DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Piatra naturala .

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
sherlock
Senior
Senior
sherlock


Numarul mesajelor : 134
Varsta : 43
Reputatie : 3
Puncte : 6609
Data de inscriere : 25/11/2006

Piatra naturala . Empty
MesajSubiect: Piatra naturala .   Piatra naturala . Icon_minitimeMar Iun 02, 2009 8:27 am

Vreau sa-mi amenajez peretii exteriori ai casei si am gasit piatra asta naturala fasonata, foarte potrivita .
Treaba ii ca mie imi trebuiesc doar placi de maxim 3 cm grosime, oare piatra asta ii asa, sau ii ca o bucata de caramida ?

Cunoasteti voi pe cineva in romania care vinde piatra naturala ?
M-ar interesa un producator, ca daca o cumpar din magazin ii mult mai scumpa .

Iaca link-ul la piatra care imi palce mie mult de tot .
A, si pentru asta am nevoie de acordul primariei ?


http://www.bizoo.ro/firma/creativestone/vanzare/13479/img/Piatra-naturala-fasonata#1
Sus In jos
bic
Junior
Junior



Numarul mesajelor : 98
Reputatie : 0
Puncte : 6076
Data de inscriere : 29/02/2008

Piatra naturala . Empty
MesajSubiect: Re: Piatra naturala .   Piatra naturala . Icon_minitimeMar Iun 02, 2009 11:56 am

In Belgia am vazut astfel de pietre decorative de fatada sub forma de placi de 20x40 cm (pot varia dimensiunile) la magazinele Gamma.
Nu mai imi aduc aminte de pret (era la m², dar ele erau ambalate in cutii de carton de 2 sau 3 m² fiecare).
In orice caz, banuiesc ca este mai convenabil de luat de aici decat sa le aduci din România, din cauza transportului.
Ceea ce stiu sigur este ca trebuia luat autorizatie de la Comuna pentru a schimba infatisarea fatadei (nu vorbesc aici de o simpla vopsea ci de aceste pietre false care se lipesc peste peretele de fatada si care face sa adauge inca 2-3 cm in plus la fatada)
Comuna iti da voie pentru ca nu depasesti cu mult, dar trebuie intrebat, decat sa iei o amenda apoi, sau sa te faca sa le dai jos. sansa
Sus In jos
sherlock
Senior
Senior
sherlock


Numarul mesajelor : 134
Varsta : 43
Reputatie : 3
Puncte : 6609
Data de inscriere : 25/11/2006

Piatra naturala . Empty
MesajSubiect: Re: Piatra naturala .   Piatra naturala . Icon_minitimeMar Iun 02, 2009 12:49 pm

La Gamma ?
Exact ca si piatra din link-ul ala pus de moi ?

Pai sa ma uit si eu pe internet , sa vad ce preturi au pe-aici ...


merci . beri
Sus In jos
AL-RAISA
Senior
Senior
AL-RAISA


feminin
Numarul mesajelor : 260
Varsta : 50
Localisation : NL
Reputatie : 3
Puncte : 5923
Data de inscriere : 30/05/2009

Piatra naturala . Empty
MesajSubiect: Re: Piatra naturala .   Piatra naturala . Icon_minitimeMar Iun 02, 2009 1:22 pm

Am vazut ca piatra preferata de tine are culoarea bej. O cunostinta de-a mea locuieste in NL, a vrut sa-si vopseasca casa cu alb-bej si nu a primit autorizatia. Dupa cum observi toate casele in NL sunt rosii. Acuma poate mai depinde si de primaria fiecarui sat/oras. Eu zic totusi sa ai totul in regula apoi cauta piatra. Succes
Sus In jos
sherlock
Senior
Senior
sherlock


Numarul mesajelor : 134
Varsta : 43
Reputatie : 3
Puncte : 6609
Data de inscriere : 25/11/2006

Piatra naturala . Empty
MesajSubiect: Re: Piatra naturala .   Piatra naturala . Icon_minitimeMar Iun 02, 2009 1:33 pm

AL-RAISA a scris:
Am vazut ca piatra preferata de tine are culoarea bej. O cunostinta de-a mea locuieste in NL, a vrut sa-si vopseasca casa cu alb-bej si nu a primit autorizatia. Dupa cum observi toate casele in NL sunt rosii. Acuma poate mai depinde si de primaria fiecarui sat/oras. Eu zic totusi sa ai totul in regula apoi cauta piatra. Succes
Primaria ar trebui sa-mi faca acest favor, ca si eu le-am facut lor . lol!

Chiar sunt curioasa .
Sus In jos
bic
Junior
Junior



Numarul mesajelor : 98
Reputatie : 0
Puncte : 6076
Data de inscriere : 29/02/2008

Piatra naturala . Empty
MesajSubiect: Re: Piatra naturala .   Piatra naturala . Icon_minitimeMar Iun 02, 2009 2:11 pm

cel mai bine este sa te interesezi la primarie inainte sa cheltuiesti bani pe materiale, sar putea sa-ti ceara si o schita a ceea ce vrei sa faci (se poate face la mana nu neaparat de un arhitect pentru ca nu este o lucrare la structura casei)
Piatra falsa de ornament este la fel ca cea din imagine, sunt modele diferite dar de regula de culoarea aia bej (unele mai albicioase) sunt placi care se lipesc cu un produs special la fel cum ai pune faianta pe perete si iti da impresia ca este casa facuta din piatra
pretul nu este foarte mic dar daca iei in considerare ca numai sa vopsesti o fatada cu vopsea speciala de exterior costa destul, eu zic ca face investitia.
Sus In jos
sherlock
Senior
Senior
sherlock


Numarul mesajelor : 134
Varsta : 43
Reputatie : 3
Puncte : 6609
Data de inscriere : 25/11/2006

Piatra naturala . Empty
MesajSubiect: Re: Piatra naturala .   Piatra naturala . Icon_minitimeMar Iun 02, 2009 2:40 pm

Am vazut cum arata piatra falsa, dar nu ne place, se vede ca nu-i adevarata ...
Lasa ca oricum am niste drumuri la primarie saptamana viitoare si intreb atunci ce si cum .

Dar cu piatra asta ce-mi place mie , ar arata casuta superba . lol!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Piatra naturala . Empty
MesajSubiect: Re: Piatra naturala .   Piatra naturala . Icon_minitime

Sus In jos
 
Piatra naturala .
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: CASA SI GRADINA-
Mergi direct la:  
|
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente