DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 PD-L ia in calcul formarea unei majoritati parlamentare pe baza unor alesi care isi vor schimba uninominal culoarea politica

In jos 
AutorMesaj
sfantul_calinic
Master
Master
sfantul_calinic


feminin
Numarul mesajelor : 1912
Varsta : 69
Localisation : Bucuresti
Emploi : Presedinte Fundatia "Sfantul Ierarh Calinic"
Reputatie : 65
Puncte : 7266
Data de inscriere : 11/10/2008

PD-L ia in calcul formarea unei majoritati parlamentare pe baza unor alesi care isi vor schimba uninominal culoarea politica Empty
MesajSubiect: PD-L ia in calcul formarea unei majoritati parlamentare pe baza unor alesi care isi vor schimba uninominal culoarea politica   PD-L ia in calcul formarea unei majoritati parlamentare pe baza unor alesi care isi vor schimba uninominal culoarea politica Icon_minitimeJoi Dec 04, 2008 12:05 pm

Dincolo de declaratiile oficiale ale liderilor PD-L, pe holurile din Modrogan se vehiculeaza din ce in ce mai intens varianta formarii unui guvern cu UDMR, sprijinit si de grupul minoritatilor nationale la care sa se adauge voturile unor parlamentari de la alte formatiuni racolati uninominal. Matematica e relativ simpla in acest caz: pentru ca un guvern sa treaca e nevoie de minimum 236 de voturi. Impreuna, PD-L si UDMR au in Parlament 197 de mandate. La acestea s-ar adauga cele 18 voturi ale minoritatilor nationale, care de regula voteaza cu puterea. Se aduna 215 voturi. In aceste conditii, arata Cotidianul, democrat-liberalii ar mai avea nevoie sa convinga inca cel putin 21 de uninominali sa li se alature la vot.
Nu sunt de ignorat nici cele 5 voturi ale PC, mai ales ca sunt semne din ce in ce mai clare ca sunt frictiuni intre echipa lui Voiculescu si cea din Kiseleff.
Surse din PD au declarat pentru Cotidianul ca aceste voturi ar putea veni atat dinspre liberali, din zona celor care se opun liniei impuse de Calin Popescu Tariceanu, dar chiar si de la PSD, in conditiile in care multi dintre pesedisti au ajuns la limita rabdarii cu statul in opozitie si ar face orice pentru a trece in tabara puterii. Eventual, uninominal.
Guvernul imposibil PD-L PSD. Imposibil?
Se vehiculeaza ca la ambitia liberalilor de a-l propune pe Tariceanu premier cu orice pret, pesedistii si pedelistii au raspuns cu o usoara schimbare de discurs: liderii PD-L au precizat ca o colaborare cu PSD nu mai constituie o "interdictie", iar Hrebenciuc a spus ca simte "o alianta fezabila" cu democrat-liberalii. In replica, liberalii au vorbit despre programul de guvernare si despre tradarea dreptei, potrivit Romania Libera.
Cine-a pus carciuma-n drum
In urma publicarii unor fotografii cu lideri ai PSD si PD-L iesind separat din acelasi restaurant, prim-vicepresedintele PD-L Adriean Videanu a declarat, miercuri, ca liderii democrat-liberali si cei social-democrati au fost, luni, la un restaurant, dar la saloane diferite, si ca membrii conducerii PDL nu s-au intalnit si nu au discutat nici cu PSD, nici cu PNL.
"Toate acele poze aparute sunt reale, am fost absolut intamplator acolo, dar la momente diferite, care probabil s-au si suprapus. Nu ne-am vazut cu nimeni: nici cu PSD, nici cu PNL. Nu am negociat nimic...Nici macar nu i-am salutat, pentru ca am fost la saloane diferite. Am auzit de la cei din incinta ca erau si cei din PSD acolo" a spus Videanu.
Cristian Sutu publica, in editorialul din Cotidianul, un fragment din negocierea purtata la intalnirea "intamplatoare".
Blaga sau Mitrea premier
Un astfel de guvern, potrivit unor surse din conducerile celor doua formatiuni, i-ar putea avea la carma ori pe democrat-liberalul Vasile Blaga, ori pe social-democratul Miron Mitrea, potrivit Gardianul. O alta varianta ar fi ca Guvernul comun sa fie facut eventual pe cate doi ani, condus pe rand de catre PD-L si PSD.
Sus In jos
http://fundatiasfantulierarhcalinic.blogspot.com/
 
PD-L ia in calcul formarea unei majoritati parlamentare pe baza unor alesi care isi vor schimba uninominal culoarea politica
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Zece lucruri care ar putea schimba radical lumea
» Taxe care trebuiesc platite la cumpararea unei masini in Belgia
» CULOAREA VIETII
» Alegerile parlamentare, referendumul si eu

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: STIRI DIN DIASPORA / ANUNTURI-
Mergi direct la:  
|
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente