DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Inobilati de frumusetea divina

In jos 
AutorMesaj
oniscu
Bleu
Bleu



masculin
Numarul mesajelor : 24
Reputatie : 0
Puncte : 4488
Data de inscriere : 10/06/2012

Inobilati de frumusetea divina Empty
MesajSubiect: Inobilati de frumusetea divina   Inobilati de frumusetea divina Icon_minitimeMier Aug 29, 2012 7:26 pm

Autorul si iubitorul de frumos Creatorul frumusetii este Dumnezeu. El a creat universul ce ne fascineaza si toata frumusetea pamantului ce astazi ne inconjoara, dar a mai creat si o alta dimensiune a frumusetii cea spirituala, pe care o gasim in Cartea Cartilor si in viata acelor oameni ce traiesc invataturile acestei carti. Despre frumusetea infatisarii lui Dumnezeu ni se spune putin in Biblie, ne este prezentat ca o fiinta maiestoasa plina de slava ce sta pe tronul universului. Dar despre sublimul sau caracter revelat prin Isus Hristos este scris foarte mult, frumusetea si profunzimea iubirii divine pentru om este ceea ce ma lasa mut de uimire atunci cand citesc Biblia. Cred ca Isus s-a intrupat pentru a raspunde la intrebarea: Cum este Dumnezeu, sau cat de frumos este caracterul Sau?

Scriitorul rus Dostoievski a facut o afirmatie la care eu personal am meditat mult, el a spus: ,, Frumusetea va salva lumea” iar mai tirziu am inteles ca se referea la frumusetea caracterului lui Hristos. Cind ne gandim la frumusetea Lui Hristos, cred ca ne dam cu totii seama ca este vorba despre ceva nobil un ideal atat de inalt si totusi atat de accesibil omului, la spiritul sau de sacrificiu demonstrat la Golgota, la pulsul inimii Sale ce suspina pentru om. Caracterul Sau in care se impletesc atat de armonios dreptatea si dragostea. Atunci cand El a trait pe pamant si-a desfasurat viata in lumea celor de jos a intalnit oameni apasati de pacate si de poverile vietii ce-si pierdusera bucuria de a mai trai. Insa atunci cand au contemplat frumusetea Sa divina viata lor a devenit altfel, nu au mai simtit ca uneori nici nu mai face sa lupti, sa speri, sa traiesti, au inteles ca trebuie sa rabzi pana la capat conlucrind cu Divinitatea pentru a fi inobilati de frumusete.

Isus din Nazaret ca om a avut o infatisare placuta, insa ceea ce a revolutionat lumea a fost caracterul Sau. Au fost influentati atatia oameni care s-au decis sa faca din aceasta frumusete a Lui esenta vietii lor. Astazi cu totii ne intalnim pe strazile vietii in modul randuit de providenta cu iubirea agape iar modul in care ne deschidem in fata acestei iubiri va determina daca vom deveni niste oameni frumosi din punct de vedere interior. Respingerea acestei iubiri are ca rod intodeauna diformitate morala. Cine devine un primitor al acestei frumuseti divine va fi un om plin de noblete si finete de caracter, iar un astfel de om se va uni intr-o zi cu atatea fiinte nobile din intregul univers incepind eternitatea. Daca vom trai animati de acest ideal lumea si viata vor deveni altfel, vor exista mai multe oaze de fericire iar oamenii vor inceta sa-si mai faca rau unul altuia totul se poate schimba, cel putin in sfera unde fiecare ne desfasuram viata. Despre Fiul omului ni se relateaza in cartea Psalmilor 45;2: ,,Tu esti cel mai frumos dintre oameni, harul este turnat pe buzele tale: de aceea te-a binecuvantat Dumnezeu pe vecie.”

Prima carte a Bibliei, Genesa a fost scrisa de Moise. Un om ce a contemplat atat de mult iubirea lui Dumnezeu si mai ales persoana maiestoasa a lui Hristos. Puterea Sa creatoare ce a creat absolut tot cerul, soarele, luna, stelele, pamantul cu toate frumusetile naturii, magnifica gradina Eden, perechea sfinta acoperita de vesminte de slava, contempland totul nu putem sa nu spunem ce frumos, ce maret. Dar dincolo de aceste lucruri in Biblie exista altceva care fascineaza. Pe paginile acestei carti apar tablouri ale unor dialoguri intre Dumnezeu si omul pacatos, modul cum El trateaza fiinta umana impresioneaza. Iubirea Sa ce se descopera de la primul verset al Bibliei pana la ultimul, citind aceasta carte raman uimit de astfel de grandioase descoperiri ale maiestatii divine. Imi dau seama ca in aceste pagini e un tezaur, o frumusete spirituala purificatoare. Meditand la toate aceste lucruri m-a simt finit in fata infinitului inteleg mai bine cuvintele lui David din psalmul 139:

,,Tu mi-ai intocmit rarunchii, Tu m-ai tesut in pantecele mamei mele: Te laud ca sunt o faptura asa de minunata. Minunate sunt lucrarile Tale, si ce bine vede sufletul meu lucrul acesta! Trupul meu nu era ascuns de Tine, cand am fost facut intr-un loc tainic, tesut in mod ciudat, ca in adancimile pamintului. Cand nu eram decit un plod fara chip, ochii Tai ma vedeau; si in cartea Ta erau scrise toate zilele care-mi erau randuite, mai inainte de a fi fost vreuna din ele. Cat de nepatrunse mi se par gandurile Tale, Dumnezeule, si cat de mare este numarul lor!”

Odata am avut o discutie cu un prieten pe aceasta tema el imi spunea: ,, Citind Evangheliile descoperim actiunea iubirii, frumusetea gandurilor ce gasesc in cuvintele scripturii ,, Dumnezeu este dragoste” fara aceasta frumusete absolut toti ne-am scufunda in ticalosie omeneasca sau chiar demonica. N-ar mai exista nici un standard al neprihanirii pe pamant. Eu insa vreau sa spun ca sunt fascinat de frumusetea spirituala ce se afla in Hristos, fara El viata pentru mine nu mai are sens, pur si simplu m-a prabusesc in materialism, sau intr-o viata condusa de firea pamanteasca. Cred ca umilinta, jertfa si proslavirea lui Hristos ne descopera modul cum ne iubeste Dumnezeu. De asemenea invataturile Sale depasesc tot ce a putut scrie sau exprima omul vreodata. Tot ce este frumos si nobil este inspirat din Cartea Cartilor. Sint impresionat de aceasta carte daca astazi citesc un verset si mi se descopera un lucru, maine voi citi acelasi verset si voi descoperi o noua frumusete spirituala in acelasi verset. Ce nivel inalt a ceea ce inseamna pur si frumos nu exista nici o alta carte ce poate sa stea alaturi da marele manual al intelepciunii divine . Prin prisma acestei carti inteleg ca nu suntem singuri in univers il avem pe Tatal Ceresc, apoi pe Hristos care este fratele neamului omenesc prin intermediul naturii sale umane si de asemenea Mantuitorul nostru al tuturor, prin ceea ce a realizat la cruce. Si mai mult avem un minunat mangaetor-Duhul Sfant care ne atinge atat de delicat inimile avind capacitatea de a transforma si cel mai diform caracter. Dvinitatea doreste sa se implice in vietile noastre, in tot greul care ne zdrobeste. Atunci de ce avem atata teama, atata stres, si compromis cu raul? Pe cand ar fi mult mai usor sa ne incredem in Hristos si sa ne deschidem inimile pentru ca puterea Sa vindecatoare sa restaureze fiintele noastre.”


Sus In jos
 
Inobilati de frumusetea divina
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» DRAGOSTEA DIVINA

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: SPIRITUALITATE ROMÂNEASCA-
Mergi direct la:  
|
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente