DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Sa discutam si noi despre "Legea ascultarii telefoanelor"...

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
sfantul_calinic
Master
Master
sfantul_calinic


feminin
Numarul mesajelor : 1912
Varsta : 69
Localisation : Bucuresti
Emploi : Presedinte Fundatia "Sfantul Ierarh Calinic"
Reputatie : 65
Puncte : 7263
Data de inscriere : 11/10/2008

Sa discutam si noi despre "Legea ascultarii telefoanelor"... Empty
MesajSubiect: Sa discutam si noi despre "Legea ascultarii telefoanelor"...   Sa discutam si noi despre "Legea ascultarii telefoanelor"... Icon_minitimeSam Ian 31, 2009 8:48 pm

Ziua de 20 ianuarie este una trista pentru Romania, pentru ca un mare roman s-a dus la groapa. Noi ramanem mai saraci si cu aceleasi probleme idioate cu care ne mancam zilele.
Astfel, incepand de astazi:
- toti operatorii de telefonie fixa si mobila sunt obligati sa stocheze timp de 6 luni toate datele (cine, de unde, pe cine, ce numar, cand, cat) legate de un apel telefonic, atat pentru apelurile voce cat si pentru SMS
- din 15 martie toti providerii de Internet sunt obligati sa stocheze timp de 6 luni toate datele despre emailuri (cine, cui, cand, ora conectarii la Internet, ora deconectarii de la Internet)
- din 15 martie toti providerii de Internet sunt obligati sa stocheze timp de 6 luni toate datele despre navigarea pe Internet (cine, ce IP, data si ora conectarii, data si ora deconectarii).
Legea are numarul 298 / 2008 si se poate vizualiza dand click pe acest rand:
http://www.cdep.ro/proiecte/2008/400/30/9/pr439_08.pdf
Si acum intrebarile:
- Ce efecte credeti ca are aceasta lege ?
- Credeti ca pe baza acestei legi vi se vor asculta telefoanele ?
- Ce va deranjeaza cel mai mult ?
- Ce drepturi considerati ca vi se incalca ?
- Totusi... CARE ESTE SCOPUL ? Pentru ca legea NU PARE sa permita inregistrarea apelurilor in sine, al SMS-urilor, al site-urilor pe unde se navigheaza, al continutului emailurilor...


Ultima editare efectuata de catre sfantul_calinic in Joi Feb 12, 2009 10:11 am, editata de 1 ori
Sus In jos
http://fundatiasfantulierarhcalinic.blogspot.com/
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7316
Data de inscriere : 22/11/2006

Sa discutam si noi despre "Legea ascultarii telefoanelor"... Empty
MesajSubiect: Re: Sa discutam si noi despre "Legea ascultarii telefoanelor"...   Sa discutam si noi despre "Legea ascultarii telefoanelor"... Icon_minitimeSam Ian 31, 2009 9:33 pm

sfantul_calinic a scris:
Ziua de 20 ianuarie este una trista pentru Romania, pentru ca un mare roman s-a dus la groapa. Noi ramanem mai saraci si cu aceleasi probleme idioate cu care ne mancam zilele.
Astfel, incepand de astazi:
- toti operatorii de telefonie fixa si mobila sunt obligati sa stocheze timp de 6 luni toate datele (cine, de unde, pe cine, ce numar, cand, cat) legate de un apel telefonic, atat pentru apelurile voce cat si pentru SMS
- din 15 martie toti providerii de Internet sunt obligati sa stocheze timp de 6 luni toate datele despre emailuri (cine, cui, cand, ora conectarii la Internet, ora deconectarii de la Internet)
- din 15 martie toti providerii de Internet sunt obligati sa stocheze timp de 6 luni toate datele despre navigarea pe Internet (cine, ce IP, data si ora conectarii, data si ora deconectarii).
Legea are numarul 298 / 2008 si se poate vizualiza dand click pe acest rand:
http://www.cdep.ro/proiecte/2008/400/30/9/pr439_08.pdf
Si acum intrebarile:
- Ce efecte credeti ca are aceasta lege ?
- Credeti ca pe baza acestei legi vi se vor asculta telefoanele ?
- Ce va deranjeaza cel mai mult ?
- Ce drepturi considerati ca vi se incalca ?
- Totusi... CARE ESTE SCOPUL ? Pentru ca legea NU PARE sa permita inregistrarea apelurilor in sine, al SMS-urilor, al site-urilor pe unde se navigheaza, al continutului emailurilor...
Asta se poate intampla in Romania dar nu cred ca este legal din dpdv al legilor Europene, de moment ce aici nu sunt adoptate astfel de masuri. Sunt convins ca vor avea repercursiuni venite de la Consiliul European asupra celor care vor sa valideze o lege neconstitutionala si care incalca intimitatea individului.
In niciun caz acest sit nu va stoca sau nu va inlesnii vreo actiune de natura sa lezeze interesul privat al membrilor sai si va spun eu sincer ca in momentul cand vreo lege sau autoritate va cere sau impune acest lucru, eu prefer sa inchid acest sit imediat, deoarece nu pot fi partas la o incalcare a drepturilor pe care le-am oferit membrilor atunci cand au venit pe acest sit.
Sus In jos
http://www.belgianul.com
angelarusu
Expert
Expert
angelarusu


Numarul mesajelor : 716
Reputatie : 11
Puncte : 5920
Data de inscriere : 17/01/2009

Sa discutam si noi despre "Legea ascultarii telefoanelor"... Empty
MesajSubiect: Re: Sa discutam si noi despre "Legea ascultarii telefoanelor"...   Sa discutam si noi despre "Legea ascultarii telefoanelor"... Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 10:58 am

Admin a scris:
sfantul_calinic a scris:
Ziua de 20 ianuarie este una trista pentru Romania, pentru ca un mare roman s-a dus la groapa. Noi ramanem mai saraci si cu aceleasi probleme idioate cu care ne mancam zilele.
Astfel, incepand de astazi:
- toti operatorii de telefonie fixa si mobila sunt obligati sa stocheze timp de 6 luni toate datele (cine, de unde, pe cine, ce numar, cand, cat) legate de un apel telefonic, atat pentru apelurile voce cat si pentru SMS
- din 15 martie toti providerii de Internet sunt obligati sa stocheze timp de 6 luni toate datele despre emailuri (cine, cui, cand, ora conectarii la Internet, ora deconectarii de la Internet)
- din 15 martie toti providerii de Internet sunt obligati sa stocheze timp de 6 luni toate datele despre navigarea pe Internet (cine, ce IP, data si ora conectarii, data si ora deconectarii).
Legea are numarul 298 / 2008 si se poate vizualiza dand click pe acest rand:
http://www.cdep.ro/proiecte/2008/400/30/9/pr439_08.pdf
Si acum intrebarile:
- Ce efecte credeti ca are aceasta lege ?
- Credeti ca pe baza acestei legi vi se vor asculta telefoanele ?
- Ce va deranjeaza cel mai mult ?
- Ce drepturi considerati ca vi se incalca ?
- Totusi... CARE ESTE SCOPUL ? Pentru ca legea NU PARE sa permita inregistrarea apelurilor in sine, al SMS-urilor, al site-urilor pe unde se navigheaza, al continutului emailurilor...
Asta se poate intampla in Romania dar nu cred ca este legal din dpdv al legilor Europene, de moment ce aici nu sunt adoptate astfel de masuri. Sunt convins ca vor avea repercursiuni venite de la Consiliul European asupra celor care vor sa valideze o lege neconstitutionala si care incalca intimitatea individului.
In niciun caz acest sit nu va stoca sau nu va inlesnii vreo actiune de natura sa lezeze interesul privat al membrilor sai si va spun eu sincer ca in momentul cand vreo lege sau autoritate va cere sau impune acest lucru, eu prefer sa inchid acest sit imediat, deoarece nu pot fi partas la o incalcare a drepturilor pe care le-am oferit membrilor atunci cand au venit pe acest sit.

Mie personal mi se pare deja ca se incalca drepturile omului . Adica noi nu mai aveam dreptul la intimitate trebuie sa fim atenti ceea ce scriem pe messenger sau pe net , telefon , mesaje si tot asa . pai atunci eu nu mai inteleg care va mai fi solutia noastra de a comunica fara sa avem retineri ca cineva poate afla tot ceea ce noi scriem , vorbim .
Sus In jos
http://www.ganduri-online.ro
sfantul_calinic
Master
Master
sfantul_calinic


feminin
Numarul mesajelor : 1912
Varsta : 69
Localisation : Bucuresti
Emploi : Presedinte Fundatia "Sfantul Ierarh Calinic"
Reputatie : 65
Puncte : 7263
Data de inscriere : 11/10/2008

Sa discutam si noi despre "Legea ascultarii telefoanelor"... Empty
MesajSubiect: Re: Sa discutam si noi despre "Legea ascultarii telefoanelor"...   Sa discutam si noi despre "Legea ascultarii telefoanelor"... Icon_minitimeDum Feb 01, 2009 12:11 pm

angelarusu a scris:
Mie personal mi se pare deja ca se incalca drepturile omului . Adica noi nu mai aveam dreptul la intimitate trebuie sa fim atenti ceea ce scriem pe messenger sau pe net , telefon , mesaje si tot asa . pai atunci eu nu mai inteleg care va mai fi solutia noastra de a comunica fara sa avem retineri ca cineva poate afla tot ceea ce noi scriem , vorbim .
Pe coclauri, in parcuri, pe plaje, in pesteri rupestre...in mijlocul naturii daca avem secrete, pe la colturi. Dar nu, ca asta miroase deja a barfa. Ce sa ne mai facem acum?
Avem libertatea de a ne exprima puntul de vedere. Problema e ca toata aceasta munca de ascultare si urmarire costa enorm. De unde bani?
Parca secretele unei lovituri de stat sau altceva de genul acesta, adica de a pune in pericol societatea se discuta pe mess, net, telefon sau sms. Ori infractiuni (cum a fost cea cu furtul armelor din unitatea militara de la Ciorogarla), comercializarea drogurilor si altele, la fel. Copilarii si risipa de energie si mijloace financiare.
Ce secrete avem noi? Pentru 2-3 prosti s-a facut un capat de tara.
Sau poate asa vad dumnealor sa-si justifice activitatile. Vezi Doamne ei muncesc, si ii intereseaza ca noi sa dormim linistiti.
Asta e opinia mea. Dar va rog sa va spuneti parerea asupra acestei hotarari.
Sus In jos
http://fundatiasfantulierarhcalinic.blogspot.com/
Continut sponsorizat





Sa discutam si noi despre "Legea ascultarii telefoanelor"... Empty
MesajSubiect: Re: Sa discutam si noi despre "Legea ascultarii telefoanelor"...   Sa discutam si noi despre "Legea ascultarii telefoanelor"... Icon_minitime

Sus In jos
 
Sa discutam si noi despre "Legea ascultarii telefoanelor"...
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» "Caut Belgia in zadar" emisiune TV despre viitorul Belgiei
» "Iordanitul" si "Cumetria Femeilor"
» ""cultura"" americana

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: GENERAL-
Mergi direct la:  
|
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente