DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Din Canada in Belgia. CUM ?

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
enter




Numarul mesajelor : 8
Reputatie : 0
Puncte : 5764
Data de inscriere : 18/12/2008

Din Canada in Belgia. CUM ? Empty
MesajSubiect: Din Canada in Belgia. CUM ?   Din Canada in Belgia. CUM ? Icon_minitimeJoi Dec 18, 2008 10:46 pm

Buna !

Sunt user nou pe forum, am studiat forumul si tot mi-am prins urechile Crying or Very sad Poate cineva sa ma dezmeticeasca in urmatoarele probleme ? :

--- Cetatenia canadiana ma ajuta cu ceva sa obtin permis de munca sau rezidenta belgiana ?

--- Daca vin in Belgia cu pasaport romanesc, care sunt pasii de urmat ? Am inteles ca trebuie sa ma inregistrez la primarie , ca sa obtin acel permis de sedere : asta inseamna ca am obtinut rezidenta ? Asta inseamna ca am intrat in sistemul medical si am acces la el sau nu ?

-- Dreptul de munca, il obtin in virtutea faptului ca am acel permis de sedere , sau trebuie sa obtin o oferta de munca ?

---Exista cineva care a facut mutarea Canada - Romania, dispus sa ma ajute si pe mine cu informatii ?

Multumiri !
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7403
Data de inscriere : 22/11/2006

Din Canada in Belgia. CUM ? Empty
MesajSubiect: Re: Din Canada in Belgia. CUM ?   Din Canada in Belgia. CUM ? Icon_minitimeVin Dec 19, 2008 6:52 pm

Unele din raspunsurile la intrebarile tale le gasesti aici http://vdab.be/english/permits.shtml

pentru canadieni vezi aici http://www.diplomatie.be/fr/travel/visa/visumFicheDetail.asp?TEXTID=42753
Sus In jos
http://www.belgianul.com
enter




Numarul mesajelor : 8
Reputatie : 0
Puncte : 5764
Data de inscriere : 18/12/2008

Din Canada in Belgia. CUM ? Empty
MesajSubiect: Re: Din Canada in Belgia. CUM ?   Din Canada in Belgia. CUM ? Icon_minitimeVin Dec 19, 2008 7:19 pm

Multumesc pentru linkuri, dar tot mai am o nelamurire. Ei cer aici http://www.diplomatie.be/fr/pdf/medischattestfr.pdf certificat medical. Problema mea este : la ce fel de boli primesti refuz ( in afara BTS-urilor si celor contagioase ). Artrita cronica ?
Sunt stresata si pun intrebari stupide, stiu ...dupa 3 ani de trait in frigider si mancat plastic, sunt disperata ca nu ma voi putea muta in Belgia si sunt condamnata sa traiesc in frigider, in continuare !
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7403
Data de inscriere : 22/11/2006

Din Canada in Belgia. CUM ? Empty
MesajSubiect: Re: Din Canada in Belgia. CUM ?   Din Canada in Belgia. CUM ? Icon_minitimeDum Dec 21, 2008 9:04 pm

enter a scris:
Multumesc pentru linkuri, dar tot mai am o nelamurire. Ei cer aici http://www.diplomatie.be/fr/pdf/medischattestfr.pdf certificat medical. Problema mea este : la ce fel de boli primesti refuz ( in afara BTS-urilor si celor contagioase ). Artrita cronica ?
Sunt stresata si pun intrebari stupide, stiu ...dupa 3 ani de trait in frigider si mancat plastic, sunt disperata ca nu ma voi putea muta in Belgia si sunt condamnata sa traiesc in frigider, in continuare !

Nu iti face probleme este vorba despre boli contagioase care ar pune in pericol pe cei de aici, in fine o stupiditate in plus din acest sistem.
succes in continuare Exclamation
uite aici un PDF cu explicatiile despre aceasta si bolile respective: http://www.admin.ch/ch/f/rs/i8/0.818.101.fr.pdf
in niciun caz pentru artrita Laughing
Sus In jos
http://www.belgianul.com
enter




Numarul mesajelor : 8
Reputatie : 0
Puncte : 5764
Data de inscriere : 18/12/2008

Din Canada in Belgia. CUM ? Empty
MesajSubiect: Re: Din Canada in Belgia. CUM ?   Din Canada in Belgia. CUM ? Icon_minitimeLun Dec 22, 2008 3:32 am

Multe multumiri pentru raspunsuri, insa tot mai am interbari affraid
Ati putea sa ma lamuriti in continuare, va rooog ?
Am cercetat eu pe net si am inteles ca pasaportul canadian imi va fi la fel de util ca si hartia igienica.
--- Fapt pentru care, ca roman, cer permis de sedere, pe ce motiv ? ? ?
--- Am inteles ca permisul de munca il cere angajatorul , in baza contractului de munca incheiat cu mine. Dar, daca eu nu am drept de munca, pt ca m-am nascut in Romania, nu pot cauta de munca ....angajatorii nu ma baga in seama ( banuiesc ca e mai convenabil sa angajeze unul cu drept de munca ). Nu ma invart in cerc vicios ? Ca sa obtin job, am nevoie de permis de munca....sa obtin permis de munca, am nevoie de job ! Care este iesirea ?
--- Si cel mai important : permisul de sedere, imi da dreptul sa benefciez de asigurarile de sanatate de stat ? Cand am acces la ele si in ce conditii ?

Va rog, lamuriti-ma si [pe mine, ca din saiturile alea nu am inteles mare lucru pale
Sus In jos
Admin
Master
Master
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 1461
Localisation : Pe punte
Reputatie : 39
Puncte : 7403
Data de inscriere : 22/11/2006

Din Canada in Belgia. CUM ? Empty
MesajSubiect: Re: Din Canada in Belgia. CUM ?   Din Canada in Belgia. CUM ? Icon_minitimeLun Dec 22, 2008 10:03 pm

enter a scris:
Multe multumiri pentru raspunsuri, insa tot mai am interbari affraid
Ati putea sa ma lamuriti in continuare, va rooog ?
Am cercetat eu pe net si am inteles ca pasaportul canadian imi va fi la fel de util ca si hartia igienica.
--- Fapt pentru care, ca roman, cer permis de sedere, pe ce motiv ? ? ?
--- Am inteles ca permisul de munca il cere angajatorul , in baza contractului de munca incheiat cu mine. Dar, daca eu nu am drept de munca, pt ca m-am nascut in Romania, nu pot cauta de munca ....angajatorii nu ma baga in seama ( banuiesc ca e mai convenabil sa angajeze unul cu drept de munca ). Nu ma invart in cerc vicios ? Ca sa obtin job, am nevoie de permis de munca....sa obtin permis de munca, am nevoie de job ! Care este iesirea ?
--- Si cel mai important : permisul de sedere, imi da dreptul sa benefciez de asigurarile de sanatate de stat ? Cand am acces la ele si in ce conditii ?

Va rog, lamuriti-ma si [pe mine, ca din saiturile alea nu am inteles mare lucru pale

cred ca este mai usor cu pasaportul românesc de venit aici.
cea mai buna modalitate de sedere este statutul de independent cu toate ca implica si anumite riscuri.(vezi despre statutul de independent pe aici)
permisul de sedere, dupa cum indica si numele iti da dreptul la sedere legala in belgia deoarece nedeclarat(ilegal) poti sta cat vrei (eventual pana esti descoperit de autoritati) si nu iti da dreptul la asigurari de sanatate, acestea trebuie sa le faci singur platind cotizatiile aferente si urmand procedurile si termenele legale.
daca gasesti un angajator, acesta este persoana care trebuie sa se ocupe de documentele necesare permisului de munca "B".
ar mai fi o posibilitate cea a instalarii ca investitor, adica iti cumperi o propietate aici si demonstrezi prin conturi in banca ca ai suficiente resurse sa te intretii, eventual deschizi o afacere aici etc.
totusi parerea mea ca sa nu dai din colt in colt aici este urmatoarea: ori cauti un angajator inainte de a venii aici cu care sa semnezi un contract de preferinta pe durata ilimitata si apoi vii aici si te bazezi pe un job care iti da posibilitatea de a rezolva celelalte probleme.
sau vii aici cu ceva bani de instalare te descurci singur sa-ti gasesti ceva de inchiriat, te declari independent (asta implica intre 2 si 4 saptamani de umblatura dupa acte si faptul ca iti platesti singur taxele, asigurarile etc si iti cauti clientii pt care vei lucra, tot singur)
a treia varianta cu bani multi nu o mai pun la socoteala ca daca ai bani te stabilesti si pe luna. Laughing
Sus In jos
http://www.belgianul.com
Continut sponsorizat





Din Canada in Belgia. CUM ? Empty
MesajSubiect: Re: Din Canada in Belgia. CUM ?   Din Canada in Belgia. CUM ? Icon_minitime

Sus In jos
 
Din Canada in Belgia. CUM ?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Serviciu in Canada recrutari in Belgia
» Munca in Belgia
» romani din belgia
» TRANSPORT, Mutari Romania-Belgia / Belgia-Romania
» nou in belgia

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: INFORMATII UTILE-
Mergi direct la:  
|
creeaza un forum | Arta, Cultura si Timp liber | Diverse.. | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente