DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 salutare

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
ionataan




Numarul mesajelor : 1
Reputatie : 0
Puncte : 4563
Data de inscriere : 28/03/2012

salutare Empty
MesajSubiect: salutare   salutare Icon_minitimeMier Mar 28, 2012 12:26 am

Daca ma poate ajuta cineva cu niste informatii. Am primit oferta de la un prieten sa vin sa lucrez cu el in Belgia la sere undeva pe langa Antwerp. El imi spune ca e bine, adica munca e munca, greu si toate cele, asta nu ma deranjeaza catusi de putin, nu imi e frica de munca, dar, vreau sa stiu cum se comporta angajatorul cu oamenii, cum sunt priviti romanii in special si strainii in general, in acea zona.Daca cineva cunoaste zona sau lucreaza undeva asemanator si imi poate da si mie cateva detalii, o sa ii raman recunoscator Vreau sa stiu in ce ma bag inainte de a lua o decizie de o asemenea importanta.
Sus In jos
Alex
Master
Master
Alex


Numarul mesajelor : 1148
Varsta : 51
Reputatie : 11
Puncte : 6989
Data de inscriere : 17/12/2006

salutare Empty
MesajSubiect: Re: salutare   salutare Icon_minitimeMier Mar 28, 2012 12:25 pm

ionataan a scris:
Daca ma poate ajuta cineva cu niste informatii. Am primit oferta de la un prieten sa vin sa lucrez cu el in Belgia la sere undeva pe langa Antwerp. El imi spune ca e bine, adica munca e munca, greu si toate cele, asta nu ma deranjeaza catusi de putin, nu imi e frica de munca, dar, vreau sa stiu cum se comporta angajatorul cu oamenii, cum sunt priviti romanii in special si strainii in general, in acea zona.Daca cineva cunoaste zona sau lucreaza undeva asemanator si imi poate da si mie cateva detalii, o sa ii raman recunoscator Vreau sa stiu in ce ma bag inainte de a lua o decizie de o asemenea importanta.
pai dupa ce scrii, cred ca cel mai bine ar fi sa iei aceste info de la prietenul tau, care lucreaza deja acolo... (daca ai incredere-n el)
langa Anvers este provincie flamanda deci se vorbeste neerlandeza, eventual te mai poti descurca in engleza si rareori in franceza (chestie de principiu regional).
in general flamanzii sunt corecti (pana la proba contrarie) dar dupa cat banuiesc eu ca ar fi o munca la negru de recomandat e sa nu accepti plata pe luna ci maximum pe saptamana (daca e sa pierzi sa fie paguba cat mai mica) eventual ceri un mic avans ca sa ai de 'toate cele' (ca sa fie si mai mica pierderea in caz de rea vointa din partea celui care plateste).
pai pe straini ii vad de parca nu i-ar mai vede, dar cu toate astea inca se mai poate traii printre ei.
in ceea ce priveste munca in agricultura nu am nici cea mai mica idee in afara de faptul ca nu-ti ramane prea mult timp ca sa te gandesti la alte chestii.
in concluzie: cine nu risca nu castiga!
bafta!
Sus In jos
 
salutare
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Salutare
» Salutare
» Salutare
» Salutare
» Salutare la lume

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: INFORMATII UTILE-
Mergi direct la:  
|
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente