DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 MARTISOR...ajutor

In jos 
+2
Badea
muccelmic
6 participan?i
AutorMesaj
muccelmic
Senior
Senior
muccelmic


masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 61
Localisation : Uccle
Emploi : transporturi/logistica
Loisirs : navigatie cu vele/bicicleta/fitness/religie
Reputatie : 0
Puncte : 6360
Data de inscriere : 05/02/2007

MARTISOR...ajutor Empty
MesajSubiect: MARTISOR...ajutor   MARTISOR...ajutor Icon_minitimeDum Feb 18, 2007 10:24 am

Are cineva 'fro idee, de unde pot cumpara un martisor AICI???(belgia)
Acusi vine 01 martie si parca ma simt mai in largul meu, oferind un martisor, de cat...fostul "Valantain'zdei" de care am ras cu toata pofta, privind "oitzele" ce-si plimbau mandrele prin restaurante cu meniu anticipat si un trandafir la usa...lol!
Sus In jos
Badea
Senior
Senior
Badea


Numarul mesajelor : 231
Varsta : 53
Reputatie : 0
Puncte : 6430
Data de inscriere : 27/11/2006

MARTISOR...ajutor Empty
MesajSubiect: Re: MARTISOR...ajutor   MARTISOR...ajutor Icon_minitimeDum Feb 18, 2007 11:40 pm

pai cumpara si tu o broche daca vrei neaparat sa dai ceva de pus pe piept Laughing
Sus In jos
muccelmic
Senior
Senior
muccelmic


masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 61
Localisation : Uccle
Emploi : transporturi/logistica
Loisirs : navigatie cu vele/bicicleta/fitness/religie
Reputatie : 0
Puncte : 6360
Data de inscriere : 05/02/2007

MARTISOR...ajutor Empty
MesajSubiect: Re: MARTISOR...ajutor   MARTISOR...ajutor Icon_minitimeLun Feb 19, 2007 7:17 am

Zanganele,broshe si gablontzuri...stiu si eu ca sunt pe tarabe, cu suta de 'chile... Un cosar, un ghiocel si o gargaritza...inca n-am vazut!
Asta-i tot charmul martisorului cu amintirea lui cu tot!
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6432
Data de inscriere : 26/11/2006

MARTISOR...ajutor Empty
MesajSubiect: Re: MARTISOR...ajutor   MARTISOR...ajutor Icon_minitimeLun Feb 19, 2007 9:37 am

un express mail din Ro?
Sus In jos
Badea
Senior
Senior
Badea


Numarul mesajelor : 231
Varsta : 53
Reputatie : 0
Puncte : 6430
Data de inscriere : 27/11/2006

MARTISOR...ajutor Empty
MesajSubiect: Re: MARTISOR...ajutor   MARTISOR...ajutor Icon_minitimeLun Feb 19, 2007 9:28 pm

muccelmic a scris:
Zanganele,broshe si gablontzuri...stiu si eu ca sunt pe tarabe, cu suta de 'chile...
da may, sunt dar nu m-am referit la din alea...m-am referit si io la ceva mai serihos Laughing

muccelmic a scris:

Un cosar, un ghiocel si o gargaritza...inca n-am vazut!
Asta-i tot charmul martisorului cu amintirea lui cu tot!

eei, macar e bine ca mai sunt fete care cred in martisoare aplauze
Sus In jos
muccelmic
Senior
Senior
muccelmic


masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 61
Localisation : Uccle
Emploi : transporturi/logistica
Loisirs : navigatie cu vele/bicicleta/fitness/religie
Reputatie : 0
Puncte : 6360
Data de inscriere : 05/02/2007

MARTISOR...ajutor Empty
MesajSubiect: Re: MARTISOR...ajutor   MARTISOR...ajutor Icon_minitimeLun Feb 19, 2007 11:20 pm


A crede in martisor...este superficial si poate anacronic... poate mai mult, nostalgia unui gest UNIC ce apartine Romanilor si Bulgarilor... nimeni altcineva din lume nu face acest modest gest de 01 martie!
Acel snuruletz rasucit in "alb si rosu" pe cit de simplu anunta primavara, pe atit de "esential" isi are originea in creatia din "incputuri" unde Creatorul a "impletit" albul(masculinul) cu rosul(femininul) creeand VIATA- este unul din "simbolurile" universului ce se afla la temelie,mai "nou" il putem intilni destul de des-in ritualul painii(alb) si vinului(rosu)...
Luna Martie (Adar in ebraica) se afla sub semnul "trezirii la viata", seva din pomi incepe sa urce spre ramuri-muguri si frunze ce apar intr-o ordine matematica...totul fiind condus de LUMINA ce "creste" pe zi ce trece!
...
Ma opresc aici, cu bucuria "martisorului" modest-simplu si ca mic semn de VIATA- in ceea ce AZI i se spune "life style"
Sus In jos
deklaas
Senior
Senior
deklaas


masculin
Numarul mesajelor : 148
Varsta : 29
Localisation : Bruxelles
Emploi : brainwasher
Loisirs : mirarea. din ea s-a nascut filozofia.
Reputatie : 0
Puncte : 6366
Data de inscriere : 30/01/2007

MARTISOR...ajutor Empty
MesajSubiect: martisor...   MARTISOR...ajutor Icon_minitimeMar Feb 20, 2007 10:21 am

eu am o metoda mai simpla pe care-am aplicat-o si in Romania: ofer un ghiocel sau o floare de primavara.

mi se pare mai frumos decat toate florile din fir de cupru "tapitzate" cu dres de dama, pe care le vindeau dragii nostri compatrioti prin pietze si magazine si pe care le numeau "martisoare".

oferiti-le o floare dragelor noastre doamne si domnisoare si veti vedea efectul :)

Julian DeKlaas
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6432
Data de inscriere : 26/11/2006

MARTISOR...ajutor Empty
MesajSubiect: Re: MARTISOR...ajutor   MARTISOR...ajutor Icon_minitimeMar Feb 20, 2007 3:36 pm

o floare poti da oricand, un martisor nu. si uita-te un pic la explicatia daca de muccelmic....simbolica firului als/rosu, care se pare ca provine dinainte de indo-europenizare....asta e farmecul!
Sus In jos
deklaas
Senior
Senior
deklaas


masculin
Numarul mesajelor : 148
Varsta : 29
Localisation : Bruxelles
Emploi : brainwasher
Loisirs : mirarea. din ea s-a nascut filozofia.
Reputatie : 0
Puncte : 6366
Data de inscriere : 30/01/2007

MARTISOR...ajutor Empty
MesajSubiect: hi hi   MARTISOR...ajutor Icon_minitimeMar Feb 20, 2007 4:12 pm

Neptu, bine ca mi-ai spus. MARTISOR...ajutor Bravos nu vezi o floare ! MARTISOR...ajutor Icon_lol

Julian DeKlaas
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6432
Data de inscriere : 26/11/2006

MARTISOR...ajutor Empty
MesajSubiect: Re: MARTISOR...ajutor   MARTISOR...ajutor Icon_minitimeMar Feb 20, 2007 9:36 pm

Eu tot timpul vad o floare :-)
Sus In jos
muccelmic
Senior
Senior
muccelmic


masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 61
Localisation : Uccle
Emploi : transporturi/logistica
Loisirs : navigatie cu vele/bicicleta/fitness/religie
Reputatie : 0
Puncte : 6360
Data de inscriere : 05/02/2007

MARTISOR...ajutor Empty
MesajSubiect: Re: MARTISOR...ajutor   MARTISOR...ajutor Icon_minitimeMier Feb 21, 2007 7:51 am

"asta-i farmecul!"... daca si pe asta-l umplem cu "inlocuitori" inseamna ca n-am mai inteles nimica!
Acum cand scriu, am langa mine un buchet de lalele si niste ghiocei culesi de pe drumurile din WEnd> personal, n-astept 'fro ocazie anume sa vin acasa cu flori...o fac de cite ori sunt "agatat" de zambetul colorat a unei petale ce-mi iese in cale si impart clipa de frumos, cu ceea ce mi-e drag- jumatatea mea, cum se mai zice :heart:
Martisorul pt mine, va ramine martisor-fie el si din sarma de cupru!
Sus In jos
deklaas
Senior
Senior
deklaas


masculin
Numarul mesajelor : 148
Varsta : 29
Localisation : Bruxelles
Emploi : brainwasher
Loisirs : mirarea. din ea s-a nascut filozofia.
Reputatie : 0
Puncte : 6366
Data de inscriere : 30/01/2007

MARTISOR...ajutor Empty
MesajSubiect: :)   MARTISOR...ajutor Icon_minitimeMier Feb 21, 2007 9:26 am

fiecare are opiniile lui.
ceea ce nu inseamna neaparat ca cineva se inseala si cineva are dreptate. fiecare are dreptatea si realitatea lui. si mai tine si de gusturi.
De gustibus et coloribus non disputandum.

And, dude, relax !MARTISOR...ajutor Beri Nu mai fiti asa seriosi si sobri. MARTISOR...ajutor Icon_smile Eu ma amuz teribil si va asigur ca nu in detrimentul cuiva.

Julian DeKlaas
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6432
Data de inscriere : 26/11/2006

MARTISOR...ajutor Empty
MesajSubiect: Re: MARTISOR...ajutor   MARTISOR...ajutor Icon_minitimeMier Feb 21, 2007 3:34 pm

Pe cine vezi tu serios? Eu sunt f bine dispusa si imi plac discutiile de acest gen. Vezi si mai bine cat de diversa e lumea...
Sus In jos
muccelmic
Senior
Senior
muccelmic


masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 61
Localisation : Uccle
Emploi : transporturi/logistica
Loisirs : navigatie cu vele/bicicleta/fitness/religie
Reputatie : 0
Puncte : 6360
Data de inscriere : 05/02/2007

MARTISOR...ajutor Empty
MesajSubiect: Re: MARTISOR...ajutor   MARTISOR...ajutor Icon_minitimeDum Feb 25, 2007 11:45 am

An de an sarbatoarea de 1 Martie ne readuce speranta, optimismul, credinta în mai bine si spor la toate. Din înclestarea frigului cu razele soarelui, a întunericului cu lumina, dupa ultimele zvârcoliri din zilele babelor, învinge viata, primavara, soarele.
Acest triumf al reînvieri si regenerari nu putea fi invocat decât prim Martisor-pecare îl daruim celor dragi la 'cap de primavara'.
Snurul alb si rosu cu o amuleta(banut, o scoica) l legau parintii la mâna copiilor, îl daruiau flacaii fetelor, îl shimbau fetele între ele cu sens de urare de noroc, de sanatate ca 'argintul curat, ca piatra de râu, ca scoica din ape'.
Martisorul daruit în zorii primei zile din Martie se purta 9-12 zile, uneori chiar pâna la vederea primului pom înflorit, apoi se atârna de ramurile înflorite, crezându-se ca tot astfel va fi si anul celui care l-a purtat.

În Dobrogea martisorul se purta pâna sa venirea berzelor, apoi era aruncat spre analtul cerului ca norocul sa fie 'mare si înaripat'.
'Martisorul' era un dar ce-si trimiteau românii, unul altuia, în ziua de 1 Martie. Se constituia dintr-un banut de aur spânzurat de un gaietan de matase împletit cu fire albe si rosii, pe care persoana ce-l primea în dar îl purta la gât pâna când întâlnea cea dintâi roza înflorita, pe crengile careia depunea apoi darul primit.
Banutul însemna îmbelsugarea, firele albe si rosii ale gaietanului simbolizau fata alba ca crinul si rumena ca roza, iar ofranda facuta reginei florilor era o salutare poetica adresata primaverii.


În satele Transilvaniei Martisorul rosu-alb din lâna se agata la porti, ferestre, la coarnele animalelor, la strungile oilor, la tortile galetilor, pentru îndepartarea deochilui, a spiritelor malefice, pentru invocarea vietii, aputerii regeneratoare care se credea ca ar fi stimulata prin însasi 'culoarea vietii'.
Prima zi a lui Martie se numea în calendarul traditional al satelor carpatine si Drogobete, când fetele se spalau 'cu apa de omat' ca sa fie 'curate, frumoase, albe ca neaua'.

Bihorenii credeau ca însasi apa de ploaie adunata de 1 Martie sau din 'zilele babelor' te face frumos si sanatos, iar în Banat se îndatina ca fetele sa adune stropii de apa sau nea de pe frunzele fragilor din padure sa se spele pe obrajori rostind descântecul 'drogobetelui de dragoste':
'Floare de fraga/ Din luna lui Mart/La toata lumea sa fiu draga / Urâciunile sa le desparti'.

Dupa "Martisorul în traditia româneasca",
Dr. Maria Bocse.
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7317
Data de inscriere : 22/11/2006

MARTISOR...ajutor Empty
MesajSubiect: Re: MARTISOR...ajutor   MARTISOR...ajutor Icon_minitimeDum Feb 25, 2007 12:15 pm

Frumos articol bravo
Sus In jos
http://www.belgianul.com
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6432
Data de inscriere : 26/11/2006

MARTISOR...ajutor Empty
MesajSubiect: Re: MARTISOR...ajutor   MARTISOR...ajutor Icon_minitimeMier Feb 28, 2007 5:16 pm

MARTISOR...ajutor Martisorte0

Pentru toate domnisoarele si doamnele de aici!
Sus In jos
Badea
Senior
Senior
Badea


Numarul mesajelor : 231
Varsta : 53
Reputatie : 0
Puncte : 6430
Data de inscriere : 27/11/2006

MARTISOR...ajutor Empty
MesajSubiect: Re: MARTISOR...ajutor   MARTISOR...ajutor Icon_minitimeJoi Mar 01, 2007 12:01 am

si astea din partea mea

MARTISOR...ajutor Log233065gm2
Sus In jos
mishulyna
Junior
Junior
mishulyna


feminin
Numarul mesajelor : 65
Varsta : 62
Reputatie : 0
Puncte : 6399
Data de inscriere : 06/01/2007

MARTISOR...ajutor Empty
MesajSubiect: Re: MARTISOR...ajutor   MARTISOR...ajutor Icon_minitimeJoi Mar 01, 2007 8:27 pm

In cazul asta as darui unor useri martisoare cu toleranta, respect fata de ceilalti si SANATATE tuturor!
Sus In jos
Continut sponsorizat





MARTISOR...ajutor Empty
MesajSubiect: Re: MARTISOR...ajutor   MARTISOR...ajutor Icon_minitime

Sus In jos
 
MARTISOR...ajutor
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Un vis de primavara si un martisor
» Primul martisor
» Iar un strigat de ajutor
» Ajutor Juridic
» Ajutor social in Belgia

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: GENERAL-
Mergi direct la:  
|
Creati un forum gratuit | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente