DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Soldatii antrenati in armata ro printre fortele de elita SUA

In jos 
AutorMesaj
cora
Staff Officer
Staff Officer
cora


feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 47
Reputatie : 0
Puncte : 6499
Data de inscriere : 13/12/2006

Soldatii antrenati in armata ro printre fortele de elita SUA Empty
MesajSubiect: Soldatii antrenati in armata ro printre fortele de elita SUA   Soldatii antrenati in armata ro printre fortele de elita SUA Icon_minitimeDum Iul 22, 2007 11:05 pm

Soldatii antrenati in armata ro printre fortele de elita SUA Mihaijv2

Ieseanul Mihai Mocanu a ajuns in SUA in urma cu 10 ani, el fiind unul dintre castigatorii la Loteria Vizelor. Nu a stat deloc pe ganduri, si-a dat demisia din armata, unde era angajat de cinci ani, si a plecat spre "Taramul Fagaduintei", tocmai in Florida. Acum este angajat cu acte in regula in cea mai puternica forta armata din lume.
Acum se afla momentan in Germania, alaturi de soldatii din trupele speciale americane care sunt cantonate in Europa. In localitatea Bad Mergenheim, aproape de granita cu Franta, soldatul american Mihai Mocanu isi petrece timpul alaturi de alti 500 de colegi, unde fac pregatiri zilnice pentru teatrele de razboi.
"Cand am ajuns in America, m-am gandit ca sunt potrivit sa fiu garda de corp, asa ca m-am angajat la un bar. Am lucrat acolo ceva vreme, pana cand mi-a spus un prieten ca armata americana are nevoie de voluntari. Mi-am zis ca cei cinci ani lucrati in tara in grad de caporal mi-ar putea fi de folos, asa ca am mers la test. Am trecut cu bine toate probele si m-au acceptat. Ma simt mandru ca fac parte din cea mai buna armata din lume", povesteste Mihai.
In cei doi ani de cand este soldat american, asa cum ii place sa-si spuna, Mihai a fost de doua ori in Irak, ultima data in urma cu patru luni, dupa care a fost detasat in Germania, pentru antrenamente.
Ieseanul a marturisit ca nu stie exact daca a impuscat sau nu vreun inamic, dar "de tras am tras la greu". Seful lui Mihai Mocanu, John Shaw, ne-a marturisit ca romanul este cel mai bun dintre soldatii sai, drept dovada fiind titlul de "Soldatul Anului", distinctie ce i-a revenit lui Mihai anul trecut.
"Lupta nu a fost simpla pentru soldati. Au fost monitorizati peste 4.500 de oameni, iar romanul vostru i-a depasit pe toti. Este un soldat foarte bun si cred ca pregatirea din Romania a avut un cuvant de spus", a declarat John.
Mihai este campion european la karate in 1996, iar luna trecuta s-a casatorit cu Elena, o hunedoreanca ce este mandra de sotul ei. ''In august ma duc acasa, la nevasta, in Hunedoara, si vom face si nunta mare, deoarec cununia am facut-o. Apoi ma duc la Iasi sa cumpar inca un apartament si un teren de casa, dupa care mergem la mare o saptamana-doua. La inceputul lui septembrie vin din nou in Germania, mi se termina concediul", mai spune Mihai.

Sursa: Libertatea.ro
Sus In jos
 
Soldatii antrenati in armata ro printre fortele de elita SUA
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Perle din armata romana!
» DEMONI PRINTRE NOI
» Salut, inca un roman printre multi altii.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: NEWS-
Mergi direct la:  
|
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente