DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Academia Gheorghe Hagi la Constanta

In jos 
AutorMesaj
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7402
Data de inscriere : 22/11/2006

Academia Gheorghe Hagi la Constanta Empty
MesajSubiect: Academia Gheorghe Hagi la Constanta   Academia Gheorghe Hagi la Constanta Icon_minitimeMier Apr 08, 2009 10:27 am

Mesaj preluat din Gazeta de Belgia http://www.belgianul.com/roman
Gheorghe Hagi, fostul mare international, si-a prezentat, astazi, la Constanta, proiectul Academiei de Fotbal care îi poarta numele, despre care spune ca va reprezenta o alternativa pentru copii si juniori.
"Mi-am dorit sa deschid acesta Academie pentru a oferi o alternativa pentru copii si juniori. Am ales sa ma implic în proiectele pentru tineri pentru ca, atunci când lucrezi cu tineri, succesul este garantat. Acest proiect se numeste TTT, adica Timp, Tineri, Talent=Succes. Mi-am luat timp, pentru ca daca nu ai timp, nu îi poti forma pe copii si nu poti sa-i aduci la un anumit standard. Am crescut cu Cruyff si cu Olanda, era normal sa ne inspiram de la Ajax. Încercam si noi sa luam de la ei, dar avem si noi ceva al nostru. Tinerii trebuie sa aiba talent, pentru ca daca nu ai talent, nu poti face performanta. Proiectul este de viitor si sper sa avem un succes foarte mare", a spus Hagi.
Fostul mare fotbalist a afirmat ca proiectul Academiei îl va costa în jur de 10 milioane de euro si va reprezenta cel mai mare proiect privat din Europa de Est destinat initierii, formarii, dezvoltarii si pregatirii juniorilor pentru performanta la cel mai înalt nivel.
Lucrarile la Academia Gheorghe Hagi vor debuta în aceasta vara, însa pâna atunci, ea va functiona în cadrul complexului Iaki: "Îmi doresc ca pâna în 2011 Academia sa fie finalizata, sa fie functionala. Ea va fi amplasata la Constanta, pentru ca am dorit întotdeauna sa ma întorc de unde am plecat. Este o zona cu un potential foarte bun. Suprafata va fi de 70.000 de metri patrati si va avea 9 terenuri, plus trei cladiri cu diverse facilitati".
Gheorghe Hagi a dezvaluit si ce sisteme de joc vor învata copii la Academia sa: "Toti copiii vor plati o taxa de 1,5 milioane de lei vechi, în care va intra echipamentul personalizat. Copiii cu parinti care au un venit mediu sub 12 milioane nu vor plati taxa, ea va fi suportata de Fundatia Gheorghe Hagi. Noi vom implementa copiilor jocul ofensiv, astfel ca vor învata doar 3 sisteme de joc: 4-3-3, 3-4-3, 4-3-2-1", a spus Hagi, care a mai afirmat ca Academia va avea 3 nivele de pregatire, în functie de vârsta copiilor: 7-9 ani (150 de copii), 10-12 ani (75 de copii) si 13-18 ani (66 de copii).
Fostul capitan al nationalei României a declarat în încheiere ca jucatorii de la Academia sa nu vor sustine probe la echipele la care vor fi vânduti: "Jucatorul îsi va alege destinul, dar manageri vom fi noi, daca vor dori asta, si cred ca vor dori. Vom încerca sa alegem ceea ce e mai bun pentru ei. Unul dintre obiectivele Academiei este pregatirea juniorilor pentru trecerea la fotbalul profesionist si activarea la o echipa de club. În vederea acestui scop, Academia va avea o echipa în Liga a III-a, care se va numi Viitorul Constanta, unde vor activa cei mai buni juniori din cadrul Academiei «Gheorghe Hagi»."
Bravo Hagi, noi iti dorim succes si de ce nu cativa din micuti "hagi" la viitoarea echipa nationala a României. bravo
Sus In jos
http://www.belgianul.com
 
Academia Gheorghe Hagi la Constanta
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Pe faleza la Constanta
» Romania-litoral
» Curse Blue Air: Constanta Bruxelles
» Amor nebun pe faleza din Constanta

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: INFORMATICA, SAT-TV, GPS, NET, AUTO, SPORT...-
Mergi direct la:  
|
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente