DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Primit pe e-mail, trist dar adevarat!

In jos 
AutorMesaj
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7173
Data de inscriere : 24/11/2006

Primit pe e-mail, trist dar adevarat! Empty
MesajSubiect: Primit pe e-mail, trist dar adevarat!   Primit pe e-mail, trist dar adevarat! Icon_minitimeVin Iun 19, 2009 7:52 am

Serban Huidu

Va acuz! (de ce m-am săturat de România)

Luni, 8 Iunie 2009

Am folosit în titlu două sintagme: una este titlul celui mai cunoscut manifest al tuturor timpurilor semnat de Emile Zola, iar cel de-al doilea e mult mai recent, și a creat panică pe vremea lui Iliescu, când un grup de intelectuali ardeleni, în frunte cu Sabin Gherman, declarau tare și răspicat că s-au săturat de patria mumă! Am să dezvolt putin, chiar dacă nu mă pot compara nici cu Zola și nici nu-mi iau câmpii să mă retrag la Monaco, unde să-mi trăiesc liniștit viața, îngurgitând o rentă viagera de urmaș de la vreun soț miliardar!

Mă enervează în tara asta mizeria, mucurile de țigări aruncate pe geam la stop, rahații și lătrăturile câinilor proprietate personala sau vagabonzi, blocurile cu apartamente mici și înghesuite, cu mașini mai scumpe decât apartamentul parcate în fața lor. Mă copleșește mirosul de ghenă din verile fierbinți, casele care se învârt după soare, dar care au niște desfundături de străzi în față și ostentația cu care potentații își plimbă mașinile de sute de mii de euro pe străzile fără noimă, dar cu borduri, ale patriei.

Mă exasperează ca nu avem autostrăzi, drumuri, căi ferate, infrastructură în general, dar suntem plini de lucrări și pasaje inutile, cu care băieții deștepți găuresc bugetul. Îmi plesnesc venele în cap când realizez că ne-au mințit ani și ani, cu realizări mărețe, prunețe și mălăiețe, iar în realitate nimic din indolența noastră milenară nu s-a schimbat. Ba mai mult, ne mint în continuare cu zâmbetul pe buze: nu e așa, domnu’ Berceanu, că faceți 832 de kilometri de autostradă până în 2012? Hai sictir, că ne insulți inteligența!

Mă scoate din minți că și-au făcut un renume din șpaga încasată, că suntem o țară cu corupție fără corupți, dar cu spectacol de circ la DNA, cu o justiție fără scrupule, dar cu un simț tactil al dracu’ de dezvoltat. Simt că am un Nagasaki în cap când văd un ghiolban înjurând o femeie, pentru simplu motiv că e la volan, sau când băieții de băieți sparg în cluburi cu târâturi siliconate milioanele furate de tații lor cu ajutorul sistemului ticăloșit! La munca, mă luzărilor, nu la tras pe nas praf cumparat, fireste, din milioanele făcute pe mustața lu’ ăl bătrân, ori din pădurile exportate de guzganul rozaliu senior!

Îmi vine să urlu când plătesc impozitele ca boul, pentru a primi în schimb spitale infecte, unde în 2009 încă se face hepatită de la transfuzii sangvine și în care-ți plătești și simpla aspirină. Tot pentru impozite plătite suntem răsplătiți cu un învățămant în care ministrul garantat de un analfabet notoriu interzice sportul, mișcarea și teoria evoluție pe motiv că sunt inutile.

Mă uit cu greață la emisiunile politice, cu realizatori ciutaci, libidinoși și scelerați, care pupă în c** patronii tv și interesele lor fără pic de demnitate și moralitate. Mi se face rău când văd președinți plângând la comandă sau șefi de partide “suferind” lângă pensionari, din vârful piramidelor de bani pe care uită să-i pună în declarațiile de avere! Mă sufoc de indignare când un cioban cu 2 clase și fără nici cea mai elementară noțiune de bun simt rotește miliardele și grohăie grobian în fiecare seară la televizor ce “salvator al saivanului” și ce “buricul pământului” e el! Marș mă la pârnaie de unde ai ieșit, oligofren ce esti, și pe celălat tribun trimite-l la balamuc, unde-i e locul!

Mă revolt când văd pipițe întreținute, pline de ifose, sugând banii miliardarilor de carton sau pițipoance pe post de “noua clasa politică”. Îmi fierbe sangele în vene când impostura atinge cote maxime. Vreți un exemplu? Veniți în București să vedeți cum a reușit chirurgu’ (care are mai nou gânduri să devină președinte) să pună tot orașul pe butuci, cu concursul celorlalți primari, la fel de “pricepuți” ca el!

Mă satur de România imediat ce deschid televizorul și văd defilând în curul gol ciumace și naomi, sau cum caută lobotomizatul de ogica rămășițele Elodiei. De rostogolorile urduroase ale nichitei pe asfalt, în cautarea unei sinucideri nesigure nu mai spun nimic, că și așa face domnu’ Dan banu’ grup de pe urma nefericiților care încă-l cred “amărâtul” de serviciu și patronul “televiziunii poporului”. Șeful televiziunii popoului, mă nagâț de Caracal, asta ești!

Îmi provoacă repulsie să văd la știri cum Esca îi prezintă pe guța și adrian piticul minunat încasând bani fără număr pentru tanguirile jalnice. Bani pe care-i strâng cu sacii, și pe care nu plătesc nici lețcaie de impozit. Că “impozitele e pentru fraieri”, nu pentru “minoritatea discriminată”, supusa stereotipurilor, și pe care am exportat-o cu succes în toată Europa, de ne spun ăia Gipsyland, nu România!

Toate acestea mă distrug incet, și VĂ ACUZ PE VOI, cei care sunteți la fel de oripilati ca și mine de ceea ce se întâmplă, cei care gândiți că maine copilul vostru trebuie să se mute în altă țară pentru o viață normală, VĂ ACUZ că intoarceți capul și suportați cu stoicism toate porcăriile astea care vă omoară câte un pic în fiecare zi. VĂ ACUZ că vă complaceți în mlaștina asta, din care știm sigur că nu avem scăpare! Pentru că vedeți voi, nimic nu e mai plăcut pentru scârbele descrise mai sus decât nepăsarea și indiferența celor cu bun simț!

Ce ziceți? Inventam partidul bunului simț? Din păcate, mă uit la mine, mă uit la voi și tare mi-e teamă că nimeni nu o să plătească vreo cotizatie in partidul asta. Trist, dar adevărat. În România asta, eu nu mă mai regăsesc demult, traiesc doar cu speranța, utopică evident, că vom reusi să facem o țară paralelă în care lăturile și ororile care ne distrug să dispară!

Noapte buna, România, oriunde te-ai afla!
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
 
Primit pe e-mail, trist dar adevarat!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Inainte de decizia de la Haga, o firma a primit dreptul de explorare maritima
» Ce trist!!
» Salariu belgia Brut/Net...trist de simplu!!!
» Patriotism adevarat
» CUM SA FII UN ADEVARAT CRESTIN?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: GENERAL-
Mergi direct la:  
|
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente