DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Desertu

In jos 
+6
azzurra
Delfinas
Sfinta Vineri
Neptuna
sanziana
Alex
10 participan?i
AutorMesaj
Alex
Master
Master
Alex


Numarul mesajelor : 1148
Varsta : 51
Reputatie : 11
Puncte : 7004
Data de inscriere : 17/12/2006

Desertu Empty
MesajSubiect: Desertu   Desertu Icon_minitimeDum Feb 04, 2007 2:18 pm

Iera paci o bokataresa cari shi-o dat demisea vaz si am so-nlocuim noi pa cat so potea.

Prejitura de cari-mi aduk aminte ku placeri e tot SAVARINA si-am gasit si io o reteta probata de o fomeie pe Net pe care o alatur pacilea:

Desertu Savarinagr0

SAVARINA

Ingrediente : 12 oua, 12 linguri de zahar farin, 12 linguri de pesmet, 2 linguri de faina, 1 plic cu frisca, cateva bucati de ciocolata.

Mod de preparare :

Se freaca galbenusurile cu zaharul farin, pana se topeste zaharul. Separat se bat albusurile bine, iar apoi se toarna peste galbenusuri. Se presara cate o lingura de pesmet si cele 2 linguri de faina. Se tapeteaza o cratita, cu ulei si faina, dupa care se toarna compozitia. Dupa ce se raceste compozitia se insiropeaza si se orneaza su frisca si ciocolata.

Declinul este etapa in care iubirea se transforma incet-incet in obisnuinta, iar obisnuinta este dusmanul cel mai mare al unei relatii. Este etapa in care aveti cel mai mult de suferit si se manifesta prin certuri tot mai dese, de cele mai multe ori banale, dar care tind sa se amplifice din ce in ce mai mult si sa creeze o prapastie din ce in ce mai mare intre voi. Aceasta stare de incertitudine se poate prelungi prin diferite incercari de apropiere, cum ar fi intregirea "familiei" cu un nou membru, un animal de casa, insa mai devreme sau mai tarziu tot la certuri se ajunge. Este perioada de suisuri si coborasuri insa impacarea parca nu mai e atat de dulce ca altadata, ci e mai degraba un "must". Compromisurile devin din ce in ce mai mari, la fel si asteptarile si cerintele, care, atunci cand nu se materializeaza, devin frustrari.

Frustrarea este cea mai dureroasa etapa din relatie. Constientizezi ca nu mai merge insa persisti in gresala. Deja este foarte greu sa iesi din relatie, pentru ca ti-e greu sa accepti ca ti-ai irosit ceva ani din viata si pentru ca ti se pare imposibil sa o iei de la capat cu altcineva. Esti confuza: ai vrea sa renunti la aceasta lupta, dar in acelasi timp te temi de singuratate. Iti inchipui ca nu vei mai putea vreodata sa iubesti pe altcineva si ca nimeni nu te va mai putea iubi si prin urmare ca vei ramane singura o viata intreaga. Mai mult decat atat, te temi ca, fiind de atata timp intr-o relatie, ai uitat cum e la vanatoare si risti sa dai peste unul care sa-si bata joc de tine. Adevarul e ca pana nu risti nu castigi! Dar mai stiu ceva: in viata exista multe trenuri care vin si pleaca. De tine depinde pe care il alegi si pe care il lasi sa plece. Asuma-ti responsabilitatea alegerilor facute si fi fericita indiferent de alegere!


Reteta asta de SAVARINA este dintr-o carte mai veche de bucate a lui Nicolae Olexiuc:

Va spun de la inceput, ca aluatul trebuie sa fie moale (chiar daca ajungeti sa-l puneti cu lingura ...e totul bine si veti vedea ca la copt se va inalta considerabil.

Aluatul:
350 g faina
175 g unt
15 g zahar
12 g drojdie
4 oua
50 g lapte
sare
unt pt forma
pesmet --- n-am folosit pt ca formele sint non-stick si doar le-am uns cu unt dar pt alt fel de forma poate trebuie sa veti la indemana.

Nota: Am mai adaugat la aluat un pic de vanilie, coaja de lamaie si portocala …doar pt aroma.

Siropul:
200 g zahar --- dar n-a fost de ajuns asa ca am mai pus 100 gr
200 ml apa --- nu a fost de ajuns asa ca eu am folosit 500 ml

Garnitura:
250 frisca batuta --- eu am folosit un carton intreg de frisca lichida de 470 ml asa sint la mine la supermarket.
fructe confiate --- n-am avut decit niste Maraschino Cherries pt motz
rom dupa gust --- o lingurita mica la tot siropul, am vrut doar sa-i dau aroma
marmelada de caise --- 1 lingura pt fiecare, deci 12 linguri in total.

Aluatul de savarina este asemanator cu cel de cozonac: foarte adevarat insa eu am pus toate in cuva de la masina si am last aparatul sa-si faca de cap vorba vine ...ca nu am scapat aluatul din ochi o secunda.
Cine nu are masina poate sa inceapa dupa metoda lui Olexiuc.

Se cerne faina intr-un castron si se face in ea o gropita in care se pune drojdia dizolvata in lapte cald. Se adauga apoi in gropita ouale, restul de lapte, zaharul, sarea si se amesteca cu faina. La urma se pune untul topit, rece nu cald. Se adauga mirodeniile (astea nu erau in reteta originala). Se amesteca compozitia cu o lingura sau cu o lopatica de lemn si se lasa sa creasca la cald. (a se nota, acest aluat este mult mai moale ca cel de cozonac.
Se ia o forma speciala de savarina, se unge cu unt, se presara cu faina sau cu pesmet si se umple pe jumatate cu aluatul de mai sus. Se lasa sa creasca. Cand s-a ridicat pana la gura formei, se da la cuptor la temperatura de 300°F ( 150°), pt 30 de minute. Savarina coapta se lasa sa se raceasca in forma. Intre timp se pregateste siropul care se toarna peste savarina dupa ce s-a taiat pojghita intarita de deasupra (eu n-am taiat nimic) si s-a racit, se rastoarna savarina pe farfurie, se stropeste cu rom, se unge cu marmelada, iar golul din mijlocul coroanei se umple cu frisca. Se garniseste cu fructe confiate si se sprituieste cu multa frisca. Savarinele mai pot fi coapte si in forme mici de tarte.

Deci eu am impartit aluatul cit de egal in 4 si pe urma fiecare bucata in 3 deci am vrut sa iasa 12 bucati.

Dupa ce proportionati aluatul, cu grija incercati sa faceti un bulgare. Exact ca pe niste chifle pe care le puneti in forme.

1. Reteta spunea ca trebuiesc coapte la foc potrivit insa la mine foc potrivit este temperatura de 350°F. (180°C) si cred ca pt primele 10 minute a fost un pic cam puternic ...pt care am redus temperatura la 300°F (150°C) pt restul de 20 minute.

2. Dupa ce s-au copt am scos tava din cuptor si asa cum erau am pus la fiecare cate o lingurita de sirop in cap si cu o pensula am umezit toata suprafata. Am lasat sa se odihneasca in forma cam 10 minute...dupa care le-am scos pe o tava, le-am pus cu scobitura in sus si am pus in adancitura cate o lingura de sirop lasand sa se absoarba...am repetata operatia pana s-a terminat siropul.
Le-m acoperit si le-am lasat la rece peste noapte.

3. A doua zi...am batut frisca bine cu 6 linguri de zahar si pudra de tartar.
Am taiat savarina pe jumate si am uns parte de jos cu 1 lingura de gem de caise.

4. Cu un cornet am spritat savarina peste gemul de caise, am pus parte de sus si in adancitura formata de tava am spritat frisca...am ornat cu Maraschino cherries.

5. Si asa este gata.
Sus In jos
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7263
Data de inscriere : 24/11/2006

Desertu Empty
MesajSubiect: Re: Desertu   Desertu Icon_minitimeDum Feb 04, 2007 6:24 pm

Arata bine, ti-ai gresit cariera Alex! Smile
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6524
Data de inscriere : 26/11/2006

Desertu Empty
MesajSubiect: Re: Desertu   Desertu Icon_minitimeDum Feb 04, 2007 10:01 pm

mie imi placeau marchizele...ai o reteta si pentru ele :-)
Sus In jos
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6538
Data de inscriere : 25/11/2006

Desertu Empty
MesajSubiect: Re: Desertu   Desertu Icon_minitimeMier Feb 07, 2007 1:14 am

sfintei ii plac eclerele, dar si savarena ta arata ghine Alex flower
Sus In jos
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6538
Data de inscriere : 25/11/2006

Desertu Empty
MesajSubiect: Re: Desertu   Desertu Icon_minitimeVin Feb 09, 2007 2:47 am

ELY a scris:

of of, mai mai, nici in vacanta nu mai poate omul sa mearga Evil or Very Mad

may Ely, iar ai disparut? eu si Alex ti-am facut treaba azi, am luat rolul de gospodine pe noi si tu nimic! Evil or Very Mad
sa stii ca am facut diplomatul ala dar nu mi-a iesit! :|
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6524
Data de inscriere : 26/11/2006

Desertu Empty
MesajSubiect: Re: Desertu   Desertu Icon_minitimeVin Feb 09, 2007 11:53 pm

Multzam mult Ely....ce pofta imi e. Dar ce ma fac, sa sunt la cura...mai astept pana sa dau iama :-)
Sus In jos
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6538
Data de inscriere : 25/11/2006

Desertu Empty
MesajSubiect: Re: Desertu   Desertu Icon_minitimeSam Feb 10, 2007 1:53 am

pai bine may Ely, Neptunei ii dai o reteta de marchezuri si mie un diplomat de piscoturi uscate? cum vine asta? de ce nu mi-ai postat si mie niste eclere faine? :|
Sus In jos
Alex
Master
Master
Alex


Numarul mesajelor : 1148
Varsta : 51
Reputatie : 11
Puncte : 7004
Data de inscriere : 17/12/2006

Desertu Empty
MesajSubiect: TIRAMISU   Desertu Icon_minitimeDum Feb 11, 2007 9:12 pm

Koana Ely, baga mare k vin klientii dupa retzete pacilea:
Io-s ku desertu si beuturile, ia sa vedem ceavem in seara aiasta de dulce ? 
TIRAMISU retzeta domestik, k aia salbatik e ku tarie pîn ea, dar altadata:

Desertu Tiramisu0qm

Ingrediente: 1 pachet piscoturi pentru tiramisu, 1 cutie mascarpone, 1 cutie frisca, 3 oua, 150 g zahar, esenta de rom, cacao, cafea fara zahar sau nes fara zahar

Mod de preparare: Se freaca zaharul cu galbenusurile. Dupa ce amestecul devine spumos, se adauga cutia de mascarpone si se amesteca bine. Separat, se bate frisca si se pune peste compozitia de mai sus, amestecand pana cand se omogenizeaza bine. Se adauga esenta de rom. Intr-un vas, se pune un strat subtire din crema obtinuta, apoi se pun piscoturile (trecute prin cafea), unul langa altul, ca sa acopere toata suprafata vasului. Peste ele se pune un strat de crema, apoi alt strat de piscoturi, terminandu-se cu crema, peste care se pudreaza cacao.
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6524
Data de inscriere : 26/11/2006

Desertu Empty
MesajSubiect: Re: Desertu   Desertu Icon_minitimeDum Feb 11, 2007 9:45 pm

cum rom Alex, tiramisu se face cu Amaretto, nu cu rom affraid
Sus In jos
Alex
Master
Master
Alex


Numarul mesajelor : 1148
Varsta : 51
Reputatie : 11
Puncte : 7004
Data de inscriere : 17/12/2006

Desertu Empty
MesajSubiect: Re: Desertu   Desertu Icon_minitimeDum Feb 11, 2007 9:53 pm

Neptuna a scris:
cum rom Alex, tiramisu se face cu Amaretto, nu cu rom affraid

sunt cel putin vo 10 retzete de Tiramisu diferite, iar una dintre ele este aceasta cu esenta de rom, a nu se confunda cu beutura de rom Gubanos haha , dar o sa mai zbun cateva dak esti guminti beee
Sus In jos
Delfinas
Staff Officer
Staff Officer
Delfinas


Numarul mesajelor : 60
Varsta : 51
Reputatie : 0
Puncte : 6526
Data de inscriere : 23/11/2006

Desertu Empty
MesajSubiect: Re: Desertu   Desertu Icon_minitimeDum Feb 11, 2007 11:38 pm

Dar o reteta de lapte de pasare aveti? Ii mai zice si Ile flotante.
Sus In jos
http://www.google.com
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6538
Data de inscriere : 25/11/2006

Desertu Empty
MesajSubiect: Re: Desertu   Desertu Icon_minitimeLun Feb 12, 2007 12:30 am

ELY a scris:
apai Sfanto, eu iti dau ce reteta vrei dar rogu-te nu mai experimenta ca oricum nu-ti prea iese si parca vad ca-mi strici numele de bucatareasa Very Happy


:bleh: :bleh:
Sus In jos
azzurra
Bleu
Bleu



feminin
Numarul mesajelor : 10
Localisation : Italia
Reputatie : 0
Puncte : 6064
Data de inscriere : 28/02/2008

Desertu Empty
MesajSubiect: Re: Desertu   Desertu Icon_minitimeSam Mar 01, 2008 10:57 am

Desertu Prajiblack009bl0Desertu Prajiblack007aa7



PRAJITURA NEAGRA.
Timp :35 min.
Ingrediente: pentru crema de branza; 250 gr. branza dulce, 65 gr. zahar, 1 ou mare, 1/2 lingurita estrat de vanilie.
pentru aluat: 210 gr. faina, 210 gr. zahar, 3 linguri de cacao, o lingurita de bicarbonat, 250 ml.apa sau lapte, un pic de sare, o lingura de ulei, o lingurita de otet sau lamaie, vanilie.
Amestecati branza cu zaharul cu oul si vanilia ,pana devine o crema.Turnati compozitia intr-o tava unsa.
Amestecati faina, zaharul, cacaoa ,bicarbonatul si sarea ,dupa care adaugati apa, uleiul sucul de lamaie si vanilia. Mestecati bine si apoi varsati compozitia neagra peste cea alba. Daca doriti puteti sa le amestecati usor cu o lingurita ,pentru a crea un efect marmorat. Puneti la cuptor 25-30 min la 180 de grade. Cand s-a racit intoarceti prajitura, cu crema de branza in sus.
Sus In jos
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7263
Data de inscriere : 24/11/2006

Desertu Empty
MesajSubiect: Re: Desertu   Desertu Icon_minitimeSam Mar 01, 2008 6:42 pm

Arata foarte bine, Azzura si cred ca este gustoasa! ;)
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
azzurra
Bleu
Bleu



feminin
Numarul mesajelor : 10
Localisation : Italia
Reputatie : 0
Puncte : 6064
Data de inscriere : 28/02/2008

Desertu Empty
MesajSubiect: Re: Desertu   Desertu Icon_minitimeLun Mar 03, 2008 10:15 am

Desertu B005fg4oq8PRAJITURA "PRIMAVARA"

Timp necesar :30 de minute

Ingrediente:125 gr.de unt (topit sau foarte moale),125 gr.zahar, 125 gr.faina,2 oua, o lingurita praf de copt ,1/2 lingurita bicarbonat stins cu suc de lamaie,un pliculet de zahar vanilinat,2-3 linguri de lapte, scoarta de lamaie.Pentru spuma: 125 gr zahar pudra,un albus de ou si suc de lamaie.
Amestecati toate ingredientele cu mixerul ,apoi varsati compozitia in mici forme , Desertu Icon_exclaim dar nu umpeti mai mult de jumatate.Puteti pune deasupra un pic de gem sau o bucatica de fruct. Lasati in cuptor 20-25 min. ,la 180 de grade.
Bateti albusul cu zaharul pudra(neaparat) 5 min.cu mixerul iar apoi adaugati zeama de lamaie si mai bateti un pic.
Cand s-au racit turtitele puneti spuma deasupra si decorati dupa preferinta.
Sus In jos
azzurra
Bleu
Bleu



feminin
Numarul mesajelor : 10
Localisation : Italia
Reputatie : 0
Puncte : 6064
Data de inscriere : 28/02/2008

Desertu Empty
MesajSubiect: Re: Desertu   Desertu Icon_minitimeMier Oct 22, 2008 3:04 pm

Ce pregatiti bun de Halloween?

Palariile vrajitoarelor.
Ingrediente :pentru biscuiti , 50 gr unt , 2 linguri de cacao , 175 gr faina , 8 gr praf de copt , sare , 2 oua , zahar vanilinat . Pentru crema : 20 gr unt , 250 gr ciocolata , 200 ml. frisca sau smantana. Pentru glazura : 200 gr ciocolata . Pentru decorare: 3 rotite de liquirzia , bombonele colorate.
Se pregateste aluatul de biscuiti amestecand faina , cacaoa , ouale , zaharul vanilia si praful de copt. Se framanta un pic pana se obtine un aluat omogen , se infasoara in folie si se pune la frigider.
Intre timp , se pregateste crema ganache , punand pe foc frisca si untul , apoi cand s-au incalzit se adauga ciocolata taiata in bucatele mici si se amesteca bine pana cand aceasta se topeste. Se ia de pe foc si se pune la racit intr-un vas cu apa rece si ghiata , apoi cu mixerul se bate bine pana se obtine o crema mai tare.
Se intinde o foaie din aluatul pe care l-am tinut la frigider si cu ajutorul unor forme rotunde se taie 6 discuri de 3,5 cm. si 6 discuri de 8 cm. , care se vor aseza pe o tava acoperita cu hartie si se vor pune la copt la 180° , 15 min.
Se topeste pe baie de aburi ciocolata pentru glazura
Crema ganache se spriteaza in forma de con pe biscuitii cei mici , care se vor pune in congelator cateva minute ( sau in frigider) .Cand s-a intarit crema ,se scot si se aseaza pe un gratar apoi se toarna peste ei glazura. Deasemenea si biscuitii cei mari se vor glazura cu ciocolata.
Fiecare con se pune deasupra unui biscuite mare , pentru a se obtine o palarie de vrajitoare . Se bordeaza cu o fasie de caramela liqurizia si se pun bombonelele colorate .
Se pastreaza la frigider pana inainte de a se consuma.

Desertu Hall10

Atentie la paianjen...!

Desertu Pai211
Sus In jos
bic
Junior
Junior



Numarul mesajelor : 98
Reputatie : 0
Puncte : 6076
Data de inscriere : 29/02/2008

Desertu Empty
MesajSubiect: Re: Desertu   Desertu Icon_minitimeMier Oct 22, 2008 3:17 pm

mey, @AZZURRA esti No.1 foame
Sus In jos
azzurra
Bleu
Bleu



feminin
Numarul mesajelor : 10
Localisation : Italia
Reputatie : 0
Puncte : 6064
Data de inscriere : 28/02/2008

Desertu Empty
MesajSubiect: Re: Desertu   Desertu Icon_minitimeMier Oct 22, 2008 4:26 pm

Multumesc ...dar de tortul asta ce zici ?

Tort de branza cu bomboane Raffaello. Smile

Desertu Raff210
Sus In jos
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7263
Data de inscriere : 24/11/2006

Desertu Empty
MesajSubiect: Re: Desertu   Desertu Icon_minitimeMier Oct 22, 2008 5:43 pm

Arata grozav de apetisant, felicitari!
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
catalinabv




Numarul mesajelor : 1
Reputatie : 0
Puncte : 5356
Data de inscriere : 06/02/2010

Desertu Empty
MesajSubiect: Torturi Bucuresti - Dolceprincipessa   Desertu Icon_minitimeSam Feb 06, 2010 6:58 pm

http://www.torturidenunta.dolceprincipessa.ro/index.html

Rafinate, Elegante, Delicioase....
Sus In jos
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7263
Data de inscriere : 24/11/2006

Desertu Empty
MesajSubiect: Re: Desertu   Desertu Icon_minitimeDum Feb 07, 2010 10:40 am

Ce bunatati!
Am fost in Bucuresti in iarna, daca stiam ma duceam direct acolo.
Poate-n vara ma opresc pe-acolo.
Arata superb totul! Desertu Icon_flower
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7409
Data de inscriere : 22/11/2006

Desertu Empty
MesajSubiect: Re: Desertu   Desertu Icon_minitimeDum Feb 07, 2010 6:22 pm

Desertu Icon_scratch ufff ma pus aghiuta sa deschid situl la prajituri... Desertu Foame
Sus In jos
http://www.belgianul.com
sfantul_calinic
Master
Master
sfantul_calinic


feminin
Numarul mesajelor : 1912
Varsta : 69
Localisation : Bucuresti
Emploi : Presedinte Fundatia "Sfantul Ierarh Calinic"
Reputatie : 65
Puncte : 7356
Data de inscriere : 11/10/2008

Desertu Empty
MesajSubiect: Re: Desertu   Desertu Icon_minitimeLun Feb 08, 2010 5:36 pm

Desertu Alba1
Prajitura Alba ca Zapada
Timp Preparare: > 3 h
Ingrediente
Foi:
- 10 linguri lapte
- 10 linguri zahar
- 10 linguri ulei
- 1 lingurita amoniac stins in otet
- 2 oua
- sare
- faina cat cuprinde
Crema:
- 1 litru lapte
- 8 linguri rase faina
- 6 linguri rase zahar
- zeama si coaja de la o lamaie
- 200 g unt
Preparare:
Aluatul:
Se dizolva zaharul in lapte , apoi se adauga ouale ,sarea ,uleiul, amoniacul, se amesteca apoi se pune faina si se framanta un alut potrivit de tare, atat
cat sa se poata intinde 3-4 foi (depinde cat e tava de mare, ingredientele sunt pentru tava mare de la aragaz)
Foile se coc pe dosul tavi presarate cu faina.
Crema:
Desfaceti faina in 10 linguri de lapte rece, adaugati zaharul. Restul de lapte il puneti la fiert impreuna cu coaja de lamaie.
Cand laptele da in fiert (sa aveti dat focul foarte mic)adaugati toata compozitia de lapte rece cu faina, amestecand continuu pana ce incepe din nou sa fiarba.
O lasati sa fiarba pana ce compozitia se dezlipeste usor de vas.
Lasati compozitia la racit, amestecand din cand in cand.A tunci cand se racoreste, puneti untul (lasat de seara in bucatarie) putin cate putin, amestecand energic .
La urma se adaugasi zeama de lamaie, esenta de vanilie, rom dupa preferinta.
Se asambleaza prajitura astfel: foaie crema foaie crema foaie.
Bagati tava cu prajitura intr-o punga de plastic si inchideti-o bine la gura.
Puneti tava la rece pana a doua zi cand o taiati in romburi si o pudrati cu zahar pudra, sau o ornati in functie de gust si inspiratie.

Desertu Icon_biggrin Pofta buna Admin!
PS Trimitem la cerere prin curier. Desertu 1-sifflo
Sus In jos
http://fundatiasfantulierarhcalinic.blogspot.com/
Continut sponsorizat





Desertu Empty
MesajSubiect: Re: Desertu   Desertu Icon_minitime

Sus In jos
 
Desertu
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: RESTAURATIE-
Mergi direct la:  
|
creeaza un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente