DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 ce se intampla?

In jos 
5 participan?i
AutorMesaj
metaldog

metaldog


masculin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 54
Localisation : sint job-in-t-goor
Reputatie : 0
Puncte : 4328
Data de inscriere : 04/09/2012

ce se intampla? Empty
MesajSubiect: ce se intampla?   ce se intampla? Icon_minitimeLun Sept 17, 2012 12:03 am

Abia acum vad ca e cam multa liniste pe acest site si nu inteleg cauza...
S-au mutat romanii in Romania sau Admin e un tiran ca Basescu si nu se poate discuta aici? (e o gluma, Evident!)
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7314
Data de inscriere : 22/11/2006

ce se intampla? Empty
MesajSubiect: Re: ce se intampla?   ce se intampla? Icon_minitimeLun Sept 17, 2012 8:24 am

Admin a scris:
metaldog a scris:
Abia acum vad ca e cam multa liniste pe acest site si nu inteleg cauza...
S-au mutat romanii in Romania sau Admin e un tiran ca Basescu si nu se poate discuta aici? (e o gluma, Evident!)
salut
Bun venit pe acest sit, Metaldog
din pacate trebuie sa-ti dau dreptate ca e multa liniste in ultima perioada pe acest sit dar in niciun caz nu e generata de tirania mea, care de la deschiderea forumului am banat o singura persoana care injura pe toata lumea si nu vrea in niciun caz sa se linisteasca.
motivele sunt multe, ar fi de discutat pe aceasta tema, dar nu cred ca este cazul, oricum nu ar schimba prea multe lucruri, important este ca situl este functional, cei ce doresc o informatie o vor primii in masura cunostiintelor noastre, daca cineva vrea sa se implice si sa-si aduca aportul la dezvoltarea sitului, cu idei noi, cu o, participare mai activa, este bine venit si va avea tot sprijinul meu.
cat despre tirania presedintelui Basescu, poate netraind in România, neurmarind Antena 3, Realitatea si RTVul, chiar daca am acces la aceste posturi via satelit, nu o vad, cum nu o vad nici pe a mea, daca exista vreuna, dar mai stii? niciodata nu e prea tarziu sa o aflu... Laughing
Sus In jos
http://www.belgianul.com
metaldog

metaldog


masculin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 54
Localisation : sint job-in-t-goor
Reputatie : 0
Puncte : 4328
Data de inscriere : 04/09/2012

ce se intampla? Empty
MesajSubiect: Re: ce se intampla?   ce se intampla? Icon_minitimeLun Sept 17, 2012 10:56 pm

Mai intai tin sa va multumesc ptr raspuns si apoi, sa va asigur ca ceea ce am spus privitor la tiranie a fost doar o gluma, ptr ca am remarcat din interventiile postate de catre dvs ca sunteti o persoana toleranta si diplomata chiar si cu cei care dau dovada de lipsa celor sapte ani de acasa... in privinta site-ului tin sa precizez ca am citit cateva subiecte interesante si ca mi-au fost de folos multe din informatiile citite ptr ca mi-au raspuns de fapt la o serie de intrebari al caror raspuns nu-l puteam afla altfel. Acum stiu ca aici, ma pot adresa unor Oameni atunci cand am nevoie de raspunsuri la intrebari sau daca voi avea nevoie de ajutor si ca voi primi raspunsuri pertinente sau ajutorul dorit! In incheierea acestui subiect tin sa multumesc celor care-si rup din timpul lor ptr a raspunde sau a-i lamuri pe cei care apeleaza la bunavointa dumnealor si sa le incredintez de faptul ca sunt si persoane care-i apreciaza si-i respecta !
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7314
Data de inscriere : 22/11/2006

ce se intampla? Empty
MesajSubiect: Re: ce se intampla?   ce se intampla? Icon_minitimeMar Sept 18, 2012 7:38 am

metaldog a scris:
Mai intai tin sa va multumesc ptr raspuns si apoi, sa va asigur ca ceea ce am spus privitor la tiranie a fost doar o gluma, ptr ca am remarcat din interventiile postate de catre dvs ca sunteti o persoana toleranta si diplomata chiar si cu cei care dau dovada de lipsa celor sapte ani de acasa... in privinta site-ului tin sa precizez ca am citit cateva subiecte interesante si ca mi-au fost de folos multe din informatiile citite ptr ca mi-au raspuns de fapt la o serie de intrebari al caror raspuns nu-l puteam afla altfel. Acum stiu ca aici, ma pot adresa unor Oameni atunci cand am nevoie de raspunsuri la intrebari sau daca voi avea nevoie de ajutor si ca voi primi raspunsuri pertinente sau ajutorul dorit! In incheierea acestui subiect tin sa multumesc celor care-si rup din timpul lor ptr a raspunde sau a-i lamuri pe cei care apeleaza la bunavointa dumnealor si sa le incredintez de faptul ca sunt si persoane care-i apreciaza si-i respecta !

merci un raspuns ca acesta ne face sa credem ca munca noastra nu este in zadar si ne da forta de a continua.
Sus In jos
http://www.belgianul.com
Andreea20
Bleu
Bleu



feminin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 47
Localisation : Charleroi Belgique
Reputatie : 0
Puncte : 4415
Data de inscriere : 06/07/2012

ce se intampla? Empty
MesajSubiect: Re: ce se intampla?   ce se intampla? Icon_minitimeMar Sept 18, 2012 2:39 pm

metaldog a scris:
Abia acum vad ca e cam multa liniste pe acest site si nu inteleg cauza...
S-au mutat romanii in Romania sau Admin e un tiran ca Basescu si nu se poate discuta aici? (e o gluma, Evident!)

si eu ma intreb de ce nu este activitate - din pacate cand deschid forumul ma simt mai rau ca la cenaclul flacara;
nu vreau sa deranjez pe nimeni cu afirmatia mea, dar astept sa vad si legatura cu diaspora

o zi buna
Sus In jos
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7168
Data de inscriere : 24/11/2006

ce se intampla? Empty
MesajSubiect: Re: ce se intampla?   ce se intampla? Icon_minitimeMar Sept 18, 2012 6:08 pm

Andreea20, ai dreptate, forumul s-a transformat intr-unul literar, dar daca nu mai sunt subiecte de discutie, tot este bine ca mai exista persoane care scriu, chiar si poezii!
De ce nu vii tu cu idei, cu noutati, sa facem din nou interesant acest forum?
A fost o vreme cand abia asteptam sa mai citesc aici, sa mai raspund la comentarii, dar si eu m-am lasat pe tanjeala. Fiecare asteapta la celalalt sa vina cu ceva nou, sa ne antreneze si pe noi, dar vad ca nimeni nu ia initiativa, in afara de poeti, dar tot este bine ca macar ei au ceva de spus!
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
Alex
Master
Master
Alex


Numarul mesajelor : 1148
Varsta : 50
Reputatie : 11
Puncte : 6909
Data de inscriere : 17/12/2006

ce se intampla? Empty
MesajSubiect: Re: ce se intampla?   ce se intampla? Icon_minitimeMar Sept 18, 2012 6:35 pm

hai sa raspund eu care mai scot nasu' din cand in cand si p'acilea si pe la Gazeta dar care stiu situatia destul de bine.
chiar daca unii se vor simtii jigniti, eu le transmit sa ne privim in oglinda si vom vedea acea parte din noi care nu ne place s-o vedem, din pacate reala, plina de egoism si trufie, care-i fac pe multi sa gandeasca ca de la viata trebuie numa sa ceri dar sa nu dai nimic inapoi, sa nu-ti ajuti semenul pentru ca trebuie sa treaca si el prin ce-ai trecut tu sa se descurce si el cum te-ai descurcat tu si ma opresc aici pentru ca nu vreau sa insir toate calitatile indecente ale natiei noastre.
asta-i motivul pentru care pe un forum este precum scria odata p'un pachet de tigari, "Veni vidi vici" si "pleaca", azi retelele de socializare stil Facebook au luat cireasa de pe tortul forumurilor.
este din ce in ce mai greu sa gasesti oameni care dispun de timp liber si in acelasi timp sa si doreasca sa se implice pentru a ajuta pe altii. românii de aici, in marea lor majoritate nu sunt interesati de acest lucru, este un fel de fiecare pentru el, lui sa-i fie bine, sa aiba ce pune pe masa lui ca sa nu mai amintesc de cazuri cand le dispare graiul românesc cand aud aceasta limba pe strada.
de ce este asa?... ar putea fi o tema de discutie pe mai multe pagini ale sitului, dar pana una alta asta este, diaspora româna din Belgia (ca sa nu generalizez cu cea din alte tari) "este un lucru sublim, dar lipseste cu desavarsire".
chiar daca unii vorbesc in numele ei, sau cred ca daca au v-un sit unde vin zilnic vo 10 românasi sa-si mai zica mnaziua si sa-si mai spele rufele-n public, n-au rezolvat problemele diasporei si nu se pot lauda cu asta... nu asa este si se comporta o comunitate (vezi alte natii: grecii, polonezii, evreii, arabii, turcii etc).
poate sunt mai pesimist, dar dupa atatia ani in care am asteptat sa vad ceva mai mult din partea românilor de aici treptat, treptat, mi-a disparut entuziasmul si am ramas doar cu speranta ca poate v-odata vom fi si noi ca altii.
as putea spune mai multe din bucataria interna a siturilor astea dar oare se merita?... pana una alta adminul se chinuie de ani de zile sa gaseasca macar 2-3 oameni care sa impartaseasca aceasta pasiune si sa ajute la bunul mers al lucrurilor dar nu-i gaseste (fara bani), asa ca... sa lasam timpul sa le rezolve pe toate.
Sus In jos
Andreea20
Bleu
Bleu



feminin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 47
Localisation : Charleroi Belgique
Reputatie : 0
Puncte : 4415
Data de inscriere : 06/07/2012

ce se intampla? Empty
MesajSubiect: Re: ce se intampla?   ce se intampla? Icon_minitimeMar Sept 18, 2012 7:01 pm

sanziana a scris:
Andreea20, ai dreptate, forumul s-a transformat intr-unul literar, dar daca nu mai sunt subiecte de discutie, tot este bine ca mai exista persoane care scriu, chiar si poezii!
De ce nu vii tu cu idei, cu noutati, sa facem din nou interesant acest forum?
A fost o vreme cand abia asteptam sa mai citesc aici, sa mai raspund la comentarii, dar si eu m-am lasat pe tanjeala. Fiecare asteapta la celalalt sa vina cu ceva nou, sa ne antreneze si pe noi, dar vad ca nimeni nu ia initiativa, in afara de poeti, dar tot este bine ca macar ei au ceva de spus!

eu daca astept de la celalalt este doar pentru a-mi pune la dispozitie multiplele informatii pe care le-am acumulat in cei cativa ani in Belgia;
nu am intrebari - imi place mult sa ofer - asta am facut toata viata, fara sa ma laud;
mai ales aici, persoane pe care nu le cunoasteam si care m-au contactat, am facut gratis tot ce mi-a stat in putinta - de la informatii despre orice pana la a-i acompania la cursuri FLE pentru inscriere;

cat despre idei - creierul are tot timpul, doar ca spiritul de intreprinzator si de lider le-am trimis undeva in subconstient

promit oricum cand am noutati - legi etc sa revin
Sus In jos
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7168
Data de inscriere : 24/11/2006

ce se intampla? Empty
MesajSubiect: Re: ce se intampla?   ce se intampla? Icon_minitimeMar Sept 18, 2012 7:22 pm

Stai putin , alex, cum adica nu-i gaseste fara bani, sau persoanele de fata se exclud? Shocked
Eu am fost de la inceput alaturi de admin, l-am sustinut in toate, in masura in care m-am priceput!
Am dat ore de olandeza, cam 20 si nu au mai ramas decat vreo 7, nu stiu de ce; oricum mi-am pierdut destul de mult timp sa tin orele respective, nu reprosez, dar este pacat ca s-au sters! L-am intrebat si pe admin si nu stie cum de-au disparut, nu numai partea audio, dar si lectiile in sine.
Deasemenea sfantul_calinic si-a adus contributia si aici si la Gazeta, ea este unul din stalpii acestui forum, a continuat sa scrie cand aproape nimeni nu mai posta, dar oricum, noi doua nu am dezertat de-aici, nu l-am parasit pe admin.
Tu ai fost cu partea umoristica, ai dus si tu forumul in spate alaturi de noi, deci 3 persoane s-au gasit, care au facut munca voluntara, nu platita si au facut-o din placere!
Este insa adevarat ceea ce spui, ca romanii nu sunt o natie unita, din contra, se aliaza la rau, nu dau sfaturi din motivele pe care le-ai subliniat tu si uite-asa, nu iesim din cercul vicios!
Eu sunt de 27 de ani aici si am crezut ca nu mai exista secrete pentru mine, legate de mentalitatea romaneasca, dar mereu ma surprinde rautatea, egoismul, indiferenta unora care au venit de putin timp aici si nu-i mai intereseaza suferinta altora!
Ma lupt cu morile de vant pe toate forumurile, am devenit "oaia neagra" pe unele, tocmai incercand sa iau apararea unor persoane, sa ajut pe altele, m-am trezit ca toti imi sareau in cap, dovedindu-mi ca nu m-am inselat in ceea ce-i priveste! Nu pot insa sa raman indiferenta la durerea semenilor, a animalalor, nu suport nedreptatea si atunci devin si eu rea, ma apar cu toate puterile, ca o leoaica, de fapt ca o tigroaica, deoarece sunt Tigru in sodiacul chinezesc.
Spre deosebire de altii, eu nu uit niciodata ce-au facut unii oameni pentru mine si daca vor avea nevoie, voi sari intotdeauna, chiar si pentru cei care nu m-au ajutat, voi fi mereu dispusa sa ascult si sa dau sfaturi. Asa sunt eu, viata din Occident nu m-a schimbat si daca esti Om, nu te schimbi , nu vei uita niciodata de unde ai plecat. Nu vei uita ca esti roman si ca nu trebuie sa fii satisfacut ca tu ti-ai realizat un ideal, ci sa te gandesti ce lasi in urma, ce-ai facut pentru alti oameni, ce reprezinti tu in societate, nu numai ca profesie ci si ca persoana!
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7314
Data de inscriere : 22/11/2006

ce se intampla? Empty
MesajSubiect: Re: ce se intampla?   ce se intampla? Icon_minitimeMier Sept 19, 2012 1:08 pm

din pacate cu 3 flower si 1 drapel nu se face sunny primavara Embarassed dar vreau sa le multumesc celor care au ramas fideli flori
Sus In jos
http://www.belgianul.com
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7168
Data de inscriere : 24/11/2006

ce se intampla? Empty
MesajSubiect: Re: ce se intampla?   ce se intampla? Icon_minitimeMier Sept 19, 2012 2:56 pm

Admin a scris:
din pacate cu 3 flower si 1 drapel nu se face sunny primavara Embarassed dar vreau sa le multumesc celor care au ramas fideli flori

admin, situatia este reciproca, tu m-ai ajutat deasemenea cand am avut nevoie, esti unul dintre putinii mei prieteni virtuali! Cool
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
Continut sponsorizat





ce se intampla? Empty
MesajSubiect: Re: ce se intampla?   ce se intampla? Icon_minitime

Sus In jos
 
ce se intampla?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» SE INTAMPLA IN ROMANIA: Noua bancnota de 10 RON a adus dosar penal unei bucurestence

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: GENERAL-
Mergi direct la:  
|
creeaza un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente