti Laughing
Sus In jos
Badea
Senior
Senior
Badea


Numarul mesajelor : 231
Varsta : 53
Reputatie : 0
Puncte : 6427
Data de inscriere : 27/11/2006

este precautia buna la ceva? Empty
MesajSubiect: Re: este precautia buna la ceva?   este precautia buna la ceva? Icon_minitimeVin Dec 08, 2006 8:22 pm

Sfinta Vineri a scris:


In orice caz e bine ca s-a mai pomenit cuvantul 'precautie'
Chiar si Badita uitase sobectul Laughing ...asta se trage de la aerele lu' James Bond Laughing

de la aerele lui mister bond am uitat sa mai fiu precaut si m-am expus...dar tot imi fac eu timp si pentru sfintia voastra Smile
Sus In jos
carmen
Senior
Senior
carmen


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 52
Reputatie : 0
Puncte : 6427
Data de inscriere : 27/11/2006

este precautia buna la ceva? Empty
MesajSubiect: Re: este precautia buna la ceva?   este precautia buna la ceva? Icon_minitimeVin Dec 08, 2006 8:31 pm

mr. Bond si mr. Badea, aveti din partea mea cate un cartonas galben, ca tot discutati voi de fotbal fara sa fiti precauti faq
Sus In jos
james...james bond
Bleu
Bleu



Numarul mesajelor : 11
Varsta : 93
Reputatie : 0
Puncte : 6427
Data de inscriere : 27/11/2006

este precautia buna la ceva? Empty
MesajSubiect: Re: este precautia buna la ceva?   este precautia buna la ceva? Icon_minitimeSam Dec 09, 2006 12:16 pm

A la james...james bond stie doar de alea rosi ca e un nougty boy8)
acum astept sa ma pedepsesti cu roba pe tine au ba Cool
Dupa cum bine stiti io james nu sunt precaut Cool dai un google si afla why8)
Sus In jos
Continut sponsorizat





este precautia buna la ceva? Empty
MesajSubiect: Re: este precautia buna la ceva?   este precautia buna la ceva? Icon_minitime

Sus In jos
 
este precautia buna la ceva?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ceva frumos
» Buna seara .............. noapte buna
» ceva nou
» ceva indrumari..?
» Fericirea este contagioasa

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: GENERAL-
Mergi direct la:  
|
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente