DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Pachetul cu biscuiti

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
LEX
Junior
Junior
LEX


masculin
Numarul mesajelor : 79
Localisation : pe Terra
Emploi : in lumea ideilor
Loisirs : cunoasterea
Reputatie : 0
Puncte : 6162
Data de inscriere : 03/08/2007

Pachetul cu biscuiti Empty
MesajSubiect: Pachetul cu biscuiti   Pachetul cu biscuiti Icon_minitimeVin Aug 10, 2007 9:18 pm

Intr-un aeroport statea o tanara care urma sa faca o calatorie mai lunga. Si-a cumparat de acolo o carte ca sa treaca mai repede timpul si un pachet de biscuiti.

S-a asezat pe un scaun, si-a pus bagajele langa el si s-a apucat sa citeasca.
La un moment dat s-a intors sa ia un biscuit din pachetul de langa ea. A observat cu surprindere ca la mica distanta era asezat un domn care citea un ziar, si care fara sa-i ceara permisiunea a inceput sa ia si el din pachetul de biscuiti.

Cu toate ca s-a simtit indignata, politetea a impiedicat-o sa ii reproseze ca are un comportament nepotrivit. Dar pe masura ce ea lua cate un biscuit, lua si el unul si asta a facut ca pana la urma tanara sa devina foarte nemultumita.

Cand a luat din pachet penultimul biscuit, ea s-a intrebat plina de resentimente:
“Oare indrazneste sa mi-l ia si pe ultimul?”
Barbatul a luat intr-adevar ultimul biscuit, l-a rupt in doua si i-a oferit zambind cald o jumatate.

Simtind ca el a depasit limita bunului simt, tanara s-a ridicat furioasa si s-a indreptat spre un alt colt al salii de asteptare.
A deschis geanta ca sa puna inauntru cartea si… spre marea ei surprindere a vazut inauntru pachetul de biscuiti pe care il cumparase. In acel moment a coplesit-o un sentiment de rusine.

A inteles ca pachetul din care mancase nu era al ei, ci al barbatului care citea ziarul…
El a impartit plin de bunatate chiar si ultima bucatica pe care o avea, fara sa se simta indignat, superior sau furios.

https://www.youtube.com/watch?v=vOR_jq9M53c...ted&search=

MORALA:
Oare de cate ori in viata am mancat biscuitii altcuiva?
Ar fi mai bine ca inainte sa ne grabim sa-i judecam pe altii sa privim cu atentie in jur… si mai ales in sufletul nostru!

Sa dai cand poti, fara sa astepti nimic in schimb, nici macar un multumesc, si sa nu regreti ca ai dat!
Cui dai? Cui are nevoie…
Cat dai? Totdeauna mai mult de cat ai primit!
Sus In jos
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7152
Data de inscriere : 24/11/2006

Pachetul cu biscuiti Empty
MesajSubiect: Re: Pachetul cu biscuiti   Pachetul cu biscuiti Icon_minitimeVin Aug 10, 2007 10:47 pm

Intr-adevar este o teorie inteleapta si eu in general ma conformez, dau fara sa ma gandesc, ca voi fi recompensata!
Uneori insa cand si eu am probleme, m-as bucura ca macar o persoana din cei pe care i-am ajutat, sa ma ajute si pe mine.
Uneori se intampla sa fiu si eu ajutata de alte persoane, nu de cele carora le-am intins eu mana, iar alteori, chiar de persoanele ajutate de mine si bineinteles ca ma bucur, ca totusi mai exista umanitate!
Ceea ce am abservat insa ,este un fapt pe care l-am remarcat, intotdeauna cand ma aflu la "marginea prapastiei", cand cred ca nu mai nici o speranta, se iveste mana salvatoare si ma ridica, ""ingerul meu pazitor"", de fapt cred ,ca este al tuturor Pestilor(zodia mea).
Asa este ,cu cat faci mai mult bine, cu cat te vei simti mai bine,vei primi la randul tau rasplata cuvenita, desi nu o astepti!
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
LEX
Junior
Junior
LEX


masculin
Numarul mesajelor : 79
Localisation : pe Terra
Emploi : in lumea ideilor
Loisirs : cunoasterea
Reputatie : 0
Puncte : 6162
Data de inscriere : 03/08/2007

Pachetul cu biscuiti Empty
MesajSubiect: Re: Pachetul cu biscuiti   Pachetul cu biscuiti Icon_minitimeSam Aug 11, 2007 12:38 am

sanziana a scris:
Intr-adevar este o teorie inteleapta si eu in general ma conformez, dau fara sa ma gandesc, ca voi fi recompensata!
Uneori insa cand si eu am probleme, m-as bucura ca macar o persoana din cei pe care i-am ajutat, sa ma ajute si pe mine.
Uneori se intampla sa fiu si eu ajutata de alte persoane, nu de cele carora le-am intins eu mana, iar alteori, chiar de persoanele ajutate de mine si bineinteles ca ma bucur, ca totusi mai exista umanitate!
Ceea ce am abservat insa ,este un fapt pe care l-am remarcat, intotdeauna cand ma aflu la "marginea prapastiei", cand cred ca nu mai nici o speranta, se iveste mana salvatoare si ma ridica, ""ingerul meu pazitor"", de fapt cred ,ca este al tuturor Pestilor(zodia mea).
Asa este ,cu cat faci mai mult bine, cu cat te vei simti mai bine,vei primi la randul tau rasplata cuvenita, desi nu o astepti!

da, sanziana. "daruieste iubire, izvorul ei nu poate seca niciodata." cu cat dam mai mult, cu atat primim mai mult dar cati oare fac asa? majoritatea inchid o usa si vor sa o ia cu ei, atat de egoisti sunt. fiecare suntem egoisti in felul nostru. nu exista om care sa fie doar generos pt. ca atunci nu este om. este important sa nu lasam egoismul sa ne transforme din oameni, inapoi in primate. animalele nu au constiinta de sine, actioneaza pe baza instinctului iar egoismul lor face parte din instinctul de conservare pe cand cel uman este cu atat mai scarbos cu cat cauta doar placerea proprie. cand Dumnezeu si-a trimis fiul sa fie sacrificat, nu a fost egoist iar noi ne atasam de bani sau alte lucruri materiale ca si cand ele ar fi ale noastre pt. totdeauna cand de fapt nu sunt decat inselari si lucruri trecatoare.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Pachetul cu biscuiti Empty
MesajSubiect: Re: Pachetul cu biscuiti   Pachetul cu biscuiti Icon_minitime

Sus In jos
 
Pachetul cu biscuiti
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: GROAPA CU NISIP-
Mergi direct la:  
|
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente