DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Apel la tratament egal si informare electorala

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
sfantul_calinic
Master
Master
sfantul_calinic


feminin
Numarul mesajelor : 1912
Varsta : 69
Localisation : Bucuresti
Emploi : Presedinte Fundatia "Sfantul Ierarh Calinic"
Reputatie : 65
Puncte : 7264
Data de inscriere : 11/10/2008

Apel la tratament egal si informare electorala Empty
MesajSubiect: Apel la tratament egal si informare electorala   Apel la tratament egal si informare electorala Icon_minitimeMar Noi 04, 2008 7:39 am

In ziua inceperii campaniei electorale, Asociatia Pro Democratia (APD) adreseaza tuturor institutiilor publice centrale precum si tuturor actorilor politici un apel la responsabilitate si rigurozitate in pregatirea alegerilor pentru Camera Deputatilor si Senat ce se vor desfasura duminica, 30 noiembrie 2008.
APD subliniaza faptul ca modificarile aduse Legii 35/2008 prin Ordonanta de Urgenta 97/2008 discrimineaza o parte importanta a cetatenilor cu drept de vot din Romania, privandu-i de participarea la alegerile din 30 noiembrie 2008. Mai exact, aceasta Ordonanta exclude posibilitatea de a vota in localitatea de resedinta a cetatenilor din Romania, spre deosebire de cetatenii romani din strainatate care pot vota atat conform domiciliului cat si resedintei. In acest context, Asociatia Pro Democratia solicita Guvernului Romaniei revenirea de urgenta la textul Legii 35/2008 in ceea ce priveste dreptul de vot al cetatenilor din Romania conform domiciliului si a resedintei la alegerile parlamentare din 30 noiembrie 2008.
De asemenea, Asociatia Pro Democratia aduce in atentia opiniei publice si solicita institutiilor media promovarea faptului ca, prin Legea 35/2008, a fost introdus "votul alb" cunoscut ca si "vot de protest", care le permite cetatenilor sa isi exprime nemultumirea fata de candidatii propusi in colegiul lor. Astfel, la alegerile de duminica, 30 noiembrie, este suficient ca cetatenii sa lase buletinul de vot nestampilat pentru ca votul lor sa fie inregistrat separat de voturile nule, transmitand, astfel, un mesaj de nemultumire fata de oferta de candidati din colegiul lor.
Sus In jos
http://fundatiasfantulierarhcalinic.blogspot.com/
bic
Junior
Junior



Numarul mesajelor : 98
Reputatie : 0
Puncte : 5984
Data de inscriere : 29/02/2008

Apel la tratament egal si informare electorala Empty
MesajSubiect: Re: Apel la tratament egal si informare electorala   Apel la tratament egal si informare electorala Icon_minitimeMar Noi 04, 2008 11:04 am

sfantul_calinic a scris:

Astfel, la alegerile de duminica, 30 noiembrie, este suficient ca cetatenii sa lase buletinul de vot nestampilat pentru ca votul lor sa fie inregistrat separat de voturile nule, transmitand, astfel, un mesaj de nemultumire fata de oferta de candidati din colegiul lor.

ca sa se poata trece pe aceste voturi numele celor care fraudeaza alegerile Laughing
Sus In jos
sfantul_calinic
Master
Master
sfantul_calinic


feminin
Numarul mesajelor : 1912
Varsta : 69
Localisation : Bucuresti
Emploi : Presedinte Fundatia "Sfantul Ierarh Calinic"
Reputatie : 65
Puncte : 7264
Data de inscriere : 11/10/2008

Apel la tratament egal si informare electorala Empty
MesajSubiect: Pt. bic   Apel la tratament egal si informare electorala Icon_minitimeMar Noi 04, 2008 12:39 pm

Nu bic. Eu am fost la locale in comisie. Acolo, in comisie, sunt reprezentanti ai mai multor partide, sau, neutri, asa cum ma fost eu.
Verificarea se face corect, si numararea la fel. Seful comisiei, care este obligatoriu neutru si apolitic, pleaca cu ele si le preda, insotit de o comisie.
In locul unde se face colectarea, vin toti din toata regiunea. Se creeaza cozi, iar volumul de inregistrare este atat de mare, pe de o parte, dar si faptul ca sunt observatori pe de alta parte, de cele mai multe ori si externi, incat nu le permite sa mai faca matrapaslacuri.
Durerea e alta. In campanie, se profita de saracia bietilor oameni, si se ofera multi bani ca sa voteze un anumit partid.
Romanul nostru cum e corect, pentru suma primita, se duce si pune stampila pe sigla partidului de unde a primit.
Cam asta e! Se bucura de un milion doua de persoana in luna campaniei, si dupa aia suporta saracia si toate celelalte (instabilitatea financiara si legislativa, salarii si pensii de mizerie, un sistem de invatamant compromis un sistem sanitar mizerabil si altele pe care le stie toata lumea, nu numai ai nostrii).
E bine sa mergem la vot ca sa nu-i mai lasam sa-si faca de cap.
Daca unii cred ca nu se poate lupta cu capusa, se inseala. Sa iasa toti si sa nu-i mai lase numai pe cei aserviti.
Sus In jos
http://fundatiasfantulierarhcalinic.blogspot.com/
bic
Junior
Junior



Numarul mesajelor : 98
Reputatie : 0
Puncte : 5984
Data de inscriere : 29/02/2008

Apel la tratament egal si informare electorala Empty
MesajSubiect: Re: Apel la tratament egal si informare electorala   Apel la tratament egal si informare electorala Icon_minitimeMar Noi 04, 2008 1:24 pm

eu as dorii sa vina mai multi la vot, dar nu vezi ca au inventat tot felul de oprelisti pentru noi cei de aici ca sa nu ne manifestam opinia ? stiu ei ce stiu despre intentiile noastre de vot Laughing
Sus In jos
sfantul_calinic
Master
Master
sfantul_calinic


feminin
Numarul mesajelor : 1912
Varsta : 69
Localisation : Bucuresti
Emploi : Presedinte Fundatia "Sfantul Ierarh Calinic"
Reputatie : 65
Puncte : 7264
Data de inscriere : 11/10/2008

Apel la tratament egal si informare electorala Empty
MesajSubiect: Apel la tratament egal si informare electorala   Apel la tratament egal si informare electorala Icon_minitimeMar Noi 04, 2008 2:05 pm

Da. Ai dreptate. Si in tara mai sunt blocaje.
De exemplu la locale, ca niciodata, a fost multa politie, care, sub pretextul ca face ordine, bloca accesul la vot al celor care stiau ei ca vor sa voteze candidatul unui alt partid. Intrau in valuri numai "cine trebuia". Asa au ramas multe persoane care nu au mai avut timp sa voteze.
Eu nu stiu unde o sa ajungem. O sa fie ca in bancul ala "ei or sa fie ultimii care vor stinge lumina dupa ce pleaca toti".
Din nefericire pentru mine, si eu sunt o victima, pentru ca si baiatul meu impreuna cu sotia au emigrat in Canada.
Nu ii plang. Se desurca foarte bine, dar, au lasat in spate amintiri, parinti si prieteni. Recent mi-a declarat ca nu regreta nici o secunda ca au plecat din tara. Asta din cauza situatiei din Romania. Tocmai ce spuneam, instabilitatea financiara si legislativa i-a hotarat sa faca pasul. Si aici aveau functii si lucrau la copmanii puternice, dar nu le-a fost suficient.
Criza economica a afectat cam toate statele lumii, chiar si Japonia, dar, la noi e haos, dezordine si hotie.
Cred ca sti ca de la inceputul lunii multe companii sunt in greva. Sunt curioasa ce va fi in final.
Ei au zis ca in '89 a fost revolutie, dar sa vedem ce se va intampla daca se revolta romanul acum.
Sus In jos
http://fundatiasfantulierarhcalinic.blogspot.com/
bic
Junior
Junior



Numarul mesajelor : 98
Reputatie : 0
Puncte : 5984
Data de inscriere : 29/02/2008

Apel la tratament egal si informare electorala Empty
MesajSubiect: Re: Apel la tratament egal si informare electorala   Apel la tratament egal si informare electorala Icon_minitimeMar Noi 04, 2008 2:50 pm

Iti inteleg durerea sa stii ca ai copilul departe de tine, dar trebuie sa te impaci cu gandul ca binele lui e ca si binele tau. (usor de spus, dar in realitate nu-i chiar asa)
vezi dumneata, in privinta grevelor, românii si cei de aici au conceptii diferite si am sa ma explic:
- criza financiara a aparut prima data pe aici, iar efectele economice se fac din ce in ce mai simtite si dupa cum am vazut toata lumea are o frica nebuna sa nu-si piarda serviciul, in niciun caz nu se gandesc la greva, care ar ingreuna mai mult situatia actuala.
toti oamenii cu o gandire sanatoasa isi pun intrebari cum sa faca sa poata traversa aceasta perioada si sa iasa din ea cam prin 2010 (deoarece 2009 va fi catastrofal), cat mai putin sifonati, pe cand in România este tocmai invers, pe timp de criza se maresc salariile, lumea iese in strada sa blocheze economia si ce o mai urma.
urmaresc emisiunile românesti la TV si in fiecare zi raman traznit de toate bazaconiile care le mai trec prin cap, sa nu mai vorbesc de certuri, fite si figuri, unde nu-i intrece nimeni.
tare m-as bucura sa cred ca s-ar putea schimba ceva mai radical, dar pe zi ce trece si de ce aflu mai multe, imi dau seama ca nu am sa fiu partasul acestei impliniri.
ma resemnez ca atitia altii, care au luat calea emigrarii, gasind prin asta solutia de moment la dezastrul creiat de cei care au urmat epocii comuniste si pe care nu-i mai satura Dumnezeu de cat si-au umflat averile.
sunt niste conceptii despre munca, viata, etica samd care trebuiesc schimbate acolo, dar cine sa le cultive, cei care au plecat? cei care au ramas si se complac in acest sistem? cei care au ajuns la insuportabil si nu le mai pasa?
va trece mult timp pana vor intelege românii ca modelul omului mediatizat nu trebuie sa fie becali, irinel si bahmuteanca (am luat si eu 3 nume la intamplare), dar din pacate vremea nu va sta in loc sa astepte sa le vina mintea la cap.
Dumnezeu cu mila!.

cat despre cei ce vor fi alesi, ma gandesc cu groaza ce misiune vor avea, in conditiile actuale.
Sus In jos
sfantul_calinic
Master
Master
sfantul_calinic


feminin
Numarul mesajelor : 1912
Varsta : 69
Localisation : Bucuresti
Emploi : Presedinte Fundatia "Sfantul Ierarh Calinic"
Reputatie : 65
Puncte : 7264
Data de inscriere : 11/10/2008

Apel la tratament egal si informare electorala Empty
MesajSubiect: Apel la tratament egal si informare electorala   Apel la tratament egal si informare electorala Icon_minitimeMar Noi 04, 2008 3:26 pm

Cata dreptate ai Bic.
Iti raspund un pic mai tarziu, trebuie sa plec urgent pana in Bucuresti.
Imi place cum gandesti. Esti un om foarte destept. Si patriot.
Sus In jos
http://fundatiasfantulierarhcalinic.blogspot.com/
Continut sponsorizat





Apel la tratament egal si informare electorala Empty
MesajSubiect: Re: Apel la tratament egal si informare electorala   Apel la tratament egal si informare electorala Icon_minitime

Sus In jos
 
Apel la tratament egal si informare electorala
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Tratament dermato-cosmetic cu Micro-dermabraziune
» IPP: Cheltuieli de 1.802.589 Euro in 14 zile de campanie electorala
» APEL
» apel umanitar -aplezie medulara
» Apel catre toti oamenii cu suflet nobil

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: GENERAL-
Mergi direct la:  
|
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente