DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Prostitutia vazuta mai altfel:

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
Alex
Master
Master
Alex


Numarul mesajelor : 1148
Varsta : 50
Reputatie : 11
Puncte : 6912
Data de inscriere : 17/12/2006

Prostitutia vazuta mai altfel: Empty
MesajSubiect: Prostitutia vazuta mai altfel:   Prostitutia vazuta mai altfel: Icon_minitimeVin Ian 19, 2007 11:45 am

Este considerata imorala si in consecinta, condamnata. Iar daca privim lucrurile strict din punct de vedere moral, societatea actuala este destul de intransigenta in ceea ce le priveste pe aceste fete, pe care oamenii le dispretuiesc, le desconsidera si chiar le urasc pe cele care o practica. Este vorba despre prostituate.

Prostitutia reprezinta un subiect controversat si poate capata mai multe forme, cum ar fi cea infantila, sau cea masculina, sau poate fi privita ca o forma de exploatare a unei persoane. Totusi, atunci cand spui “prostituata” nu ai sa te gandesti nici la copii, nici la barbati, nici la femeile exportate (sau nu neaparat) si obligate sa se prostitueze. Nu. Primul lucru care o sa-ti vina in cap odata ce auzi acest cuvant sunt “fetele care fac trotuarul”.

Este usor sa uitam ca si ele sunt tot oameni ca si noi, iar motivele pentru care au ajuns in aceasta situatie nu depind intotdeauna de vointa lor. Sunt putine cele care o fac din placere sau, dupa cum ar crede unii, pentru ca este ”usor”. Educatia si mediul in care sunt crescute aceste femei le influenteaza foarte mult puterea de decizie si de asemenea le limiteaza.Este vorba despre femei care ajung sa practice prostitutia pentru ca au fost crescute in ignoranta si pe care nimeni nu le-a invatat ce inseamna respectul si pretuirea propriei persoane.

Pentru multe dintre ele este ceva cat se poate de normal sa isi ofere trupul in schimbul banilor. Daca intrebi o asemenea femeie de ce face asta, iti va raspunde: “de nevoie…”.

Dar, pentru cele mai multe, adevarul este ca nu stiu ca ar putea sa faca si altceva. De aceea, auzind acest raspuns, un om care se considera a fi o persoana cu principii, cu un dezvoltat simt moral si cu o minte mai deschisa datorita educatiei primite in scoala, n-o va crede ci o va judeca si o va condamna fara a lua in calcul posibilitatea ca poate acea femeie n-a avut parte de aceleasi “privilegii” ca si el. Si cand spun “privilegii” ma refer la lucruri elementare cum ar fi scoala si parintii, care sa o invete diferenta dintre bine si rau. Este atat de usor sa judeci si sa condamni, sa te limitezi la a te gandi ca tu esti mai bun decat acea fiinta depravata si josnica, pentru ca tu n-ai face asa ceva. Este usor sa ignori situatiile exceptionale in care poti ajunge sa cazi victima prostitutiei.

Totusi, istoria demonstreaza ca au existat perioade in care prostitutia n-a fost atat de dispretuita precum este astazi. In Grecia antica, prostitutia era un fenomen foarte des intalnit si incurajat. Exista chiar prostitutia sacra ce avea loc in templele zeitei Afrodita. In Evul Mediu multe femei din familii bogate si respectate alegeau sa devina curtezane, acestea fiind deosebit de culte si educate si erau singurele femeie care erau tratate ca fiind egale barbatilor.

Lasand sentimentele la o parte si privind lucrurile strict din punct de vedere legal, stim ca in cele mai multe din statele europene sa iau masuri pentru inlaturarea prostitutiei. Totusi exista destule tari in care aceasta este incurajata sau chiar legala, cele mai permisive fiind Germania si Olanda. Este bine de stiut faptul ca legislatia impotriva prostitutiei, acolo unde exista, rareori ii pedepseste pe clienti. Daca oamenii nu ar mai apela la serviciile lor, acestea n-ar mai avea nici un motiv sa practice aceasta “meserie”. Dar avand in vedere ca ea exista “de cand lume” si, daca n-a dispatut pana acum, nu prea sunt sanse sa dispara nici in viitor, unicul mod in care o putem face mai acceptabila este sa incercam s-o controlam, oferindu-i un mediu legal.

Un articol de Druscuta

Intrebarea pe care mi-o pun eu: este acest fenomen benefic pt o societate ?... (poate barbatii ar spune DA Laughing )
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6432
Data de inscriere : 26/11/2006

Prostitutia vazuta mai altfel: Empty
MesajSubiect: Re: Prostitutia vazuta mai altfel:   Prostitutia vazuta mai altfel: Icon_minitimeSam Ian 20, 2007 3:38 pm

Alex a scris:

Intrebarea pe care mi-o pun eu: este acest fenomen benefic pt o societate ?... (poate barbatii ar spune DA )

tu ce crezi???;-)

pai intrebarea ar fi mai bine: poate acest fenomen fi exclus din societate?
eu nu cred. asa cum spune si in articol, sexualitatea, mai ales a femeii, este vazuta in mod diferit in diferite societati si in alte ere, insa ramane un 'subiect' de baza....
Sus In jos
 
Prostitutia vazuta mai altfel:
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Legile vietii, si altfel de legi...
» CASA POPORULUI VAZUTA DIN PLAN ASTRAL

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: GENERAL-
Mergi direct la:  
|
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente