DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Bine ai venit pe acest sit!
Participand activ la acest forum, vom putea imbunatatii calitatea lui.
Multumim
DIROBENELU
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIROBENELU

DIROBENELU
 
PortalAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 SFANTUL NICOALE

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
Giulia
Senior
Senior
Giulia


feminin
Numarul mesajelor : 179
Varsta : 50
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 25/11/2006

SFANTUL NICOALE Empty
MesajSubiect: SFANTUL NICOALE   SFANTUL NICOALE Icon_minitimeMier Dec 06, 2006 2:16 pm

CrestinOrtodox.ro ureaza "La multi ani" celor care poarta numele Sfantului Nicolae







SFANTUL NICOALE Nicos1Viata Sfantului Nicolae
Pe facatorul cel mare de minuni, ajutatorul cel grabnic si mijlocitorul cel prea ales catre Dumnezeu, pe arhiereul lui Hristos, Nicolae, l-au odraslit partile Lichiei, in cetatea ce se numeste Patara, din parinti cinstiti si de bun neam, dreptcredinciosi si bogati. Tatal sau se chema Teofan, iar mama sa Nona. Aceasta binecuvintata pereche, petrecind cu buna credinta in insotirea cea legiuita si impodobindu-se cu obiceiul cel bun, pentru viata lor cea placuta lui Dumnezeu si pentru multele milostenii si faceri de bine mari, s-au invrednicit a odrasli aceasta odrasla sfinta - singuri ei fiind radacina sfinta





SFANTUL NICOALE Nicos2Mos Nicolae sau Sannicoara

Mos Nicolae este o personificare la varsta senectutii, a timpului imbatranit care a preluat din Calendarul crestin numele si data de celebrare ale Sf. Nicolae (6 decembrie), personaj real (episcop din Myra, mort probabil in anul 342), aparator al dreptei credinte in Iisus. In traditiile romanesti Mos Nicolae are atributii straine de statutul sau ierarhic: apare pe un cal alb, aluzie la prima zapada care cade la inceputul iernii, pazeste Soarele care incearca sa se strecoare pe langa el spre taramurile de miazanoapte pentru a lasa lumea fara lumina si caldura, este iscoada lui Dumnezeu pe langa





SFANTUL NICOALE Audio_buton_micColindul Sfantului Nicolae - R AntofieSFANTUL NICOALE Arrow






SFANTUL NICOALE Nicos3Povestiri in legatura cu Sf. Nicolae

Sfantul Nicolae se mai numeste prin unele parti din Transilvania si San-Nicoara sau Sa-Micoara.Prin Bucovina se crede ca Sfantul Nicolae este al doilea sfant facut de Dumnezeu, ca sta alaturi de Parintele ceresc in stanga Lui, si ca in noaptea de catre Sfantul Vasile, Dumnezeu si cu Sfantul Nicolae stau la masa, aratandu-se lumii in lumina mare, atunci cand cerurile se deschid de trei ori. Sfantul Nicolae orandueste soarele; cu privire la acest rost insemnat, iata ce scrie George Cosbuc:
"Soarele e pus de Dumnezeu sa lumineze pamantul, dar el, ingrozit de rautatile cate





SFANTUL NICOALE Manastirea_brancoveniPredica la Sfantul Ierarh Nicolae
Aduceti-va aminte de mai marii vostri care v-au grait voua cuvantul lui Dumnezeu; priviti cu luare aminte cum si-au incheiat viata si urmati-le credinta ".(Evrei XIII, 7) Aceste cuvinte, iubiti credinciosi, apartin Sfantului Apostol Pavel, care, prin ele, ne indeamna sa pastram, in inimile si cugetele noastre, amintirea celor care s-au straduit in viata lor pamanteasca sa se faca bineplacuti lui Dumnezeu prin credinta si dragostea lor, prin propovaduirea cuvantului Evangheliei Sale oamenilor, in mijlocul carora au trait si din ran­durile carora s-au ridicat la vrednicia de alesi sau sfinti ai lui
</P>




Sus In jos
https://dirobenelu.forumgratuit.ro
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 72
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 25/11/2006

SFANTUL NICOALE Empty
MesajSubiect: Re: SFANTUL NICOALE   SFANTUL NICOALE Icon_minitimeMier Dec 06, 2006 4:47 pm

Giulia a scris:
si mijlocitorul cel prea ales catre Dumnezeu, pe arhiereul lui Hristos, Nicolae,


Si doar zilele trecute ti-am explicat ca nu exista decit un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni, Omul Isus Hristos. Nicolae , a fost un crestin care a trait in sfintenie. Dar in ce priveste locul sau astazi, cind este mort, trebuie sa crezi ca el asteapta ca toti ceilalti ziua judecatii cind isi va primii rasplata pentru slujirea sa in sfintenie.


Ultima editare efectuata de catre in Mar Dec 12, 2006 12:22 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Giulia
Senior
Senior
Giulia


feminin
Numarul mesajelor : 179
Varsta : 50
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 25/11/2006

SFANTUL NICOALE Empty
MesajSubiect: Re: SFANTUL NICOALE   SFANTUL NICOALE Icon_minitimeMier Dec 06, 2006 4:53 pm

blow
Core a scris:
Giulia a scris:
si mijlocitorul cel prea ales catre Dumnezeu, pe arhiereul lui Hristos, Nicolae,


Si doar zilele trecute ti-am explicat ca nu exista decit un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni, Omul Isus Hristos. Nicolae de Parmena, a fost un crestin care a trait in sfintenie. Dar in ce priveste locul sau astazi, cind este mort, trebuie sa crezi ca el asteapta ca toti ceilalti ziua judecatii cind isi va primii rasplata pentru slujirea sa in sfintenie.


Am inteles, Core, dar totusi, cum se explica atatea vindecari care au avut loc prin adresarea de rugaciuni catre sfinti, cei care le iau si le duc la Domnul? Chiar in Apocalipsa scrie ca ingerii iau rugaciunile oamenilor in potire si le duc la Dumnezeu...flowersanta
Sus In jos
https://dirobenelu.forumgratuit.ro
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 72
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 25/11/2006

SFANTUL NICOALE Empty
MesajSubiect: Re: SFANTUL NICOALE   SFANTUL NICOALE Icon_minitimeMier Dec 06, 2006 5:38 pm

Giulia a scris:
Am inteles, Core, dar totusi, cum se explica atatea vindecari care au avut loc prin adresarea de rugaciuni catre sfinti, cei care le iau si le duc la Domnul? Chiar in Apocalipsa scrie ca ingerii iau rugaciunile oamenilor in potire si le duc la Dumnezeu...flowersanta

Mie unul imi displace tot ce este in afara cadrului Biblic. Daca nu ar fi existat Biblia, Cuvintul relevat Al Lui Dumnezeu, atunci poate ca nu m-as fi pocait niciodata. Dar atita timp cit exista Biblia atunci:"Sola BIBLIA!"
Cit timp o persoana traieste si ii slujeste Lui Dumnezeu in sfintenie si lepadare de sine, poate avea darul de vindecare a celor bolnavi. Dar cind a trecut la Domnul,dosarul lui s-a inchis. Cind invoci numele unui mort sa vindece un bolnav, mie imi miroase a superstitie si aia nu vine de la Dumnezeu.Da-mi trimiterea din Apocalipsa privitoare la ingerii care duc rugaciunile in potire? Si daca ar fi asa, ingerii sunt duhuri slujitoare nu oameni sau sfinti care au murit?
Sus In jos
Giulia
Senior
Senior
Giulia


feminin
Numarul mesajelor : 179
Varsta : 50
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 25/11/2006

SFANTUL NICOALE Empty
MesajSubiect: Re: SFANTUL NICOALE   SFANTUL NICOALE Icon_minitimeMier Dec 06, 2006 5:41 pm

Core a scris:
Giulia a scris:
Am inteles, Core, dar totusi, cum se explica atatea vindecari care au avut loc prin adresarea de rugaciuni catre sfinti, cei care le iau si le duc la Domnul? Chiar in Apocalipsa scrie ca ingerii iau rugaciunile oamenilor in potire si le duc la Dumnezeu...flowersanta

Mie unul imi displace tot ce este in afara cadrului Biblic. Daca nu ar fi existat Biblia, Cuvintul relevat Al Lui Dumnezeu, atunci poate ca nu m-as fi pocait niciodata. Dar atita timp cit exista Biblia atunci:"Sola BIBLIA!"
Cit timp o persoana traieste si ii slujeste Lui Dumnezeu in sfintenie si lepadare de sine, poate avea darul de vindecare a celor bolnavi. Dar cind a trecut la Domnul,dosarul lui s-a inchis. Cind invoci numele unui mort sa vindece un bolnav, mie imi miroase a superstitie si aia nu vine de la Dumnezeu.Da-mi trimiterea din Apocalipsa privitoare la ingerii care duc rugaciunile in potire? Si daca ar fi asa, ingerii sunt duhuri slujitoare nu oameni sau sfinti care au murit?

Ok, dar chiar in Biblie scrie ca Maica Domnului este mai cinstita decat heruvimii si decat serafimii, si ea a fost om....flower
Sus In jos
https://dirobenelu.forumgratuit.ro
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 72
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 25/11/2006

SFANTUL NICOALE Empty
MesajSubiect: Re: SFANTUL NICOALE   SFANTUL NICOALE Icon_minitimeMier Dec 06, 2006 6:03 pm

Giulia a scris:
Ok, dar chiar in Biblie scrie ca Maica Domnului este mai cinstita decat heruvimii si decat serafimii, si ea a fost om....flower

Te rog domnisoara ,fi amabila si trimite-mi trimiterile din Biblie sa ma lamuresc si eu, ca doar nu mai suntem pe vremea lozincii:"Crede si nu cerceta"?
Sus In jos
Neptuna
Expert
Expert
Neptuna


feminin
Numarul mesajelor : 568
Varsta : 47
Emploi : comunicare
Loisirs : viata
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 26/11/2006

SFANTUL NICOALE Empty
MesajSubiect: Re: SFANTUL NICOALE   SFANTUL NICOALE Icon_minitimeMier Dec 06, 2006 9:12 pm

Eu nu cred ca tot ce este scris in Biblie e sfant, sau adevarat. pacatuiesc? Nu cred. Cred in Dumnezeu, nu intr-o religie.
Sus In jos
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 72
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 25/11/2006

SFANTUL NICOALE Empty
MesajSubiect: Re: SFANTUL NICOALE   SFANTUL NICOALE Icon_minitimeJoi Dec 07, 2006 9:09 am

Neptuna a scris:
Eu nu cred ca tot ce este scris in Biblie e sfant, sau adevarat. pacatuiesc? Nu cred. Cred in Dumnezeu, nu intr-o religie.

Daca ai o BIBLIE, Te invit sa citesti ce scrie pe prima pagina. Ca ea este adevarata, o demonstreaza profetiile din ea ,care se implinesc si astazi. Iar daca nu crezi in Biblie care este Cuvintul Lui Dumnezeu, de unde_L cunosti pe Dumnezeul in care tu crezi?
Esti crestina? Daca da, atunci esti adepta unei religii.
Biblia se deschide spre pricepere, numai celui care se apropie de ea in ascultare. Cine ia si citeste cu interes intelectual , separat de pripria-i persoana, acela nu va avea acces la ea. "Oamenii nu resping Biblia pentru ca s-ar contrazice pe ea insasi. O resping pentru ca ii contrazice pe ei, dezvaluind starea pacatoasa in care traiesc"

DESPRE BIBLIE (gindurile unora care au citit-o)
"Dacă ar fi să fiu dus la închisoare și
mi s-ar îngădui să iau cu mine
numai o singură carte, aș alege Biblia".
(Johann Wolfgang Goethe)

De ce sa citesti Biblia ?
- ne ajuta sa avem o gandire corecta
- o gandire corecta conduce la sentimente corecte
- sentimentele corecte conduc la decizii corecte
- deciziile corecte conduc la actiuni corecte
- actiunile corecte conduc la obiceiuri corecte
- obiceiurile corecte formeaza caracterul.
Pe oameni poti sa-i inseli; dar nu poti sa treci peste caracterul tau.

Un secol urmează altui secol - Biblia rămâne.
Impărățiile se ridică, se clatină, cad și sunt uitate – Biblia rămâne.
O dinastie urmează după alta – Biblia rămâne.
Regii sunt încoronați și li se ia coroana – Biblia rămâne.
Este disprețuită și ruptă în bucăți – Biblia rămâne.
Furtuni de ură trec peste ea - Biblia rămâne.
Ateii o ocărăsc și o critică – Biblia rămâne.
Agnosticii zâmbesc cinici – Biblia rămâne.
Necredincioșii o abandonează – Biblia rămâne.
Criticii îi neagă inspirația divină – Biblia ramane.
Fulgere de mânie o izbesc – Biblia rămâne.
Păgânii profețesc pieirea ei – Biblia rămâne.
Modernismul încearcă să demonstreze că nu e necesară – Biblia rămâne.
I se dă foc – Biblia rămâne.
Dinții timpului o rod, dar nu o consumă – Biblia rămâne.

Biblia e autostrada lui Dumnezeu către cer.
Biblia este lumină în cea mai neagră noapte.
Biblia este singura rețetă veritabilă a succesului:
ea învață integritatea și corectitudinea.
Biblia este cea mai mare mângâiere în necaz
Biblia are răspuns la toate întrebările mari ale omului.
Biblia poate rezolva toate marile probleme ale vieții.
Biblia este o fortareață atacată adesea, dar niciodată cucerită.
Biblia nimicește toate pretențiile.
Biblia vede înainte, de jur împrejur și în sus.

Știați că ... între cel mai scurt Capitol din Biblie (Psalmul 117) și cel mai lung capitol din Biblie (Psalmul 119), este mijlocul Bibliei, adică Psalmul 118.
Dacă numeri, mijlocul este exact la Psalmul 118:8.
Dacă de acolo o iei în stânga și numeri capitolele Bibliei ies 594 de capitole, iar în dreapta la fel de multe.
Dacă aduni acele capitole, să afli numărul total al capitolelor, ies exact 1188 de capitole, de fapt Psalmul 118:8 iar acolo e exact iarași mijlocul! Însă versetul acesta spune: "Mai bine este să cauți ajutor în Domnul decât să te încrezi în om"



Cele șapte minuni ale Bibliei:
1. Minunea apariției :
felul în care a fost scrisă de oameni diferiți,
în epoci și locuri diferite: este una din marile mistere ale lumii.
2. Minunea alcătuirii :
o culegere de 66 de carți și totuși o carte unitară.
3. Minunea vârstei :
cea mai veche carte aflată în circulație.
4. Minunea răspândirii :
cea mai distribuită și cea mai citită carte din lume.
5. Minunea interesului :
singura carte din lume care este citită de oameni
din toate categoriile sociale.
6. Minunea limbajului :
scrisă aproape în întregime de oameni needucați
și totuși atât de perfectă ca formă literară.
7. Minunea păstrării :
cea mai dușmănită carte din lume
și totuși în circulație.
"Cuvântul Domnului rămâne în veac."

Biblia dăinuiește mai mult,
te înalță mai sus,
iubește mai intens,
ajută mai eficient,
atinge mai adânc și
depășește toate celelalte cărți
scrise vreodată..
Dă-i crezare și vei trăi veșnic!
Disprețuiește-o și vei plânge amarnic!

(culese de ici-colo)


Ultima editare efectuata de catre in Mar Dec 12, 2006 12:25 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Core
Senior
Senior
Core


masculin
Numarul mesajelor : 276
Varsta : 72
Localisation : ROMANIA. AG.
Reputatie : 0
Puncte : 6517
Data de inscriere : 25/11/2006

SFANTUL NICOALE Empty
MesajSubiect: Re: SFANTUL NICOALE   SFANTUL NICOALE Icon_minitimeJoi Dec 07, 2006 12:00 pm

CARTE SFINTA
de Traian Dorz

Carte sfanta,mana sfanta te-a adus in a mea cale
Cate lacrimi semanat-am eu pe paginile tale!
Cat am plans pe-a tale file cand m-am regasit in tine
ruinat,pierdut in moarte,dar rascumparat,pe mine.

Am aflat cum prin pacate
eu eram pierdut si-n moarte
Am aflat chemarea dulce,
sa las caile desarte...

Am aflat iubirea care
astfel,n-a mai fost vreodata
aratata pentru mine
ca a bunului sfant Tata.

Am aflat de marea jertfa
data pentru-a mea scapare
pe Isus Mantuitorul
scumpul vietii mele Soare.

Si-am aflat lumina,
calea
si-adevarul vietii mele
si,unite cu prigoane,cate bucurii in ele.

Eram singurel pe lume,
fara sora, fara frate,
dar apoi,ce fericire,
le-am aflat in tine toate.

Carte sfanta,
mana sfanta
mi te-a pus la capataie
de la-ntaia mea cantare,
de la lacrima dintaie.

Si-azi cuvantul Sfant al vietii
mi-este-ndemn si indrumare
mangaiere,-ntelepciune,
intarire si mustrare.

Domnul meu,din tine-mi spune
sa ma-nvete-n tot ce-i bine.
Maine-osanda sau rasplata
mi-o va spune tot din tine.

Fii cu mine si ma-nvata
si ma mustra
si ma-ndeamna,
ca sa-nvat ce-nseamna moartea
si viata ce inseamna...

Ca sa-nvat ce-nseamna clipa...
s-o rascumpar ma invata
si traind in curatie
sa am vesnica viata.

Mai unit sa fiu cu Domnul,
mai cu ravna-n calea stramta
Tu,comoara vietii mele,
Carte sfanta,carte sfanta.
Sus In jos
Continut sponsorizat





SFANTUL NICOALE Empty
MesajSubiect: Re: SFANTUL NICOALE   SFANTUL NICOALE Icon_minitime

Sus In jos
 
SFANTUL NICOALE
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Sfantul Ioan Botezatorul qumranit sau esenian?
» 27 Decembrie - Sfantul Arhidiacon Stefan, Intaiul Mucenic
» Sfantul Ioan Scararul - icoana infranarii si a ascezei
» Joc propus de Sfantul Calinic
» Manastirea Sfantul Dimitrie Basarabov

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: SPIRITUALITATE ROMÂNEASCA-
Mergi direct la:  
|
creeaza un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente