DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 cum sa fac?

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
AL-RAISA
Senior
Senior
AL-RAISA


feminin
Numarul mesajelor : 260
Varsta : 50
Localisation : NL
Reputatie : 3
Puncte : 5923
Data de inscriere : 30/05/2009

cum sa fac? Empty
MesajSubiect: cum sa fac?   cum sa fac? Icon_minitimeVin Apr 09, 2010 8:59 am

De curand ne-am mutat in casa noua. Acum ca tot incep zile mai bune, adica cu soare, m-am gandit ca e cazul sa curatam piatra din jurul casei, care e verzuie. Normal e terasament turnat cu pietricele albe.
Problema mea e; am auzit ca se curata mai bine cu otet pur. Eu dincolo foloseam masina aceea cu presiune de apa, pe care eu o numesc Vap.
Cum curatati voi piatra sau dalele din piatra? Ce ma sfatuiti sa folosesc?
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7409
Data de inscriere : 22/11/2006

cum sa fac? Empty
MesajSubiect: Re: cum sa fac?   cum sa fac? Icon_minitimeVin Apr 09, 2010 11:57 am

AL-RAISA a scris:
De curand ne-am mutat in casa noua. Acum ca tot incep zile mai bune, adica cu soare, m-am gandit ca e cazul sa curatam piatra din jurul casei, care e verzuie. Normal e terasament turnat cu pietricele albe.
Problema mea e; am auzit ca se curata mai bine cu otet pur. Eu dincolo foloseam masina aceea cu presiune de apa, pe care eu o numesc Vap.
Cum curatati voi piatra sau dalele din piatra? Ce ma sfatuiti sa folosesc?
cumperi de la ALDI (sau alt super market) un bidon de 3L de clor lichid (JAVEL) si il diluezi putin cu apa (sau nu) il bagi intr-o pompa de stropit si-l pulverizezi pe pietrele verzi (mare atentie sa nu ajunga clorul pe iarba sau flori ca mor imediat)
apoi lasi totul asa, bei o cafea cum sa fac? Icon_lol si cand termini cafeaua nu mai este nimic verde, speli cu apa curata sa se duca clorul (sau lasi asa sa-si faca treaba ploaia cum sa fac? Icon_lol ) si gata.
sunt solutii speciale pt asa ceva dar costa mult iar rezultatul este tot asa de bun (daca nu chiar superior) folosind clor lichid.
apropo si eu trebuie sa fac asta azi cum sa fac? Icon_lol
ATENTIE:
unde cadde clorul pe pantofi, sau haine raman pete albe care nu se mai scot decat cu foc.
Sus In jos
http://www.belgianul.com
AL-RAISA
Senior
Senior
AL-RAISA


feminin
Numarul mesajelor : 260
Varsta : 50
Localisation : NL
Reputatie : 3
Puncte : 5923
Data de inscriere : 30/05/2009

cum sa fac? Empty
MesajSubiect: Re: cum sa fac?   cum sa fac? Icon_minitimeSam Apr 10, 2010 9:44 am

multumesc, insa pot face asta indiferent de vremea de afara? Folosind otetul aveam nevoie de 2 zile cu soare (zice lumea)
inca ceva. Treaba asta cu clorul, e normala? Adica mai foloseste lumea pe-aici? Ma gandesc sa nu creada vecinii ca am inebunit. Am si aleea din fata usii de curatat si nu de alta da' miroase.
Merci inca o data , sa ai spor si tu!
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7409
Data de inscriere : 22/11/2006

cum sa fac? Empty
MesajSubiect: Re: cum sa fac?   cum sa fac? Icon_minitimeSam Apr 10, 2010 4:21 pm

AL-RAISA a scris:
multumesc, insa pot face asta indiferent de vremea de afara? Folosind otetul aveam nevoie de 2 zile cu soare (zice lumea)
inca ceva. Treaba asta cu clorul, e normala? Adica mai foloseste lumea pe-aici? Ma gandesc sa nu creada vecinii ca am inebunit. Am si aleea din fata usii de curatat si nu de alta da' miroase.
Merci inca o data , sa ai spor si tu!
toti desteptii o fac cu clor, ceilalti cu produse cumparate special care costa de 5 ori pretul
miroase f putin pana speli cu apa curata si atat.
trebuie sa fie uscat pana bei o cafea ti-am spus, ai sa vezi ca dispare verdele si apare alb ca varul sau culoarea pietrelor sau a dalelor.
spor la treaba cum sa fac? Icon_exclaim
Sus In jos
http://www.belgianul.com
tgeorgescu
Junior
Junior



masculin
Numarul mesajelor : 97
Varsta : 51
Localisation : Zwolle
Emploi : somer
Reputatie : 0
Puncte : 6248
Data de inscriere : 14/12/2007

cum sa fac? Empty
MesajSubiect: Re: cum sa fac?   cum sa fac? Icon_minitimeDum Apr 11, 2010 8:29 pm

O reteta pe care am auzit-o de la un fel de ruda: otet cu detergent lichid (de ex. Axion). Il torni peste plantele de care vrei sa scapi.
Sus In jos
http://intellect-club.nl.eu.org
Continut sponsorizat





cum sa fac? Empty
MesajSubiect: Re: cum sa fac?   cum sa fac? Icon_minitime

Sus In jos
 
cum sa fac?
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: CASA SI GRADINA-
Mergi direct la:  
|
Creati un forum gratuit | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente