DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 ce lucruri/obiceiuri v-a impresionat la inceput?

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
Sfinta Vineri
Expert
Expert
Sfinta Vineri


Numarul mesajelor : 615
Varsta : 117
Reputatie : 0
Puncte : 6531
Data de inscriere : 25/11/2006

ce lucruri/obiceiuri v-a impresionat la inceput? Empty
MesajSubiect: ce lucruri/obiceiuri v-a impresionat la inceput?   ce lucruri/obiceiuri v-a impresionat la inceput? Icon_minitimeSam Dec 16, 2006 11:26 am

Majoritatea dintre noi locuim aici (fie in Olanda sau Belgia) de multi ani.
Care au fost primele voastre impresii despre tara adoptiva?

Eu am venit aici in 1983. In Romania pe atunci se dadeau multe produse pe cartela, dar eu fiind copil cand am venit, nu au fost diferentele materiale care m-au impresionat la inceput si nici cele politice (referitor la libertatea de aici).

Ce m-a impresionat pe mine a fost diferenta de scoala, de materia care se preda in Ro pe atunci si ce se preda aici la scoala.

In Ro, noi in clasa a cincea faceam algebra si geometrie. Copiii olandezi faceu adunari si scaderi simple in genul de 12+34.
Un 7 ca nota aici in Olanda, era si este- considerat o nota buna, iar eu in Ro cu un 7 nu indrazneam sa ma duc acasa.
Ma bufnea rasul cand vedeam un carnet al unui mandru elev olandez cu note de 7 si de 6 in el si ma gandeam ca in Romania erai consideart aproape analfabet daca aveai un asemenea carnet.
Sus In jos
sfarleaza
Junior
Junior
sfarleaza


Numarul mesajelor : 74
Varsta : 103
Reputatie : 0
Puncte : 6522
Data de inscriere : 10/12/2006

ce lucruri/obiceiuri v-a impresionat la inceput? Empty
MesajSubiect: Re: ce lucruri/obiceiuri v-a impresionat la inceput?   ce lucruri/obiceiuri v-a impresionat la inceput? Icon_minitimeSam Dec 16, 2006 3:14 pm

Pe mine m'a surprins faptul ca nu vedeam cetateni turmentati pe strada Smile Nici unul care sa se duca la el acasa clatinandu'se, in stilul binecunoscut. Si totusi vedeam destui prin baruri golind paharele cu sete... Am inteles mai apoi ca lumea se intorcea acasa la volan Very Happy Very Happy
Sus In jos
http://www.injustices.be
sanziana
Staff Officer
Staff Officer
sanziana


Numarul mesajelor : 1365
Varsta : 74
Reputatie : 18
Puncte : 7256
Data de inscriere : 24/11/2006

ce lucruri/obiceiuri v-a impresionat la inceput? Empty
MesajSubiect: Re: ce lucruri/obiceiuri v-a impresionat la inceput?   ce lucruri/obiceiuri v-a impresionat la inceput? Icon_minitimeDum Dec 17, 2006 9:18 am

In legatura cu invatamantul sunt de acord ca la scoala generala nu prea sa invata si sistemul de notare este cu totul altul decat in Ro. dar la liceu se incepe cu invatatul si din aceasta cauza multi copii raman repetenti, deoarece nu sunt obisnuiti cu ritmul, trecerea este prea brusca.
La facultate insa pot sa spun eu, care mi-am facut studiile in tara si am facut 2 ani aici de Filologie(limba franceza), ca nu se compara ca exigenta.
Nu spun ca s-ar preda mai bine sau mai mult, vorbesc de sistemul de notare; aici intr-adevar aproape nu exista nota 10 la facultate, daca ai 9 esti exceptional, cu 7 esti multumit, nu exista ca-n Ro. studenti numai de nota 10!
Aici te umilesc si cu nota 1, spre deoasebire de Ro. unde chiar daca la examen dadeai biletul inapoi si nu raspundeai nimic, tot iti dadea profesorul nota 4, aici chiar un 5 este greu de luat la facultate, deci sistemul de invatamant superior este altfel, n-as putea spune mai dificil, este diferit si ca predare si ca examinare.
De exemplu in tara am avut nota 10 la examenul de limba franceza, in anul 1 la Facultatea de Drept, iar aici cand am inceput studiul limbii franceze, este adevarat ca o faceam in limba olandeza, deci mai dificil, m-am multumit cu un 7 la gramatica si un 8 la conversatie, fiind note bune aici, in grupa a fost un singur 9, grupa fiind formata din 15 oameni, asa ca nu este chiar simplu sa studiezi aici!
Aceste este motivul ca unii studenti la Universitate, sunt deja de 6-7 ani
si inca mai studiaza, unii ca nu vor inca sa lucreze, iar altii deoarece nu reusesc s-o termine in 4 ani.
Nu trebuie sa subestimam invatamantul aici, cel de scoala generala nu este grozav, dar liceul si studiile superioare sunt recunoscute si-n alte tari, invatamantul din Olanda, fiind bine cotat in lume!Cool
Sus In jos
http://jurtrad.own0.com/
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 26/11/2006

ce lucruri/obiceiuri v-a impresionat la inceput? Empty
MesajSubiect: Re: ce lucruri/obiceiuri v-a impresionat la inceput?   ce lucruri/obiceiuri v-a impresionat la inceput? Icon_minitimeDum Dec 17, 2006 8:19 pm

Eu fiind venita in 90 ma impresionau magazinele pline, si lumea frumos si colorat imbracat. Tin minte ca am fost in primele zile la un Scapino, nu am uitata nici acum cata incaltamine era la un loc.

M-a impresionat faptul ca olandezii erau atat de convinsi ca sunt singurii pe lume care il sarbatoresc pe Mos Nicolae. Si ca la rand la posta trebuie sa stai frumos in spatele linii trase, nu sa te ingramadesti la ghiseu si sa te impingi in coate.
La supermarket era scotch/banda adeziva si hartie de impachetat si nimeni nu o lua frumos cu el la el acasa.
La scoala toti copii se duceau pe bicicleta iar eu in Romania fusesem scoasa in fata clasei ca indraznisem sa vin in uniforma de pionier pe bicicleta la scoala.
Tot la scoala unele materii se predau atat de altfel si asa cum s-a mai spus notele erau altfel date.

Etc...

Dar ce m-a impresionat f negativ este cand am fost in prima vizita si mi s-a oferiat o banana si am intrebat frumos daca mai pot sa iau una dintr-un cos plin de banane si portocale. S-a facut o sedinta ad hoc de familie, s-a dezbatut subiectul si mi s-a spus: nu, este destul un ape zi. Iar eu, praspat venita din Romania de dupa revolutie....:-(
Sus In jos
Continut sponsorizat





ce lucruri/obiceiuri v-a impresionat la inceput? Empty
MesajSubiect: Re: ce lucruri/obiceiuri v-a impresionat la inceput?   ce lucruri/obiceiuri v-a impresionat la inceput? Icon_minitime

Sus In jos
 
ce lucruri/obiceiuri v-a impresionat la inceput?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cinci lucruri de care femeile se tem cel mai mult in viata
» Zece lucruri care ar putea schimba radical lumea
» Obiceiuri de Craciun In Bucovina
» Obiceiuri de Craciun In Bucovina - continuare

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: GENERAL-
Mergi direct la:  
|
Creati un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente