DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Sindromul PRM

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
LEX
Junior
Junior
LEX


masculin
Numarul mesajelor : 79
Localisation : pe Terra
Emploi : in lumea ideilor
Loisirs : cunoasterea
Reputatie : 0
Puncte : 6266
Data de inscriere : 03/08/2007

Sindromul PRM Empty
MesajSubiect: Sindromul PRM   Sindromul PRM Icon_minitimeSam Oct 27, 2007 9:06 am

incredibil ce poate face rasismul si xenofobia din oameni
la ora actuala, Romania nu are nevoie de nimic altceva decat de plecarea maghiarilor pt. ca daca maghiarii ar pleca, romanii ar duce-o mai bine, ar fi mai prosperi, mai fericiti, si-ar putea plati mai bine taxele si impozitele
paranoia PRM exista ... e un sindrom tare periculos


Sindromul PRM Home_liniesubmeniu
Sindromul PRM Nothing
Initiativa PRM: Prima de plecare de o mie de euro pentru maghiarii care parasesc Romania
Informatia este preluata de agentiile internationale

Sindromul PRM Nothing
PRM a initiat un proiect de lege in care este prevazuta suma de o mie de euro pentru persoanele apartinand minoritatilor nationale care doresc sa plece din Romania in tara mama „pentru ca nu recunosc Marea Unire de la 1 Decembrie 1918”, relateaza NewsIn.

Senatorul PRM, Gheorghe Funar, a declarat, vineri, intr-o conferinta de presa ca prima este valabila doar daca este vorba de o plecare definitiva, iar cheltuielile de transport sunt suportate de la bugetul de stat. Senatorul PRM si-a exprimat, totodata, dorinta ca toti maghiarii posesori ai legitimatiei de maghiar sa paraseasca Romania. Informatia a fost imediat preluata de agentiile internationale de stiri.

Proiectul de lege mai prevede despagubirea din partea statului roman pentru o casa sau apartament si terenul aferent, la pretul pietei, iar cetatenii care doresc sa beneficieze de acest facilitati le pot cere o singura data si doar in perioada stabilita de lege.

„Pentru a descaleca mai usor in pusta maghiara, initiatorii considera ca este bine sa beneficieze pe o perioada de doi ani de anumite facilitati, inclusiv de o prima de plecare definitiva din Romania”, se mai arata in expunerea de motive, unde se face referire la sloganul UDMR pentru alegerile pentru Parlamentul European, „Noua descalecare”.

France Presse a preluat declaratia lui Gheorghe Funar, comentand ca propunerea PRM intervine dupa o radicalizare a principalului partid al minoritatii maghiare, UDMR - aflat la guvernare -, care pledeaza in favoarea autonomiei judetelor unde membrii acestei comunitati - in total de 1,6 milioane persoane - sunt majoritari.

Funar, fost primar al Clujului, este cunoscut atat pentru virulentele luari de pozitie antimaghiare, dar si pentru gesturile excentrice. In perioada mandatului sau, a ordonat vopsirea pubelelor, indicatoarelor si trotuarelor de pe unele artere in culorile drapelului Romaniei, mai noteaza France Presse.

Sa mai spunem ca aceste declaratii vin pe fondul scaderii in sondaje a Partidului Romania Mare. Astfel potrivit ultimului studiu, dat publicitatii de INSOMAR, PRM, alaturi de UDMR si PNG ar atinge pragul electoral de 5%, daca duminica viitoare ar avea loc alegeri legislative, in conditiile in care la alegerile legislative PRM a obtinut 13 procente.

hotnews
Sus In jos
storm
Senior
Senior
storm


Numarul mesajelor : 133
Varsta : 50
Reputatie : 0
Puncte : 6201
Data de inscriere : 17/10/2007

Sindromul PRM Empty
MesajSubiect: Re: Sindromul PRM   Sindromul PRM Icon_minitimeSam Oct 27, 2007 10:37 am

Eu cred ca toate divergentele dintre romani si magiari sint (aproape) exclusiv la nivelul politicii; numai asa isi mai justifica anumite grupari existenta si probabil mai primesc si ceva fonduri pentru diverse campanii

- in zona unde m-am nascut nu prea sint unguri, dar am locuit si-n vestul tarii; si mereu i-am auzit pe romani spunand ca se impaca bine cu ungurii, ca au colegi de scoala, prieteni din randul lor; plus casatoriile mixte
acum evident ca exista extremisti si intr-o tabara si-n cealalata; fiecare padure cu uscaturile ei; dar, cum spuneam, cred sincer ca sint frictiuni politice

- despre situatia din zonele Harghita@Co nu comentez ca nu cunosc

Cat despre relatiile romano maghiare din perioadele anterioare -Evul Mediu dar si mai tarziu daca ne referim la revolutia de la '48 - si pretentiile regalitatii maghiare asupra Ardealului, asta-i alta poveste (putreda!)

dar vorba poetului: Hai sa ne avem ca frati/ toti sintem putin luati! king
Sus In jos
 
Sindromul PRM
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: ROMÂNII SI UNIUNEA EUROPEANA-
Mergi direct la:  
|
Creati un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente